درس آسیب شناسی روانی

مدیر سایت
01 تیر 1400
درس آسیب شناسی روانی
4.6/5 - (5 امتیاز)

چرا انقدر با درس آسیب شناسی روانی درگیر می‌شیم؟

درس آسیب شناسی روانی

درس آسیب شناسی روانی شما رو هم سردرگم کرده؟ با تغییرات تازه و عجیب درس آسیب شناسی روانی چیکار کنیم؟ چه منبعی اولویت داره؟ کتاب آسیب شناسی روانی دکتر گنجی رو بخونم یا نه؟ هالجین چطور؟ کاپلان رو چی؟ دادستان هم لازمه؟ قدیمی نیست؟

اول اینکه درس آسیب شناسی روانی تنها درس شما در کنکور نیست!! اصولا کنکوری‌ها همیشه دنبال استرس های تازه هستند. برخی هم فکر میکنن که چیزی هست که اون‌ها نمیدونن یا فقط اون‌ها هستن که یک مشکلی رو دارن! شما دروس دیگری هم دارید که نباید از یاد ببرین! همین علم النفس بیچاره! خوب بد نیست کمی تحویلش بگیریم.

بنابراین کمی دست از سر این آسیب شناسی واقعا روانی بردارین! سردرگمی‌ای که شما در درس آسیب شناسی روانی بهش دچارین رو در واقع همه دارن.

حالا بیاین تکلیفمون رو با این درس مشخص کنیم چرا که مهم‌ترین امر اینه که ما تکلیف خودمون رو با تمام دروس بدونیم و بدترین چیز سردرگم موندن در مورد منابعه.

در درس آسیب شناسی روانی چه سوالاتی میاد؟

اول یک نکته رو مشخص کنیم که خیلی حائز اهمیته. فرض کنین شما از خودتون می‌پرسین که آیا امروز هم بچه‌ها توی پارک کنار خونه بازی میکنن؟ هرگز نمیشه با قطعیت به اینگونه سوالات پاسخ داد، چون ممکنه دلشون نخواد امروز بازی کنن! ولی طبق تجربه روزهای قبل و فقط طبق تجربه که همیشه بعدازظهر صدای بازیشون از پارک کنار خونه میاد، می‌تونین احتمال بدین که توی یک ساعت خاصی برای بازی بیان! همین! فقط پیش بینی میکنین.

برای درس آسیب شناسی روانی هم همینطوره! همه چیز به طراحان محترم بستگی داره که امسال روی چه مباحثی تمرکز کنن! حالا که متوجه وضعیت احتمالی این درس شدین بریم به اصل مطلب بپردازیم.

در کنکور 1401 بر درس آسیب شناسی روانی چه گذشت؟

 

بیشتر تمرکز طراحان کنکور در سال 1401 برای درس آسیب شناسی روانی روی بخش آسیب شناسی روانی مربوط به کودک و نوجوان بود. خیلی سوالات تکراری از مبحث کودکان نوجوان طرح شده بود. به عنوان مثال در کنکور امسال واژه ADHD چند بار پشت سر هم به چشممون می‌خوره و از این حجم تکرار شک می‌کنیم که نکنه سوالات درس آسیب شناسی روانی بازبینی نشدن و اشتباهی رخ داده! در این مورد حتی سوالاتی رو می‌دیدیم که جواب سوالات بعد از خودشون رو افشا می‌کردن.

اما نه اشتباهی در کار نبوده و فقط سوالات بدون منطق خاصی و با سلیقه طراحان کنکور طرح شده‌ان که جای تعجب داره چرا که سهم بیشتر سوالات باید به بخش آسیب شناسی روانی بزرگسالان اختصاص داده می‌شد با توجه به تمرکز بیشتر قبولی‌ها روی روان‌شناسی بالینی نسبت به روان‌شناسی بالینی کودک و نوجوان!

این می‌تونه اتفاق ناخوشایندی باشه چرا که وقتی رو که دانشجو به مطالعه مباحث مختلف اختصاص داده بیهوده تلقی شده و عملا نتیجه‌ای در کنکور حاصل نکرده. اگر بخوایم جمع بندی کنیم و خلاصه بگیم باید بیان کنیم که سوالات درس آسیب شناسی روانی هر سال دارن بدتر میشن و از مباحث محدود طراحی میشن و احتیاج شدیدی به بازنگری دارن.

باید بگیم که کنکور فقط یک بخشی از زندگی شماست و شما به هر حال برای انجام کار درمانی در آینده باید به درس آسیب شناسی روانی مسلط باشین، اما متاسفانه خیلی از دانشجویان خودشون رو با کنکور می‌سنجن در حالی که کنکور داره غربالگری‌ای نه چندان درست با این شیوه طرح سوال انجام میده!

در کنکور امسال هیچ سوالی به طور مشخص از مبحث آسیب شناسی بزرگسالان طرح نشده بود. در واقع دسته بندی درس آسیب شناسی روانی و کودکان استثنائی به این صورت هست که سوالات مربوط به اختلالات کودکان و اختلالات بزرگسالان در دسته درس آسیب شناسی روانی، و سوالات مربوط به کودکان با نیازهای ویژه در دسته کودکان استثنائی قرار می‌گیره.

در کنکور امسال سطح سوالات درس آسیب شناسی روانی متوسط بود و با مطالعه کتاب روان آموز انتظار می‌رفت که داوطلب 60درصد سوالات رو پاسخ بده. چرا که کتاب روان آموز تقریبا 70 درصدسوالات کنکور رو پوشش داده. البته باید ذکر کنیم نکات جدیدی که در کنکور دیدیم و در کتاب روان آموز نبود امسال برای بچه‌های 1402 حتما اضافه خواهیم کرد.

 

بالاخره چی بخونیم؟

در درس آسیب شناسی روانی شما با منابعی مثل بارلو، هالجین، گنجی و… رو به رو هستین. باید بهتون بگیم که هر کدوم از این منابع رو که بخونین فرقی در نتیجه نمی‌کنه چرا که در همه این کتب تشخیص‌ها، علت‌ها، علائم و… یکسان‌ان. بنابراین خیلی تفاوتی نداره که چه کتابی بخونی.

اغلب سوالات درس آسیب شناسی روانی رو میشه با هر کتاب آسیب شناسی‌ای که مطالعه می‌کنی پاسخ بدی. البته تعداد محدودی از سوالات هستن که جزو سوالات دشوار قرار می‌گیرن. این سوالات توی هر کتابی پیدا نمیشن.

به عنوا مثال امسال در درس آسیب شناسی روانی  سه سوال دشوار داشتیم که شاید در هیچ کتابی نشه پیداشون کرد. منبع احتمالی برای این سوالات کتاب‌های بارلو و هالجین هستن. کتاب‌های بارلو و هالجین جزو منابع اصلی امسال بودن.

اما داوطلبان 1402 چی بخونن؟ در اینجا با توجه به مطالبی که ذکر شد باید بگیم که کتاب‌های بارلو و هالجین کتاب‌های مناسبی برای فهم مطالب نیستنف اما برای اینگونه تصمیم‌گیری‌ها در مورد منبع باید شرایط داوطلب رو هم در نظر گرفت.

در این رابطه ما داوطلب‌ها رو به سه دسته تقسیم می‌کنیم

  • دسته اول داوطلبانی هستن که سطح متوسط رو به پایین دارن و نیاز دارن مطالب پایه رو بدونن و به صورت عمقی درس آسیب شناسی روانی رو یاد بگیرن

این افراد باید کتاب گنجی رو بخونن. چرا که کتاب گنجی همه مطالب رو با جزئیات زیاد، به صورت کامل و عمقی تفهیم کرده.

کتاب گنجی مخصوصا برای کسانی که تغییر رشته‌ای هستند یا دفعه اولشونه که این درس رو مطالعه می‌کنن و یا سطح متوسط رو به پایینی دارن خیلی مناسبه. این دسته از داوطلبان نباید سراغ کتاب بارلو یا هالجین برن. کتاب هالجین با وجود این که حجم کمی داره، مناسب نیست چون که خیلی مطالب رو خلاصه بیان کرده و توضیحاتی که دانشجو بهش نیاز داره رو بیان نکرده. کتاب بارلی هم خیلی مباحث رو شرح نمیده و منطقی نیست که فقط بخاطر تعداد سوالی محدود پیشنهاد کنیم که بارلی رو مطالعه کنین. به جاش می‌تونین برای پوشش دادن مطالب این دو کتاب، در کنار مطالعه کتاب گنجی، کتاب روان آموز رو بخونین.

  • دسته دوم این دسته از داوطلبان علاوه بر اینکه خیلی به یادگیری عمیق درس آسیب شناسی روانی نیاز دارن، وقت حدودشون اجازه نمیده که حجم زیاد کتاب گنجی رو بخونن و مسلط بشن.

به این افراد پیشنهاد می‌کنیم که کتاب هالجین رو به عنوان منبع اصلیشون قرار بدن اما در کنارش حتما از کتاب روان آموز هم استفاده کنن.

  • دسته سوم افرادی هستن که قبلا کتاب گنجی رو کامل خوندن و الان مطالب براشون تکراریه.

این داوطلبان نیازی نیست که وقت زیادی رو صرف این کنن که مجددا مطالب کتاب گنجی رو مطالعه کنن. پیشنهاد ما اینه که سراغ کتاب بارلو برن و اون رو جایگزین کتاب گنجی کنن.

چه تغییراتی تو کتاب روان آموز رخ میده؟

همونطور که می‌دونین کتاب روان آموز کتابی ترکیبیه و مطالب کتاب‎‌های گنجی، بارلو و هالجین رو با هم ادغام کرده. در عین حال که مطالب رو ترکیب کرده، انسجام خوبی داره و سعی شده که در حجم خیلی کمی هم تهیه بشه.

اما در صدر تغییراتی که مدنظرمون هست تا بر روی کتاب اعمال کنیم اینه که فصل مربوط به کودک رو به خاطر تغییراتی که در کنکور دیدیم، کمی کامل‌تر کنیم.

اما تغییر خاصی در فصل‌های دیگر کتاب نخواهیم داشت. فقط یک سری نکات جزئی رو اضافه می‌کنیم تا کناب غنی‌تری رو در اختیار شما قرار داده باشیم.

درس آسیب شناسی روانی یا کودکان استثنائی؟

نمیشه که بین این دو درس یکی انتخاب کرد و دیگری رو فدای اون کرد! باید بین دو درس تعادل برقرار کنین و هر دو رو از ابتدای تابستون مطالعه کنین. برای همه فصل‌ها هم باید به صورت یکسان وقت بذارین. اما اگر که وقتتون خیلی محدوده و نمی‎‌تونین که مطالعه کامل داشته باشین بهتوئن پینشهاد می‌کنیم که بخش‌های مربوط به کودک رو در اولویت بذارین.

اشتراک
به من خبر بده
73 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام میخواستم کنکور وزارت بهداشتا ثبت نام کنم ولی نمیدونم منابعشا از کجا پیدا کنم میشه راهنماییم کنید

سلام من ویراست دوم گنجی رو دارم باید حتما ویراست جدیدشو بخرم؟و اینکه آسیب بارلو خوندنش واسه کنکور مفیده؟

سلام….منابع کنکور ارشد روان شناسی رو که دقیق باشه از کجا پیدا کنم…هر سایتی یه چیز نوشته….

ببخشید منظورم منابعی هست که در متن کتاب دکتر هالجین اومده هست…در آخر کتاب این منابع نیستن…ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

سلام من به دنبال متابع کتاب آسیب شناسی روانی بر اساس دی اس ام 5 هستم که نتونستم پیداش کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون

سلام ببخشید من از الان میخوام واسه بالینی بخونم به نظرتون دیر شده یا نه؟؟لیسانسم هم غیر مرتبط با این رشته هست . کلاس آمار و روش تحقیق و زبان رو از اول مهر شروع کردم. با این وجود اگه از الان روزی 6 الی 7 ساعت شروع کنم میتونم قبول شم در دانشگاه دولتی ؟؟؟؟

سلام وقت به خیر .اگر درحال حاصر كتاب كاپلان ترجمه دكتر گنجی را دارا هستیم . برای شركت در كنكور بهداشت لازم هست كتاب دكتر رضاعی خریداری شود . و تفاوت فاحشی بین این دو ترجمه وجود دارد كه در زدن تست ها مشكل ساز شود؟

سلام برا ازمون علمی حرفه ایتوی سایت دیدم که چی باید بخونیم ولی میشه شما چند تا کتاب معرفی کنید برای یادگیری و رشد و کاربرد اازمونهای روانی کودک و نوجوان و اسیب شناسی و…چی بخونم که حتما قبول شم .از شما سپاسگزارم

سلام باعرض معذرت بخش مشاوره تحصیلی رو پیدا نکر دم

سلام خانم خجوی میشه یه شماره تماسی به ایمیلم ارسال کنید تا بتونم با شما صحبت کنم نیاز مبرم دارم میخوام برا ارشد شرکت کنم با سپاس فراوان

سلام ببخشید روانشناسی عمومی برای ارشد بالینی وزارت علوم ضریب داره؟
لازمه بخونم؟ و اینکه کتاب آقای سید محمدی که برای راهنمای زبان انگلیسی هم نوشتند مناسبه؟

سلام
من قصد دارم کنکور ۹۶ ارشد بالینی شرکت کنم.
آیا شما نویسنده بزرگوار بازم کتاب آقای گنجی رو پیشنهاد میکنید و یا اینکه نظرتان برای کنکور ۹۶ چیز دیگری است؟
آیا ترجمه جدید کتابهای هالجین یا سلیگمن منتشر شده تهیه کنم؟ و یا اینکه در هر صورت کتاب آقای گنجی مناسبتر است؟

سلام
ببخشید من رشته کارشناسیم مرتب با روانشناسی نیست اما به این رشته علاقه دارم و برای ارشد می خوام شرکت کنم می خواستم ببینم برای شروع از تابستان چیکار باید انجام بدم؟
لطفا راهنمایی کنید
ممنون از سایت خوبتون

با سلام خدمت شما
میخواستم خواهش کنم لطفا جواب سوالم را به ایمیلم ارسال بفرمایید
من قصد دارم برای کنکور دکتری روانشناسی عمومی دانشگاه ازاد اماده شوم.
از شما خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید من برای دروس روانشناسی عمومی. رشد. زبان. نورو. کودکان استثنایی و شخصیت چه کتابهایی را بخونم؟
ایا برای عمومی خواندن کتاب هیلگارد. و برای زبان خواندن کتاب دکتر ازاد و کتاب زبان دکتر گنجی. و برای شخصیت خواندن کتاب شولتز کافی میباشد؟
ممنون میشم اگر که راهنمایی بفرمایید
با تشکر از شما

سلام خسته نباشید
من تازه میخام شروع کنم و میدونم که خیلی دیره
ولی سرعتم بالاست و فکر کنم برسم
یه سوال داشتم محبت کنین جواب بدین:
من ویراست اول کتاب گنجی رو دارم
توی نمایشگاه دیدم حجم ویراست جدیدش 3 برابر شده
چیکار کنم برای درس آسیب؟
همینو بخونم یا ترجمه dsm5 سیدمحمدی رو؟

سلام و عرض ادب،میخواستم بگم الان که هالجین جلد یکش براساس5اومده باز بهتره ما با کتاب دکتر گنجی شروع کنیم یا کاپلان؟میشه اولویتش برام بگین،گیج شدم انقد که هر کی یه چیزی بهم گفته

سلام خانم خجوی.ممنون از سایت بسیار خوبتون. یه سوال داشتم من کتاب اسیب شناسی را میخوام بخرم کدوم کتاب بهتره کتاب یحیی سید محمدی که الان به بازار اومده براساس ِDsm5 .کدوم بهتره گنجی یا یحیی سید محمدی ممنون میشم راهنمایم کنید وشماره تون را برای مشاوره از کجا باید بگیرم؟

مطالب مرتبط

تفاوت‌های بالینی و عمومی

تفاوت‌های بالینی و عمومی

 برای خیلی از دانشجویان و یا فارغ‌التحصیلان روان‌شناسی این مسئله جای سوال داره که تفاوت‌های بالینی و ...
جلال پریداد
31 خرداد 1401

اختلال استرس پس از سانحه

آنچه که باید درباره ی اختلال استرس پس از سانحه بدانید.اختلال استرس پس از سانحه یا post ...
سیما عطاری
19 اردیبهشت 1400
خلاصه کتاب روانشناسی فیزیولوژیک کالات

مجموعه نکات روانشناسی فیزیولوژیک کالات

كتاب روان‌شناسی فیزیولوژیك دكتر جیمز دبلیو كالات به دلیل خوبی به طور گسترده ای استفاده شده است. سطح بسیار ...
مدیر سایت
08 اردیبهشت 1394