تفاوت دکتری روانشناسی وزارت بهداشت و وزارت علوم از سوالات شایع شما دوستان است. امیدواریم که توانسته باشیم تا حد امکان به آنها پاسخ دهیم.

کنکور:

شرکت کنندگان:

 دکتری روانشناسی وزارت علوم سه گرایش عمومی، بالینی و سلامت دارد که مدارک ارشد قابل قبول برای شرکت در آنها شامل تمام گرایش های روانشناسی، علوم تربیتی، بهداشت و درمان و توان بخشی (علوم پزشکی) است. برای دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، گرایش های قابل قبول شامل روانشناسی در کلیه گرایشها، روان سنجی و مشاوره است. دکتری در وزارت بهداشت گرایش های جدید دیگری نیز دارد که می توانید بر حسب علاقه و رشته ارشد خود آنها را انتخاب کنید.

برای ثبت نام در کنکور وزارت بهداشت باید مدرک زبان داشته باشید. البته برای کسانی که نتوانسته اند نمره حد نصاب را کسب کنند تا آزمون جامع فرصت داده شده است که شرایط دقیق آن را از لینک زیر مطالعه می کنید.  برای ثبت نام وزارت علوم نیازی به مدرک زبان نیست اما تا آزمون جامع حتما باید مدرک زبان خود را تحویل دهید.

 برای مشاهده مدارک زبان مورد قبول وزارت بهداشت اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده سایر گرایشهای روانشناسی در مقطع دکتری وزارت بهداشت و مدارک مورد قبول آنها اینجا کلیک کنید.

تاریخ برگزاری:

طبق سال های گذشته کنکور دکتری روانشناسی وزارت بهداشت در ابتدای آبان ماه و کنکور دکتری روانشناسی وزارت علوم نیمه اسفندماه برگزار می شود. امکان شرکت در هر دو کنکور وجود دارد.

مواد امتحانی:

کنکور دکتری روانشناسی وزارت علوم در هر سه گرایش مواد امتحانی یکسانی دارد. دروس تخصصی با ضریب چهار شامل روانشناسی رشد، روانشناسی مرضی، و آمار و روش تحقیق، زبان عمومی با ضریب یک و استعداد تحصیلی با ضریب یک مواد امتحانی وزارت علوم هستند. مهم ترین تفاوت در مواد امتحانی وزارت بهداشت و علوم وجود درس استعداد تحصیلی و زبان عمومی است که در کنکور وزارت بهداشت وجود ندارد. همچنین در وزارت بهداشت مواد امتحانی بسته به گرایش شما متفاوت خواهد بود.

برای مشاهده مواد امتحانی و ضرایب کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت اینجا کلیک کنید

منابع :

منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت تقریبا همان منابع ارشد است، گرچه برخلاف کنکور ارشد، منابع توسط خود وزارت بهداشت اعلام نمی شود و ما بر اساس نظر رتبه های برتر سال های قبل این منابع را برای شما جمع آوری کرده ایم.

برای مشاهده منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت اینجا کلیک کنید

برای مشاهده منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت علوم اینجا کلیک کنید

تاثیر مصاحبه:

در این مورد کنکور وزارت علوم و بهداشت کاملا برعکس هستند،  البته اگر کنکور وزارت علوم مانند سالهای قبل برگزار شود. در هر صورت تاثیر مصاحبه در وزارت علوم بیشتر است. تاثیر آزمون و مصاحبه در کنکور علوم به ترتیب ۳۰ و ۷۰ درصد است اما در کنکور بهداشت به ترتیب ۷۰ و ۳۰ درصد است.

تفاوت در دوران تحصیل:

خوابگاه: وزارت بهداشت برای دانشجویان دکتری خود خوابگاه در نظر نگرفته است اما برای همه دانشجویان وامی جهت گرفتن خوابگاه وجود دارد. عدم وجود خوابگاه از نظر داوطلبان این کنکور مشکل و مانع بزرگی محسوب می شود. وزارت علوم برای دانشجویان روزانه خود خوابگاه دارد اما برای دانشجویان شبانه تعهدی ندارد.

لزوم حضور تمام وقت در دانشگاه: به طور کلی در دوران تحصیل دکتری شما متعهد هستید که تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشید. اما در وزارت علوم و بهداشت تفاوتهایی در این زمینه هست. دانشجوی دکتری وزارت بهداشت حضور و غیاب دارد و بابت حضورش در دانشگاه و کلینیک حقوقی دریافت می کند. در وزارت علوم نیز دانشجو ملزم است که تمام وقت در دانشگاه باشد اما نه در کلینیک، بلکه به عنوان دستیار یک استاد.  زمان آزاد بیشتری برای کار خارج از دانشگاه دارد و  حقوقی هم دریافت نمی کند.  لازم به ذکر است که دانشجوی دکترا کلا حین تحصیل پروانه اشتغال ندارد و دانشجویانی که در حال درمانگری هستند بدون پروانه مشغول به کار هستند.

طرح اجباری: در وزارت علوم پس از فارغ التحصیلی دانشجو تعهدی به دانشگاه ندارد اما در وزارت بهداشت دانشجو پس از فارغ التحصیلی به مدت ۵ سال طرح اجباری دارد. در این طرح وزارت خانه بسته به نیاز خود در بخش هیئت علمی یا درمانگاه ها در سطح کشور از دانشجویان خود استفاده می کند و آنها را به آنجا اعزام می کند.

کار عملی: مثل دوران ارشد، کار عملی در وزارت بهداشت بیشتر از علوم است. دانشجویان وزارت بهداشت دوره ای را در بیمارستان کار می کنند که می تواند مشابه دوره اینترن پزشکی در نظر گرفت و حقوقی هم دریافت می کند. در وزارت علوم، بسته به گرایش کار عملی متفاوت است. در حال حاضر دانشگاه های شیراز، بهشتی و شاهد گرایش روانشناسی بالینی دارند که در این میان دو دانشگاه آخر کار عملی بیشتر و کلینیک هایی در این راستا دارند. سایر دانشگاه ها بسته به امکانات و برنامه های دانشگاه و گرایش آنها کارورزی های متفاوتی دارند. البته با توجه به اینکه اکثر دانشگاههای علوم گرایش دکتری عمومی دارند این قضیه غیرمنطقی نیست. دکترای سلامت هم فقط یک ترم کارورزی در بیمارستان دارد.

کار پژوهشی: میزان کار پژوهشی در وزارت علوم بیشتر از وزارت بهداشت است و به آن تاکید می شود. در وزارت بهداشت نه تاکیدی به این قضیه هست نه زمانی برای آن وجود دارد.

 

اشتراک
به من خبر بده
68 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

آیا با مدرک ارشد وزارت علوم در زمینه ی روانشناسی شناختی امکان شرکت در دکترای وزارت بهداشت داریم؟ با در نظر گرفتن این موضوع که از رشته ی دیگری وارد ارشد علوم روانشناسی شناختی شدم

سلام وقتتون بخیر خیر

ممنون از مقاله مفید شما

خواهش میکنم سپاس از شما

سلام،
گفتید برای کار پژوهشی در بهداشت خیلی اهمیت قائل نیستن. خب پس تز دکتراشون چیه؟ چطوری روش کار میکنن اگه همش کلینیکن؟ در کل اگه بخواین یه درصد بگین، چقدر از دکترای وزارت بهداشت صرف پژوهش میشه و چقدر صرف کار عملی؟

سلام دوستان؛کسی اطلاع داره که کدوم گرایش روانشناسی در وزارت بهداشت کم طرفدارتره؟
هرچی میگرده پیدانمیکنم

گرایش های مجاز به شرکت در وزارت بهداشت داخل سایت موجود هست

سلام.وقتتون به خیر.من کارشناسی صنایع غذایی و ارشد مشاوره خانواده دارم.برای دکتری به دنبال گرایشی هستم که بیشتر،کار با کودک باشه.پیشنهادتون چیه؟ آیا میتونم روانشناسی بالینی کودک برای دکتری بخونم؟ممنونم از لطفتون

سلام
روزتون بخیر
ممنونم از اطلاعاتی ک در اختیار گذاشتید
همسر من تازه ترم ۲ کارشناسی روانشناسی دانشگاه پیام نور رو میخونن و خیلی ب این رشته علاقه دارن و میخوان تا مقطع دکترا ادامه بدن
اما خب بازار کار هم خیلی براشون مهمه
من طبق مطالعاتم متوجه شدم ک روانشناسی بالینی بازار کار بیشتری داره
برای مقطع دکتری بالینی وزارت بهداشت بهتره یا علوم؟
و اینکه میشه راهنمایی کنید ک باید چیکارکنن ک موفق بشن توی این رشته
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

خیلی ممنون از پاسختون
فقط یه سوال دیگه
اینکه آیا اصلا این امکان وجود داره با ارشد روانشناسی وزارت علوم ، دکتری وزارت بهداشت پذیرفته بشم؟
و اینکه آیا نظام ، همون نظام پزشکیه یا نظامی هست که وزارت علوم میده؟

سلام من کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت وزارت بهداشت دانشگاه ایران رو دارم
میخوام روانشناسی بخونم واسه ارشد
ولی وزارت بهداشت نمیشه و باید وزارت علوم بخونم
سوالم اینه که اگه ارشد وزارت علوم داشته باشم و دکتری هم بخوام توی وزارت بهداشت بخونم اون وقت بهم نظام پزشکی تعلق میگیره یا نه؟

سلام ببخشید من کارشناسی مهندسی کامپیوتر و ارشد بالینی دارم میتونم برای دکتری کنکور وزارت بهداشت شرکت کنم؟

امکان داره فردی ارشد بالینی وزارت بهداشت بخونه و دکتری رو برای وزارت علوم اقدام کنه؟ به نظرتون کار درستیه؟

سلام
امکانش هست که مدرک کارشناسی و ارشد هر دو بالیمی از وزارت علوم باشه ولی دکتری وزارت بهداشنگت بپذیرنت ؟ یا این که وزارت بهداشت در مقطع دکتری فقط کسایی رو میپذیره که ارشد هم وزارت بهداشت بوده باشن؟ ممنون میشم پاسخ بدید

سلام من کارشناسی عمومی هستم و دکترای بالینی از ازاد دارم ولی به بنده مجوز کاینیک نمی دن لطفا جواب بدین

سلام
با ارشد بالینی از دانشگاه آزاد میشه دکترا وزارت بهداشت شرکت کرد؟ وزارت علوم امکانش نیست آزاد به سراسری . بهداست هم همین طوره؟

در ازمون دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت فرد به استخدام رسمی وزارت بهداشت در میاد یا خیر؟؟

سلام ببخشید من ارشد روان پرستاری هستم امکان شرکت در دکتری بالینی وزارت بهداشت رو دارم؟؟ وزارت علوم چطور؟

سلام
در پاسخ های بالا یکبار گفتید با ارشد روانشناسی و کارشناسی غیر مرتبط می شه دکتری وزارت بهداشت شرکت کرد، یکبار گفتید نه نمی شه باید هر دو مرتبط باشه. بالاخره کدوم درسته؟

سلام
خواستم بدونم کسی ک دکترای وزارت علوم داره میتونه دکترای وزارت بهداشت شرکت کنه یا نمیشه دوبار دکترا گرفت؟
ممنون

سلام.با فوق لیسانس بالینی کودک می شود ذکتری بالینی بهداشت شرکت کرد؟ با تشکر

سلام. در مصاحبه خانم آخانی خوندم که در مصاحبه دکتری بهداشت سوالاتی درباره رویکرد درمانی و تجارب بالینی پرسیده میشه. من ترم ۴ارشد بالینی دانشگاه تهران با لیسانس غیر مرتبط هستم و هیچگونه تجربه بالینی و کار درمان ندارم. اگه رتبه خوبی داشته باشم و از پایان نامه هم مقاله در بیارم چقدر احتمال داره منو تو مصاحبه بپذیرن؟

با سلام / سوالی داشتم در مورد طرحی که فارغ التحصیلان دانشگاه های علوم پزشکی که باید بعد از اتمام تحصیل به انجام برسانند. در زمانی که فرد خودش رو برای انجام طرح به وزارت بهداشت معرفی میکند ، انتحاب محل انجام طرح چگونه هست ؟؟ آیا وزارت بهداشت به مانند کسانی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای طرح می روند، به افراد دارای مدرک دکترا در روانشناسی بالینی نیز این اختیار نسبی رو برای محل انجام طرح قائل می شود؟؟ یا نه اجبارآ همان جایی که خود وزارت لازم دارد ، باید طرح انجام شود؟؟

سلام. آیا واقعا باید مدرک زبان را در آزمون دکتری بهداشت در زمان ثبت نام داشته باشیم؟ باتوجه به اینکه زمان ثبت نام آزمون در اردیبهشت ماه اعلام شده و زمان ثبت نام آزمون های msrt و mhle در سال آینده هنوز مشخص نشده. اگر مدرک زبان را در زمان ثبت نام نداشته باشیم امکان شرکت در آزمون را نداریم؟

سلام… کسی که دکتری بهداشت قبول میشه میتونه حین تحصیل دکتری تو بهداشت دکتری علوم بده و در صورت قبولی بره اونجا یا برعکس؟

خسته نباشید,میشه راجع به بازار کار روانشناسی بالینی هم بگید؟ایا با مدرک ارشد میشه درامدی داشت؟و با مدرک دکترا چه زمینه کاری داره؟

ببخشید من جواب سوالمو هنوز پیدا نکردم. آیا در بعضی سالها وزارت بهداشت تبریز دانشجوی دکترای روانشناسی بالینی پذیرش داشته ؟ یعنی زمینه شو داره حداقل؟

با تشکر از مدیر محترم سایت مب خواستم بدونم که آیا رشته روانشناسی بالینی وزارت بهداشت در شهر تبریز هم وجود داره؟

تا اونجایی که من میدونم کافیه که فقط کارشناسی ارشد مرتبط باشه.

ممنون

سلام ببخشید در بهداشت رتبه مهمتر از رزومس و با ارشد روانشناسی و کارشناسی غیر مرتبط میشه شرکت کرد؟

Salam. Man shenidam ke taahodesh 10 sale vali shoma migin 5 sale

بالاخره تو این زمینه یه توضیح جامع خوندم ، مرسی از مدیر سایت 🙂

خواهش میکنم سپاس از شما

با سلام و با تشکر از مطلب خوبتون. لطفا بفرمایید دکترای روانشناسی کودکان استثنایی زیر گروه چه رشته ای قرار می گیرد که در مطلب بالا نوشته اید دکتری روانشناسی وزارت علوم سه گرایش دارد سلامت، عمومی و بالینی. اگر می خواهید بگویید علوم تربیتی پس چرا کلمه روانشناسی اول رشته قرار گرفته است. مثل مجموه روانشناسی ارشد دو سال قبل هم نیست که زیر مجموعه علوم تربیتی ۲ باشد چون سازمان سنجش هم الان آن را زیر گروه مجموعه روانشناسی ۲ قرار داده است؟

سلام.تلاش شما برای قرار دادن مطالب جدید و اطلاع رسانی درست قابل تقدیره.خیلی ممنون ۱٫در پاسخ شما به یکی از دوستان خواندم که یکی از دوستان شما با مدرک ارشد علوم ،دکتری بهداشت قبول شدن.می تونم رتبه ایشان رو بدونم؟آیا کار بالینی خاصی انجام داده بودن و یا رزومه شون بالینی بوده؟ ۲٫من با خودم تعارف ندارم می خوام بدونم اگه کسی که ارشدش روانشناس عمومی بوده اگر امکان قبولیش با رتبه خوب بالاست حالا که وقت مناسبی دارم(بیشتر از ۲ سال) از همین حالا کم کم شروع به خواندن منابع کنم و اگر نه درصدد قبولی در همان وزارت… بیشتر »

من هم ارشد روانشناسی عمومی هستم و شرایطم مثل شماست . میخواستم شروع به خوندن کنم .

salam bebakhshid yani man k ezdevaj kardam va nemitoonam jaye dige vase tarh beram nemishe k aslan naram akhe kheili doost daram vase vezarate behdasht bekhoonam vali ba in ghesmatesh kheili moshkel daram

میشه محل طرح رو خود دانشجو انتخاب کنه؟ و یا اینکه مبلغی رو پرداخت کنه و طرح نگطرونه؟