مسابقات قهرمانی بوکس جهان، محمد علی کلی و جو فریزر، سالن دم کرده، شلوغ و پر سر و صدای مانیل، کشور فیلیپین، راند ۱۴، می دانید ۱۴ راند مبارزه یعنی چه؟ هر دو بوکسور از پا افتاده اند، به دلیل ضربات متعدد توانایی بینایی شان به شدت کاهش یافته و هر لحظه امکان زمین خوردنشان هست، اما چه کسی قهرمان می شود؟ آفرین، کسی که از پای نمی نشیند، کسی که تا آخرین لحظه تاب می آورد، نزدیک ۳۰ سال از آن مسابقه افسانه ای می گذرد، اما نکته ای که آن مبارزه را همچنان جذاب و دیدنی نگه می دارد، مبارزه محمد علی بود که بعد از آن همه ضربه طاقت آورد، مردانه ایستاد و قهرمان شد و اکنون شما در این دوران در همان راند ۱۴ هستید، بعد از چندین ماه تلاش، تمام نتایجتان را تلاشتان در راند آخر تعیین می شود. باور کنید آنچه که مهم است و می ماند و نتیجه را تعیین می کند، همین راند آخر است!

حالا بیایید در این راند آخر یک مساله حل کنیم، باغ گلابی ای داریم که گلابی هایش زبانزد خاص و عام اند و فقط یک روز برای چیدن گلابی ها وقت داریم، به این شکل که ابتدا میوه های چیده شده پای درخت تلنبار می شوند و در پایان روز میوه ها با دقت در جعبه های مخصوص حمل چیده شده و داخل کامیون قرار می گیرند، کامیون ها راس ساعت ۸ شب حرکت می کنند و اگر میوه ای به جعبه مخصوص حمل منتقل نشود، پای درخت پلاسیده خواهد شد، حالا ساعت ۷ شب است، تعدادی میوه هنوز روی درختان باقی مانده و تمام میوه هایی که طی روز چیده اید، هنوز پای درخت است، چه می کنید؟ آیا سراغ چیدن میوه های جدید می روید یا همان چیده شده ها را در سبد قرار می دهید؟ آفرین که درست جواب دادید،هفته های آخر مانده به کنکور شبیه همان یک ساعت آخر بسته بندی محصولات است، نگذارید طمع چند میوه باقی مانده روی درخت، زحمت چند ماهتان را از بین ببرد.

اگر اهمیت این دوران را درک کردید، بیایید در ادامه به نکاتی بپردازیم که رعایتشان در این دوران می تواند بسیار مفید باشد.

این احساس که مطالب را فراموش کرده اید، حس مشترک تمام داوطلبان کنکور است. اول اینکه بسیاری ا ز مطالب درون ذهن شما فراموش نشده اند، تنها انسجامشان را از دست داده اند و در میان هزاران مطلب دیگر گم شده اند. حالا وقتش است که شما گمشده ها را پیدا کنید. یک راه این است که برای هر درس درخت دانش رسم کنید، به این شکل که سعی کنید در مورد هر درس ابتدا اسامی فصل ها را به یاد بیاورید و بعد زیرفصل ها  را اضافه کنید، می توانید بعد از اینکه خودتان سعی تان را کردید، از فهرست کتاب هایتان کمک بگیرید، این کار منجر به منسجم شدن و سامان گرفتن کلی مطالب در ذهنتان می گردد. پس از آن با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر خواهد شد، برنامه ای برای مرور دروس تنظیم کنید. مطمئن باشید پس از مروز مطالب حس تسلط بیشتری خواهید داشت. دوم اینکه شما قرار است در کنکور بازیابی کنید نه یادآوری. اگر در تست زنی مشکل ندارید و تنها در برابر حجم زیاد مطالب نمی توانید آن را به یاد بیاورید، نگران نباشید. درتست آنها را به خاطر خواهید آورد. سوم اینکه اگر واقع بین باشیم شاید بعضی مطالب هم در ذهن شما خوب حک نشده است به هر دلیلی، انتظار ندارید که به همه تست ها پاسخ دهید و کل مطالب را به خاطر بیاورید. با این نگرانی که هیچ چیز یادم نیست، فقط وضعیت را بدتر می کنید و اضطرابتان را بالاتر می برید. مرور برای همین مواقع است. شما تنها وظیفه تان در این دوران مرور و مرور و مرور است.

تصور نکنید اگر از مرور نهایی صحبت می کنیم به معنی این است که دیگر نمیتوانید به جمع بندی ای که تا امروز درگیرش بوده اید ادامه دهید.در این زمینه بهتر است با مشاورتان مشورت کنید که بسته به وضعیت شما، اینکه چه مباحثی باقی مانده، تسلط شما بر مطالب جمع بندی شده چقدر است، در آزمون جامع از پس آنهایی که جمع بندی کرده بودید برآمدید که نگران مباحث مرور نشده هستید؟ همه اینها در تصمیم گیری اینکه هنوز به جمع بندی ادامه دهیم یا به دوره نهایی بپردازیم دخیل است.

توصیه می شود مرور نهایی را همراه با تست زنی انجام دهید  و روی تست هایی که مشکل دارید تمرکز کنید نه اینکه دوباره از اول کتاب یا جزوه شروع به مطالعه کنید. روزهایتان را به دو نیمه تقسیم کنید. در نیم روز اول در شرایط کاملا شبیه سازی شده، لباس بپوشید، پشت میز بنشینید، زمان بگیرید و هر بار به ترتیب از آزمون های جدید به قدیم، از خودتان آزمون بگیرید، سپس در نیم روز بعد آزمون را بررسی کنید، اشکالات را در بیاورید و طبق آن برنامه مطالعه را مشخص کنید. مثلا اگر در تستی از مبحث سنجش شخصیت در بالینی مشکل داشتید مرور این مبحث برنامه آن روزتان خواهد بود.   (می توانید برای هر درس، در درخت دانشی که برای خودتان رسم کرده اید، قسمت هایی که باید مجددا مرور شوند را علامت بزنید و بر اساس آن برنامه مطالعه تان را مشخص نمایید). همچنین سعی کنید کل گزینه ها را بررسی کنید و با استفاده از گزینه ها مرور کنید. مثلا اگر از شما پرسیده کدام نمره در آزمون MMPI نشانه دروغ گویی مراجع است، شما علاوه بر گزینه درست مرور کنید که باقی گزینه ها اشاره به چه چیزی داشت؟ خلاصه اینکه این نوع مطالعه علاوه بر رفع اشکالات شما و تمرکز بیشتر بر آنها، دوره را روی مهم ترین مباحثی که در سال های اخیر از آنها سوال بوده است پیش خواهد برد.

سعی کنید، در ماه آخر لااقل یک بار،  تست های آزمون های آزمایشی را که  غلط پاسخ داده اید و یا بی پاسخ گذاشته اید  را دوباره پاسخ دهید. این ها بین انبوه تست ها، مروارید هایی بین شن ریزه ها هستند، شما زحمت زیادی برای پیدا کردن این مروارید ها کشیده اید، قدرشان را بدانید. بنابراین قطعا ارزش خواهد داشت که ساعاتی را صرف تحلیل آزمون های آزمایشی کنید.

توجه به تغذیه، میزان کافی خواب، تنظیم ساعات خواب و بیداری برای هشیاری حداکثری در زمان کنکور، صرف دوره هایی برای خود جهت آرام سازی، و خلاصه توجه به وضعیت جسمی و روانی خودتان بسیار اهمیت دارد و مطالعه نباید شما را از این امور مهم غافل کند.

تقریبا تمام شد، دیگر چیزی نمانده تا قهرمان افسانه ای یکی از بزرگترین مسابقات زندگی تان شوید، و همان طور که خوب می دانید،  قهرمانی در این مسابقه به عددی که سازمان سنجش بعد آزمون اعلام می کند نیست، بلکه به رضایت شما از سعی و تلاش هدفمند خودتان با توجه به شرایط زندگی تان و کوله باری از دانش است که نسبت به روز اول دارید. یادتان باشد شما واقعا مستحق پاداش هستید پس مثل همیشه می گویم: با خودتان مهربان باشید. 

یادمان باشد، رنگین کمان سهم کسانی است که تا آخرین قطره زیر باران می مانند! خداقوت!

در صورتی که این مطلب را مفید می دانید، با کلیک روی آیکن شبکه های اجتماعی زیر آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

اشتراک
به من خبر بده
12 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام خانم خجوی عزیز.. مشکلی ک دارم اینکه ک تا الان استرسی نداشتم ولی الان استرسم شروع شده و نمیذاره خوب رو درسا متمرکز بشم..هر روز مشاورا ی برنامه میدن بعد ک مجبور میشم برنامه خودمو عوض کنم خیلی بهم میر یزم .همش ترس از فراموش شدن درسا رو دارم ک مبادا نرسم دوره کنم و تست بزنم ب خاطر همین با عجله انجامشون میدم!!میشه لطف بفرمایید بگید ک تو این مدت درسا رو چطور مرور کنم..هر روز ب یک درس اختصاص بدم و تمومش کنم یا ک با توجه ب ازمونهای جامع ک روزی یکی کار میکنم همونجا اگه… بیشتر »

سلام خانم دکتر
مرسی که هنوز همراهمون هستین.یه سوال وقتی درطول روز ازمون گرفتیم ازخودمون گفتین بایدبقیه روز به تحلیل ومرور تستای غلط زده ومباحث فراموش شده اختصاص بدیم بعدش کل روزبه مرور مبحث خاص ودوره نهایی یه درس بدیم یانه تک تک دروس؟یعنی میخام بدونم ازنظرشماکه باتجربه ترهستین کدوم مناسب تره؟
یه سوال دیگه اینکه من متاسفانه اماروروش ۲۰درصدمیزنم تقریبا.امیدی برای رتبه زیر۲۰۰هس؟برای بالینی چمران؟زبان ورشدمعمولابالای شصت میزنم.مرضی هم نزدیک ۵۰!خیییییلیییی خوشحال میشم جواب بدین
دوستون دارم ویه دنیاتشکر

سلام
خسته نباشید….
ببخشید یه سوالى داشتم!
کتاب روانشناسى بالینى جفرى پى. کرامر- داگلاس برنستاین ویکى پرز که به عنوان منبع ارشد هست…با کتاب روانشناسى بالینى اى جرى فیرس . تیموتى جى ترال… خیلى تفاوت داره!؟ مترجم هر دو هم آقاى فیروزبخت هستن… من دومى رو خوندم??

سلام خانم دکتر آزمون آزمایشی سنجش چقدر به رتبه کنکور نزدیکه؟ و اینکه باید به رتبه توی آزمون توجه کنیم یا معادل سال قبل ؟ این رتبه معادل چقدر شبیه؟؟؟

سلام ایادرزمان باقی مانده خواندن نمونه سوالات ارشدسالهای گذشته مفیدهست یانه؟ میخوام ارشدروانشناسی شرکت کنم.

سلام خانم خجوی تا جایی برای سوال تو سایت پیدا کردم مردم (همان زمان هم انرژیی مو خورد) القصه خلاصه فعلا بگم تا بعد شاید من زیست خوندم و دنبال رشته ای مثل روانشناسی شناختی بودم که زمان دانشجویی ۸۰-۸۵ تو ایران نبود حتی بخاطرش میخواستم از ایران برم که به دلایلی نشد…. خلاصه یا ارشد شرکت نمی کردم یا الکی شرکتم میدادن چون اگه به ارشد بود که واقعا بخاطر مقالات و مطالعات و… پروفسورهای بنامی از من دعوت کردن که بدون کنکور ارشد بشینم سر کلاس ارشد زبان شناسی… اما بخاطر مشکل اساسی من با نظام آکادمیک پوسیده… بیشتر »