حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: آزمون دوره‌های دکتری نیمه متمرکز سال ۹۳، پردیس‌ خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش از روز سه شنبه ۱۷ تیر ماه ۹۳ آغاز و با در نظر گرفتن مهلت تمدید شده در روز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۹۳ پایان پذیرفت.

وی افزود: در این آزمون ۲۴ هزار و ۸۸ داوطلب ثبت نام کردند که از این تعداد ۸ هزار و ۹۰ نفر زن و ۱۵ هزار و ۹۹۸ نفر مرد هستند.

توکلی به ضریب دروس در این آزمون اشاره کرد و اظهار داشت: در آزمون ورودی دوره دکتری سال ۹۳ پردیس‌های خود گردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، داوطلبان به سوالات کلیه دروس تخصصی، استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی پاسخ می‌دهند که ضریب دروس هر یک از رشته‌ها عبارتند از مجموعه دروس اختصاصی با ضریب ۴، دروس استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی با ضریب ۱ است و در کد رشته امتحانی برای داوطلبان رشته زبان و ادبیات عرب، به جای زبان انگلیسی، زبان عربی است.

وی اظهار داشت: آزمون شامل دروس اختصاصی، دروس استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی به صورت تستی و ۴ گزینه ای است و این آزمون در ۷ گروه آموزشی و ۱۴۴ کد رشته امتحانی شامل: ۳۶ کد رشته علوم انسانی، ۲۹ کد رشته علوم پایه، ۳۱ کد رشته فنی و مهندسی، ۳۰ کد رشته کشاورزی و منابع طبیعی، ۳ کد رشته هنر، ۹ کد رشته دامپزشکی و ۶ کد رشته زبان برگزار می شود.

توکلی به کارت ورود به جلسه اشاره کرد و افزود: کارت شرکت در آزمون از روز سه شنبه ۱۸ شهریور ماه سال ۹۳ بر روی سایت سنجش قرار می‌گیرد و براساس برنامه زمانی پیش بینی شده این آزمون در روز جمعه ۲۳ شهریور ماه در مراکز استانهای کشور به جز استان مازندران که در شهرستان بابلسر برگزار می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: ظرفیت پذیرش دوره دکتری نیمه متمرکز پردیس خود گردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی هزار و ۵۶۱ نفر است.

اشتراک
به من خبر بده
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات