منابع بین اکثر داوطلبان یکسان است و این شیوه مطالعه شماست که نتیجه را تعیین می کند نه صرف منبع. اما انتخاب منبع بسیار مهم است و مهمترین گام برای شروع است. پس بهتر است که از همین ابتدا تکلیفتان را روشن کنید. یک بار برای یک سال! قطعا هیچ یک از طراحان کنکور در کانال ها و گروه های تلگرام یا موسسات نیستند که بتوانند با صد در صد اطمینان به شما بگویند که چه کتابی برای چه درسی بخوانید یا قرار است از چه کتاب هایی سوال طرح کنم! پس ما چطور منبع انتخاب کنیم؟ (لطفا کامل بخوانید این مهم ترین قسمت شروع شماست)

دو راه مهم داریم که کتاب های منبع اصلی را بشناسیم:

نکته اول: منابع اصلی رتبه ها را از چند مصاحبه استخراج کنید، نه فقط یک مصاحبه. البته ما این کار را کرده ایم و نیازی نیست شما زیاد وقت صرف کنید.  در عین حال دقت کنید برخی افراد شیوه مطالعه خاصی دارند مثلا ممکن است یک نفر یک عالمه کتاب خوانده باشد یا به دلیل پایه خوبش فقط یک خلاصه خوانده باشد. این امر لزوما دلیل بر درست بودن این کار برای کنکور و برای همه نیست. ما به دنبال بهترین منابع برای کنکور و برای اکثر داوطلبان هستیم، نه عده ای خاص. اکثر ما نمی توانیم همه منابع را بخوانیم و همچنین نمی توانیم فقط به یک خلاصه اکتفا کنیم، پس دنبال منابع اصلی و کمک آموزشی مشترک باشید.

نکته دوم: ما بهترین را بر اساس تجربه شخصی و همچنین بر اساس منابع رتبه های خوب نه فقط تک رقمی، انتخاب می کنیم. اگر منبعی معرفی میکنیم منبعی است که اگر بخاهیم دوباره خودمان کنکور بدهیم قطعا می خوانیم. پس مطمئن باشید که منابع را با وسواس و دقت معرفی میکنیم چرا که اگر کار شما خراب شود، کار ما خراب شده است!

مشاوران شما از سیاره دیگری نیامده اند و قدرت پیش بینی آینده هم ندارند. هرچه می گوییم بر اساس نتایج سال های پیش و سوالات سال های پیش است. اگر خودتان می توانستید بهترین راه همین بود که سوالات را نگاه کنید بفهمید از چه منبعی است. اما وقتی این امر شدنی نیست، به حرف مشاورتان اعتماد کنید با این نکته که از او انتظار پیش بینی نداشته باشید!

اما به حرف چه مشاوری گوش دهیم؟

من معتقدم همه مشاوران دلسوز هستند (همه مشاوران نه همه موسسات!) اما هر مشاوری برای هر داوطلبی مناسب نیست. بعضی مشاوران برای بعضی داوطلبان مناسبترند. اما مشاورتان باید چند ویژگی اصلی را داشته باشد:

چرا باید برای هر درس یک کتاب کمک آموزشی داشته باشیم:

اول اینکه شما با حجم زیادی منبع روبه رو هستید. اگر می توانید به بهترین شکل آنها را خلاصه کنید و مهارتش را دارید چه بهتر. دست به کار شوید چون خلاصه خودتان بهتر از هر چیزی خواهد بود. اما اگر مهارتش را ندارید یا کندخوان هستید تاکید می کنم این کار را نکنید! وقتی صرف این قضیه نکنید که فقط ضرر خواهید کرد. یک خلاصه خوب تهیه کنید و کنار کتاب اصلی بگذارید. هر مبحث را از کتاب اصلی که خواندید و مفاهیم را کااااامل درک کردید، از آن به بعد فقط خلاصه را بخوانید و برای مرورها به یک منبع اتکا کنید. اگر لازم بود توضیحی اضافه کنید همان بارهای اول اضافه کنید و دفعات بعد در صورتی که چیزی را نیاز به توضیح بیشتر داشتید به کتاب برگردید. در چند جا هم گفته ام که اگر فرصت محدودی دارید یا شرایط ویژه ای، همین خلاصه خوب برای موفقیتتان کافی خواهد بود.

یک خلاصه خوب چه ویژگی ای دارد:

خلاصه اگر برای درسی چنین خلاصه ای با ویژگی های فوق داشتید از آن استفاده کنید، اگر نیافتید یا نبود، خودتان خلاصه کنید. و اگر خلاصه نویسی سخت و کند بود، فقط هایلایت کنید. قانونی نیست که همه چیز را خلاصه کنید.

نکته اول: تنها درسی که در رشته ما منبع اصلی اش از کتاب کمک آموزشی بدتر نوشته شده است، کتاب دکتر خداپناهی است. ما که خلاصه این درس را نوشته ایم از کتاب دیگری مطلب را نیاورده ایم. از همین کتاب است (البته به علاوه فصولی از کتب دیگر). اما این نوشتن حاصل تسلط چند برابر یک داوطلب کنکوری بر کتاب است که بخاطر فراغ بال و مطالعه بیشتر آن درس خاص حاصل شده است و تجربه! شما خودتان با زحمت بسیار زیادی به این مجموعه می رسید. از این جهت است که استثنائا برای دوستانی که با کتاب دکتر خداپناهی ارتباط نمی گیرند یا پایه شان ضعیف تر است، توصیه کردیم که کتاب اصلی نخوانند. فقط و فقط برای همین درس. ولی چه بهتر اگر می توانستید یک دور خود کتاب را هم می خواندید ولی این کار طی چند سال نشان داده که سخت و طاقت فرساست.

نکته دوم: یک رتبه برتر را تصور کنید که تمام کتاب های یک درس خاص را خوانده و کنارش یک کتاب کمک آموزشی ای را هم خوانده. من که مشاور هستم بعد از چند سال می دانم که آن کتاب کمک آموزشی کامل نیست، اما برای ایشان مفید بوده (یا حداقل ضرر نداشته) چرا که هم پایه خوبی داشته هم خودش همه منابع را خوانده بوده. اگر آن کتاب کمک آموزشی را هم نمی خواند شاید فرقی برایش نمی کرد. من خودم کتاب پوران پژوهش را برای فیزیولوژی و مدرسان را برای رشد زمان کنکورم خوانده ام، آن زمان کتاب کاملتری نمیشناختم، اصلا کتابی نمیشناختم! کتاب خوبی است اما اصلا کامل نیست و برای درصد بالا جوابگو نیست (برای درصد متوسط خوب است).  من که همه کتاب های فیزیولوژی اصلی را خوانده ام می توانم با اطمینان بگویم که کامل نیست و اشتباه هم دارد. من که رشد درس می دهم می توانم بگویم که رشد مدرسان کامل نیست و اشتباه هم دارد. اما به من ضرری نرساند چرا که من به اندازه کافی مسلط بودم. اما اگر بخواهم الان معرفی اش کنم تنها در شرایط خاصی که در جای خودش ذکر میکنم، معرفی اش خواهم کرد.

دوم اینکه، شما نیاز به تست زنی دارید پس حتما به یک کتاب کمک آموزشی نیاز دارید. این حرف که تست ها را برای ماه آخر گذاشته ام اشتباه است. یا از دور اول، یا از دور دوم تست زنی را شروع کنید چرا که باید به مهم ترین مباحث مدنظر طراحان آگاهی پیدا کنید و این آگاهی ماه آخر به کار شما نمی آید!

نهایتا درباره فلش کارت ها هم توضیح بدهم که منطق فلش کارت سوای خلاصه نویسی است. بعضی دروس خیلی فرار هستند و نیاز به تکرار و تکرار و تکرار روزانه دارند. فلش کارت برای این دروس مناسب است و برای دوره جمع بندی نیست. بلکه برای مرور روزانه است. شما خلاصه نویسی کرده اید که در دوره های ماهیانه تان از آن استفاده کنید و همچنین دوره جمع بندی نهایی نزدیک کنکور. اما فلش کارت برای این است که نکات آن درس فرار در طول چند ماه ملکه ذهن شما شود. نوشتن فلش کارت را به کسی توصیه نمیکنم چون بسیار وقت گیر است و بهتر است که به فلش کارتی که رتبه های دیگر نوشته اند اعتماد کنید.

آخرین کلامم درباره منابع با شما یک کلام دوستانه است. بعد از خواندن متن در لینک زیر منابع پیشنهادی ما را خواهید دید. خواهید دید ما بدون سوگیری هر منبعی که در این چند سال مفید بوده به شما معرفی کرده ایم. برای مثال ما کتبی را از مدرسان شریف یا پوران پژوهش معرفی کرده ایم و بعضی از کتاب هایش را امسال از لیست حذف کرده ایم. چرا که ما هر بار بهترین چیزی که در آن سال موجود است معرفی می کنیم و اگر بعد از آن گزینه بهتری از طرف خودمان یا موسسه دیگری نوشته شود، جایگزین می کنیم. حال انتخاب با شماست و قطعا سرنوشت هر کس وابسته به تصمیمات خود اوست. ما نه طراحیم، نه پیش گوییم، نه هیچ چیز دیگری. ما دانشجوییم مثل خودتان، با اندکی تجربه بیشتر که چند کتاب بیشتر از شما تیکه پاره کردیم! درست است که این کار بخشی از شغل ما هم هست اما اولویت اول ارایه اطلاعات صحیح است چرا که نتیجه اش هم به نفع ما هم به نفع شماست. کنکور برای من روانشناس راهی برای کمک به بقیه است، همانطور که روزی برای شما خواهد بود. همراهی تان باعث افتخار است.

برای مشاهده منابع کنکور ارشد روانشناسی بر حسب آخرین تغییرات اینجا کلیک کنید

برای مشاهده مصاحبه با رتبه های برتر ارشد روانشناسی اینجا کلیک کنید

برای مشاهده سایر نوشته های مشاور اینجا کلیک کنید

 

اشتراک
به من خبر بده
5 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام ببخشید من تغییر رشته ای هستم و با اینکه سایتتونو خوندم خیلی سردرگمم که چی بگیرم و اینکه من از شهربور میتونم بخونم هنوزم ۳۷ واحد دادم برای امسال….لطفا اگه کسی منابع رو میدونه دقیق راهنمایی کنه

یه بار خوندن این متن حسن نیت شما رو به هرکسی تاحدودی ثابت میکنه و به نظرم این ارزشمندترین مسئله تو بازار مکاره ی کنکوره. میدونم خیلی گفته شده ولی خواهشا حتما کنکور بهداشت رو هم برای امسال با همین جدیت پی بگیرید. چشم امید ما به شماست.

باسلام. متنی که گذاشتید بسیار عالی و مفید بود. واقعا واقعیت را فرمودید.بسیار سپاسگذارم

سلام ،لطفا با توجه به تمدید مهلت انتخاب رشته مشاوره انتخاب رشته با خانم خجوی رو تمدید کنید .