درس آسیب شناسی روانی

چرا انقدر با درس آسیب شناسی روانی درگیر می‌شیم؟

درس آسیب شناسی روانی

درس آسیب شناسی روانی شما رو هم سردرگم کرده؟ با تغییرات تازه و عجیب درس آسیب شناسی روانی چیکار کنیم؟ چه منبعی اولویت داره؟ کتاب آسیب شناسی روانی دکتر گنجی رو بخونم یا نه؟ هالجین چطور؟ کاپلان رو چی؟ دادستان هم لازمه؟ قدیمی نیست؟

اول اینکه درس آسیب شناسی روانی تنها درس شما در کنکور نیست!! اصولا کنکوری‌ها همیشه دنبال استرس های تازه هستند. برخی هم فکر میکنن که چیزی هست که اون‌ها نمیدونن یا فقط اون‌ها هستن که یک مشکلی رو دارن! شما دروس دیگری هم دارید که نباید از یاد ببرین! همین علم النفس بیچاره! خوب بد نیست کمی تحویلش بگیریم.

بنابراین کمی دست از سر این آسیب شناسی واقعا روانی بردارین! سردرگمی‌ای که شما در درس آسیب شناسی روانی بهش دچارین رو در واقع همه دارن.

حالا بیاین تکلیفمون رو با این درس مشخص کنیم چرا که مهم‌ترین امر اینه که ما تکلیف خودمون رو با تمام دروس بدونیم و بدترین چیز سردرگم موندن در مورد منابعه.

در درس آسیب شناسی روانی چه سوالاتی میاد؟

4 اسیب کودک

اول یک نکته رو مشخص کنیم که خیلی حائز اهمیته. فرض کنین شما از خودتون می‌پرسین که آیا امروز هم بچه‌ها توی پارک کنار خونه بازی میکنن؟ هرگز نمیشه با قطعیت به اینگونه سوالات پاسخ داد، چون ممکنه دلشون نخواد امروز بازی کنن! ولی طبق تجربه روزهای قبل و فقط طبق تجربه که همیشه بعدازظهر صدای بازیشون از پارک کنار خونه میاد، می‌تونین احتمال بدین که توی یک ساعت خاصی برای بازی بیان! همین! فقط پیش بینی میکنین.

برای درس آسیب شناسی روانی هم همینطوره! همه چیز به طراحان محترم بستگی داره که امسال روی چه مباحثی تمرکز کنن! حالا که متوجه وضعیت احتمالی این درس شدین بریم به اصل مطلب بپردازیم.

در کنکور 1401 بر درس آسیب شناسی روانی چه گذشت؟

3دفترچه

 

بیشتر تمرکز طراحان کنکور در سال 1401 برای درس آسیب شناسی روانی روی بخش آسیب شناسی روانی مربوط به کودک و نوجوان بود. خیلی سوالات تکراری از مبحث کودکان نوجوان طرح شده بود. به عنوان مثال در کنکور امسال واژه ADHD چند بار پشت سر هم به چشممون می‌خوره و از این حجم تکرار شک می‌کنیم که نکنه سوالات درس آسیب شناسی روانی بازبینی نشدن و اشتباهی رخ داده! در این مورد حتی سوالاتی رو می‌دیدیم که جواب سوالات بعد از خودشون رو افشا می‌کردن.

اما نه اشتباهی در کار نبوده و فقط سوالات بدون منطق خاصی و با سلیقه طراحان کنکور طرح شده‌ان که جای تعجب داره چرا که سهم بیشتر سوالات باید به بخش آسیب شناسی روانی بزرگسالان اختصاص داده می‌شد با توجه به تمرکز بیشتر قبولی‌ها روی روان‌شناسی بالینی نسبت به روان‌شناسی بالینی کودک و نوجوان!

این می‌تونه اتفاق ناخوشایندی باشه چرا که وقتی رو که دانشجو به مطالعه مباحث مختلف اختصاص داده بیهوده تلقی شده و عملا نتیجه‌ای در کنکور حاصل نکرده. اگر بخوایم جمع بندی کنیم و خلاصه بگیم باید بیان کنیم که سوالات درس آسیب شناسی روانی هر سال دارن بدتر میشن و از مباحث محدود طراحی میشن و احتیاج شدیدی به بازنگری دارن.

باید بگیم که کنکور فقط یک بخشی از زندگی شماست و شما به هر حال برای انجام کار درمانی در آینده باید به درس آسیب شناسی روانی مسلط باشین، اما متاسفانه خیلی از دانشجویان خودشون رو با کنکور می‌سنجن در حالی که کنکور داره غربالگری‌ای نه چندان درست با این شیوه طرح سوال انجام میده!

در کنکور امسال هیچ سوالی به طور مشخص از مبحث آسیب شناسی بزرگسالان طرح نشده بود. در واقع دسته بندی درس آسیب شناسی روانی و کودکان استثنائی به این صورت هست که سوالات مربوط به اختلالات کودکان و اختلالات بزرگسالان در دسته درس آسیب شناسی روانی، و سوالات مربوط به کودکان با نیازهای ویژه در دسته کودکان استثنائی قرار می‌گیره.

در کنکور امسال سطح سوالات درس آسیب شناسی روانی متوسط بود و با مطالعه کتاب روان آموز انتظار می‌رفت که داوطلب 60درصد سوالات رو پاسخ بده. چرا که کتاب روان آموز تقریبا 70 درصدسوالات کنکور رو پوشش داده. البته باید ذکر کنیم نکات جدیدی که در کنکور دیدیم و در کتاب روان آموز نبود امسال برای بچه‌های 1402 حتما اضافه خواهیم کرد.

 

بالاخره چی بخونیم؟

5

در درس آسیب شناسی روانی شما با منابعی مثل بارلو، هالجین، گنجی و… رو به رو هستین. باید بهتون بگیم که هر کدوم از این منابع رو که بخونین فرقی در نتیجه نمی‌کنه چرا که در همه این کتب تشخیص‌ها، علت‌ها، علائم و… یکسان‌ان. بنابراین خیلی تفاوتی نداره که چه کتابی بخونی.

اغلب سوالات درس آسیب شناسی روانی رو میشه با هر کتاب آسیب شناسی‌ای که مطالعه می‌کنی پاسخ بدی. البته تعداد محدودی از سوالات هستن که جزو سوالات دشوار قرار می‌گیرن. این سوالات توی هر کتابی پیدا نمیشن.

به عنوا مثال امسال در درس آسیب شناسی روانی  سه سوال دشوار داشتیم که شاید در هیچ کتابی نشه پیداشون کرد. منبع احتمالی برای این سوالات کتاب‌های بارلو و هالجین هستن. کتاب‌های بارلو و هالجین جزو منابع اصلی امسال بودن.

اما داوطلبان 1402 چی بخونن؟ در اینجا با توجه به مطالبی که ذکر شد باید بگیم که کتاب‌های بارلو و هالجین کتاب‌های مناسبی برای فهم مطالب نیستنف اما برای اینگونه تصمیم‌گیری‌ها در مورد منبع باید شرایط داوطلب رو هم در نظر گرفت.

در این رابطه ما داوطلب‌ها رو به سه دسته تقسیم می‌کنیم

6

 • دسته اول داوطلبانی هستن که سطح متوسط رو به پایین دارن و نیاز دارن مطالب پایه رو بدونن و به صورت عمقی درس آسیب شناسی روانی رو یاد بگیرن

این افراد باید کتاب گنجی رو بخونن. چرا که کتاب گنجی همه مطالب رو با جزئیات زیاد، به صورت کامل و عمقی تفهیم کرده.

کتاب گنجی مخصوصا برای کسانی که تغییر رشته‌ای هستند یا دفعه اولشونه که این درس رو مطالعه می‌کنن و یا سطح متوسط رو به پایینی دارن خیلی مناسبه. این دسته از داوطلبان نباید سراغ کتاب بارلو یا هالجین برن. کتاب هالجین با وجود این که حجم کمی داره، مناسب نیست چون که خیلی مطالب رو خلاصه بیان کرده و توضیحاتی که دانشجو بهش نیاز داره رو بیان نکرده. کتاب بارلی هم خیلی مباحث رو شرح نمیده و منطقی نیست که فقط بخاطر تعداد سوالی محدود پیشنهاد کنیم که بارلی رو مطالعه کنین. به جاش می‌تونین برای پوشش دادن مطالب این دو کتاب، در کنار مطالعه کتاب گنجی، کتاب روان آموز رو بخونین.

 • دسته دوم این دسته از داوطلبان علاوه بر اینکه خیلی به یادگیری عمیق درس آسیب شناسی روانی نیاز دارن، وقت حدودشون اجازه نمیده که حجم زیاد کتاب گنجی رو بخونن و مسلط بشن.

به این افراد پیشنهاد می‌کنیم که کتاب هالجین رو به عنوان منبع اصلیشون قرار بدن اما در کنارش حتما از کتاب روان آموز هم استفاده کنن.

 • دسته سوم افرادی هستن که قبلا کتاب گنجی رو کامل خوندن و الان مطالب براشون تکراریه.

این داوطلبان نیازی نیست که وقت زیادی رو صرف این کنن که مجددا مطالب کتاب گنجی رو مطالعه کنن. پیشنهاد ما اینه که سراغ کتاب بارلو برن و اون رو جایگزین کتاب گنجی کنن.

چه تغییراتی تو کتاب روان آموز رخ میده؟

7

همونطور که می‌دونین کتاب روان آموز کتابی ترکیبیه و مطالب کتاب‎‌های گنجی، بارلو و هالجین رو با هم ادغام کرده. در عین حال که مطالب رو ترکیب کرده، انسجام خوبی داره و سعی شده که در حجم خیلی کمی هم تهیه بشه.

اما در صدر تغییراتی که مدنظرمون هست تا بر روی کتاب اعمال کنیم اینه که فصل مربوط به کودک رو به خاطر تغییراتی که در کنکور دیدیم، کمی کامل‌تر کنیم.

اما تغییر خاصی در فصل‌های دیگر کتاب نخواهیم داشت. فقط یک سری نکات جزئی رو اضافه می‌کنیم تا کناب غنی‌تری رو در اختیار شما قرار داده باشیم.

درس آسیب شناسی روانی یا کودکان استثنائی؟

نمیشه که بین این دو درس یکی انتخاب کرد و دیگری رو فدای اون کرد! باید بین دو درس تعادل برقرار کنین و هر دو رو از ابتدای تابستون مطالعه کنین. برای همه فصل‌ها هم باید به صورت یکسان وقت بذارین. اما اگر که وقتتون خیلی محدوده و نمی‎‌تونین که مطالعه کامل داشته باشین بهتوئن پینشهاد می‌کنیم که بخش‌های مربوط به کودک رو در اولویت بذارین.

73 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام بهتره ویراست جدید باشه ولی اگر جزوه ما رو دارید نیازی نیست. بارلو کتاب حجیمی هست و ما توصیه اش نمیکنیم ولی در حال خلاصه کردنش هستیم که نکات جدیدی از اون که در گنجی نیست رو به جزوه اضافه کنیم.

  • سلام دو منبع بر اساس دی اس ام پنج الان داریم یکی کتاب اسیب شناسی روانی اقای گنجی هست و یکی اسیب شناسی روانی هالجین. مجموعه سایت هم خلاصه اینها رو داره.

 • سلام ببخشید من از الان میخوام واسه بالینی بخونم به نظرتون دیر شده یا نه؟؟لیسانسم هم غیر مرتبط با این رشته هست . کلاس آمار و روش تحقیق و زبان رو از اول مهر شروع کردم. با این وجود اگه از الان روزی 6 الی 7 ساعت شروع کنم میتونم قبول شم در دانشگاه دولتی ؟؟؟؟

 • سلام وقت به خیر .اگر درحال حاصر كتاب كاپلان ترجمه دكتر گنجی را دارا هستیم . برای شركت در كنكور بهداشت لازم هست كتاب دكتر رضاعی خریداری شود . و تفاوت فاحشی بین این دو ترجمه وجود دارد كه در زدن تست ها مشكل ساز شود؟

  • سلام تفاوت فقط در ترجمه است نه در نکات کتاب. بنابراین شما با مترجمی که راحتترید بخونید. ولی باید با اصطلاحات دکتر رضاعی اشنا باشید چرا که منبع معرفی شده بهداشت ترجمه دکتر رضاعی است.

 • سلام برا ازمون علمی حرفه ایتوی سایت دیدم که چی باید بخونیم ولی میشه شما چند تا کتاب معرفی کنید برای یادگیری و رشد و کاربرد اازمونهای روانی کودک و نوجوان و اسیب شناسی و…چی بخونم که حتما قبول شم .از شما سپاسگزارم

 • سلام ببخشید روانشناسی عمومی برای ارشد بالینی وزارت علوم ضریب داره؟
  لازمه بخونم؟ و اینکه کتاب آقای سید محمدی که برای راهنمای زبان انگلیسی هم نوشتند مناسبه؟

 • سلام
  من قصد دارم کنکور ۹۶ ارشد بالینی شرکت کنم.
  آیا شما نویسنده بزرگوار بازم کتاب آقای گنجی رو پیشنهاد میکنید و یا اینکه نظرتان برای کنکور ۹۶ چیز دیگری است؟
  آیا ترجمه جدید کتابهای هالجین یا سلیگمن منتشر شده تهیه کنم؟ و یا اینکه در هر صورت کتاب آقای گنجی مناسبتر است؟

 • سلام
  ببخشید من رشته کارشناسیم مرتب با روانشناسی نیست اما به این رشته علاقه دارم و برای ارشد می خوام شرکت کنم می خواستم ببینم برای شروع از تابستان چیکار باید انجام بدم؟
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون از سایت خوبتون

 • با سلام خدمت شما
  میخواستم خواهش کنم لطفا جواب سوالم را به ایمیلم ارسال بفرمایید
  من قصد دارم برای کنکور دکتری روانشناسی عمومی دانشگاه ازاد اماده شوم.
  از شما خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید من برای دروس روانشناسی عمومی. رشد. زبان. نورو. کودکان استثنایی و شخصیت چه کتابهایی را بخونم؟
  ایا برای عمومی خواندن کتاب هیلگارد. و برای زبان خواندن کتاب دکتر ازاد و کتاب زبان دکتر گنجی. و برای شخصیت خواندن کتاب شولتز کافی میباشد؟
  ممنون میشم اگر که راهنمایی بفرمایید
  با تشکر از شما

 • سلام خسته نباشید
  من تازه میخام شروع کنم و میدونم که خیلی دیره
  ولی سرعتم بالاست و فکر کنم برسم
  یه سوال داشتم محبت کنین جواب بدین:
  من ویراست اول کتاب گنجی رو دارم
  توی نمایشگاه دیدم حجم ویراست جدیدش 3 برابر شده
  چیکار کنم برای درس آسیب؟
  همینو بخونم یا ترجمه dsm5 سیدمحمدی رو؟

 • سلام و عرض ادب،میخواستم بگم الان که هالجین جلد یکش براساس5اومده باز بهتره ما با کتاب دکتر گنجی شروع کنیم یا کاپلان؟میشه اولویتش برام بگین،گیج شدم انقد که هر کی یه چیزی بهم گفته

 • سلام خانم خجوی.ممنون از سایت بسیار خوبتون. یه سوال داشتم من کتاب اسیب شناسی را میخوام بخرم کدوم کتاب بهتره کتاب یحیی سید محمدی که الان به بازار اومده براساس ِDsm5 .کدوم بهتره گنجی یا یحیی سید محمدی ممنون میشم راهنمایم کنید وشماره تون را برای مشاوره از کجا باید بگیرم؟

  • سلام بحث بهتر و بدتر نیست هر دو کتاب های خوبی هستند اما ما بر اساس دو سال اخیر کتاب گنجی رو اولویت گذاشتیم و اینکه مطالب کامل و جامعی هم داره. اسیب منابع زیادی داره و خوب هر کس بیشتر وقت بگذاره میتونه بیشتر مطالعه کنه و منابع اصلی رو بخونه ولی برای کسی که گنجی بخونه هالجین فقط شاید نکات کمی داشته باشه که ما سعی می کنیم در سایت اونها رو اگر بشه برای دوستان بنویسیم. ……..برای مشاوره به بخش مشاوره تحصیلی در فهرست بالای سایت مراجعه کنید

 • سلام ما برای ازمون ارشد میخوایم کتاب اسیب شناسی روانی گنجی رو بخریم منتظر ویراست سوم باشیم یا ویراست دوم بخریم . ویراست سومش کی به بازار میاد؟ ممنون

 • سلام من رشته روانشناسی عمومی پیام نور هستم برای ارشد اگه بخواهم روانشناسی بالینی شرکت کنم باید منابع مربوط به روانشناسی عمومی رو بخونم یا بالینی رو و باید بزنم منابع پیام نور یا نه؟؟؟لطفا کمکم کنین خیلی برام سوال شده

  • سلام متوجه سوالتون نشدم. لیست منابع رو در سایت نوشتیم لطفا به بخش ارشد در فهرست بالای سایت مراجعه کنید. روانشناسی بالینی با عمومی تنها در یک درس تفاوت دارند. ضرایب دروس رو هم میتونید از بخش ارشد در فهرست بالای سایت ببینید.

 • سلام برای ارشد وزارت بهداشت کدوم کاپلانو بخونم ؟ ترجمه گنجی مناسبه؟ یه کاپلان جلد دوم ترجمه پورافکاری دارم ولی dsm5نیست اونو بخونم بنظرتون کفایت میکنه؟ توروخدا راهنماییم کنید

  • سلام. بهداشت متاسفانه فقط گفته کاپلان همین! احتمالا چون ویراست جدید در حال چاپه ننوشتند که اگر ویراست جدید به بازار اومد اون رو بخونید. اطلاعاتی دارم از اینکه انتشارات ارجمند ویراست جدید کاپلان رو منتشر کرده با ترجمه رضاعی ولی در تازه های نشر سایت انتشارات ارجمند چنین چیزی نوشته نشده. میتونید برای اطمینان سایتشون رو سرچ کنید و با شماره اشون تماس بگیرید سوال کنید. اگر هم قرار به خوندن ویراست های قبلی باشه که همین کتابی که دارید رو بخونید. در ضمن ترجمه گنجی هنوز به بازار نیومده.

 • سلام من کنکور ارشد وزارت بهداشت رشته بهداشت روان هم شرکت کردم ولی توو لیست منابع یه منبع معرفی شده به اسم سلامت روان ترجمه لواسانی انتشارات بهزیستی ، اینو هرجا که میگردم پیدا نمیشه میشه شما راهنماییم کنید چطور میتونم این کتابو تهیه کنم؟

 • سلام خسته نباشید من کنکور وزارت بهداشت دارم ولی داخل منابع فقط ذکر شده کاپلان جدیدترین ویراست! کاپلان توسط پور افکاری ترجمه شده که دی اس ام 4 هستش ولی آقای گنجی اونو بر حسب دی اس ام 5 ترجمه کردن من نمیدونم کدومو باید بخونم؟ من کاپلان دی اس ام 4 پورافکاری رو دارم بنظرتون همونو بخونم؟ تورو خدا راهنماییم کنید برای این درس چیکار کنم واقعا گیج شدم

  • سلام. بله بهداشت متاسفانه فقط گفته کاپلان همین! اطلاعاتی دارم از اینکه انتشارات ارجمند ویراست جدید کاپلان رو منتشر کرده با ترجمه رضاعی ولی در تازه های نشر سایت انتشارات ارجمند چنین چیزی نوشته نشده. میتونید برای اطمینان سایتشون رو سرچ کنید و با شماره اشون تماس بگیرید سوال کنید. اگر هم قرار به خوندن ویراست های قبلی باشه که همین کتاب خودتون رو بخونید. در ضمن ترجمه گنجی هنوز به بازار نیومده.

 • سلام
  طوریکه از شمابا خبر شدم و زنگ زدم به انتشارات ساوالان و سایت دکتر گنجی رو پیگیر شدم آقای گنجی قراره از کتاب آسیب روانی شون یه ویرایش داشته باشند وبرای مثال خواب رو که اصلا بهش نپرداختند تو ویرایش جدید اضافه کنند.اما این کتاب تا مهر94 نمیاد.الان بنظرشما کار صحیح چیه ؟من سال بعد کنکور دارم.کتابو تا مهر تهیه نکنم و فعلا بقیه ی منابع رو بخونم؟
  شنیدم هالجین هم براساس دی اس ام5 اومده اما از سلیگمن اطلاعی ندارم…هالجین بهتره یا سلیگمن؟کدومو بیشتر پیشنهاد میدید؟
  اطلاعی دارید که اینها هم مثل کتاب دکتر گنجی قراره ویرایش بشن یا نه؟

  • سلام. مهر برای خوندن اسیب شناسی دیره بهتره همین کتاب فعلی رو تهیه کنید. از هالجین اطلاعی ندارم تا اونجا که میدونم کتابی که از دکتر سیدمحمدی در بازار هست ترجمه دی اس ام پنج هست نه هالجین.

 • با سلام و روز به خیرخدمت خانوم دکتر عزیزمون .
  میشه لطف کنید یه توضیحی هم درباره ی اهمیت درس کودکان استثنایی بدین.اینکه کدوم فصلاش اهمیت بیشتری دارن؟نمیشه بعضی فصلاش رو کلا نخوند؟از مرضی بیشتر سوال میاد یا استثنایی؟من از مدرسان میخونم.استثنایی مدرسان به نظرتون خوبه؟رفرنس بهتر چی پیشنهاد میدین؟من تا حالا آسیب رو بهتر خوندم و برای کودکان خیلی وقتی نگذاشتم . البته به جز فصل 2 استثنایی(فصل اختلالاتی مثل هارت ناپ و تای ساکس و اسکلروز توبروز و …) که البته اونها رو خیلی خوب خوندم.تو این زمان کم باقی مونده به نظرتون بیشتر وقتم روی کدوم فصلاش بگذارم که انشاالله در آزمون اصلی نتیجه ی بهتری بگیرم؟

  یک دنیا ممنون از این همه صبر و حوصله و بزرگواری شما…
  پیروز باشید.

  • سلام همین فصل اختلالات از همین کتابی که دارید میخونید خوب هست. پیشنهاد نمیکنم که منبع عوض کنید. تقریبا نصصف نصف سوال مطرح میشه از این دو درس. تحلیل ازمون سالهای پیش رو از سایت بخونید و روی اون اختلالات و فصول وقت بگذارید.

 • سلام . میخواستم بدونم نوراپینفرین در اختلالات خلقی بالا میره یا پایین میاد ؟ کلا راجب نراپینفرین یکم توضیح بدید کار و اثرش چیه اینا . ممنون و موفق باشید

  • نوراپی نفرین و سروتونین هر دو برای انتقال پیام ها بین نورون ها ضروری اند و کاهش اونها باعث نقص های افسردگی هست. داروهای سه حلقه ای با جلوگیری از بازجذب اونها باعث بهبود افسردگی میشن. نظریه های جدیدی هست که میزان سروتونین در افسردگی و میزان نوراپی نفرین رو در اختلال دوقطبی مهم تر می دونند. گفته میشه که نوراپی نفرین پایین باعث افسردگی و بالا باعث دوقطبی میشه.
   نظریه های دیگر هم هستند که به تعامل دو انتقال دهنده تاکید دارند به این شکل که علت افسردگی عدم تعادل انتقال دهنده هاست نه کمبود انها: سروتونین پایین با نوراپی نفرین پایین باعث افسردگی میشن و سروتونین پایین با نوراپی نفرین بالا باعث دوقطبی میشن.

 • سلام
  شرکار خانم خجوی عزیز من قصد دارم برای بهداشت 94 شرکت کنم اما هیچ سایتی که مثل سایت شما بتونه به من کمک کنه نمیشناسم. در این زمینه هم میتونین منو راهنمایی کنید؟

  • سلام. منابع بهداشت در سایت هست البته هنوز منابع امسال رو به طور قطع اعلام نکردن ولی تقریبا سالیانه تغییری نمیکنه. باقی موارد که شامل مشاوره و برنامه ریزی هست که مثل بقیه انجام میشه.

 • ممنون از پاسخگویی سریعتان من الان راستش وقت ندارم اما این ترم بهمون رشد لورا برک جلد2ونظریه های فیست و آمار دلاور و دادن(علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان)ان شاءالله تونستم زبانم باهاش میخونم اما امسال آسیب شناسی هالجین رو خریدم بعد دیدم که ویرایش جدید dsm اومده من ان شاءالله سال94کنکور میدم

  • اگر برای سال بعد اماده میشید که با خیال راحت منابع رو تهیه کنید. از هر درس منبع اول رو که معرفی کردم تهیه کنید. ولی فعلا نیازی نیست چیزی بخونید فقط دروسی که فکر میکنید خیلی ضعیف هستید میتونید الان گاه به گاه بخونید. مثلا میشه زبان رو شروع کرد. توصیه من این هست که فقط درس هایی که الان در دانشگاه دارید بخونید و کنار منابعی که اساتید معرفی کردند اگر جزو الویت های معرفی کنکور نیست کنارش اون اولویت ها را هم بخوانید مثلا کنار سلیگمن ، گنجی را بخوانید. می توانید با خیال راحت خلاصه هم بردارید.

 • سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم منظورم از سنجش تکمیلی همون کتاب افروز ه که خودتون نوشتید تو منابع .افروز بهتره یا نراقی .منظورتون از بقیه را نمیدونم بقیه کتابا را کدوم کتاباس.با این اوصاف اگه تسلط کامل رو میلانی فر وگنجی داشتیم دیگه نیاز به خوندن کتاب دیگه نیست رسته؟

  • سلام. بله فکر نمیکنم چیز دیگری نیاز باشه. جزوه دکتر ملک پور رو هم هر وقت آماده بشه روی سایت خواهم گذاشت که استفاده کنید. شما دو کتاب مهم رو خوندید و فکر میکنم دوره این کتاب ها مهم تر باشه. خلاصه کتاب مدرسان یا پوران پژوهش رو هم مطالعه کنید. درباره افروز یا سیف نراقی، دومی رو پیشنهاد میکنم که البته به نظر نمیرسه نیازی باشه

 • سلام عذر میخام برای کودکان غیر از میلانی فر و گنجی شما برای کتاب بعدی سنجش تکمیلی را پیشنهاد میدید یا سیف نراقی یا مدرسان ؟اصلا نیاز هست به کتاب بعدی؟

  • اگر هر دو این ها رو دوبار دوره کنید بعدا میتونید کتاب دیگه ای بخونید. من بقیه رو نمیشناسم از خلاصه کتاب ها فقط مدرسان رو برای این درس میشناسم که خوب هست. ولی برای منبع اصلی سیف نراقی. اگر کتاب های اصلی رو خونده باشین خلاصه کتاب اخرین چیزی هست که میخونید و تکراری هست

 • سلام
  تورو خدا یکی به ما کنکوری های وزارت بهداشتی کمک کنه
  ما برای آسیب چی بخونیم
  نمیشه تا زمستون صبر کنیم
  دیر میشه
  کاپلان جز ء منابع مهممونه
  کمک

  • حانیه جان، سلام. عزیزم منابع بهداشت که مشخص هست. خودشون اعلام کردن من هم داخل سایت گذاشتم. درسته مال سال پیشه اما دروسی که تغییر نکرده غیر از اسیب رو فعلا بخونید تا منابع رو اعلام کنند. به همین راحتی 🙂 خوب بود مثل علوم سردرگم بودی سر منابع 🙂

 • سلام.
  من کتاب هالجین رو یکبار روزنامه وار خوندم و الان کتاب دکتر گنجی دی اس ام5 رو هم دارم روزنامه وار میخونم دور اولمو دارم تموم میکنم.بعد که تموم شد باز دی اس ام 5 رو دوباره بخونم یا هر دو رو؟

   • به نظرتون به غیراز مباحث مربوط به dsm، بخش های دیگه ی کاپلان هم تغییر می کنه؟ مثلا روش های درمانی و … بیشتر به این خاطر میپرسم که اگر تغییر زیاد نباشه، همین کاپلان رو بخونم فقط بخش های مربوط به دی اس ام رو از جاهایی که تفاوت دو دی اس ام رو نوشتن استفاده کنم یا اینکه بهار که ترجمه ش اومد بخونم.

    • اگر دارید برای سال بعد اماده میشید لزومی نداره با کاپلان شروع کنید. با کتاب گنجی شروع کنید. وقتی کاپلان جدید اومد اون رو اگر خواستید شروع کنید که دوباره کاری نشه.

 • سلام
  امیدوارم خوب باشید
  کتاب مرجع DSM-5، ترجمه شده یحیی سیدمحمدی، امد!! قیمتش 70 تومنه میگن! من ندیدم کتاب رو خواستم بپرسم شما اطلاع دارین این کتاب چقدر با کتاب مهدی گنجی فرق میکنه؟, و منی که کتاب مهدی گنجی رو خوندم و همچنان در حال خوندنشم باید این کتاب رو هم بخونم؟؟

  • سلام عزیزم
   من هنوز کتاب رو ندیدم. با توجه به اینکه کتاب اقای گنجی پارسال تنها منبع بود سوالات از اون طرح شده بود و برای همین پیش بینی میشه که امسال هم همون باشه و پیشنهاد کردیم اون رو بخونید. بنابراین کتابی که دارید میخونید مناسبه. کتابی که می فرمایید منتشر شده کتاب هالجین نیست بلکه ترجمه DSM-5 هست. همچنین موسسه مدرسان شریف هم اطلاع داده که کتاب اسیب رو ویرایش کرده و دی اس ام پنج رو در اون گذاشته و گفتند که تیم خوبی دارند و چیزی با عجله نوشته نشده. امیدوارم که مفید باشه انشالاه.

  • سلام. پارسال که دی اس ام پنج بود. و برای من عجیبه اگر بخوان از دی اس ام 4 سوال بدن یعنی اینقدر از علم عقبیم؟! دادن سوال تفاوت این دو جالبه اما اینکه بخان بر اساس 4 بدن غلطه. بنابراین باید دی اس ام 5 رو بخونید. با قبلی هم اشنا باشیم. انشالا سال بعدی ها راحت میشن 🙂

دیدگاهتان را بنویسید