اختلال آگروفوبیا

همه چیز درباره اختلال آگروفوبیا

  • ناتوان کننده ترین فوبی!
  • چند سال پیش، عوامل و بازیگران فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی در روز برگشت از جشنواره کن، تو فرودگاه مورد استقبال حجم عظیمی از مردم قرار گرفتن، و در همون استقبال فیلمی از ترانه علیدوستی  منتشر شد که نشون می‌داد در بین جمعیت حالش بد شده… چند روز بعد خانم علیدوستی متنی رو منتشر کردن که در اون گفته بودن که به بیماری کلاستروفوبیا یا آگرو فوبیا مبتلا هستند و به همین دلیل به ندرت می‌تونن سوار مترو، اتوبوس و آسانسور بشن و دلیل بد شدن حالشان در بینِ جمعیتِ استقبال کنندها این اختلال بوده.

حالا واقعا آگروفوبیا چه اختلالیه؟

  • اختلال آگروفوبیا یکی از انواع اختلالات اضطرابی و ناتوان کننده ترین نوع فوبی ست. موضوع ترس فرد این هست که نکنه یه اتفاقی مثل حمله پانیک یا هر اتفاق بد دیگه ای براش رخ بده و کسی نباشه که بهش کمک کنه؛ اگه شخصی کنار فرد باشه که  بخواهد و بتونه بهش کمک کنه فرد کاملاً آرامش داره ولی اگر کسی کنارش نباشه یا کسی که کنارش هست نخواد یا نتونه بهش کمک کنه، فرد مبتلا به آگروفوبیا به شدت مضطرب میشه  .
  • آگروفوبیا به معنای ترس از بازار است اما ترس از بازار یک تعریف غیردقیق از آگروفوبیا هست و این تعریف ممکنه ذهن ما رو به این سمت ببره که آگروفوبیا فقط مربوط به ترس از بازاره در حالی که این ترس میتونه در موقعیت های مختلفی ایجاد بشه، مثل فضاهای باز ،فضاهای بسته، ایستادن توی صف، قرار گرفتن در جمعیت و وسایل حمل و نقل عمومی .
  • علائم جسمی آگروفوبیا ممکنه شبیه علائم پانیک باشه، مثلا: ضربان قلب تند، تعریق بیش از حد، مشکل تنفس، احساس لرزش، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، درد یا فشار در قفسه سینه، سبکی سر یا سرگیجه، گر گرفتگی ناگهانی یا لرز، عدم توانایی کنترل کردن خود، ترس از مردن و …

DSM_5  مشخصه اصلی آگروفوبیا رو به این صورت تعریف می کنه: ترس از حمله وحشت زدگی در محیطی که فرار کردن یا کمک گرفتن از دیگران در آن بسیار دشواره و فرد از اینگونه موقعیت ها اجتناب می کنه.

  • علائم این اختلال باید حداقل ۶ ماه طول بکشه تا بشه فرد رو مبتلا به اختلال آگروفوبیا تشخیص گذاری کرد. شیوع آگروفوبیا در زنان تقریبا دو برابر مردانه.
  • در درمان دارویی آگروفوبیا معمولاً از داروهای ضد افسردگی مانند SSRIs و  داروهای سه حلقه ای استفاده میشه. همچنین برای درمان روانشناختی این اختلال نیز درمان های شناختی رفتاری و شناخت درمانی در اولویت هستن. درمانگران ممکنه در کنار این درمان ها از روش های مواجهه درمانی یا حساسیت زدایی منظم برای از بین بردن اضطراب بیماران کمک بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید