یک بار برای یک سال!

منابع بین اکثر داوطلبان یکسان است و این شیوه مطالعه شماست که نتیجه را تعیین می کند نه صرف منبع. اما انتخاب منبع بسیار مهم است و مهمترین گام برای شروع است. پس بهتر است که از همین ابتدا تکلیفتان را روشن کنید. یک بار برای یک سال! قطعا هیچ یک از طراحان کنکور در کانال ها و گروه های تلگرام یا موسسات نیستند که بتوانند با صد در صد اطمینان به شما بگویند که چه کتابی برای چه درسی بخوانید یا قرار است از چه کتاب هایی سوال طرح کنم! پس ما چطور منبع انتخاب کنیم؟ (لطفا کامل بخوانید این مهم ترین قسمت شروع شماست)

دو راه مهم داریم که کتاب های منبع اصلی را بشناسیم:

  • مصاحبه رتبه های برتر را بخوانیم. مصاحبه هایی که بدون سوگیری انجام شده باشد.

نکته اول: منابع اصلی رتبه ها را از چند مصاحبه استخراج کنید، نه فقط یک مصاحبه. البته ما این کار را کرده ایم و نیازی نیست شما زیاد وقت صرف کنید.  در عین حال دقت کنید برخی افراد شیوه مطالعه خاصی دارند مثلا ممکن است یک نفر یک عالمه کتاب خوانده باشد یا به دلیل پایه خوبش فقط یک خلاصه خوانده باشد. این امر لزوما دلیل بر درست بودن این کار برای کنکور و برای همه نیست. ما به دنبال بهترین منابع برای کنکور و برای اکثر داوطلبان هستیم، نه عده ای خاص. اکثر ما نمی توانیم همه منابع را بخوانیم و همچنین نمی توانیم فقط به یک خلاصه اکتفا کنیم، پس دنبال منابع اصلی و کمک آموزشی مشترک باشید.

نکته دوم: ما بهترین را بر اساس تجربه شخصی و همچنین بر اساس منابع رتبه های خوب نه فقط تک رقمی، انتخاب می کنیم. اگر منبعی معرفی میکنیم منبعی است که اگر بخاهیم دوباره خودمان کنکور بدهیم قطعا می خوانیم. پس مطمئن باشید که منابع را با وسواس و دقت معرفی میکنیم چرا که اگر کار شما خراب شود، کار ما خراب شده است!

  • از مشاورانی کمک بگیریم که چندین سال است با کنکور همراه هستند و منابع را می شناسند.

مشاوران شما از سیاره دیگری نیامده اند و قدرت پیش بینی آینده هم ندارند. هرچه می گوییم بر اساس نتایج سال های پیش و سوالات سال های پیش است. اگر خودتان می توانستید بهترین راه همین بود که سوالات را نگاه کنید بفهمید از چه منبعی است. اما وقتی این امر شدنی نیست، به حرف مشاورتان اعتماد کنید با این نکته که از او انتظار پیش بینی نداشته باشید!

اما به حرف چه مشاوری گوش دهیم؟

من معتقدم همه مشاوران دلسوز هستند (همه مشاوران نه همه موسسات!) اما هر مشاوری برای هر داوطلبی مناسب نیست. بعضی مشاوران برای بعضی داوطلبان مناسبترند. اما مشاورتان باید چند ویژگی اصلی را داشته باشد:

  • سوگیری نداشته باشد. فرض کنید به موسسه بووووووق رفته اید. جایی که تعصب زیادی بر کتاب ها یا جزوات خودشان دارند و تاکید می کنند که همین کافی است. شنیدن همین جمله کافی است تا شما از روی آن صندلی بلند شوید و راهتان را از آن موسسه جدا کنید. چندین سال است که مشاوره می دهم به ندرت دیده ام کسی صرفا با خواندن کتاب یک موسسه رتبه عالی کسب کند. ممکن است شخصی در طول دوره تحصیلش خیلی خوب منابع اصلی را خوانده باشد و به دلیل پایه خوب با یک جزوه نتیجه خوب یا عالی کسب کند. بله این هست. اما اینها استثناست و موسسات ممکن است روی آنها مانور دهند و شما را به اشتباه بیاندازند. اکثر شما هیچ میان بری ندارید پس تنبلی را کنار بگذارید. بااااااید کتاب اصلی را بخوانید. البته همانطور که همیشه گفته ام این یک قانون کلی برای همه نیست. اگر شرایط ویژه دارید یا فرصت بسیار محدود قطعا منابع اصلی بهترین گزینه برای شما نیست. با مشاورتان صحبت کنید قبل از اینکه سراغ منابع اصلی بروید. من اینجا درباره کسانی صحبت میکنم که شرایط ویژه ای ندارند. قطعا مشاوری که بتواند با توجه به شرایط ویژه شما چیزی جایگزین کتاب اصلی به شما معرفی کند نیز مهارت های خاصی لازم دارد. این روزها حتی می بینم که این قضیه به شکل دیگری هم مطرح شده است. قبلا می گفتیم فلان موسسه گفته که کتاب اصلی نخوان و فقط کتاب کمک آموزشی من را بخوان. امروز می شنویم که برخی مولفان هم وارد عرصه کنکور شده اند و روی کتب خودشان تاکید می کنند و هر روز یک کتاب جدید به بازار می دهند که اولویت پیشنهاد لیست منابع کنکوری شان است و از طرفی هم می گویند که بحث کنکوری با من نکنید! سرنوشت شما شوخی نیست. کتاب ها را فقط بر اساس نتایج سال های پیش انتخاب کنید.
  • اطلاعات به روز داشته باشد. بداند که کتاب درس خاصی تغییر کرده است. قبلا هم گفتم مشاور نمی تواند قدرت پیش بینی داشته باشد. اما می تواند تغییرات یک درس را در سال اخیر بررسی کند و اگر تغییر فاحشی می بیند به شما اطلاع دهد. قطعا با وجود سوالات اندکی که از منابع دیگر داده شده است، مشاور منبع را تغییر نمی دهد. اما وقتی ببیند سوالات مشخص و زیادی از یک منبع خاص و جدید طرح شده است آن را به شما معرفی خواهد کرد. مثال آن درس آسیب است که بارها به تغییرات آن اشاره کرده ایم. قبلا همیشه هالجین را معرفی می کردم، اما در آپدیت جدید اصلا هالجین کافی نیست و بسیار خلاصه و سریع نوشته شده است. امیدوارم این کتاب خوب در آینده بهتر شود، اما در حال حاضر کتاب  آسیب آقای گنجی را بهتر می بینم.
  • سابقه خوبی در گذشته خودش وجود داشته باشد. انتظار ندارید که کسی که خودش از پس کنکور سراسری به خوبی برنیامده است، به شما بهترین منبع را معرفی کند؟
  • اگر کتاب کمک آموزشی معرفی می کند، به شما ثابت کند که کتابش سوالات سالهای پیش را به خوبی پوشش می دهد و منابعی که ادعا کرده در کتابش به خوبی خلاصه شده است. گاهی پیش آمده که کتاب مثلا مدرسان را معرفی کرده ام و سال بعد آن را برداشته و با روان آموز جایگزین کرده ام چرا که باور داشتم کتابی که جایگزین میکنم کتاب بهتری است، اشتباهات کتاب قبلی را ندارد و در جهت اثباتش هم تلاش کرده ام.

چرا باید برای هر درس یک کتاب کمک آموزشی داشته باشیم:

اول اینکه شما با حجم زیادی منبع روبه رو هستید. اگر می توانید به بهترین شکل آنها را خلاصه کنید و مهارتش را دارید چه بهتر. دست به کار شوید چون خلاصه خودتان بهتر از هر چیزی خواهد بود. اما اگر مهارتش را ندارید یا کندخوان هستید تاکید می کنم این کار را نکنید! وقتی صرف این قضیه نکنید که فقط ضرر خواهید کرد. یک خلاصه خوب تهیه کنید و کنار کتاب اصلی بگذارید. هر مبحث را از کتاب اصلی که خواندید و مفاهیم را کااااامل درک کردید، از آن به بعد فقط خلاصه را بخوانید و برای مرورها به یک منبع اتکا کنید. اگر لازم بود توضیحی اضافه کنید همان بارهای اول اضافه کنید و دفعات بعد در صورتی که چیزی را نیاز به توضیح بیشتر داشتید به کتاب برگردید. در چند جا هم گفته ام که اگر فرصت محدودی دارید یا شرایط ویژه ای، همین خلاصه خوب برای موفقیتتان کافی خواهد بود.

یک خلاصه خوب چه ویژگی ای دارد:

  • خلاصه خوب جزوه کپی پیست شده که پاراگراف های چند کتاب را به هم چسبانده باشد، نیست. خلاصه ای که تمام نکات کتاب اصلی با توضیحات لازم را داشته باشد یعنی در عین اختصار، کامل باشد و مطالعه را روان تر و راحتتر کرده باشد. تلاش کرده باشد با دیدی کنکوری نکات مهم را برجسته کند و از یکدیگر جدا کند. بهتر است قبل از خرید هر خلاصه ای یک نمونه آن را مطالعه و با فصل کتاب اصلی مقایسه کنید.
  • خلاصه توسط شخصی نوشته شده باشد که خودش در آن درس مهارت داشته باشد. وقتی کسی رتبه برتر کنکور است قطعا در چند درس تسلط دارد، اما نمی توان گفت در همه دروس تسلط دارد! پس اگر موسسه ای را دیدید که همه کتاب هایش توسط یک شخص نوشته شده است، به آن شک کنید. من شخصا به عنوان مدیر مجموعه روان آموز به دلیل وسواس خاصی که دارم، مجموعه هایی که به اسم روان آموز منتشر شود (نه همه خلاصه ها) را می خوانم و ویراستاری میکنم و خواهم کرد. اما قطعا نمی توانم تنها نویسنده تک تک آنها باشم. زمانی طبیب داشتیم اما آن زمان گذشته است و امروز متخصص داریم! (نمیگم که مجموعه بدون هیچ اشکالی است اما اشکالات شاید اینقدر جزئی باشد که از دید ما خارج شده باشد و در هر بار ویرایش اصلاح شده باشد، اما هیچ ایراد اساسی ندارد)
  • خلاصه ای که توسط رتبه برتر نوشته شده است بهتر از خلاصه ای است که توسط استاد یک دانشگاه نوشته شده است. چرا که رتبه برتر روزی در جایگاه شما بوده است، او یک داوطلب کنکوری است و اگر(تنها اگر) مهارت نوشتن خلاصه را داشته باشد خلاصه اش بهتر از خلاصه دیگران خواهد بود. به صرف رتبه برتر بودن هم نیست. لازم است بگویم هر رتبه برتری مشاور خوب یا مولف خوبی نیست.
  • یک موسسه که به یک باره در یک سال از تمام دروس خلاصه تهیه می کند، موسسه قابل اطمینانی نیست. حداقل یک سال طول می کشد تا یک خلاصه خوب تهیه شود. بنابراین چطور یک ساله از همه دروس خلاصه تهیه می شود؟ من نمی گویم نمی شود که یک موسسه همه خلاصه هایش خوب باشد. چرا این امکان وجود دارد. اما می گویم نمی شود یک ساله خلاصه همه دروس را نوشت. در حال حاضر شخصا موسسه ای نمیشناسم که همه کتاب هایش خوب باشد. تلاش ما و هدف ما این است که چنین موسسه ای باشیم. گام به گام پیش میرویم و هر بار سعی میکنیم خلاصه ای خوب را منتشر کنیم و برای تک تک دروس برنامه در آینده داریم. قطعا یک مجموعه صد در صد نخواهد بود اما هر بار با توجه به نظرات شما ویرایش و ویرایش می کنیم تا بهتر و بهتر شود.

خلاصه اگر برای درسی چنین خلاصه ای با ویژگی های فوق داشتید از آن استفاده کنید، اگر نیافتید یا نبود، خودتان خلاصه کنید. و اگر خلاصه نویسی سخت و کند بود، فقط هایلایت کنید. قانونی نیست که همه چیز را خلاصه کنید.

نکته اول: تنها درسی که در رشته ما منبع اصلی اش از کتاب کمک آموزشی بدتر نوشته شده است، کتاب دکتر خداپناهی است. ما که خلاصه این درس را نوشته ایم از کتاب دیگری مطلب را نیاورده ایم. از همین کتاب است (البته به علاوه فصولی از کتب دیگر). اما این نوشتن حاصل تسلط چند برابر یک داوطلب کنکوری بر کتاب است که بخاطر فراغ بال و مطالعه بیشتر آن درس خاص حاصل شده است و تجربه! شما خودتان با زحمت بسیار زیادی به این مجموعه می رسید. از این جهت است که استثنائا برای دوستانی که با کتاب دکتر خداپناهی ارتباط نمی گیرند یا پایه شان ضعیف تر است، توصیه کردیم که کتاب اصلی نخوانند. فقط و فقط برای همین درس. ولی چه بهتر اگر می توانستید یک دور خود کتاب را هم می خواندید ولی این کار طی چند سال نشان داده که سخت و طاقت فرساست.

نکته دوم: یک رتبه برتر را تصور کنید که تمام کتاب های یک درس خاص را خوانده و کنارش یک کتاب کمک آموزشی ای را هم خوانده. من که مشاور هستم بعد از چند سال می دانم که آن کتاب کمک آموزشی کامل نیست، اما برای ایشان مفید بوده (یا حداقل ضرر نداشته) چرا که هم پایه خوبی داشته هم خودش همه منابع را خوانده بوده. اگر آن کتاب کمک آموزشی را هم نمی خواند شاید فرقی برایش نمی کرد. من خودم کتاب پوران پژوهش را برای فیزیولوژی و مدرسان را برای رشد زمان کنکورم خوانده ام، آن زمان کتاب کاملتری نمیشناختم، اصلا کتابی نمیشناختم! کتاب خوبی است اما اصلا کامل نیست و برای درصد بالا جوابگو نیست (برای درصد متوسط خوب است).  من که همه کتاب های فیزیولوژی اصلی را خوانده ام می توانم با اطمینان بگویم که کامل نیست و اشتباه هم دارد. من که رشد درس می دهم می توانم بگویم که رشد مدرسان کامل نیست و اشتباه هم دارد. اما به من ضرری نرساند چرا که من به اندازه کافی مسلط بودم. اما اگر بخواهم الان معرفی اش کنم تنها در شرایط خاصی که در جای خودش ذکر میکنم، معرفی اش خواهم کرد.

دوم اینکه، شما نیاز به تست زنی دارید پس حتما به یک کتاب کمک آموزشی نیاز دارید. این حرف که تست ها را برای ماه آخر گذاشته ام اشتباه است. یا از دور اول، یا از دور دوم تست زنی را شروع کنید چرا که باید به مهم ترین مباحث مدنظر طراحان آگاهی پیدا کنید و این آگاهی ماه آخر به کار شما نمی آید!

نهایتا درباره فلش کارت ها هم توضیح بدهم که منطق فلش کارت سوای خلاصه نویسی است. بعضی دروس خیلی فرار هستند و نیاز به تکرار و تکرار و تکرار روزانه دارند. فلش کارت برای این دروس مناسب است و برای دوره جمع بندی نیست. بلکه برای مرور روزانه است. شما خلاصه نویسی کرده اید که در دوره های ماهیانه تان از آن استفاده کنید و همچنین دوره جمع بندی نهایی نزدیک کنکور. اما فلش کارت برای این است که نکات آن درس فرار در طول چند ماه ملکه ذهن شما شود. نوشتن فلش کارت را به کسی توصیه نمیکنم چون بسیار وقت گیر است و بهتر است که به فلش کارتی که رتبه های دیگر نوشته اند اعتماد کنید.

آخرین کلامم درباره منابع با شما یک کلام دوستانه است. بعد از خواندن متن در لینک زیر منابع پیشنهادی ما را خواهید دید. خواهید دید ما بدون سوگیری هر منبعی که در این چند سال مفید بوده به شما معرفی کرده ایم. برای مثال ما کتبی را از مدرسان شریف یا پوران پژوهش معرفی کرده ایم و بعضی از کتاب هایش را امسال از لیست حذف کرده ایم. چرا که ما هر بار بهترین چیزی که در آن سال موجود است معرفی می کنیم و اگر بعد از آن گزینه بهتری از طرف خودمان یا موسسه دیگری نوشته شود، جایگزین می کنیم. حال انتخاب با شماست و قطعا سرنوشت هر کس وابسته به تصمیمات خود اوست. ما نه طراحیم، نه پیش گوییم، نه هیچ چیز دیگری. ما دانشجوییم مثل خودتان، با اندکی تجربه بیشتر که چند کتاب بیشتر از شما تیکه پاره کردیم! درست است که این کار بخشی از شغل ما هم هست اما اولویت اول ارایه اطلاعات صحیح است چرا که نتیجه اش هم به نفع ما هم به نفع شماست. کنکور برای من روانشناس راهی برای کمک به بقیه است، همانطور که روزی برای شما خواهد بود. همراهی تان باعث افتخار است.

برای مشاهده منابع کنکور ارشد روانشناسی بر حسب آخرین تغییرات اینجا کلیک کنید

برای مشاهده مصاحبه با رتبه های برتر ارشد روانشناسی اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر نوشته های مشاور اینجا کلیک کنید

 

0 0 vote
Article Rating
اشتراک
به من خبر بده
guest
5 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Mis.s

سلام ببخشید من تغییر رشته ای هستم و با اینکه سایتتونو خوندم خیلی سردرگمم که چی بگیرم و اینکه من از شهربور میتونم بخونم هنوزم ۳۷ واحد دادم برای امسال….لطفا اگه کسی منابع رو میدونه دقیق راهنمایی کنه

توحید

یه بار خوندن این متن حسن نیت شما رو به هرکسی تاحدودی ثابت میکنه و به نظرم این ارزشمندترین مسئله تو بازار مکاره ی کنکوره. میدونم خیلی گفته شده ولی خواهشا حتما کنکور بهداشت رو هم برای امسال با همین جدیت پی بگیرید. چشم امید ما به شماست.

نسترن شایگان

باسلام. متنی که گذاشتید بسیار عالی و مفید بود. واقعا واقعیت را فرمودید.بسیار سپاسگذارم

Psycho

سلام ،لطفا با توجه به تمدید مهلت انتخاب رشته مشاوره انتخاب رشته با خانم خجوی رو تمدید کنید .

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x