نتیجه بازی با رشته روانشناسی بالینی مشخص شد!

دکتر علی فتحی آشتیانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه عصر روز گذشته کمیته رسیدگی به رشته های مشترک وزارتخانه های  علوم و بهداشت گفت: این کمیته با انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی موافقت کرد.

وی با اشاره به بی تدبیری دولت تدبیر و امید در انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: در زمانی که از گذشته دور تا کنون، در سراسر دنیا به ویژه در کشورهای پیشرفته بر یکپارچگی نظام آموزشی تاکید می شود و در زمانی که علم جایگاه رفیع و بالایی در نزد فرهیختگان و دانشمندان دارد و در زمانی که رشته های تحصیلی در هر نظام آموزشی دارای تعریف و هدف مشخصی بوده و هریک دارای استقلال و ارزش ویژه ای هستند، یکباره و بدون بررسی ابعاد یک مساله، وزیری که طلایه دار نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است تحت تاثیر اطرافیان خود نامه ای به رئیس جمهور نوشته و درخواست انتقال یک رشته از وزارت خانه ای به وزارت خانه خود می کند.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول علوم انسانی ادامه داد: تا با این کار هم موجب دلخوشی اطرافیان و همقطاران شده و هم موجب دلخوشی جمعی دیگر که منافعشان با حضور متخصصان به تعبیر آنها رقیب، به خطر افتاده، فراهم شود.

فتحی آشتیانی افزود: بدتر از آن متاسفانه رئیس جمهور محترم نیز بدون دستور بررسی ابعاد مساله دستور می دهد این انتقال صورت گیرد ولی وقتی با اعتراض شدید دانشگاه ها، متخصصان، صاحب نظران رور برو می شود به منظور سرپوش گذاشتن بر این اعتراض ها، کمیته ای صوری تشکیل داده و در راس آن فردی را می گمارد که بدون توجه به جنبه های علمی، فنی، وضعیت جهانی، صرفا در راستای منویات ریاست جمهوری و با برگزاری تعدادی جلسات نمایشی حکم انتقال را تایید می کند.

این استاد دانشگاه یادآورشد: بنابراین، بخشی از روانشناسی با ترفندهای سیاسی و سیاسی کاری صرفا در راستای دلخوشی عده ای با برگزاری تعدادی جلسات نمایشی و نه براساس  عقل، منطق و نظر متخصصان و وضعیت جهانی از وزارت علوم جدا شده و به وزارت بهداشت متصل می شود.

وی تصریح کرد: این تصمیم و منطقی که براساس آن اخذ شده، حکم می کند، در آینده رشته حقوق به وزارت دادگستری، تمام رشته های فنی به وزارت صنایع، تمام رشته های کشاورزی به وزارت کشاورزی، تمام رشته های تربیت بدنی به وزارت ورزش و جوانان و تمام رشته های هنر به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی منتقل شود.

فتحی آشتیانی با بیان اینکه وزارت علوم نیز انگار منحل شده، افزود: علی رغم استدلال های قوی در پنج حوزه مورد بحث در این کمیته، ۵۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده توسط کمیته فرمایشی، ۴۳۰ امتیاز را به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اختصاص داده و بر سر لطف و بزرگواری و محبت، ۷۰ امتیاز هم به وزارت علوم اختصاص داد.

وی خاطرنشان کرد: این تصمیم درست برخلاف عقل سلیم بوده و پیشنهادهای جدی ما مبنی بر یکدست کردن برنامه های درسی، سرفصل ها، منابع و تفاهم نامه بین دانشگاه ها برای استفاده از امکانات یکدیگر برای تربیت مناسب تر دانشجویان مورد بی توجهی و کم لطفی واقع شد.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی افزود: با این تصمیم مشخص نیست وزارت بهداشت با این حجم دانشجویان درحال تحصیل در این رشته و نیاز جامعه به این خدمات چه پاسخی خواهد داد.

وی ادامه داد: علاوه برآن نگرانی ما از نگاه تک بعدی، خطی و زیست پزشکی این وزارتخانه به انسان است ضمن اینکه از دست رفتن استقلال رشته روانشناسی و زیرمجموعه قرارگرفتن آن تحت رشته دیگر از جمله نگرانی مهم ما است.

فتحی آشتیانی افزود: به نظر می رسد این تصمیم تهدیدی جدی برای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در پی خواهد داشت.

جالب است که همزمان خبر دیگری از همین خبرگزاری منتشر شده است:

مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی گفت: این موضوع در دست بررسی است و قطعی شدن واگذاری این رشته به وزارت بهداشت، به هیچ عنوان صحت ندارد.

معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: جزئیات بیشتر در این باره به زودی توسط وزارت علوم اعلام می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

توصیه های مجموعه روان آموز برای نگرانی های شما درباره انتقال روانشناسی بالینی وزارت علوم به وزارت بهداشت:
– اول اینکه با شما همدردی می کنم چون این یک تغییر ناگهانی و نابخردانه است اما بهتر است به فکر وضعیت فعلی تان باشید
– این یک تغییر بزرگ است و قطعا نمی تواند به سرعت این انتقال صورت گیرد. بعید است که انتقال واحدها، اساتید، دانشگاه ها و غیره یک شبه رخ دهد! بنابراین به احتمال زیاد در کنکور امسال تغییری ایجاد نمی شود
– لطفا به مطالعه خود ادامه دهید. قطعا تنها اخبار کنکوری از سوی سازمان سنجش اعلام می شود بنابراین فعلا هیچ تغییری در برنامه ندهید.
– ابهام بدترین چیزی است که سراغ یک داوطلب کنکوری می آید و ممکن است که اضطراب زیادی را به شما وارد کرده باشد. فراموش نکنید که این وضعیت برای همه است و نمی تواند مشکلی برای شما ایجاد کند. بنابراین فقط و فقط به درستان فکر کنید.
– این تغییر بیشتر برای تغییررشته ای ها نگرانی ایجاد کرده است. این دوستان هم به مطالعه ادامه دهند و نهایتا این است که اگر بخواهند خیلی محتاطانه عمل کنند در کنار دروس خود، درس عمومی را هم اضافه کنند تا در صورت چنین اتفاق بعیدی، بتوانند رشته عمومی وزارت علوم را امتحان دهند.
– لطفا وقت خود را در گروه های مجازی هدر ندهید. هر آنچه در این گروه ها گفته می شود گمانه زنی های شخصی است و بیشتر باعث نگرانی شماست. بنابراین مثل همیشه توصیه من به اجتناب از وقت گذرانی در این گروه هاست.

۷۹ پاسخ به "نتیجه بازی با رشته روانشناسی بالینی مشخص شد!"

 1. سلام بنده از امسال میخوام به صورت جدی برای ارشد بالینی بخونم و رشته کارشناسی من غیر مرتبط هست اگه انتقال بدن دیگه نمیشه کاریش کرد؟الان من موندم شروع کنم یا تصمیم دیگه ای بگیرم؟خیلی سردر گمم لطفا راهنمایی کنید.

 2. با سلام. من دانشجوی روانشناسی عمومی پیام نور هستم . در صورت انتقال بالینی به بهداشت آیا من میتوانم در آینده کنکور بالینی بهداشت رو شرکت کنم؟

 3. سلام ماکه ترم چهر مقطع کارشناسی هستیم ….وزارت بهداشت میخوایم بخونیم …چیکار کنیم ؟ تا زمان کنکور ما اعمال میشه یانه …هرچند میدونم شماهم خبر ندارید ولی خب سوالمه

 4. بسیار کار درستی بوده به دلائل زیر:
  ۱- چون هیچگونه نظارتی از سوی وزارت علوم برروی دادن مجوز این رشته در داشگاههایی مثل آزاد وجود ندارد. برای نمونه در شهر یزد که دانشگاه دولتی آن با دهاسال رشته روانشاسی هنوز نتونسته رشته بالینی بیاورد دانشگاه آزادش و یک دانشگاه غیر انتفاعی فقط و فقط برای کسب درآمد این رشته را بدون داشتن یک استاد آوردند و عملا این رشته را نابود می کنند.
  ۲- این رشته واحد عملی دارد چطور دانشگاه پیام نور میتونه این رشته ر داشته باشه.
  ۳- اغلب معترضان مربوط به رشته های غیر بالینی هستند و نه فارغ التحصیلان بالینی
  ۴- در خیلی از دانشگاههای دولتی هیئت علمی با مدرک دکترای بالینی خیلی کم داریم.
  ۵- و بسیاری دلائل دیگر

 5. سلام
  ببخشید این خبر مربوط به قبل بوده دیگه، درسته؟ این انتقال که صورت نگرفت . دوباره اعلام کردن همه چی به حالت سابق برگشت. البته تاریخ این خبر قدیمیه ولی نظرات دوستانو داشتم میدیدم و چون خیلیش توی همین ماه بوده و هنوزم نگرانی داشتن از بابت انتقال بالینی به بهداشت، واسه همین سوال شد برام. نتیجه نهایی این جریان چی شد بالاخره؟ اول گفتن موافقت شد با انتقال، بعد دوباره اخبار اعلام کرد این انتقال صورت نگرفت که..

 6. سلام خسته نباشید
  من لیسانس فیزیکم و مبخام بالینی رو ازاد برم اگه این تغییر انجام بشه ما تغییر رشته ایها برای دکتری باید چیکار کنیم
  اگه دکتری نتونیم بریم که ارشدشم به دردمون نمیخوره با اون شهریه های سرسام اور
  واینکه کنکور دکتری بهداشت رزومه مارو قبول میکنن با کارشناسیمون؟
  باتشکر از سایت خوبتون

  • سلام شما با مدرک ارشد مرتبط میتونید دکتری بهداشت رو همین الان هم شرکت کنید. مدرک کارشناسی هم یکی از ملاک های رزومه است که انشاله با چیزای دیگه جبرانش کنید.

 7. با سلام و احترام
  یک سوال درمورد منابع و کتاب های تست ارشد روانشناسی بالینی داشتم. کارشناسی من نظامی بوده و سوال اینه که برای ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه ازاد چی بخونم و چه کتابی برای تست استفاده کنم؟
  ممنون

 8. سلام.الان ما باید واسه علوم بخونیم یا بهداشت؟؟منی که از تابستون شروع کردم واسه علوم خوندن و کلی هم هزینه کردم و منابع علومو خوندم میتونم از الان یهو بزنم زیر همه چی و برم بهداشت بخونم؟؟؟اصلا این هیچی.اگه ارشد بالینی علوم بخونم چقدر احتمال داره دکتری بهداشت پذیرش بشم وقتی اکثر دانشگاه ها دانشجویان خودشونو برای دکتری پذیرش میکنن؟؟اگه بالینی علوم بخونم وضعیت کاریم در آینده چجوری میشه؟من شنیدم با محدودیت هایی رو ب رو میشیم.واقعا توی این اعمال نفوذ روانپزشکا و خودشیرینی وزارت بهداشت برای یه سری دکتر و بی عرضگی وزارت علوم و روانشناسای عزیز ما دانشجویانی که باید ارامش داشته باشیم داریم بازیچه میشیم.خب از اول اعلام میکردن منتقل میشه که این همه وقت و انرژی نذاریم واسه خوندن علوم و از اول میرفتیم بهداشت میخوندیم. خواهشا به سوالا جواب بدین شاید یه کم از این سردرگمی نجات پیدا کنیم…

 9. زهرا خانومم6 دی, 1395 از 22:18پاسخ

  سلام خانم خجوی جان من ترم سوم روانشناسی عمومی پیام نورم برای ارشدک روانشناسی بالینی میخوام بخونم. چه دروسی هم توی وزارت بهداشت هم تو علوم یکسانه ؟

  • سلام دروس اصلی مثل اسیب، رشد، آمار، بالینی یکسان هستند پیشنهاد من اینه که خودتون دروس رو ببینید داخل سایت هست. فهرست بالای سایت بخش کنکور ارشد و کنکور بهداشت.

 10. سلام برای دکتراى بالینی بهداشت با داشتن ا ارشد بالینی وزارت علوم و کارشنلسی غیر مرتبط میشه ثبت نام کرد؟

 11. سلام بر خانم دکتر و بقیه دوستان سایت روان آموز

  خانم دکتر می گم من و امثال من که دانشجوی این رشته هستیم ،واسه دریافت یک آموزش با کیفیت و خوب چرا باید شاهد این همه تنش و انواع و اقسام اظهار نظرهای متفاوت باشیم. و در نهایت هم معلوم نباشه نتیجه نهایی بازی با رشته تحصیلی ما چی میشه…
  خانم دکتر گناه ما اینه که تو یه کشور جهان سومی دانشجو هستیم
  اونم رشته ای که از هر سو آماج انواع سنگ اندازی هست
  از یک طرف یه قشر سطح نگر که به بهانه غربی بودن درس های این رشته، اون بلا رو سر سرفصل مقطع کارشناسی آوردن،بدون نظرخواهی از یک استاد روان شناسی که تفکر متفاوت با اون ها داشته باشه یعنی پشت درهای بسته

  از طرف دیگه هم برخی از روان پزشکان و وزارت بهداشت که می بینین دارن چه می کنن…

  ناامید نیستمااا اصلا و ابدا…
  فقط خواستم با شما و دیگر دوستان درد و دل کرده باشم
  لطفا شما هم برامون بنویسید…

  • سلام خوشحالم که اینجا فضایی ایجاد شده برای صحبت شما دوستان در این زمینه….توصیه بنده این هست که فقط و فقط به درستون فکر کنید امسال هیچ تغییری اعمال نشده و روال قبل حاکم هست بنابراین تلاش کنید که امسال نتیجه عالی کسب کنید. سال بعد هم هر تغییری حاصل بشه قطعا ما توان سازگار شدن باهاش رو داریم 🙂 ولی درباره آینده ای که اینقدر مبهم هست بهتره فعلا هیچ تصمیم گیری صورت نگیره و روی درستون تمرکز کنید. علت اینکه ما این اخبار ضد و نقیض رو هم در کانال نمیگذاریم به این دلیل هست که تمرکز ما روی کنکوره 🙂

 12. سلام.
  خانم خجوی میشه لطف کنید بفرمایید اگه این رشته به وزارت بهداشت منتقل شد، دقیقا چه اتفاقی میفته؟؟
  افردای که دانشجوی بالینی وزارت علوم هستند یا مدرکشون از این وزارت هست تکلیفشون چی میشه؟ حق درمان ندارن دیگه؟؟

 13. باسلام خدمت مدیر سایت
  من لیسانس راهنمایی و مشاوره دارم و می خوام که ارشد بالینی بخونم اما این چند روزه به شدت سردرگم شدم نمیدونم چکارکنم خبری مبنی براینکه تغییر رشته ای ها نمی تونن در کنکور۹۷ بالینی بخونن هست آیا من با لیسانس مشاوره می تونم ارشد رو بالینی بخونم
  ممنون میشم که جوابمو زودتر بدین

 14. سلام
  ببخشید من رشته علوم تربیتی آموزش ابتدایی هستم که حال مشغول به تحصیل هستم و امکان ادامه تحصیل تا ۳ سال برای بنده وجود نداره
  از طرفی هم گفته می شود که قرار است انتقال پیدا کنه از وزارت علوم به بهداشت
  برای همین میخواستم سوال کنم که اگر تا ۳ سال آینده فقط وزارت بهداشت دانشجو قبول کنه ، من برم از کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد شروع کنم رشه ی روانشناسی بالینی ، اونموقع چون رشته ام روانشناسی بالینی هستش میشه وزارت بهداشت هم ثبت نام کنم
  منتظر پاسختون هستم ممنونم

  • سلام اگر به بهداشت منتقل بشه کل پذیرش های بالینی چه ازاد و سراسری و غیره همه به بهداشت منتقل میشه. بله برای تغییر رشته ها لازم هست که کارشناسی مرتبط بخونن برای شرکت در کنکور بهداشت. با این اخبار ما از وضع سال اینده خودمون هم البته خبر نداریم متاسفانه بهتره صبر کنید ببینید چی میشه.

  • سلام.
   بنده پرس و جو کردم و طبق آخرین اخبار، ممنوعیت سه ساله برای ادامه تحصیل دانشجو- معلم ها برداشته شده. معاون آموزشی دانشگاهمون این رو گفت. گفتند که فقط مجوز از منطقه خدمتتون لازمه. البته شما چون رشتتون آموزگاریه گمون نکنم بتونید دولتی ادامه بدید، چون پنج روز از هفته رو سر کار هستید..

 15. سلام دوستان. من خیلی خوشحالم از این انتقال گرایش بالینی به وزارت بهداشت. لااقل در بازار کار این گرایش یک تغییری رخ می دهد. یک نکته دیگه این که فک کنم برخی از دوستان مخالف از گرایش های دیگه این رشته هستند و خواهشاً اونا نظرشون برا خود شون نگه دارند چرا ک ه تنهارشته علوم انسانی که جزء پیرا پزشکی محسوب میشه همین گرایش روانشناسی است و اگه این اتفاق هم با خوشی(انتقال) صورت بگیره خیلی خوب میشه.

 16. سلام خانم خجوی.تو دفترچه ثبت نام دکتری امسال بالینی و سلامت بود.امکان داره دفتررچه ارشد ،بالینی و خانواده رو امسال داشته باشه؟

  • سلام ببخشید متوجه سوال نشدم.

   • منظورم این بود که با وجود انتقال رشته های بالینی و سلامت به بهداشت،این دو رشته در دفترچه دکتری امسال وجود داشت یعنی حذف نشده بود.حالا می خواستم بدونم تو دفترچه ارشد علوم که هفته بعد قراره بیاد گرایش بالینی حذف میشه یا کماکان وجود داره؟

 17. سلام و درود فراوان خدمت سرکار خانم دکتر خجوی گرامی.
  همچنین سپاس بیکران از مجموعه ی بسیار موفق روان آموز که به کمک جزوه های بسیار عالی مجموعه ی گرانقدر شما و تنها با مطالعه آنها توانستم با زمان اندکی که در اختیار داشتم در آزمون ارشد روانشناسی ۹۵ پذیرفته شوم.
  با توجه به انتقال روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت و کوتاه شدن دست وزارت علوم از تصدی بر این گرایش در تحصیلات تکمیلی این رشته، سرنوشت تحصیلی کسانی مثل بنده که کارشناسی مرتبط ندارند و همچنین علاقمند تحصیل در دوره ی دکترا در گرایش بالینی هستند درحالیکه محصل در دوره ارشد در گرایش عمومی میباشند رو چطور پیش بینی میکنید؟

  • سلام من نمیتونم چیزی رو واقعیت پیش بینی کنم ولی طی روند قبلی که در علوم و بهداشت وجود داشته مشکلی برای افرادی مثل شما نباید باشه، شما هم مثل بقیه با یک نتیجه خوب در آزمون و رزومه ای که انشالا در دوره ارشد جمع می کنید میتونید دکترای بالینی رو قبول بشین. اگر دیدید یک تغییر رشته ای نتونسته دکترای دانشگاه خوب یا گرایش خوبی رو قبول بشه فقط بخاطر مدرک کارشناسیش نبوده قطعا این فقط یک ملاک هست. بهتره سعی کنید که کارهاتون رو به سمت گرایشی که میخاید سوق بدین که دست خالی نباشین برای دکترا و رقابت کردن با کسانی که ارشدشون بالینی بوده.

 18. سلام به همگی . بیایید فرض کنیم که حقیقتاً وزیر فعلی بهداشت و مسئولانی که در وزارت بهداشت به دنبال انتقال روانشناسی بالینی به وزارت متبوع خود هستند ، همانطور که خود بارها و بارها گفته اند حسن نیت کامل داشته و ” صرفاً ” دغدغه ی ارتقای سلامت مردم از طریق ایجاد و افزایش تجربیات تخصصی بالینی برای دانشجویان رشته ی روانشناسی بالینی را دارند . در اینجا این سؤال ذهن من را به خود مشغول کرده که چنین مسئولانی با چنین دغدغه ی کاملاً مهم و محترمی ، تا چه حد در بیش از سه سال گذشته ی مسئولیتشان با دانشگاههای وزارت علوم برای افزایش تجربیات بالینی دانشجویان همکاری کرده اند و امکانات مراکز درمانی زیرمجموعه ی خود را در اجرای این مهم به کار گرفته اند؟ آیا یک انسان عالم و صادق که دغدغه ی افزایش تجربیات عملی دانشجویان را دارد، سه سال دست روی دست میگذارد و زمان اجرای وظایف خود در قبال ارتقای سلامت مردم را تنها و تنها منوط و مؤکول به قرارگرفتن اساتید و دانشجویان روانشناسی بالینی در زیرمجموعه ی وزارتخانه ی خود میدانند ؟ آیا چنین رفتاری را نمیتوان تحت عنوان لجبازی و تمامیت خواهی تعبیر نمود ؟ آیا چنین رفتاری باعث زیرسؤال رفتن و تردید در مورد صداقت مسئولان مربوطه نمیشود ؟

  • موافقم بنظرم بیشتر شیبه لج ولجبازی صنفیه تا دغه دغه برای ارتقا سطح کیفیت

 19. واقعا که چهار ماهه مارو درگیر این مسخره بازیا کردن بجای اینکه کیفیت دانشگاه ها رو بالا ببرن این رشته ها رو پاسکاری میکنن وزارت بهداشت اگه عرضه داره چهارتا پزشک خوب بده بیرون آینده ما افتاده دست چهارتا بیسواد مدرکی

 20. سلام خانم‌ دکتر.من ۲ تا سوال داشتم خدمتتون.من کارشناسیمو زیست شناسی عمومی خوندم و الان میخوام ارشدمو روانشناسی بالینی بخونم.من فقط و فقط به همین رشته علاقه دارم.الان سوال من اینه که۱)تکلیف من چیه؟این یعنی اینکه ممکنه من فقط امسال فرصت اینو داشته باشم که برم دنبال هدفم؟و اگه پشت کنکور بمونم سال دیگه نتونم تو این کنکور شرکت کنم؟۲)در صورت انتقال این رشته به وزارت بهداشت آیا به کسایی که رشته ی کارشناسیشون غیر مرتبط بوده و زیر مجموعه ی وزارت علوم بوده،شماره نظام پزشکی تعلق می گیره یا نه؟

  • سلام. ۱) احتمال این انتقال به بهداشت برای سال بعد بالاست طبق این اخباری که منتشر شده بنابراین تلاش کنید که ایشالا امسال حتما قبول بشین. البته این خبرها مدام دارن تغییر میکنن! ۲) اگر به بهداشت منتقل بشه ممکنه تغییررشته ای ها نتونن شرکت کنند طبق روالی که الان هم در بهداشت هست. بازم نمیشه چیزی رو تو این وضعیت پیش بینی کرد.

 21. خبر امیدبخشی هست.
  وزارت علوم نشان داد که تا کنون صلاحیت صیانت از هیچ رشته ای را نداشته و ندارد.
  مدعای آن این خیل عظیم فارغ التحصیلات بیکار و کم سواد و بی مهارت است.
  مضاف براینکه، درمان و سلامت روان (روانشناسی بالینی) که قطعا محتاج آموزش کلینیکی (بالینی) و بیمارستانی است را نباید بازیچه منافع تعدادی اساتیدی غیر بالینی-درمانی و دانشگاههای فاقد بیمارستان روانی و درمانگاه روانی نمود.

  • موافقم من هم نگرانه پذیرش بالایی بودم که صلاحیت جایی درش نداشتl

  • دقیقا درسته و اثرات آن را میتوتن در بین فارغ التحصیلان وزارت بهداشت و علوم ببینیم

 22. سلام . خسته نباشید. من دانشجوی ورودی ۹۳ هستم . که از سال ۹۳ گرایش های روانشناسی برداشته شده .
  دارم خودمو برای کنکور ۹۷ بالینی اماده میکنم . این تغییرات وزارت خانه به نفع من و هم دوره ای های من شده یا به ضرر ؟

 23. با این وضع کسایی که ارشد بالینی خوندن و کارشناسیشون نامرتبط بوده میتونن میتونن دکتری شرکت کنن ؟

 24. الان ما که تغییر رشته ای هستیم خیلی مضطربیم
  یعنی ما دیگه نمیتونیم امثال ارشد ۹۶ بالینی بخونیم ؟؟؟؟
  تو رو خدا جواب بدین !!!

 25. سلام
  امکانش هست روان شناسی بالینی از دانشگاه ازاد گرفته بشه کلا؟؟

 26. یه سوال دیگه.
  من سال۹۷ کنکور دارم و از تابستون امسال شروع کرده بودم به خوندن برای ارشد بالینی علوم.اما الان موندم چکار کنم.بازم به خوندنم ادامه بدم(همزمان از پول تو جیبیم برای مشاوره و خرید کتاب هزینه میکنم که خیلی بهم فشار میاد)یا بمونم ببینم نتیجه چی میشه و از تابستون یا برای بهداشت بخونم یا اگه تصویب نشد باز برای علوم بخونم.چون اگه تصویب بشه در اون صورت قبولی در عمومی علوم هم فایده ای نداره چون قطعا بعد یه مدت حق درمان صرفا میشه برای بالینی های بهداشت و بیچاره وزارت علومی ها.
  توصیه شما به منه کنکوریه ۹۷ چیه؟بهتر نیست دست نگه دارم تا مشخص بشه که برای کدوم وزارت خونه بخونم؟

  • سلام خیلی از منابع این دو کنکور بهداشت و علوم مشترک هستند بعضی دروس اساسی هستند و در هر کنکوری همیشه هستند. کسی که میخاد با اطمینان چیزی رو از الان بخونه روی اون دروس مشترک باید سرمایه گذاری کنه که چه این انتقال صورت بگیره چه نگیره ضرری نکرده باشه

 27. سلام . خسته نباشید و خدا قوت . اگر زمان ثبت نام کنکور ارشد ۹۶ که سه هفته ی دیگه هست، سازمان سنجش توی دفترچه ی راهنمای ثبت نام هیچ تبصره ی جدیدی برای رشته ی روانشناسی بالینی ذکر نکنه، آیا باز هم این امکان هست که پس از انتشار کارنامه ی کنکور ارشد، در دفترچه ی مربوط به انتخاب رشته گفته بشه که افراد با مدرک کارشناسی غیرمرتبط نمیتونن گرایش بالینی رو انتخاب کنن ؟ آیا چنین امکانی وجود داره ؟ با تشکر از توجهتان

  • سلام نه هر چی باشه تو همون موقع ثبت نام میگن. اینقدر هم هنوز آشفته نشده وضع. برای امسال نگران نباشید به درستون برسید.

 28. سلام خانم خجوی.من خیلی ناراحت شدم دیگه انگیزه ندارم یعنی الان چی میشه چه باید کرد؟؟؟؟خواهش میکنم کمکمون کنید .همون مطالب قبلی رو بخونیم؟

  • سلام مجدد خبرهای صد و نقیض امده که هنوز تصویب نشده. برای کنکور امسال هم که نیست اتفاقا باید بیشتر انگیزه بگیرید که برای امسال بخونید. توصیه های اخر متن رو بخونید.

 29. سلام. من متوجه نشدم! من کارشناسی ادبیات انگلیسی هستم. و دارم براى ارشد روانشناسی میخونم .یا عمومی یا بالینی! شرکت کنم. الان یعنی نمیتونم آزمون ارشدشرکت کنم؟ ددرمورد روانشناسی ۲ یعنی تربیتی چطور؟؟
  ممنونم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام هیچ خبری مبنی بر اینکه نتونید شرکت کنید منتشر نشده. این اخبارها فقط از سازمان سنجش معتبر هست. برای امسال که هیچ چیزی اعلام نشده. شما خیلی بخاید محتاط باشید کنار بالینی عمومی هم میخونید.

 30. با سلام, میخواستم بپرسم من کارشناسیمو بهداشت عمومی خوندم و ارشدمو روانشناسی بالینی خوندم در وزارت علوم, این تغییر رشته ایها که میفرمایید یعنی چی ؟ شامل حال منم میشه ؟یا من شانس قبولی تو وزارت بهداشت رو دارم؟ ممنونم,دارم میمیرم از نگرانی

 31. سلام خانم دکتر
  خیلی ممنون به خاطر توصیه های پایانی که نوشتین.
  این تصمیمات و تغییرات این شکلی و بلای جون بچه های مردم شدن فقط مختص یک کشور …. هست.
  نتوستم جای خالی رو بنویسم چون به نوعی توهین به خودمونه…
  طول می کشه کشور ما پیشرفت کنه…

 32. سلام. من متوجه نشدم! من کارشناسی ادبیات انگلیسی هستم. و دارم براى ارشد روانشناسی میخونم .یا عمومی یا بالینی! شرکت کنم. الان یعنی نمیتونم آزمون ارشدشرکت کنم؟ ددرمورد روانشناسی ۲ یعنی تربیتی چطور؟؟
  ممنونم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام این خبر فقط برای روانشناسی بالینی هست. و البته برای امسال هم مشخص نیست. برای باقی گرایش هایی که فرمودید نیست.

 33. سلام . در نهایت اینجور که معلومه انگار به نفعه که وزارت بهداشت امتحان بدیم و آینده ی کاریش بهتر و تضمینی تره.. میشه خواهشا راهنمایی کنین من سردرگم شدم اینقد میخونیم حداقل برا ازمونی باشه که بهتره و اینده ی بهتری داره
  و اینکه وزارت بهداشت رشته بالینی کودک هم داره؟

  • سلام توصیه های اخر پست رو بخونید…. درباره اینکه الان بخاید شروع کنید برای بهداشت باید با مشاورتون صحبت کنید چون الان وقت چنین تغییری در منابع نیست.

 34. ‼️ معاون وزیر علوم:

  خبر واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت صحت ندارد.

  http://migna.ir/vdciurap.t1a3w2bcct.html

  میگنا – معاون وزیر علوم: واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت صحت ندارد!
  معاون آموزشی وزیر علوم اعلام کرد: واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت صحت ندارد.

 35. خوشحال شدم از این تصمیم.
  به نظرم بالینی(و سلامت)متفاوت تره با سایر حوزه های روانشناسی و اینکه توی دانشگاه خودمون(سراسری تبریز) شاهدم که چه قدر در حق بالینی ظلم میشه خصوصا به لحاظ واحدهای کارورزی.
  ولی نهایتا امیدوارم این انتقال عجولانه نباشه و همچنین تحت تاثیر نتایج انتخابات ۹۶ و … قرار نگیره.
  ممنون از اطلاع سریعتون و نکاتی که گفتید

 36. خیلی خوشحالم مرسیییییییی یک دنیا

 37. سلام
  من که ارشد بالینی دارم واسه دکتری فقط میتونم وزارت بهداشت کنکور بدم ؟

 38. سلام

  تبریک میگم؛
  البته ببخشید ، اما به هر حال در این تغییر حتما منفعت بیشتری برای این رشته خواهد بود و کسانی که زحمت میکشند و دراین رشته فعالیت میکنند ، اثبات این امر هم مسلتزم گذشت سالها و تلاش بسیار هست تا اثبات بشه …
  در هرصورت هر چیزی به نظر بنده باید سر جای خودش قرار بگیره که این مورد هم ازین دست بود
  برای همگی آرزوی موفقیت و بهروزی روز افزون دارم

 39. خدا لعنتشون کنه با این تصمیمات مزخرفشون دیگه شورشو دراوردن هرچی بی مغز شدن رئیس تو این مملکت جوونای بیچاره هم بیکار و بی پول منتظر تصمیمات مزخرف اینان،انشالله همونطوری که ماهارو سرگردون کردن بچه هاشون سرگردون بشن خدا جوابشونو بده

 40. …….. ظالمانه ترین کاری که میتونند در حق روانشناسی بکنند دیگه حالم داره از این بی دروپیکری بهم میخوره

 41. سلام خانم خجوی عزیز..من ک امسال قبول شدمو ورودی بهمنم..تغیر رشته ای هم هستم، ممکنه یعنی مشکلی پیش بیاد واسه من یا نه؟چون ثبت نامم کردم ی خورده دلهره دارم

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

62 + = 65

تمام حقوق وبسایت متعلق به موسسه روان آموز است.

منوهای نصب در پنل مدیریت