behdasht

عرض سلام؛ گلاویژ محمدی هستم از استان کردستان.

مقطع کارشناسی ورودی ۸۸ و ارشد ورودی ۹۲ در رشته روانشناسی بالینی دانشگاه محقق اردبیلی بودم. مقطع دکترا هم ورودی ۹۷ دانشگاه علوم پزشکی ایران، انستیتو روانپزشکی تهران هستم.  البته این رو هم بگم  من  در رشته مشاوره توانبخشی وزارت بهداشت هم رتبه اول روکسب کردم  و در وزارت علوم هم روانشناسی بالینی دانشگاه شیراز قبول شدم، منتها ترجیح و علاقه م  روانشناسی بالینی وزارت بهداشت بود.

 

اولین قدم برای من تعیین هدف واقع بینانه و برنامه ریزی کاملاً حساب شده و مهیا کردنِ شرایط برای یک دوره زمانی مشخص از تلاش و تحمل سختی در راه رسیدن به هدفم بود.

 

خیر. امسال دومین سالی بود که در کنکور دکترای وزارت بهداشت شرکت کردم و البته در کنارش هم کنکور وزارت علوم رو هم شرکت کردم. اما همانطور که گفتم هدف اصلیم وزارت بهداشت بود ولی چون امسال کل کشور ۵ نفر سهمیه آزاد برمیداشت نخواستم ریسک کنم و آزمون وزارت علوم رو هم شرکت کردم. سال قبل من  دو مشکل داشتم یکی روش  غیراصولی برای مطالعه و دیگری فرصت اندک برای مطالعه ی دروس تخصصی بود. بخشی از زمانم رو به آزمون زبان ( که لازمه ی ثبت نام در آزمون دکترای  وزارت بهداشت است) اختصاص داده بودم. اما  امسال به صورت اصولی و برنامه ریزی­شده از اواخر آذرماه شروع به مطالعه کردم و تا ۲۱ اردیبهشت که روز آزمون بود ادامه دادم.

امسال تفاوت زیادی با قبل داشت، بعضی سرفصلهای آزمون ترکیب شد و استعداد تحصیلی به عنوان یک سرفصل عمومی اضافه شد. بعضی از دروس هم مثل آمار و روش تحقیق، روانشناسی فیزیولوژیک و رشد حذف شدند. این باعث شد اکثر داوطلبها سردرگم بشن و مطمئن نباشن که این منابع واقعاً حذف شده اند یا نه.  همچنین امسال به جای فقط روانشناسی بالینی، یک مجموعه وجود داشت که روانشناسی نظامی و مشاوره توانبخشی  رو هم شامل می­شد.

 

               بله قطعا، مهمترین اصل برنامه ریزی درست و مقید بودن به  برنامه ست. از ابتدا دروس مشترک آزمون وزارت بهداشت و وزارت علوم رو جدا کردم و تا ۴ اسفند که آزمون علوم بود  دروس مشترک رو خوندم  مثل آسیب، شخصیت، استعداد تحصیلی و از اسفند به بعد دروس مخصوص بهداشت رو شروع کردم مثل مارناتها، اصول مصاحبه ی بالینی اوتمر و … .  تا هفته ی اول فروردین تمام منابع رو یک دور کامل خونده بودم و یک ماه و نیم بقیه رو کلا مرور کردم ، دو تا سه دور. طوری که هفته ی آخر من کل منابع رو یک دور کامل مرور کردم. البته چون من خلاصه برداری و نکات مهم کتاب رو هایلات کرده بودم هفته های آخر فقط آنها را مرور میکردم و  در واقع ماه آخر اکثر کتابامو کنار گذاشتم و فقط خلاصه های مخصوص خودمو میخوندم که با وسواس نکته برداری کرده بودم و برای آسیب و رشد هم از سوالات تالیفی خانم دکتر خجوی استفاده کردم. به نظرم  راهنمایی و مشاوره ی  کسی که قبلا این راه رو رفته  و دسترسی به خلاصه برداری های مفید، یکی از مهمترین عوامل کسب رتبه برتر هست. داوطلبان کنکور ارشد و دکتری باید به این مسأله بیشترین اهمیت رو بدِدن و دست کم تا یک ماه مونده به کنکور طبق سلیقه و تشخیص خودشون نسبت به تهیه خلاصه ها اقدام کنند و یا بهترین خلاصه هایِ در دسترس رو که موسسات کنکوری معتبر گردآوری کرده اند، تهیه کنند.

من شاغل بودم  و تا ساعت ۲ سرکار میرفتم. اما شبها تا دیر وقت بیدار میموندم که تایمهای صبح رو جبران کنم. و بخاطر این موضوع خواب شبانه روزی من طی حدود ۵ ماه کمتر از  4 ساعت بود.  من برنامه ریزی مخصوص خودمو دارم یعنی  برای چند ماهی که داشتم از همون اول برنامه ریختم و طبقه بندی کردم،  بعد برنامه ی میان مدت هفتگی و کوتاه مدت روزانه ریختم و طبق اون عمل میکردم چون در غیر این صورت برنامه ی بلند مدتم به هم می ریخت و در نهایت هدف اصلیمو از دست میدادم. مهم­ترین اصل برای حفظ نظم از نظر من  همین نگاه کردن به هدف بلند مدت و اصلیه که دائم توی ذهن مرور بشه و این خودبخود به برنامه های کوتاه مدت جهت و سمت و سو میده.

 

با توجه به اینکه تغییراتی در منابع امسال داده شده بود اما من ریسک نکردم و سعی کردم اغلب منابع رو بخونم که حتی یک سوال رو هم از دست ندم. چون آزمون وزارت بهداشت بعضی وقتها سوالات غیر قابل پیش بینی میده که سرنوشت سازه. من برای هر سرفصل یک چارت کشیدم و  کتابهای مختلف که مربوط به اون سرفصل بود و احتمال داشت از اونا سوال بیاد رو درون اون چارت قرار میدادم و طبق اون پیش میرفتم. مثلا  چارت  سرفصل تشخیص و ارزیابی روانشناختی شامل دوجلد مارنات، بالینی کرامر، فصل ۵ کاپلان جدید، مصاحبه ی بالینی اوتمر و تمام اختلالهای روانی در کاپلان بود. برای رواندرمانی ، کتاب نطریه های روان درمانی جرالد کوری، کتاب اخلاق حسینیان، و فصل ۱۶ کاپلان جدید، خانواده درمانی گلدنبرگ و گروه درمانی یالوم. برای شخصیت، نظریه ای شخصیت فیست و فیست و فصل ۴ کاپلان جدید.  منابع همگی جذاب هستن و یه جورایی هم­پوشانی دارن. مثلا نظریه شخصیت آدلر و روان درمانی آدلری مکمل هم هستن و بهتره  هر نظریه ی شخصیت با رواندرمانیش با هم خونده بشه که دید کامل­تری داشته باشیم.

 

ضعیف که نمیشه گفت اما من چون سال قبل کاپلانها رو کامل نخونده بودم خوندن ۳ جلد با حجم زیاد برام خیلی سخت بود. اما از همون اوایل مطالعه شروع کردم به خلاصه کردنشون و تونستم همه نکات مهم رو گردآوری کنم و  برای مرور در نزدیکای آزمون دردسر نداشته باشم. این یکی از مهمترین عواملی بود که تونستم به کاپلان تسلط خوبی پیدا کنم. و چون خودم زمان زیادی طول کشید که این کار رو انجام بدم  بنابراین تصمیم گرفتم برای دوستانی که قصد شرکت در کنکور دارن و زمانشون کم هست  خلاصه ی کامل این کتاب  که شامل تمام  نکات کنکوری  میشه  رو  در سایت روان آموز  قرار بدم…

 

از خلاصه برداری هایی که با حوصله  ودقت نوشته بودم در ماه آخر استفاده کردم و همانطور که بارها عرض کردم، این یکی از شروط اصلی موفقیت در کنکور هست؛ البته از نظر من.

 

مسائل و دغدغه های محل کار و حجم زیاد دروس گاهی خسته م میکرد، اما هرگز ناامید نشدم و با فکر کردن به نتیجه و هدفم که بزرگتر از همه ی مشکلاتم بود  و توکل به خدا انرژی دوباره می گرفتم.

 

به نظر من آزمون های آزمایشی برای ما که چندبار کنکور دادیم تاثیری نداره. فقط مشاوره و راهنمایی کسایی که قبلاٌ این راه رو رفتن بزرگترین و بهترین نتیجه رو میتونه بهمون بده.

 

سخت کوشی بالا ، اعتقاد به نیروی برتر و مهمترین ویژگی که بتونم بگم  برنامه ریزی خاص و اصولی و تلاش مضاعف برای اجرای دقیق برنامه ام بوده.

 

اول از همه موفقیتهای زندگیمو خواست خدا می­دونم؛ چون کسانی رو سر راهم قرار داد که بسیار کمکم کردند. مثل خانم دکتر مهسا نقاش تبریزی عزیز که راهنمایی­های دلسوزانه ش واقعاٌ برام مفید بود و البته دوستانِ دانشمند دیگری مثل خانم دکتر آخانی وعزیزان دیگری که اینجا نمی شه اسم تک تکشون رو آورد. همچنین پسر عزیزم که انگیزه و امیدم بود و دعای خیر مادر و خانواده م بهم دلگرمی می داد.

خواهش می­کنم. منم خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم و راه رو برام هموارتر کرد. امیدوارم از این طریق بتونم به افرادی که مشتاق ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر هستند کمک کنم.

ودر نهایت یک نکته بسیار مهم رو برای داوطلبان کنکور دکترای وزارت بهداشت بگم که علاوه بر نمره ی کتبی و علمی آزمون مصاحبه ی شفاهی وجود داره که به صورت ایستگاهی برگزار میشه  و بسیار ساختارمنده و چند داور جداگانه نمره میدن بنابراین این قسمت رو هم در نظر بگیرند و حتما از تجربیات کسانی که مصاحبه رو پشت سر گذاشتن استفاده بکنن .

 

چیزی که من همیشه برای خودم تکرار کرده ام و آرامش بخش بوده این عبارته:

آرام باش، تفکر کن، توکل کن و آستین ها را بالا بزن؛ آنگاه دستان خدا را می­بینی که قبل از تو دست به کار شده اند.

 

photo_2018-11-05_18-06-40

 

اشتراک
به من خبر بده
30 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

میخاستم وقت مشاوره بگیرم
اما نمیدونم چطوری

سلام وقتتون بخیر میتونین با این شمارخ تماس بگیرین داخلی یک
۰۲۱۹۱۰۷۷۰۸۰
و هم میتونین از داخل سایت قسمت مشاوره کلیک بفرمایین

Last edited 23 روز قبل by فاطمه اروجی

سلام چطوری همزمان این رشته را خواندید برای من جالب شد اگر کمی از سختی ها کشیدید در این راه داشته بگید شاید برای دواطاب بهتر باشد.

سلام وقتتون بخیر بله حتما خدمتشون انتقال میدم و یا میتونین برای مشاوره با خانم محمدی رزو رو انجام بدین

بژی کردستان،

با سلام و احترام ،

من از خان محمدی وقت مشاوره میخواستم اگه بشه امسال قبول شم اگه سال دیگه ام باشه باز تلاش می کنم فقط راه درستشو لازم دارم معدل ارشدم ۱۹٫۵۲ شده اما می دونم اطلاعاتم محدوده و زیاد در قبول شدنم تاثیر نداره وزارت علوم شرکت کردم می دونم قبول نمی شم هدف اصیلیم وزارت بهداشته .

سلام. با توجه به اینکه از سال ۹۷ روند و منابع آزمونهای وزارت بهداشت تا حدودی تغییر کرده، امکانش است منابعی که ایشون مطالعه کردن رو عنوان بفرمایید.
متشکرم

سلام
وقتتون بخیر
من چطور میتونم با خانم محمدی وقت مشاوره بگیرم؟

سلام
خلاصه های کاپلان خانم محمدی تا اخر سال اماده میشه ؟

سلام وقتتون بخیر،یک سوال دارم که جوابش رو نتونستم در سایت پیدا کنم، من معلم ابتدایی هستم و ۵ روز هفته باید سر کلاس برم، خیلی دوست دارم که ارشد بالینی بخونم ولی نمی دونم که با شرایط من امکانش هست ؟کلاس های ارشد بالینی چند روز در هفته است؟
تفاوتی در برگزاری کلاس درآخر هفته برای دوره ی روزانه یا شبانه وجود داره؟؟

با سلام و احترام
بنده درخواست مشاوره با خانم گلاویژ محمدی رو دارم. بنده رو راهنمایی میکنید که از کجا نوبت مشاوره رزرو کنم و هزینه رو پرداخت کنم؟
با تشکر

سلام خسته نباشید،ایشون تو مصاحبشون گفتن هم وزارت بهداشت شرکت کردن هم آزمون وزارت علوم.آیا بعد اعلام نتایج اولیه درآزمون وزارت علوم ،انتخاب رشته ام کردن؟درصورت قبولی دردانشگاه های مربوطه به وزارت علوم و کسب رتبه خوب ازآزمون وزارت بهداشت ،آیا امکانش هست انصراف داد و ثبت نام نکرد دانشگاه مربوطه به وزارت علوم رو وبرای وزارت بهداشت انتخاب رشته کرد؟یا محرومیت به همراه خواهد داشت؟
ممنون ازسایت خوبتون

سلام. من درخواست مشاوره داشتم. اما نمیشد پرداخت کنم. طریقه ی دیگه ای نمیشه وقت گرفت؟

سلام جزوات کاپلان خانم محمدی کی آماده میشه؟

سلام. من الان متوجه شدم که قراره جزوه های ایشون منتشر بشه. می خواستم بدونم باید حدوداً برای چه تاریخی روی این جزوه یا کتاب ها حساب کنیم. منظورم تاریخ انتشارشون هست.

سلام، چطور میشه خلاصه جزوه‌ای که گفتن رو تهیه کرد؟

سلام.
چجوری میشه با خانوم بژی وقت مصاحبه گزفت؟

سلام. من از طریق همینجا تونستم با ایشون تماس بگیرم و ازشون کمک و مشاوره بی نظیر بگیرم (قسمت فروشگاه و رزرو نوبت).
واقعا باید از سایت روان آموز و تلاشی که برای ارتقاء سطح علمی متقاضیان می کنه تشکر کرد و بهشون خسته نباشید گفت.