خانه » آزمون دکترای روانشناسی » نتیجه بازی با رشته روانشناسی بالینی مشخص شد!
انتقال روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت

نتیجه بازی با رشته روانشناسی بالینی مشخص شد!

دکتر علی فتحی آشتیانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه عصر روز گذشته کمیته رسیدگی به رشته های مشترک وزارتخانه های  علوم و بهداشت گفت: این کمیته با انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی موافقت کرد.

وی با اشاره به بی تدبیری دولت تدبیر و امید در انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: در زمانی که از گذشته دور تا کنون، در سراسر دنیا به ویژه در کشورهای پیشرفته بر یکپارچگی نظام آموزشی تاکید می شود و در زمانی که علم جایگاه رفیع و بالایی در نزد فرهیختگان و دانشمندان دارد و در زمانی که رشته های تحصیلی در هر نظام آموزشی دارای تعریف و هدف مشخصی بوده و هریک دارای استقلال و ارزش ویژه ای هستند، یکباره و بدون بررسی ابعاد یک مساله، وزیری که طلایه دار نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است تحت تاثیر اطرافیان خود نامه ای به رئیس جمهور نوشته و درخواست انتقال یک رشته از وزارت خانه ای به وزارت خانه خود می کند.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول علوم انسانی ادامه داد: تا با این کار هم موجب دلخوشی اطرافیان و همقطاران شده و هم موجب دلخوشی جمعی دیگر که منافعشان با حضور متخصصان به تعبیر آنها رقیب، به خطر افتاده، فراهم شود.

فتحی آشتیانی افزود: بدتر از آن متاسفانه رئیس جمهور محترم نیز بدون دستور بررسی ابعاد مساله دستور می دهد این انتقال صورت گیرد ولی وقتی با اعتراض شدید دانشگاه ها، متخصصان، صاحب نظران رور برو می شود به منظور سرپوش گذاشتن بر این اعتراض ها، کمیته ای صوری تشکیل داده و در راس آن فردی را می گمارد که بدون توجه به جنبه های علمی، فنی، وضعیت جهانی، صرفا در راستای منویات ریاست جمهوری و با برگزاری تعدادی جلسات نمایشی حکم انتقال را تایید می کند.

این استاد دانشگاه یادآورشد: بنابراین، بخشی از روانشناسی با ترفندهای سیاسی و سیاسی کاری صرفا در راستای دلخوشی عده ای با برگزاری تعدادی جلسات نمایشی و نه براساس  عقل، منطق و نظر متخصصان و وضعیت جهانی از وزارت علوم جدا شده و به وزارت بهداشت متصل می شود.

وی تصریح کرد: این تصمیم و منطقی که براساس آن اخذ شده، حکم می کند، در آینده رشته حقوق به وزارت دادگستری، تمام رشته های فنی به وزارت صنایع، تمام رشته های کشاورزی به وزارت کشاورزی، تمام رشته های تربیت بدنی به وزارت ورزش و جوانان و تمام رشته های هنر به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی منتقل شود.

فتحی آشتیانی با بیان اینکه وزارت علوم نیز انگار منحل شده، افزود: علی رغم استدلال های قوی در پنج حوزه مورد بحث در این کمیته، ۵۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده توسط کمیته فرمایشی، ۴۳۰ امتیاز را به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اختصاص داده و بر سر لطف و بزرگواری و محبت، ۷۰ امتیاز هم به وزارت علوم اختصاص داد.

وی خاطرنشان کرد: این تصمیم درست برخلاف عقل سلیم بوده و پیشنهادهای جدی ما مبنی بر یکدست کردن برنامه های درسی، سرفصل ها، منابع و تفاهم نامه بین دانشگاه ها برای استفاده از امکانات یکدیگر برای تربیت مناسب تر دانشجویان مورد بی توجهی و کم لطفی واقع شد.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی افزود: با این تصمیم مشخص نیست وزارت بهداشت با این حجم دانشجویان درحال تحصیل در این رشته و نیاز جامعه به این خدمات چه پاسخی خواهد داد.

وی ادامه داد: علاوه برآن نگرانی ما از نگاه تک بعدی، خطی و زیست پزشکی این وزارتخانه به انسان است ضمن اینکه از دست رفتن استقلال رشته روانشناسی و زیرمجموعه قرارگرفتن آن تحت رشته دیگر از جمله نگرانی مهم ما است.

فتحی آشتیانی افزود: به نظر می رسد این تصمیم تهدیدی جدی برای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در پی خواهد داشت.

جالب است که همزمان خبر دیگری از همین خبرگزاری منتشر شده است:

مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی گفت: این موضوع در دست بررسی است و قطعی شدن واگذاری این رشته به وزارت بهداشت، به هیچ عنوان صحت ندارد.

معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: جزئیات بیشتر در این باره به زودی توسط وزارت علوم اعلام می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

توصیه های مجموعه روان آموز برای نگرانی های شما درباره انتقال روانشناسی بالینی وزارت علوم به وزارت بهداشت:
– اول اینکه با شما همدردی می کنم چون این یک تغییر ناگهانی و نابخردانه است اما بهتر است به فکر وضعیت فعلی تان باشید
– این یک تغییر بزرگ است و قطعا نمی تواند به سرعت این انتقال صورت گیرد. بعید است که انتقال واحدها، اساتید، دانشگاه ها و غیره یک شبه رخ دهد! بنابراین به احتمال زیاد در کنکور امسال تغییری ایجاد نمی شود
– لطفا به مطالعه خود ادامه دهید. قطعا تنها اخبار کنکوری از سوی سازمان سنجش اعلام می شود بنابراین فعلا هیچ تغییری در برنامه ندهید.
– ابهام بدترین چیزی است که سراغ یک داوطلب کنکوری می آید و ممکن است که اضطراب زیادی را به شما وارد کرده باشد. فراموش نکنید که این وضعیت برای همه است و نمی تواند مشکلی برای شما ایجاد کند. بنابراین فقط و فقط به درستان فکر کنید.
– این تغییر بیشتر برای تغییررشته ای ها نگرانی ایجاد کرده است. این دوستان هم به مطالعه ادامه دهند و نهایتا این است که اگر بخواهند خیلی محتاطانه عمل کنند در کنار دروس خود، درس عمومی را هم اضافه کنند تا در صورت چنین اتفاق بعیدی، بتوانند رشته عمومی وزارت علوم را امتحان دهند.
– لطفا وقت خود را در گروه های مجازی هدر ندهید. هر آنچه در این گروه ها گفته می شود گمانه زنی های شخصی است و بیشتر باعث نگرانی شماست. بنابراین مثل همیشه توصیه من به اجتناب از وقت گذرانی در این گروه هاست.

به این مطلب امتیاز دهید

همچنین ببینید

-----97[1]

دوره حضوری آمادگی زبان عمومی آزمون دکتری ۹۷

درس زبان عمومی آزمون دکتری، از چندین جنبه اهمیت به سزایی دارد، اول این که ...

۷۹ دیدگاه

 1. سلام بنده از امسال میخوام به صورت جدی برای ارشد بالینی بخونم و رشته کارشناسی من غیر مرتبط هست اگه انتقال بدن دیگه نمیشه کاریش کرد؟الان من موندم شروع کنم یا تصمیم دیگه ای بگیرم؟خیلی سردر گمم لطفا راهنمایی کنید.

   
 2. با سلام. من دانشجوی روانشناسی عمومی پیام نور هستم . در صورت انتقال بالینی به بهداشت آیا من میتوانم در آینده کنکور بالینی بهداشت رو شرکت کنم؟

   
 3. سلام ماکه ترم چهر مقطع کارشناسی هستیم ….وزارت بهداشت میخوایم بخونیم …چیکار کنیم ؟ تا زمان کنکور ما اعمال میشه یانه …هرچند میدونم شماهم خبر ندارید ولی خب سوالمه

   
  • ::مدیر سایت::

   سلام اگر وزارت بهداشت میخواید بخونید که برای شما فرقی نمیکننه شرایط. اینکه اعمال میشه یا نه هنوز هم قطعی نیست.

    
 4. بسیار کار درستی بوده به دلائل زیر:
  ۱- چون هیچگونه نظارتی از سوی وزارت علوم برروی دادن مجوز این رشته در داشگاههایی مثل آزاد وجود ندارد. برای نمونه در شهر یزد که دانشگاه دولتی آن با دهاسال رشته روانشاسی هنوز نتونسته رشته بالینی بیاورد دانشگاه آزادش و یک دانشگاه غیر انتفاعی فقط و فقط برای کسب درآمد این رشته را بدون داشتن یک استاد آوردند و عملا این رشته را نابود می کنند.
  ۲- این رشته واحد عملی دارد چطور دانشگاه پیام نور میتونه این رشته ر داشته باشه.
  ۳- اغلب معترضان مربوط به رشته های غیر بالینی هستند و نه فارغ التحصیلان بالینی
  ۴- در خیلی از دانشگاههای دولتی هیئت علمی با مدرک دکترای بالینی خیلی کم داریم.
  ۵- و بسیاری دلائل دیگر

   
 5. سلام
  ببخشید این خبر مربوط به قبل بوده دیگه، درسته؟ این انتقال که صورت نگرفت . دوباره اعلام کردن همه چی به حالت سابق برگشت. البته تاریخ این خبر قدیمیه ولی نظرات دوستانو داشتم میدیدم و چون خیلیش توی همین ماه بوده و هنوزم نگرانی داشتن از بابت انتقال بالینی به بهداشت، واسه همین سوال شد برام. نتیجه نهایی این جریان چی شد بالاخره؟ اول گفتن موافقت شد با انتقال، بعد دوباره اخبار اعلام کرد این انتقال صورت نگرفت که..

   
 6. سلام خسته نباشید
  من لیسانس فیزیکم و مبخام بالینی رو ازاد برم اگه این تغییر انجام بشه ما تغییر رشته ایها برای دکتری باید چیکار کنیم
  اگه دکتری نتونیم بریم که ارشدشم به دردمون نمیخوره با اون شهریه های سرسام اور
  واینکه کنکور دکتری بهداشت رزومه مارو قبول میکنن با کارشناسیمون؟
  باتشکر از سایت خوبتون

   
  • ::مدیر سایت::

   سلام شما با مدرک ارشد مرتبط میتونید دکتری بهداشت رو همین الان هم شرکت کنید. مدرک کارشناسی هم یکی از ملاک های رزومه است که انشاله با چیزای دیگه جبرانش کنید.

    
 7. با سلام و احترام
  یک سوال درمورد منابع و کتاب های تست ارشد روانشناسی بالینی داشتم. کارشناسی من نظامی بوده و سوال اینه که برای ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه ازاد چی بخونم و چه کتابی برای تست استفاده کنم؟
  ممنون

   
 8. سلام.الان ما باید واسه علوم بخونیم یا بهداشت؟؟منی که از تابستون شروع کردم واسه علوم خوندن و کلی هم هزینه کردم و منابع علومو خوندم میتونم از الان یهو بزنم زیر همه چی و برم بهداشت بخونم؟؟؟اصلا این هیچی.اگه ارشد بالینی علوم بخونم چقدر احتمال داره دکتری بهداشت پذیرش بشم وقتی اکثر دانشگاه ها دانشجویان خودشونو برای دکتری پذیرش میکنن؟؟اگه بالینی علوم بخونم وضعیت کاریم در آینده چجوری میشه؟من شنیدم با محدودیت هایی رو ب رو میشیم.واقعا توی این اعمال نفوذ روانپزشکا و خودشیرینی وزارت بهداشت برای یه سری دکتر و بی عرضگی وزارت علوم و روانشناسای عزیز ما دانشجویانی که باید ارامش داشته باشیم داریم بازیچه میشیم.خب از اول اعلام میکردن منتقل میشه که این همه وقت و انرژی نذاریم واسه خوندن علوم و از اول میرفتیم بهداشت میخوندیم. خواهشا به سوالا جواب بدین شاید یه کم از این سردرگمی نجات پیدا کنیم…

   
 9. زهرا خانومم

  سلام خانم خجوی جان من ترم سوم روانشناسی عمومی پیام نورم برای ارشدک روانشناسی بالینی میخوام بخونم. چه دروسی هم توی وزارت بهداشت هم تو علوم یکسانه ؟

   
  • ::مدیر سایت::

   سلام دروس اصلی مثل اسیب، رشد، آمار، بالینی یکسان هستند پیشنهاد من اینه که خودتون دروس رو ببینید داخل سایت هست. فهرست بالای سایت بخش کنکور ارشد و کنکور بهداشت.

    
 10. سلام برای دکتراى بالینی بهداشت با داشتن ا ارشد بالینی وزارت علوم و کارشنلسی غیر مرتبط میشه ثبت نام کرد؟

   
 11. سلام بر خانم دکتر و بقیه دوستان سایت روان آموز

  خانم دکتر می گم من و امثال من که دانشجوی این رشته هستیم ،واسه دریافت یک آموزش با کیفیت و خوب چرا باید شاهد این همه تنش و انواع و اقسام اظهار نظرهای متفاوت باشیم. و در نهایت هم معلوم نباشه نتیجه نهایی بازی با رشته تحصیلی ما چی میشه…
  خانم دکتر گناه ما اینه که تو یه کشور جهان سومی دانشجو هستیم
  اونم رشته ای که از هر سو آماج انواع سنگ اندازی هست
  از یک طرف یه قشر سطح نگر که به بهانه غربی بودن درس های این رشته، اون بلا رو سر سرفصل مقطع کارشناسی آوردن،بدون نظرخواهی از یک استاد روان شناسی که تفکر متفاوت با اون ها داشته باشه یعنی پشت درهای بسته

  از طرف دیگه هم برخی از روان پزشکان و وزارت بهداشت که می بینین دارن چه می کنن…

  ناامید نیستمااا اصلا و ابدا…
  فقط خواستم با شما و دیگر دوستان درد و دل کرده باشم
  لطفا شما هم برامون بنویسید…

   
  • ::مدیر سایت::
   ::مدیر سایت::

   سلام خوشحالم که اینجا فضایی ایجاد شده برای صحبت شما دوستان در این زمینه….توصیه بنده این هست که فقط و فقط به درستون فکر کنید امسال هیچ تغییری اعمال نشده و روال قبل حاکم هست بنابراین تلاش کنید که امسال نتیجه عالی کسب کنید. سال بعد هم هر تغییری حاصل بشه قطعا ما توان سازگار شدن باهاش رو داریم 🙂 ولی درباره آینده ای که اینقدر مبهم هست بهتره فعلا هیچ تصمیم گیری صورت نگیره و روی درستون تمرکز کنید. علت اینکه ما این اخبار ضد و نقیض رو هم در کانال نمیگذاریم به این دلیل هست که تمرکز ما روی کنکوره 🙂

    

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *