خانه » آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی » تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی
psych

تفاوت روانشناسی بالینی و عمومی

خیلی از دوستان سوال می کنند که چه تفاوتی بین گرایشهای روانشناسی بالینی و عمومی هست؟ بازار کار در روانشناسی عمومی چه طوره؟ خیلی فرق میکنه اگر من روانشناسی عمومی خونده باشم؟ در این پست قصد داریم به این سوال شایع پاسخ دهیم.

در ابتدا نظرات، خانم رزا شفیعی، رتبه شش کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، فارغ التحصیل دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد گرایش عمومی و کارشناسی در گرایش بالینی، را می نویسم تا از فرد آگاه تری در این زمینه اطلاعات بگیریم. 

* روان‌شناسی بالینی شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به درک، پیش‌بینی و درمان نابهنجاری، ناتوانی و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌کند (رزنیک، ۱۹۹۱). در حالیکه در روان شناسی عمومی جنبه نظری علم روان شناسی و مفاهیم بنیادی روان شناسی مثل یادگیری، حافظه، انگیزش و هیجان و احساس و ادراک مورد بررسی، مطالعه و پژوهش قرار می گیرند.
 
** در کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، حوزه درمان مد نظر است. یعنی دوستانی که در حال تحصیل مقطع ارشد روانشناسی بالینی هستند، علاوه بر امار و روش تحقیق که لازمه هر رشته ایست، دروس مرتبط با ریشه یابی علل و درمان بیماری ها را می گذرانند؛ آسیب پیشرفته، ارزیابی و تشخیص و مداخله و درمان بیماری ها (با توجه به هر دانشگاه و اساتید، درمان متناسب با حوزه کاری اساتید ارائه می شود). در کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، تمامی شاخه ها و نظریه ها به صورت بنیادی مورد بررسی قرار می گیرد. روانشناسی عمومی پیشرفته، رشد پیشرفته، آسیب پیشرفته، فیزیولوژی پیشرفته و آمار و روش تحقیق پیشرفته از جمله درس هایی است که در کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی به آن پرداخته می شود. یعنی گلچین بنیادی از مباحث و دروس دوره کارشناسی!
 
*** کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی به عنوان روان‌شناس بالینی به کار روان درمانی در بیمارستان‌‌های روانی، کلینیک‌‌های روان‌شناسی، مراکز مشاوره و راهنمایی، سازمان بهزیستی و ادارات مربوطه به صورت فردی یا گروهی می پردازد. هدف کارشناس ارشد عمومی تعلیم پژوهشگر بوده اما در حال حاضر کارشناس ارشـد روان شناسی عمومی نیز ‌می‌تواند به کار درمان مشکلات خانوادگی، بین فردی، فردی، تحصیلی، شغلی، زناشویی و پژوهش‌‌‌های روان شناختی، خدمات روان شناسی در مراکز بهزیستی و بهداشت روانی بپردازد. گرچه می توان گفت بازار کار این دو شاخه از روان شناسی همپوشانی زیادی با یکدیگر دارد، اما پذیرش سازمان ها و دانشگاه ها برای کار، نسبت به روان شناسان بالینی بیشتر است. کلینیک های ترک اعتیاد، روان درمانی های فردی، زوجی و کودک، درمان های نوین نوروفیدبک و … از گستره کارهایی است که روان شناسان می توانند در آن فعالیت کنند.
 
****هم روان شناس بالینی و هم عمومی لازم است قبل از کار مشاوره از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران مجوز بگیرند. آندسته از دوستانی که کارشناسی نامرتبط دارند، برای مجوز از نظام لازم است دومقطع مرتبط خوانده باشند و امتحانی مبنی بر داشتن دانش لازم در این رشته را نیز بگذرانند.
با تشکر از خانم شفیعی که عالی توضیح دادند.  طبق گفته های ایشان، روانشناسی عمومی شاخه ای است که به بررسی نظریه ها به شکل بنیادی می پردازد و هدف ان تعلیم پژوهشگر است اما عملا این افراد نیز می توانند مجوز مطب بگیرند و کار درمان انجام دهند.
اینکه شما روانشناسی عمومی را به جای روانشناسی بالینی انتخاب کنید می تواند چند دلیل داشته باشد. اول اینکه مشخصا قبولی گرایش عمومی راحت تر است و ظرفیت ها بیشتر. اگر برای شما تفاوت هایی که در بالا ذکر شد اهمیت چندانی ندارد و زمان زیادی هم برای مطالعه گرایش بالینی ندارید یا به هر دلیلی فکر می کنید که قبولی گرایش بالینی برای شما سخت تر است، بهتر است که روی گرایش عمومی سرمایه گذاری کنید. بعد از قبولی در گرایش عمومی اگر به کار بالینی علاقه داشتید خودتان با کارهای شخصی و کارگاه  و تجارب بالینی این شکاف کار بالینی را پر می کنید
موضوع دیگر اینکه برای برخی دوستان دانشگاهی که تحصیل می کنند اهمیت بیشتری از گرایش دارد. برای مثال گرایش عمومی دانشگاه تهران بهتر از گرایش بالینی یک شهرستان باشد. این یک تصمیم شخصی است که دلایل مختلفی دارد. به نظر من هم بودن در یک دانشگاه معتبرتر می تواند شما را با فضای جدید، اساتید جدید و گرایش های کاری جدید اشنا کند و از انجا که اغلب اساتید دو گرایش مشابه هستند از انها استفاده کنید. همچنین برای شرکت در کنکور دکتری ضریبی که به معدل شما داده خواهد شد بر حسب دانشگاه برتر بیشتر خواهد بود. با این حال همه اینها به این برمی گردد که شما تفاوت های فوق را پذیرفته باشید و به آنچه که در دانشگاه تدریس می شود قناعت نکنید. 
همچنین یک سوال شایع دیگر این است که هر دو درس روانشناسی عمومی و بالینی را بخوانیم و هر دو را پاسخ دهیم. بله این هم گزینه خوبی است اما یکی از شرایط مهم ان زمان است. شما اگر درس عمومی را به دروستان اضافه کنید نمی توانید از زمانی که برای باقی دروس و برای درس بالینی گذاشته اید کم کنید. فقط در صورتی این امکان وجود دارد که با عمومی هم مثل درسی مجزا برخورد کنید و تایم لازم را برای آن بگذارید. در صورتی که این زمان را نداشته باشید باید یکی از اینها را در اولویت بگذارید هم برای مطالعه هم برای سر جلسه که کدام یک اولویت دارد. نمی توانید هر دو را سطحی بخوانید. گرچه ممکن است حتی عمومی را نزنید و رتبه خوبی هم بیاورید. مثل من که اصلا عمومی نزدم و رتبه ۵۰ در این گرایش به دست امد. این البته به سال خاص شما بستگی دارد که باقی دروس به چه شکل تاثیر بگذارد. خوب در مقابل ۶ بالینی که روی آن سرمایه گذاری کرده بودم به چشم نیامد اما رتبه خوبی بود! بنابراین نظر شخصی من سرمایه گذاری روی یک درس است و هر دو فقط در صورتی که زمان کافی داشته باشید.

همچنین ببینید

8240052_262

زمان برگزاری آزمون ارشد ۹۸ به تعویق افتاد

بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۸ به تعویق ...

۱۸۷ دیدگاه

 1. مهدی عیسوند

  سلام
  من لیسانس برق هستم. وقصد تغییر رشته به روانشناسی دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا بهتره از دوره لیسانس شروع به خوندن کنم یا اینکه از ارشد ادامه بدم این رشته رو

  • مدیر سایت

   سلام پستی برای تغییر رشته ای ها داریم که بهتره اون رو مطالعه کنید. در قسمت نکات مشاوره ای کنکور ارشد

 2. سلام من دانشجوی روانشناسی هستم و چون به بیمارستان برا آموزش رفتم افرادی که تو بیمارستان هستن و محیط بیمارستان اصلا با روحیم سازگار نیست ولی به روانشناسی و مشاوره برا زوج درمانی و افسردگی واینجوری کارا علاقه دارم به نظرتون کدوم شاخه از روانشناسی بهتره برا من که در ارشد دنبال کنم. ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • مدیر سایت

   سلام شما در روانشناسی بالینی هم اجباری برای کار کردن در بیمارستان ندارید. در هر گرایشی میتونید روی مواردی که گفتید کار کنید. مشخصا اگر زوج دوست دارید بالینی خانواده یا مشاوره خانواده براتون مناسبه در غیر این صورت در هر دو گرایش بالینی و عمومی میتونید روی هر حیطه ای که دوست دارید کار کنید

 3. با سلام
  بنده ارشد مکانیک دارم. خواستم ارشد روانشناسی بالینی روهم شرکت کنم آیا این رشته بازار کار خوبی داره؟
  چون الان من تو رشته خودم بیکارم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله گرچه به مهارت بستگی داره وگرنه این رشته هم متقاضی بالایی داره و مثل بقیه رشته ها بیکاری هم داره

 4. سلام

  روانشناسی عمومی در مقابل روانشناسی بالینی چه محدودیت هایی دارد…

 5. تغییر رشته

  سلام وقت بخیر من کارشناسی غیر مرتبط خوندم و تصمیم به تغییر رشته دارم و باتوجه به نوع ارتباطم با دیگران ، داشتن گوش شنوا رازداری کمک به دیگران در مسائل و مشکلات و… متوجه شدم رشته روانشناسی مناسب شخصیت منه اما در مورد اینده شغلی این رشته برای خودم کمی شک دارم ، اینکه با توجه به روحیه بسیار حساسی که دارم نمیتونم در محیطی کار کنم که بیمارهای حاد مشکلات روانی رو ببینم وبخوام درمانشون کنم(منظورم افرادی هست که در بیمارستانها بستری هستند) چون به شدت آزرده خاطر میشم. سوال من اینه که آیا کسی که بخواد در روانشناسی بالینی در دو مقطع پشت سرهم تحصیل کنه، میتونه فقط در حوزه درمان اضطراب، افسردگی و… فعالیت داشته باشه بعبارتی گزیده کار باشه و پذیرای افرادی باشه که میتونه بخوبی بهشون کمک کنه؟؟؟ سپاسگزارم از سایت بسیار خوبتون

 6. با سلام
  در صورت داشتن مدرک ارشد روانشناسی عمومی
  آیا می‌توان در مقطع دکتری روانشناسی بالینی تحصیل کرد؟
  و مطب باز کرد و روانپزشک شد؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   بله میتونید دکتری بالینی بخونید به شرط رتبه خوب و رزومه خوب. ولی با دکتری عمومی هم میتونید کار کلینیکی کنید. دوست عزیز روانپزشکی با روانشناسی فرق داره!

 7. سلام وقت بخیر. اگه ازدانشگاه پیام نورفراگیر
  فارغ التحصیل دومقطع روانشناسی بالینی باشم میتونم مجوزکاردرمانی ومطب بگیرم؟

 8. سلام من در رشته ی مساوره تحصیل میکنم میخواستم بدونم میتونم کنکور ارشد روانشناسی هم بدم؟ دروس مشاوره و روانشناسی در مقطع کارشناسی چند واحد تفاوت دارن؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام بله میتونید ارشد روانشناسی بدین….از واحدهای مشاوره اطلاعی ندارم که مقایسه کنم ولی شما میتونید به سایت یک دانشگاه مثلا دانشگاه تهران برید و واحدهای درسی رو ببینید

 9. سلام من دانشجو رشته زبان هستم در مقطع کارشناسی میخواستم برای کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی بخونم ایا امکانش هست؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام بله. یک پست به نام تغییر رشته ای ها بخوانند، در قسمت نکات مشاوره ای کنکور ارشد داریم. میتونید اون رو بخونید.

 10. سلام..
  از لحاظ جواز تاسیس مطب، روانشناس عمومی به چه صورت میتواند مطب داشته باشد.؟ آیا میتواند مستقلا مطب داشته باشد.!؟
  با تشکر از مطلب خوبتون

 11. سلام.
  دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم.
  ارشد میخوام بالینی وزارت بهداشت بخونم.
  هدفم اینه که روانپزشک بشم.
  حالا آیا بعد از اینکه فارغ‌التحصیل ارشد بالینی وزارت بهداشت شدم، میتونم دکترا رو روانپزشکی بخونم یا اینکه نه از صفر باید کنکور تجربی بدم و پزشکی عمومی بخونم و بعدش تخصص روانپزشکی بگیرم؟
  با تشکر.

 12. سلام
  وقت بخیر

  ایا سازمان بهزیستی با ارشد روانشناسی عمومی یا تربیتی مجوزکلینیک صادر میکند؟

 13. سلام ببخشید گرایش عمومی بیشتر در تجربی دیده میشه یا بالینی؟برای کنکور ۹۷ میخاستم بدونم من رشته م تجربیه ولی سردرگمم میخام روانشناسی بخونم نمیدونم میشه از طریق کنکور تجربی بالینی رو گزینش کنم یا نه؟

  • مدیر سایت

   سلام روانشناسی در کارشناسی گرایش نداره.

  • محمد حسن رازقندی

   سلام. پیشنهاد بنده به شما اینه که روانشناسی شناختی بخونید؛ البته اگه علاقه دارید. چون هم پایه و بیس تجربی داره که با رشته قبلیتون سازگاره و هم به مباحث روانشناختی می پردازه.

 14. سلام خوبین؟
  من فوق دیپلم کامپیوتر هستم و می خواستم بدونم برای تغییر رشته به رشته روانشناسی باید چی کار کنم و برای کنکور چه درسایی بخونم ؟

 15. سلام
  من کارشماسی کامپیوتر خوندم ولی به علت علاقه شدید و استعداد در رشته روانشناسی ارشد ۹۷ می خواهم هر جور شده روانشناسی بخونم و حالا بین بالینی و عمومی موندم همچنین می خواهم یک دانشگاه سطح اول قبول بشم
  به نظر شما از بین بالینی و عمومی کدوم انتخاب کنم و اصلا می تونم قبول بشم یا نه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام تفاوت این دو رشته رو در فوق توضیح دادیم لطفا مطالعه کنید و بر اساس هدفتون انتخاب کنید. نمیشه گفت که قبول میشین یا نه این سوال کلی هست، اما چرا که نه؟ با رعایت مطالعه صحیح و اصولش به امید خدا نتیجه خوبی میگیرین.

 16. سلام سپیده ۹۶/۸/۲
  چند روزی داشتم مطالعه میکردم که کدوم یکی از شاخهای روانشناسی رو انتخواب کنم،تا اینکه این مطلب و خوندم وراحت میتونم بگم کمک بزرگی به من کرد.و حالا با خیال راحت میتونم یکیشون رو انتخواب کنم خیلی ممنونم.

 17. سلام.خداقوت
  میشه بپرسم فارغ التحصیل دانشگاه دولتی باشی یا غیر دولتی در هر صورت باید خودمون کار پیدا کنیم؟؟؟دولت براش فرقی نمیکنه مدرک برا دولتی یا غیردولتی؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین

 18. البته کارشناسی رو عمومی دانشگاه سراسری روزانه تموم کردم.

 19. سلام و وقت بخیر.
  من پیامنور عمومی دانشگاه البرز و ازاد بالینی اردبیل قبول شدم.بنظر شما کدام دانشگاه رو اگه مدرک ارشدش رو داشته باشم راحتتر درمصاحبه پروانه مطب روان شناسی و مصاحبه دکتری دانشگاه سراسری قبول میشم،و مشکلی برام پیش نمیاد.ممنون

 20. سلام.خسته نباشید

  روانشناسی تو دانشگاه کاشان تو کارشناسی عمومی داره اگر عمومی بخونم بعد یک داتشگاه دیگه ارشد بالینی برم میشه؟
  اگر میشه فرصت شغلی من با اونی که از کارشناسی بالینی خونده برابره؟

  میتونم یک رشته نامرتبط مثل تاریخ تو کارشناسی بخونم بعد ارشد یکسره برم روانشناسی بالینی؟
  به ایمیل من جواب بدید

  • مدیر سایت

   سلام بله میتونید ارشد بالینی علوم و بهداشت شرکت کنید. با کارشناسی نامرتبط هم میتونید ارشد بالینی علوم رو شرکت کنید

 21. سلام علیکم خوبین شما حالتون خوبه ی سوال داشتم من رشته انشانی منطقه سه هستم معدل امسالم شد۱۶٫۲۹بعد من میخوام دانگشامو روانشناسی بخونم و میخوام معلم روانشناسی بخونم برا دانشگاه فردوسی مشهد رتبه چند لازمه و ی توضیح کلی از گرایشات ک من تا حالا نشنیدم میخوام روانشناسی عم.می بخونم فقط همینو میدونم ک توش دبیری روانشناسی داره ممنون میشم ج بدین

 22. سلام من میخوام روانشناسی ازاد بخونم البته کارشناسی عمومی میشه بفرمایید مورک ازاد و دولتی در این رشته تفاوتی داره یا نه؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام چه تفاوتی منظورتون هست؟ تفاوت که قطعا دارند از نظر سطح دانشگاه. ولی به خود دانشجو بستگی داره.

 23. سلام ببخشید،میخواستم بدونم که آیا اگه من رشته م تجربی باشه احتمال قبول شدن در رشته روانشناسی کمتر از رشته انسانیه؟؟؟

 24. سلام. من کارشناسی م مرتبط به روانشناسی نیست ، چند تا سوال داشتم ، یکی اینکه روانشناسی بالینی به بهداشت منتقل شد؟
  اگه منتقل بشه من که تغییر رشته ای هستم میتونم حداقل روانشناسی عمومی بخونم؟
  دوم اینکه اگر ارشد عمومی بخونم برای دکتری میتونم روانشناسی سلامت بخونم یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • ::مدیر سایت::

   سلام هنوز اطلاع رسانی قطعی نشده برای سال بعد…بله عمومی میتونید بخونید. بله میتونید با ارشد عمومی هم دکترای سلامت شرکت کنید طبق چیزی که الان هست البته.

 25. فاعلاتن مفاعلن فعلن

  سلام با تشکر از مطلبتون.
  خواستم بپرسم که من که کنکوریِ انسانی هستم (منطقه ۳) برای رشته روانشناسی بالینی باید چه کار کنم؟ ایا صرف قبول شدن در رشته “روانشناسی” دوره کارشناسی هدفم باشه یا نه من بعد از قبولی در رشته باید گرایشم رو هم در دوره کارشناسی تعیین کنم؟

 26. سلام ، ممنون میشم بفرمایید انتخاب رشته روان شناسی در کنکور تجربی ، چه مزیتی بر انتخاب رشته روانشناسی در کنکور انسانی داره

 27. سمیرا حلاج

  سلام من کاردانی روابط عمومی خوندم اما برای کارشناسی قصد دارم روانشناسی بالینی بخونم البته شنیدم که نمیتونم برای کارشناسی بالینی بخونم وفقط آزمون روانشناسی عمومی رو میتونم بدم گفتن که آخرین ورودی کارشناسی بالینی سال۹۳بوده آیا این ادعا درسته؟ممنون میشم کمکم کنید

 28. سلام خسته نباشید
  من دارم کارشناسی روانشناسی عمومی میخونم
  وقتی تموم شدمیتونم بلافاصله کارشناسی ارشدش رو روانشناسی بالینی بخونم؟؟؟؟

 29. باسلام من با این ک تو تاین سایت و سایت های دیگه درباره تفاوت گرایش های روانشناسی خوندم بازم همچین کامل نمیدونم کدوم یکی رو انتخاب کنم البته من میخوام واسه کارشناسی انتخاب کنم خیلیا هم میگن ک کارشناسی مهم نیست و میتونی تو ارشد هرکدومو ک خواستی انتخاب کنی ایا این درسته ؟
  و سوال دگ اینکه عمومی میتونه درآنیده استخدام وکارایی خوبی داشته باشه یا بالینی؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام فعلا کارشناسی گرایش نداره شما میخونید بعد گرایشتون رو در ارشد انتخاب می کنید…………هر دو عمومی و بالینی کار خودشون رو دارند ولی قطعا بازار کار بالینی بهتر هست

 30. وقت بخیر
  بزرگوار بفرمایید از ارشد تهیه کنندگی میشه برای phd روانشناسی تغییر رشته داد؟

 31. سلام من کارشناسی فناوری اطلاعات خوندم میتونم ارشد بالینی بخونم

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام در حال حاضر بله. لطفا پست مربوط به تغییررشته ای ها رو بخونید در قسمت نکات مشاوره ای ارشد

 32. با سلام و خسته نباشید.
  من کاردانی و کارشناسی الکترونیک هواپیما خوندم.متاسفانه نتوانستم کار مربوطه پیدا کنم.در حال حاظر علاقه مند به کار روانشناسی و کار با کودک شدم.لطفا من را راهنمایی کنید بین رشته مشاوره و روانشناسی کدام رشته آینده کاری بهتری دارد؟و میتوان در امر مشاوره کمک رسانی تر باشد؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام هر کدوم بازار کار خودشون رو دارند من نمیتونم بگم کدوم بهتر هست. اگر به کار با کودک علاقه دارید بالینی کودک گزینه مناسبی است.

 33. سلام خسته نباشید. خواستم بپرسم که من لیسانس حسابداری دارم و برای ارشد میخوام روانشناسی عمومی امتحان بدم خواستم بدونم من با مدرک ارشد عمومی چه کاری جز کار درمانی میتونم انجام بدم؟ یعنی در درمانگاه ها هم نمیتونیم کار کنیم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام طبق قانون حاضر باید دو مقطع مرتبط بخونید که بتونید پروانه کار درمان بگیرید. فعلا با عمومی هم میشه ولی اگر به بهداشت منتقل بشه فقط برای بالینی ها و سلامت حق درمان هست.

 34. سلام. ممنون از توضیحاتی که دادید. خواهش میکنم پاسخ منو بدید. من لیسانس مترجمی زبان هستم و معلمم. اما به شدت به روانشناسی علاقه دارم و میخوام ارشد روانشناسی بخونم. لطفا منایع درسی رو به من معرفی کنید و اینکه باید چه کتابهایی بخونم. ممنون میشم کمکم کنید

 35. سلام من لیسانس حقوق دارم اما به روانشناسی خیلی علاقه دارم و میخام ارشد روانشناسی بخونم میتونم با این مدرک در مدارس تدریس کنم یا در مراکز دولتی مشاوره بدم جواب بدید خیلی ممنون میشم چون برام خیلی مهمه

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام بله میتونید اما برای کار درمان و پروانه نظام روانشناسی نیازه که دو مقطع مرتبط خونده باشید.

 36. ارش فراهاني

  باسلام و خسته نباشید.من امسال روانشناسی عمومی ازاد قبول شدم ولی ب بالینی بسیار علاقه دارم،خواستم بدونم میتونم تا کنکور بعدی عمومی بخونم و کنکور ازاد هم شرکت کنم و اگر بالینی قبول شدم،این واحدهایی ک پاس کردم رو میتونم انتقالی بدم؟
  سوال دوم اینکه اگر ارشد عمومی بخونم،راهی نیست ک بتونم در اخر با گذروندن دوره کوتاهی،مدرک بالینی ام بگیرم؟
  با سپاس فراوان

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام. سوال اول رو که من اطلاعات دقیق ندارم و نمیدونم که میشه واحدها رو تطبیق داد یا نه، باید از آموزش سوال کنید. …سوال دوم، نه دوره ای نیست که بتونید چنین مدرکی بگیرید، ولی میتونید خودتون مسیر کاری و آموزشیتون رو به سمت بالینی ببرید با شرکت در کارگاه های مختلف برای مثال.

  • سلام . دانشگاه ها از پارسال در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی فقط در شاخه ی عمومی دانشجو قبول میکنن و در کنکور ارشد هست که شما میتونید یکی از شاخه های روانشناسی که بالینی هم جزو اوناست انتخاب کنین . در حال حاظر فقط ۲ تا دانشگاه هست که تو مقطع کارشناسی روانشناسی بالینی دانشجو قبول میکنه . پس همه ی دانشجوهای کارشناسی رشته روانشناسی توی شاخه ی عمومی فارق التحصیل میشن درست مثل پزشکی که اول عمومی میخونن و بعد تخصصشونو انتخاب میکنن پس نگران نباشین همه مثل شما هستند

  • سلام. اگر نمرات دروس امتحانی از دوازده بیشتر باشد در مقطع کارشناسی میتونید کار معادلسازی رو انجام بدید.

 37. سلام ببخشید میخواستم بپرسم آیا درسای روانشناسی عمومی و بالینی یکی هستن یا با هم فرق دارن ؟؟؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام. کنکور عمومی و بالینی در یک درس فرق دارند. اولی درس عمومی، و دومی درس بالینی رو داره. بقیه دروس مشترکن.

 38. سلام ببخشید من الان پیام نور روانشناسی قبول شدم،میخواستم بدونم تو کارشناسی همه ی نوع میخونن؟از فوق عمومی یا بالینی مشخص میشه؟

 39. سلام خست نباشید مقطع کارشناسی گرایش بالینی داره؟ فقط عمومی داره؟ من دانشگاه کردستان قبول شدم تو چارت تحصیلی زده روانشناسی بالینی ولی روی کارت و برگه انتخاب رشته زده روانشناسی به بالینی اشاره نکرده خاستم بدونم الان من روانشناسی عمونی قبول شدم یا بابینی چون زده روانشناسی

 40. سلام وخسته نباشید با تشکر از شما برای سایت خوب و پر محتوا تون
  من کارشناسی صنایع فلزی دارم و علاقه بسیار زیادی به رشته روانشناسی دارم با مطالعاتی که انجام دادم در نظر دارم که در رشته روانشناسی بالینی تا مقطع دکتری پیش برم به نظر شما آیا این امکان برای من وجود دارد متشکر میشم راهنمایی کنید.

 41. سلام ،من روان شناسی پیام نور امسال قبول شدم،امیدوارم تو فوق دولتی بیارم،میخواستم بدونم آیا با فوق لیسانس روان شناسی عمومی میشه تدریس کرد؟فقط میخوام بدونم از چه راهی تو روان شناسی میشه مدارس یا دانشگاه ها تدریس کرد؟

 42. سلام.. من کارشناسی روانشناسی عمومی خوندم و میخواستم بدونم میتونم کارشناسی ارشد بالینی بخونم واینکه برای کار مطب و درمان و جذب سازمانها توی رشته بالینی آیا نیاز به هم کارشی بالینی و هم ارشد بالینی داره یا نه؟

 43. سلام من روان شناسی بالینی علاقه دارم ولی روانشناسی نشستم چون چون توی دانشگاه ازاد محیط زندگی من همین رو بود و برام مقدور نیست فعلا که برم جای دیگه ای ایا میتونم کارشناسی اینو بخونم برا ارشد بالینی شرکت کنم؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام طبق قانون فعلی، بله میتونید با کارشناسی غیرمرتبط، ارشد روانشناسی شرکت کنید مگر اینکه قانون عوض بشه سال های بعد.

 44. سلام وقت بخیر من لیسانس روانشناسی بالینی دارم میخواستم ببینم اگه ارشد عمومی بخونم میتونم پروانه بگیرم و کلینیک بزنم و اینکه روانشناسی تربیتی بهتر است یا روانشناسی عمومی

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام بله میتونید با ارشد عمومی هم پروانه بگیرید……….بهتر و بدتر ندارند به علاقه شما بستگی داره.

 45. سلام وسپاس از پاسخگویی شما میخواستم بدونم آیامن که کارشناسی علوم اجتماعی شاخه ی پژوهشگری دارم و حالا برای ارشد روانشناسی عمومی قبول شدم میتوانم پس ازاخذ مدرک ارشد مجوز مطب بگیرم؟ و اگر نه باید تادکتری ادامه دهم برای مجوز؟ ویا باامتحانی که گفتین میشه مجوزگرفت؟ وآیا ممکنه در آینده قوانین عوض شود و برای رشته ی بالینی فقط مجوز داده شود؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام باید دو مقطع مرتبط خونده باشید…قانون فعلی این هست و عمومی و بالینی تفاوت نداره

 46. سلام من الان کارشناسی عمومی رو تموم کردم وتوی مقطع ارشد باز هم روانشناسی عمومی قبول شدم.اگه ارشد رو با عمومی تموم کنم مجوز کار در مراکز درمانی رو بهم میدن؟یعنی کار بالینی میتونم انجام بدم یانه؟سایتتون عالی وکامله.

 47. سلام
  طبق متن بالا، برای شروع بکار باید یه امتحان دیگه بدیم،
  چرا می گین رشته های نامرتبط باید دو مقطع بخونند؟؟
  “هم روان شناس بالینی و هم عمومی لازم است قبل از کار مشاوره از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران مجوز بگیرند. آندسته از دوستانی که کارشناسی نامرتبط دارند، برای مجوز از نظام لازم است پس از پایان دوره کارشناسی ارشد و گذراندن میزان کارورزی معین شده، امتحانی مبنی بر داشتن دانش لازم در این رشته را نیز بگذرانند.”

 48. سلام خسته نباشین، من دوره کارشناسی پژوهشگری خوندم ، می خواستم بدونم برای ارشد می تونم بالینی شرکت کنم یا رشته ام باید مرتبط بوده باشه، ممنون

 49. البته این رو هم بگم که من چون کارشناسی فردوسی خواندم دوباره اجازه ندارم مقطع کارشناسی دانشگاه دولتی بخونم.

  • خانم خجوی خیلی منتظر پاسخ تون میشم اما جواب نمیدید.
   قبلا هم سوال پرسیدم جواب ندادید!
   امیدوارم موفق و پیروز باشید.

 50. سلام
  من تغییر رشته ای هستم
  امسال ارشد عمومی غیرانتفاعی خیام مشهد قبول شدم.
  با توجه به اینکه علاقه به کار درمانی دارم و لازمه ش خواندن دو مقطع هست , در نظر دارم همزمان کارشناسی پیام نور هم شرکت کنم
  سوالم از شما این هست که برای گرفتن مجوز به دانشگاه اهمیت میدن و من چون در دانشگاه دولتی نخوندم , دچار مشکل میشم؟
  و اینکه بنظرتون این کار درسته؟
  با توجه به اینکه من اگه این راه رو انتخاب نکنم راه بعدی دوباره خواندن برای کنکور ارشد بالینی دولتی و بعد از اون دکتری رو انتخاب خواهم کرد. که البته تا رسیدن به هدفم خیلی وقفه خواهد افتاد و مسیرم سخت تر خواهد بود

  البته نظر شما رو بیشتر میخوام بدونم.

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام نه برای مجوز مدرک ها فرقی ندارن کل رزومه شما مطرح هست نه فقط مدرک. .در مورد درست و غلط بودنش من نمیتونم نظری بدم باید شرایط خودتون رو در نظر بگیرید

 51. سلام
  من بین ارشد عمومی دانشگاه تهران و ارشد بالینی علوم تحقیقات گیر کردم ، به نظرتون کدوم بهتره؟!؟
  اگه ارشد عمومی خونده باشی میشه دکتری بالینی بخونی ؟؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام تبریک میگم هر دو خوب هستند و تصمیم بر اساس هدف و علاقه شماست. من نمیتونم نظری بدم و هر نظری بدم بر اساس قضاوت شخصی است…..بله میشه فقط دشوارتر خواهد بود با توجه به دانشگاه هایی که بالینی دارن و ظرفیت محدود و رقابت بالا

 52. سلام خسته نباشید
  من تو سایت وزارت بهداشت خوندم که افراد با کارشناسی غیر مرتبط نمیتونند کنکور ارشد بالینی رو شرکت کنند درسته؟
  سوال دومم اینه که ایا من اگه با مدرک کارشناسی زیست شناسی بخوام ارشد روان شناسی عمومی بگیرم، تا وقتی دکترام رو نگرفتم مجوز مطب نمیگیرم؟؟ ممنون میشم جواب بدید

 53. سلام من تازه کنکور دادم و میخام در باره بازار کار روانشناسی بدونم ! اینکه عمومی برپ یا بالینی خیلی فرق داره ؟ خواهشا توضیح کامل بدید ۲۸ام بای اتنخاب کرده باشم وقت ندارم

 54. سلام من امسال کنکور تجربی دادم و میخوام روانشناسی بالینی بخونم فقط یه چیزو متوجه نشدم من الان باید برم روانشناسی و ارشد بالینی انتخاب کنم یااینکه از همین الان بالینی باید انتخاب کنم ممنوت میشم منو از سردرگمی دربیارید

 55. سلام خسته نباشید، من امسال تازه کنکور دادم، و قصد دارم که در دانشگاه آزاد روانشناسی بخونم.اما بین بالینی و عمومی شک دارم، من علاقه مند به تاسیس مرکز مشاوره و مطب و حتی استاد دانشگاه هستم، باتوجه به علایقم ،کدوم شاخه از روانشناسی رو باید دنبال کنم؟بالینی یا عمومی؟ و سوال دیگرم این است که چه مدرکی برای تاسیس مرکز مشاوره و مطب نیاز هست؟؟ ممنون از پاسخگویی

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام همونطود که در بالا نوشتیم هر دو میتونن پروانه درمان بگیرن طبق قانون فعلی، و البته شما که کارشناسی هستین باید ارشد بگیرین برای این کار، و اگه کارشناسی هم عمومی خوندین میتونین ارشد بالینی بخونین

 56. سلام من کنکور ۹۵ دادم و واسه انتخاب رشته میخواستم روان شناسی انتخاب کنمو تا دکتراش برم و مطب بزنم .ولی حالا ک دارم تحقیق میکنم بیشتر گیج میشم!باید چ گرایشی رو بخونم ک بتونم مطب بزنم؟یا بازار کار واسه کدون بهتره چون نمیخوام الکی درس بخونمو اخرشم کار گیرم نیاد بشینم گوشه خونه…اگ اینطوره ک ی سال دیگه میمونم پشت کنکور بهتره….و ی چیز دیگه!چندسال بدون اینکه ترمی رو بیوفتم میتونم دکترامو بگیرم؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام گرایش های روانشناسی (عمومی، بالینی و سلامت) همه مجور مطب می گیرند. گرفتن پروانه به مهارت ها و رزومه کاری شما برمیگرده……دکترا دوساله میتونید واحدها رو تمام کنید باقیش هم دست شماست دیگه چون پایان نامه است.

 57. باسلام من میخواهم رشته ی انسانی و شاخه ی روانشناسی بخوانم.برای کسی که علاقه‌ به مشاوره ی دیگران در زمینه های چالش های زندگی را داشته باشد آیا این رشته مناسب است؟درضمن من نویسندگی میکنم.لطفا راهنماییم کنید؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام میتوگید از تست هالند استفاده کنید که شغل های مرتبط با شخصیت رو به شما پیشنهاد میکنه. در نت سرچ کنید. البته یک تست قطعا نمیتونه همه چیز رو مشخص کنه و پویایی لازم رو نداره فقط یک سری اشارات هست که ممکنه درست باشند، همزمان میتونید از یک مشاور هم کمک بگیرید و بازار کار رو هم بررسی کنید ببینید با اهدافتون میخوره یا نه

 58. سلام
  خسته نباشید
  من کارشناسی علوم اجتماعی خوندم،میخوام ارشد روانشناسی شرکت کنم،اما بین سه رشته بالینی یا عمومی یا کودک و نوجوان شک دارم، ؟میخوام امسال قبول بشم اما شنیدم بالینی خیلی ظرفیت کمه.میخوام ببینم چون کارشناسیم مرتبط نبوده قبولیم سخته؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام. قطعا تلاش لازم هست و قبولی بالینی از عمومی سخت تر هست. اما با برنامه ریزی صحیح قابل انجامه.

 59. سلام و خسته نباشید. من امسال کنکور میدم و رشته ام انسانیه . میخواستم بدونم اگه لیسانس روانشناسی عمومی بگیرم برای ارشد میتونم تغییر گرایش بدم و بالینی بخونم؟ در صورت امکان برام ایمیل بفرستید.

 60. سلام
  بسیار سپاسگذارم از جوابهاتون
  بنده لیسانس کامپیوتر دارم .میخوام ارشد روانشناسی بالینی بخونم .در جوابهای بالا خوندم برای کار درمانی که نیاز به پروانه نظام روانشناسی داره باید دو مقطع یکسان خونده باشیداین یعنی اینکه بنده اگه فوق بالینی بگیرم برای مطب مجوز داده نمیشه؟اگه بخوام مطب بزنم باید دکترای بالینی هم بگیرم حتما؟سوال دیگه اینکه اگه فوق بالینی بگیرم و دکترای عمومی بازم چون چون دومقطع یکسان نیست مجوز نمیدن؟ببخشید سوالات زیاد شد.اگه توضیح دهید ممنون میشم. برام خیلی مهمه.

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام بله یا باید از کارشناسی شروع کنید یا دکترا هم ادامه بدین، گرایش مهم نیست بالینی، عمومی یا سلامت فرقی نمیکنه طبق قانونی که الان هست.

 61. با سلام
  من دارای مدرک مهندسی مکانیک هستم. قصد دارم ارشد بالینی رو انتخاب کنم. ایا برای تاسیس مطب باید دارای مدرک دکترا هم باشم؟

 62. سلام
  وقت بخیر
  من لیسانس حسابداری دارم، میخوام ارشد و بعد دکترای روانشناسی رو بگیرم
  به کار درمان بالینی و تدریس هر دو علاقه دارم
  اما بین انتخاب گرایشم واقعا تردید دارم
  ارشد بالینی رو می تونم بگیرم اما در مقطع دکترا از بس ظرفیت بالینی کمه، تردید دارم موفق بشم

  نظرم اینه عمومی رو در هر دو مقطع شرکت کنم اما می ترسم بعداً قانونی وضع کنن که به فارغ التحصیلان دکترای عمومی مجوز مطب نمیدیم، یا اینکه با گرایش عمومی درامدی توی شهر همدان نداشته باشم

  ممنون میشم راهنماییم کنید تا از دو دلی خارج بشم

  • ::مدیر سایت::

   سلام با توجه به اینکه این دو گرایش فقط در یک کتاب در کنکور ارشد فرق دارند میتونید هر دو رو شرکت کنید که اگر ظرفیت بالینی کم بود عمومی رو قبول بشین. در این حالت تلاشتون رو برای بالینی هم کردین. در مورد دکترا هم از اونجا که کنکور این دو گرایش یکی هست تفاوتی برای شما نخواهد کرد، بعدا بر اساس شرایط گرایش رو انتخاب می کنید.

 63. با سلام وخسته نباشید
  در متن پرسش و پاسخ ها متوجه شدم که برای گرفتن مجوز نظام برای درمان باید دو مقطع یکسان در رشته روانشناسی رو گذرونده باشیم.
  من دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی برق هستم.خواستم بدونم که من اگر برای ارشد روانشناسی عمومی رو انتخاب کنم تنها با مدرک کارشناسی ارشد نمیتونم استاد دانشگاه بشم؟ یا برای استادی و تدریس هم باید در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس مدرک رشته مورد نظر را داشته باشیم؟
  خیلی سپاسگزارم از جواب و کمکتون

  • ::مدیر سایت::

   سلام شما برای کار درمانی که نیاز به پروانه نظام روانشناسی داره باید دو مقطع خونده باشید. این پروانه برای سایر کارها نیست.

 64. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی روانشناسی هستم
  میخواستم بدونم میتونم از الان تو کارهای پژوهشی شرکت کنم؟
  باید از طریق دانشگاه این کار رو بکنم یا نه
  میخوام بیشتر تو این رشته فعالیت داشته باشم
  ممنون میشم توصیه هایی در این باره به من بکنید چون متاسفانه اساتید قابلی در دانشگاه نداریم…خیلی مشتاقم ولی راهش رو نمیدونم

  • ::مدیر سایت::

   سلام بهترین راهش برای دانشجوی کارشناسی که از صفر شروع میکنه برای پژوهش، ارتباط گرفتن با یک استاد هست حالا توی دانشگاه خودتون یا دانشگاه دیگه. استادی که اهل پژوهش و مقاله باشه بهترین گزینه است. اگر نه که میتونید توی کارگاه های مقاله نویسی شرکت کنید یا نهایتاا خودتون مطالعه کنید.

 65. با عرض سلام وتبریک سال نو و تشکر از سایت خوبتون
  من کارشناسی مهندسی مکانیک خوندم ولی به دلیل عدم علاقه به رشته و محیط کارم و صنعت ،تصمیم به تغییر رشته گرفتم و بدلیل علاقه به رشته روانشناسی تصمیم گرفتم درین رشته ادامه تحصیل بدم وهمتم برای مطالعه خوبه و میخوام بعد عید در فرصت یک ساله ای که هست شروع به مطالعه منسجم کنم و البته هدفم محدود به ارشد نخواهد شد و امید است تا مقطع دکترا ادامه بدم سوالی که دارم این است آیا باتوجه به اینکه رشته کارشناسیم غیر مرتبط هست با کارشناسی ارشد هم میتونم پروانه نظام روانشناسی رو برای مشاوره اخذ کنم یا بایستی حتما دکترا بگیرم ؟ چون درجایی خوندم کسانیکه کارشناسیشون غیرمرتبطه با مدرک ارشد نمیتونن پروانه مشاوره بگیرن والزاما برای اخد این مهم باید مدرک دکترا اخذ کنند
  و اساسا با مدرک ارشد میتونم مشغول بکار بشم مثل دوستانی که مدرک کارشناسی مرتبط دارند ضمن اینکه برای من که علاقه کمتری به مباحث زیستی دارم روانشناسی بالینی بهتر است یا عمومی یا اینکه باتوجه به فرصت یکساله در هر دو درس سرمایه گذاری کنم؟ پیشاپیش از پاسختون کمال تشکر را دارم

  • ::مدیر سایت::

   سلام برای کار درمانی باید حداقل دو مقطع مرتبط خونده باشید که بتونید پروانه نظام بگیرید. در مورد سوال دوم هم با توجه به فرصت یک ساله توصیه میشه روی هر دو گرایش سرمایه گذاری کنید چون خوندن کتاب عمومی کلا برای تغییر رشته ای ها توصیه میشه با یک برنامه خوب می رسید هر دو رو بخونید

 66. سلام . من هم متن رو خوندم و هم نظرات رو . در متن اومده بود که برای تغییر رشته ای ها تفاوت برای گرفتن پروانه فقط در اینه که باید توی یه آزمون هم شرکت کنند . ولی توی جواب نظرات نوشته بودید حتما باید دو مقطع تحصیل کرده باشیم . یعنی من که کارشناسیم معماریه اگه ارشد روانشناسی بخونم برای پروانه اشتغال حتما باید دکترا هم بخونم ؟

 67. سلام میخاستم بدونم من شخصی هستم کاملاً بی اعتماد به نفس، سی سال م لیسانس مدیریت بازرگانی دارم،تصمیم گرفتم واسه اینکه اعتماد به نفسم بالا ببرم برم رشته روانشناسی ب نظرتون موفق میشم یعنی این راه درستی، پیش مشاور های زیادرفتم کتاب خوندم تاثیری نداشت واسه همین تصمیم گرفتم روانشناسی بخونم ممنون. میشم اگه راهنمایی کنید

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام برای حل مشکلات شخصی بهتر هست ابتدا به روانشناس مراجعه کنید تا با دید بازتری رشته رو انتخاب کنید. شما قرار هست برای حل مشکلات دیگران هم وارد این رشته بشید، گرچه به رفع مشکلات خودتون هم کمک خواهد کرد ولی این نمیتونه هدف ورود به یک رشته باشه.

 68. سلام وقتتون بخیر من کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارم و میخوام کارشناسی ارشد روانشناسی بخونم میخواستم ببینم میتونم این کار و کنم یا نه چون امروز هم ثبت نام کردم نظر شما چیه آیا مشکلی بوجود میاد برای ادامه تحصیل یا نه لطفا هر چیزی که لازم بدونم و بهم کمک کنه برام ایمیل کنید پیشاپیش از لطف و نظرتون به سئوالات، بسیار سپاسگذارم

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام میتونید شرکت کنید فقط برای گرفتن پروانه نظام جهت کار درمانی باید حداقل دو مقطع مرتبط باشید.

 69. من دانشجوی ترم اول کارشناسی روانشناسی عمومی هستم.میخاسم بطورکامل وواضح ببینم اگه لیسانسموبگیرم.درکجاهامیتونم مشغول کارشم؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام. به طور واضح که نمیشه چیزی گفت 🙂 بعد از لیسانس درمان که نمیتونید به اون شکل انجام بدین به این دلیل که باید حداقل دو مقطع بخونید تا پروانه اشتغال بگیرید و همچنین اون موقع دانشی هم برای این کار ندارید. ولی جاهای دولتی شاید بتونید کاری پیدا کنید من به شخصه بعد لیسانس خیلی جای کاری در روانشناسی ندیدم.

 70. سلام.من کارشناسیم ریاضیه..علاقه زیادی به رشته روانشناسی دارم واسه اینکه بتونم دکتر روانشناس شم برای ارشد بالینی باید بخونم یا عمومی؟با تشکر

 71. سلام
  لطفا میشه یک منبع مهم و برجسته از سوالات کنکور ارشد ۱۰ سال گذشته روانشناسی عمومی رو معرفی کنید…
  باسپاس.

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام فرقی نمیکنه کتاب چه موسسه ای باشه چون سوال کنکور هست. مدرسان یک کتاب برای ۱۵ سال اخیر داره

 72. سلام، ممنون از توضیحات کاملتون. من مدرک کارشناسیم مترجمی زبان نگلیسی بوده، اما قصد دارم برای ارشد روانشناسی بخونم، اطلاعاتم در حال حاضر کمه،با توجه به اینکه زشته کارشناسیم نامرتبطه به نظرتون امکان قبولیم چقدره؟ و اینکه ارشد مشاوره رو انتخاب کنم یا روانشناسی، کدوم کاربردی تر و قبولیش راحت تره؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام قطعا من نمیتونم بگم امکان قبولی شما چقدره این یک سوال کلیه و به خیلی چیزا بستگی داره. لطفا مطالب مشاوره ای سایت رو کامل بخونید شاید به جوابی که میخواین برسین. درباره مشاوره و روانشناسی هم چون دو رشته متفاوت هستند به علاقه شما بستگی داره وگرنه هر دو کاربردی اند، و البته قبولی روانشناسی سخت تر هست.

 73. و با توجه ب اینکه رشته ی لیسانسم الهیات بوده و ارشد دین شناسیرو در دوره ی شبانه ی دانشگاه دولتی گذروندم-امکان این هس که مجدد ارشد دانشگاه دولتی امتحان بدم اونم رشته ای غیر رشته ی خودم؟ و آیا میتونم تنها با یک دوره ی ارشد روانشناسی-برم مراکز مشاوره و یا مراکز مربوط ب این رشته برای کار؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام چون شبانه بودین تا جایی که من اطلاع دارم مشکلی نیست که مجدد ارشد دیگه ای بخونید چه روزانه چه شبانه- چون تغییر رشته هستید باید دو مقطع حداقل مرتبط باشید که بتونید پروانه اشتغال بگیرید.

 74. با سلام
  لیسانسمو-الهیات گرایش فلسفه خوندمو ارشدمو فلسفه گرایش دین شناسی خوندم- اما حالا قصد دارم دوباره ارشد روانشناسی بخونم- برای بازار کار- روانشناسی عمومی بهتره یا بالینی؟
  البته در دانشگاه تهران- ارشد عمومی ب نفعمه یا بالینی؟
  مچکرم

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام اونچه فکر میکردیم برای تفاوت بالینی و عمومی باید بدونید رو در همین پست فوق نوشتیم. لطفا مطالعه کنید. به طور کلی اونچه در بازار کار می بینیم مهم مهارت شخص هست و گرایش خیلی مهم نیست اما منطقی است که بالینی به عمومی اولویت داره، ولی اگر کسی مدنظرش دانشگاه خوبی باشه عمومی احتمال قبولی بالاتری خواهد داشت مخصوصا برای یک تغییر رشته ای راحتتر خواهد بود. اگر هم فرصت داشته باشند که برای هر دو می خونند چون فقط در یک درس فرق دارند.

 75. با سلام
  من کارشناسی مهندسی میخونم و قصد دارم ارشد روانشناسی در داخل کشور بخونم و اما دو سوال
  – بین دانشگاه های دولتی تهران کدام گرایش عمومی یا بالینی،ظرفیت بیشتر دارد؟؟ مقطع ارشد منظورم هست
  – برای تحصیل دکترا در خارج کشور داشتن ارشد عمومی بهتره یا بالینی؟؟ بهتر منظورم جذب و پذیرش بیشتر و راحتتر. با علم اینکه جدا از گرایش هدفم کارهای پژوهشی میباشد نه حوزه درمان
  با تشکر فراوان از جواب های خوبتون

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام. ۱- عمومی ظرفیت بیشتری داره ۲- بالینی جذب راحتتری داره البته راحتترینش حیطه نوروساینس و شناختی است.

 76. با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم حداقل تراز مورد نیاز برای قبولی در ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد اردبیل چقدر میتونه باشه؟
  و اینکه من که معدلم بالای ۱۷ هست در رشته علوم تربیتی میتونم بدون آزمون در ارشد بالینی دانشگاه آزاد پذیرش بشم؟؟؟

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام برای ترازهای ازاد اطلاعاتی ندارم. برای ورود بدون کنکور از طریق استعداد درخشان دانشگاه آزاد یک لینک خبر در سایت داشتیم که میتونید اونجا رو مطالعه کنید. لینکش رو براتون میگذارم http://ravanamooz.ir/?p=4506

 77. سلام کد رشته ای که قبول شدم اینه۲۴۴۲۱ کد….که نوشته روانشناسی.ولی تو رشته دانشگاه نوشته علوم اسلامی روانشناسی عمومی
  من چون اطاعات زیادی ندارم نمیدونم که خود روانسناسی هست یا روانشناسی اسلامی…
  ولی تو چارت درسیش این درسا رو نوشتن….روانشناسی تربیتی…روانشناسی شناختی…روانشناسی شخصیت…
  اینارو دورس کدو رشته محسوب میشه؟

 78. سلام
  بنده در رشته علوم اسلامی روانشناسی عمومی قبول شدم
  خواستم بدونم این رشته خوبه و اینده کاری خوبی داره یا نه؟ مرسی

 79. خیلی ممنونم از راهنماییتون

 80. با سلام. من کارشناسی ارشد حقوق میخونم اما بدلیل مطالعات ازدا قبلی و شرکت در ازمون ارشد ازاد تونستم در گرایش بالینی دانشگاه ازاد آمل قبول بشم و قصد دارم روانشناسی رو تا مقطع دکتری ادامه بدم بدلیل علایق پژوهشی خودم.سوالی که دارم اینه که برای آزمون دکتری سراسری ۀیا تحصیل در دانشگاه ازاد آمل اقدام درستیه؟یعنی حتا با وجود قبولی در دکتری آیا در مصاحبه تایید میکننند اساتید مدرک دانشگاه آزاد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام ورود به دکتری سراسری با ارشد ازاد کمی سخت تر هست چون بالاخره دارید با سایر دوستان در سراسری رقابت می کنید اما همه چیز به رزومه کلی شما بستگی داره. اگر ارشد ازاد بخونید باید با یک رزومه قوی جبرانش کنید بنابراین در طول ارشد باید به فکر کار پژوهشی زیاد باشید

 81. سلام خسته نباشید
  من در رشته روانشناسی عمومی در مقطع کارشناسی قبول شدم ولی قصدم روانشناسی بالینی بود
  حال میتونم با خوندن این رشته مدرک مطب دکتری بگیرم یا باید کارشناسی ارشد هم بخونم
  ممنونم

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام ببخشید متوجه سوالتون نشدم. منظورتون این هست که با کارشناسی میتونید پروانه اشتغال بگیرید؟ خیر باید حداقل دو مقطع خونده باشید

 82. سلام
  من ۱۸ سالمه و قصد دارم روانشناسی بخونم
  میخواستم بدونم میشه لیسانس روانشناسی عمومی داشت و برای ارشد شاخه بالینی رو انتخاب کرد؟
  ممنون

 83. سلام

  منظورتون از روانشناسی ۱ و روانشناسی ۲ چیه؟
  (قسمت بالای سایت)

 84. عذر میخوام واضح نپرسیدم منظورم همون کارهای پژوهشی هستش که نهایتا در عمومی امکانش بیشتر هست یا بالینس؟

 85. البته پست رو خوندم که هدف کارشناسی ارشد عمومی تربیت پژوهشگره ولی میخوام بدونم عملا در کدوم گرایش این اامر بیشتر اتفاق می افته و جای کار بیشتری داره.

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام متوجه سوال نشدم امکان چه چیزی بیشتره؟ کار بالینی منظوره؟ خوب برای کار بالینی قطعا گرایش بالینی در اولویت هست ولی شخص در گرایش عمومی هم میتونه خودش رو قوی کنه.

 86. وقت بخیر
  برای کارهای پژوهشی و همین طور مقاله دادن و یا حتی تحصیل در خارج از کشور در مقطع دکتری بهتره کدوم گرایش رو انتخاب کنیم؟ و اگر ممکنه در این زمینه توضیحات بیشتری ارائه بفرمایید.
  سپاسگذارم.

  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام. برای تحصیل خارج از کشور بالینی بهتر خواهد بود ولی همه چیز به رزومه شما بستگی داره. برای مقاله و کار پژوهشی هیچ گرایشی تفاوت نداره شما در هر رشته ای باشید مهم اینه که یک زمینه کاری و پژوهشی مشخص داشته باشید. توضیحات خاصی به نظرم نمیرسه شما سوالتون رو بفرمایید من پاسخ بدم.

 87. من ان شاء الله سال۹۴کنکور میدم الان نمیتونم منابعو بخونم اما این ترم بهمون رشد لورا برک جلد۲ و نظریه های فیست و آمار دلاورو دادن (علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان)و اگه تونستم ان شاء الله زبانم میخونم بینشون ممنون از پاسخگویی سریعتون

 88. ببخشید یه سوال دیگه تو مقطع ارشد چه کتاب هایی ارائه میدن مثلا برای آسیب پیشرفته چه کتابی میدن و… ممنون

 89. سلام اگه فعلا آسیب مربوط به dsm4بخونم و بعدا ۵ مشکلی پیش نمیاد؟اگه میتونید لطفا جوابو ایمیل کنید ممنون

  • ::خجوی::

   سلام. در حال حاضر چه کتابی میخونید؟ کی تموم میشه و بعد از اون قصد دارید چه کتابی بخونید؟ مهم زمان شماست که به تمام شدن و دوره برسید. همونطور که گفتم کتاب گنجی در اولویت قرار داره ولی اگر کتابی در دست مطالعه دارید که در حال تموم شدن هست تمومش کنید و به سراغ گنجی برید.

 90. با سلام و ضمن تشکر از مطلب فوق العاده ای که گذاشتین خیلی جامع بود و دقیقاً مطمعنم چالش اکثر بچه های ِ عمومی بود فقط یه سوال داشتم واسه ی خوندن تو کنکور ضریب ِ درس های ِ گرایش بالینی و عمومی هم تفاوت دارن؟ امکانش هست ضریب ِ درس ها رو هم واسمون روی ِ سایت بذارین؟
  من ممنونتون می شم.

  • ::خجوی::

   سلام. ضرایب در سایت هست. بخش کنکور ارشد در فهرست، زیرمجموعه گرایش ها و ضرایب
   موفق باشید و ممنون بابت قدردانی شما

 91. سلام،من ساکن اصفهان و لیسانس بالینی از دانشگاه اصفهان دارم،الانم ارشد عمومی یزد قبول شدم، ولی بالینی ازاد نجف اباد هم میارم، مطلب روی سایت رو خوندم و با اون موافقم ولی یه سوال اگه قرار باشه کارشناسی ارشد مدرک اخرم باشه و باش کار کنم، ایا بنظرتون انقدر ارزش داره هزینه ازادو تقبل کنم و مدرک بالینی بگیرم؟

  • ::خجوی::

   سلام. تفاوتی که من گفتم برای دانشگاه های دولتی بود یعنی به نظرم عمومی دانشگاه تهران مثلا از بالینی اصفهان بهتر هست. ولی درباره آزاد نظری ندادم. خوب دانشگاه دولتی بهتر هست البته شرایط شخصی شما بسییییییییییار مهمه یعنی اینکه ساکن اصفهان هستید و اگر بخواید کار کنید اصفهان راحتتر خواهید بود. بنابراین اینجا یک تصمیم شخصیه. و آزاد نجف اباد میتونه برای شما گزینه مناسبی باشه. نظر شخصی من این هست که بازار کار به توانایی شخصی شما بستگی داره و چه بسیارند کسانی که مدرک ازاد دارند و از دوستانی که مدرک دولتی دارند بهتر کار می کنند بنابراین اگر فقط قصد کار است و به دکتری فکر نمی کنید شهر خودتان بهترین گزینه است. ولی اگر روزی بخواید دکتری بدید کارشناسی اصفهان و کارشناسیی ارشد یزد رزومه بهتری خواهد بود.

   • سلام جناب خجوی
    دانشجوی ارشد کامپیوتر هستم و قصد دارم در زمینه ی روانشناسی تحصیل کنم.آیا چنین چیزی امکانپذیر هست؟ و اینکه باید از کجا شروع کنم؟
    ضمنا اگر براتون مقدور هست لطفا پاسختونو به آدرس ایمیلم ارسال کنید که درصورت پیشامدن سوالات جدید بتونم باشما مکاتبه کنم
    باتشکر

    • ::مدیر سایت::
     ::مدیر سایت::

     سلام. بله میتونید در کنکور ارشد سراسری شرکت کنید. برای شروع مطالعه میتونید پستی به نام شروع اصولی کنکور رو از سایت بخونید (بخش ارشد سراسری قسمت نکات مشاوره ای). همچنین در همون بخش پستی برای تغییررشته ای ها هم داریم.

  • سلام
   وقتتون بخیر
   جناب ضیائی؛
   بعنوان کسی که بهترین سالهای تحصیلیمو تو دانشگاه آزاد از دست دادم دوستانه بهتون پیشنهاد میکنم کاملا قید دانشگاه آزاد رو بزنید و تمرکزتون فقط و فقط روی دانشگاه دولتی باشه.
   موفق باشید

 92. سلام خانم خجوی یه سوال داشتم من میخام ۴فصل اول کتاب مرضی مهدی گنجی(تاریخچه ها و روش تحقیق در بالینی وتوضیح مکاتب ) را به همرا ه فصل مواد و اختلالات جنسی جلد دو نخونم چون میگن احتمال سوال اومدن ازش خیلی کمه به جاش تسلطم را روی بقیه مباحث کتاب وهمینطور کتاب کودکان بیشتر کنم چون اگه سوال هم بدن بیش یکی که نمیدن ارزش نداره ۳۰۰صفحه برا یه سوال.نظر شما چیه؟

  • ::خجوی::

   سلام. درسته. با اینکه چیزی قابل پیش بینی نیست ولی طبق تجربه حرف شما صحیح هست و البته این فصول خیلی چیز جدیدی نسبت به کتاب های دیگه ندارند. پیشنهاد میکنم اینها رو کنار نگذارید ولی در اولویت های آخر مطالعه بگذارید تا اگر وقت کم بود مهمترینها را خوانده باشید

 93. سلام زینب جان، ممنون بابت این پست. فقط این که برای کنکور دکتری، در صورتی که گرایش ارشدت عمومی باشه، بالینی منعی داره؟ واسه مصاحبه ی دکتری میگم که به هرحال اعمال سلیقه میشه… حالا ما که هنوز ارشد قبول نشدیم! :)) ولی سوالیه که تو ذهنم هست، یکمی هم روی انتخاب برای گرایش ارشد تاثیر داره. راستی چطور اگه حتی خود درس عمومی رو نزنیم رتبه ی خوبی در گرایش عمومی به دست ممکنه بیاد؟ خب شاخص این گرایش، درس عمومیه دیگه… ممکنه توضیح بدید؟

  • ::خجوی::

   سلام عزیزم.
   سوال اول اینکه اگر ارشد شما عمومی باشه برای دکترای بالینی چه شرایطی دارید. خوب از اونجا که الان شاهد و بهشتی فقط بالینی دارن مسلما براشون مهمه که شما در این زمینه فعالیت کرده باشید. ولی این لزوما به معنی گرایش ارشد نیست به نظم بشه با کار بالینی و رزومه جبرانش کرد.
   سوال دوم درباره تاثیر درس عمومی، خوب مسلما تاثیر داره ولی چون درسهای مشترک دیگه هم تاثیر دارن میتونه اگر درصد خوبی داشته باشن جبران عمومی را تا میزانی بکنه و البته این بستگی به اون سال داره که باقی دروس رو چطور زده باشی و بقیه باقی دروس و عمومی رو چطور زده باشن. الان ربته شش امسال هم که مصاحبه اش رو گذاشتم درصد بالایی در عمومی نداشته ولی رتبه ۱۶ عمومی هست بخاطر باقی درصدها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *