تحلیل کنکور کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی

تحلیل کنکور به چه معناست؟

تحلیل سوالات کنکور و آزمون‌های آزمایشی دارای اصول و قواعد متعددی است و به شکل‌ها و روش‌های مختلفی میشه به بررسی و تحلیل سوالات کنکور و آزمون‌های آزمایشی پرداخت. به عنوان مثال میشه به سطح سختی و سادگی سوالات اشاره کرد؛ میزان ساده یا پیچیده بودن جملات و گزینه‌ها رو مورد توجه قرار داد و در حالت دیگه هم می‌توان به حل سوالات و طرح جواب تشریحی برای اون‌ها پرداخت. اما حالت دیگری هم برای تحلیل سوالات وجود داره و اون بررسی میزان بودجه‌بندی مباحث جزئی مختلف برای هر درسه.

ما در این مطلب به همین شیوه از تحلیل سوالات پرداخته‌ایم. یادگیری شکل‌های مختلف تحلیل آزمون و اجرای اون‌ها در رابطه با سوالات کنکور سال‌های پیشین و همچنین سوالات آزمون‌های آزمایشی، کمک شایانی به یادگیری مباحث مختلف و ارتقای سطح ما در پاسخ‌گویی به سوالات خواهد کرد.

تحلیل سوالات آزمون‌ها چه اهمیتی داره؟

اصلا چرا باید سوالات کنکور سال‌های پیشین و یا سوالات آزمون‌های آزمایشی رو تحلیل کرد؟ این کار چه اهمیتی داره و از انجام دادن اون چه نتیجه‌ای برای ما حاصل میشه؟ ممکنه این‌ها سوالاتی باشه که در ابتدای مطالعه این مطالب به ذهنتون خطور کرده باشه. شاید خیلی‌ها هم پاسخش رو بدونین اما ما برای روشن کردن اهمیت این فرآیند، به ذکر چند نکته در این رابطه می‌پردازیم.

 در هنگام مطالعه دروس برای کنکور به دو روش میشه تست‌های کنکوری و یا تألیفی رو زد. روش اول زدن تست‌ها همزمان با مطالعه درس و یا مبحث مربوطه است؛ این روش تست زدن به یادگیری بهتر و شناخت بیشتر مباحث پراهمیت و کنکوری کمک می‌کنه. روش دوم زدن تست‌ها بعد از مطالعه‌اس و کاربرد اون محک زدن اطلاعاتی که به دست آوردین و درسایی که خوندین، بازیابی این اطلاعات و بازم هم آشنایی با مباحث کنکوری‌تر می‌باشد.

بعد از زدن تست‌ها به هر روشی که مناسب شماست و در برنامه مطالعاتیتوت جای داره، خوبه که شروع به تحلیل سوالات کنیم. این تحلیل به شما کمک می‌کنه که خودتون رو محک بزنین و متوجه بشین که با دیدگاه و دانش درستی به سوالات پاسخ دادین یا نه. بعد از اون هم می‌تونین بررسی کنین که منابع انتخابیتون تا چه حد درست و مناسب بودن. این کار موجب میشه که اگر منبع انتخابیتون گزینه‌ای منطقی برای اون درس نبوده باشن، قبل از اینکه دیر بشه و وقت زیادی رو پای اون‌ها بسوزونین، به اصلاح منابع بپردازین و کتب بهتری رو جایگزینشون کنین.

نکته مثبت دیگه‌ای که در رابطه با تحلیل آزمون‌ها و کنکورها وجود داره اینه که این فرایند به مطالعه شما جهت میده، اون رو بهبود می‌بخشه و ویژگی‌هایی رو بهش اضافه می‌کنه. به عنوان مثال شما بعد از تحلیل و بررسی سوالات کنکور سال گذشته متوجه می‌شین که در درس آسیب‌شناسی روانی و کودکان استثنائی، توجه طراحان بیشتر به سمت مباحث کودکان استثنائی معطوف بوده و تصمیم منطقی‌تر اینه که شما هم از اون پس در مطالعتون، درس کودکان استثنائی رو مورد توجه بیشتری قرار بدین. البته ذکر این نکته به این معنا نیست که درس پراهمیت و پایه‌ای آسیب شناسی روانی رو نادیده بگیرین و وقت خیلی کمی رو بهش اختصاص بدین.

این مسئله درسته که میشه با بررسی کنکورهای گذشته تا حدی کنکور سال آینده رو پیش‌بینی کرد، اما این یک پیش‌بینی احتمالیه و ممکنه شرایط متفاوتی هم پیش بیاد مثل اتفاقی که در درس روان‌شناسی بالینی کنکور سال 1400 افتاد و برای همه شرایط متفاوتی بود. البته دقت کنید که این شرایط برای همه یکسان بود.

با تحلیل و بررسی کنکور سال‌های گذشته یک اتفاق مثبت دیگه هم میوفته و اون شناخت نقاط ضعف و قدرت خودتون هست. با شناخت نقاط قوتتون می‌تونین روی اون‌ها مانور بیشتری بدین و بیشتر تمرکز کنین تا یک برون‌ده خیلی عالی برای شما داشته باشه؛ به خصوص اگر نقطه قوتتون در درسی باشه که برای اکثر داوطلبان چالش برانگیز باشه و شما با بهبود هر چه بیشتر درصدتون در این درس بتونین تراز خیلی خوبی رو کسب کنین.

بعد از شناخت نقاط ضعفتون دو راه پیش روی شماست یا می‌تونین با صرف میزان وقتی معقول و اندکی تلاش، سطحتون رو در او درس به یک سطح قابل قبول برسونین و یا اینکه اگر در اون درس خیلی ضعیف هستین و وقت کافی هم برای اینکه صرفش کنین ندارین و البته در کنار همه این نکات، درس مذکور هم درس خیلی پراهمیتی نیست؛ می‌تونین به حذف اون درس فکر کنین. البته ترجیح ما در همه حالات اینه که هیچ درسی رو از برنامه مطالعاتیتون حذف نکنین، اما همیشه شرایط خیلی خاصی هم وجود داره که باید بسته به خصوصیات و وضعیت هر داوطلب اون‌ها رو سنجید.

در ادامه لینک‌های تحلیل کنکورهای ارشد و دکتری روان‌شناسی رو برای شما قرار داده‌ایم که شامل تحلیل کنکور ارشد سال 99، 98 و 97، کنکور ارشد سال‌های 91، 92 و 93 و کنکور دکتری در اختیار شما قرار گرفته است.

 

تحلیل سوالات ارشد روانشناسی سال‌های ) 97، 98 و 99

تحلیل مقایسه ای  ارشد روانشناسی سال ‌های 91، 92 و 93

تحلیل آزمون دکتری روانشناسی وزارت علوم سال‌های 98، 99 و 1400

 

تحلیل کنکور 1401

تحلیل کنکور سال گذشته برای داوطلبان کنکوری سال 1402 از اهمیت بسزایی برخورداره. اما توصیه می‌کنیم که حتما کنکور 10 سال اخیر رو مورد بررسی و مطالعه قرار داده و فقط به کنکور یک سال اخیر اکتفا نکنین. تحلیل کنکور ارشد روانشناسی 1401 به صورت ویدیو در اینستاگرام و به صورت فایل پی‌دی‌اف در کانال تلگرام موجوده که می‌تونین ازشون بهر ببرین.

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید