تغییر رشته به کارشناسی ارشد روانشناسی

کارشناسی ارشد روانشناسی به دلایل زیادی جذابیت بالایی داره. بعضی افراد در هنگام انتخاب رشته کارشناسی به دلیل اعتقادات و نظرات دیگران ممکنه رشته‌ای رو انتخاب کرده باشن که با علاقه آن‌ها هماهنگ نبوده.

مثلا ممکنه رشته فنی خونده باشن در حالی که به علوم انسانی علاقه داشتن. یا حتی از بین داوطلبان علوم انسانی ممکنه به هر دلیلی رشته‌های دیگه‌ای رو انتخاب کرده باشن. اما هنگام کنکور ارشد بسیاری از این افراد فرصت پیدا می‌کنن تا علاقشون رو دنیال کنن. چرا که در سنی قرار دارن که می‌تونن آزادانه‌تر و با دید بازتری رشته خودشون رو انتخاب کنن.

عده‌ای هم هستن که فقط قصد ادامه تحصیل دارن و به دنبال کار نیستن و می‌خوان رشته‌ای یخونن که بتونه در زندگی شخصی بهشون کمک کنه. برخی هم فقط می‌خوان ارتقای مدرک و شغل دریافت کنن و رشته روانشناسی رو نسبت به رشته کارشناسی خود راحت‌تر می‌بینن و غیره.

بنابراین انگیزه‌های مختلفی برای تغییر رشته وجود داره. گرچه انگیزه در نوع رفتار و تلاشی که برای کنکور خواهد شد قطعا تاثیرگذاره اما در اینجا قصد نداریم که این افراد رو از هم جدا کنیم چرا که انگیزه‌های مختلف در سایر کسانی که تغییر رشته‌ای نیستن هم وجود داره! بنابراین به صورت کلی این نوشته متعلق به تمام کسانیه که از رشته‌ای غیرمرتبط به روانشناسی تغییر رشته میدن و قصد دارن در آزمون کارشناسی ارشد مجموعه روانشناسی شرکت کنن.

مسیر درستی رو انتخاب کردم؟

این اولین و مهم‌ترین سوالیه که باید به آن پاسخ بدین. شما چهار سال رو در رشته‌ای گذروندین که به هر دلیلی قصد دارین اون رو تغییر بدین. در حال حاضر، آیا مطمئنین که می‌خواین سال‌های آینده رو صرف رشته دیگه‌ای کنین؟ چقدر روانشناسی رو می‌شناسین؟ تفاوت گرایش‌ها رو می‌دونین؟ با بازار کار این رشته چقدر آشنایی دارین؟ باید قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با ادامه تحصیل در رشته روانشناسی، به این سوالات پاسخ بدین.

اول اینکه آنچه درباره روانشناسی به صورت عام می‌دونین و در کتاب‌های بازاری می‌خونین چیزی نخواهد بود که در سال‌های آتی باید درباره‌اش مطالعه کنین! گرچه وقتی وارد رشته روانشناسی میشین در مسیری قرار می‌گیرین که ممکنه کتاب‌هایی از این دست رو بیشتر بخونین، اما آنچه در دانشگاه و در کتاب‌های درسی می‌خونین این‌ها نیستن.

چند کتاب منبع رو تهیه کنین و نگاه روزنامه واری بهش بندازین. یک کتاب که درباره اختلالات روانی نوشته شده (مثلا کتاب‌های درس آسیب شناسی)، یک کتاب که درباره رشد و مراحل تحول یا کودکان نوشته شده باشه (مثلا کتاب‌های درس روانشناسی رشد)، نظریه های شخصیت، روانشناسی بالینی و… رو تهیه کنین و با کتب دانشگاهی آشنا بشین.

اگر قصد کار کردن دارین بازار کار رو بررسی کنین. در این رشته توانایی شخصی بیش از هر چیزی در پیدا کردن کار تاثیر گذاره. در این رشته پول زیاد و جای کار بسیاری وجود داره، اما نه برای هر کسی! شما می‌خواین چیکار کنین؟ می‌خواین سریع پولدار بشین؟ در صورت جواب مثبت به این سوال‌ها، قطعا نباید روانشناس بشین!

می‌خواین مطب بزنین و کار بالینی کنین؟ توانایی شخصی خودتان رو بررسی کنین. شما باید مراجع رو جذب و حفظ کنین. بنابراین نه مدرک، نه رتبه و نه پول هیچکدوم این‌ها برای شما مراجع نمی‌سازن!

اگر مهندسی کامپیوتر بخونین قطعا کار با کامپیوتر رو یاد می‌گیرین. اما اگر روانشناسی بخونین لزوما کار با انسان رو یاد نمی‌گیرین! بنابراین بازار کار و توانایی شخصی خودتون و انگیزه کاری خودتون رو بررسی کنین. ممکنه تصمیم داشته باشین کارهای جانبی انجام بدین، مثل کارگاه برگزار کردن، تدریس، کارهای آموزشی و غیره. اینها هم هر یک مهارت‌های خودش رو لازم داره.

اگر فقط قصد ارتقای شغلی، حقوق و مدرک دارین بررسی کنین که رشته مناسبی رو انتخاب کرده‌این یا نه؟ قبولی در ارشد روانشناسی آنقدر برای شما راحت هست یا می‌توان رشته دیگری پیدا کرد؟ ظرفیت‌ها رو بررسی کردین؟ مثلا برای شما گرایش عمومی بهتر از بالینیه چرا که ظرفیت بیشتری داره. بنابراین فقط به تصور عموم که روانشناسی آسانه اتکا نکنین! البته اگر دانشگاه‌های غیردولتی رو انتخاب می‌کنین کار آسانی دارین ولی در دانشگاه‌های دولتی رقابت بالایی وجود داره.

همچنین طبق قانون جدید برای اینکه کار درمان کنین و پروانه نظام روانشناسی و مشاوره رو دریافت کنین نیازه که حداقل دو مقطع مرتبط خوانده باشین. آیا شما فرصت و امکان این را دارید که دکتری نیز بخونین یا از کارشناسی شروع کنید. این قانون بسیار مهمه و باید در تصمیم گیری خودتون لحاظ کنین.

 

گرایش های روانشناسی چیست و انتخاب آنها به چه شکل است؟

مجموعه روانشناسی شامل گرایش‌های بالینی، بالینی کودک و نوجوان، خانواده درمانی و عمومی است. سه گرایش اول در تمام دروس و ضرایب مشترک هستن و تفاوت گرایش عمومی هم تنها اینه که به جای درس بالینی، درس عمومی رو پاسخ خواهید داد. شما در دفترچه تنها به دروسی پاسخ میدین که برای این گرایش‌ها ضریب دارن. می‌تونین هر دو درس عمومی و بالینی رو هم پاسخ بدین. در هر حال برای شما در هر دو گرایش عمومی و بالینی رتبه محاسبه میشه. در موقع انتخاب رشته پس از کنکور، می‌تونین روانشناسی بالینی کودک و خانواده درمانی رو هم انتخاب کنین.

منابع چی بخونم؟

برای این سوال می‌تونین در بخش کنکور ارشد در فهرست سایت، منابع پیشنهادی رو مطالعه کنید. دروسی که برای ارشد روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و خانواده درمانی باید مطالعه کنین و همچنین ضرایب آن‌ها شامل این موارد است: آسیب شناسی روانی و کودکان استثنائی (2) روانشناسی رشد (2) روانشناسی بالینی (3) فیزیولوژی و انگیزش و هیجان (1) آمار و روش تحقیق (1) علم النفس (1) زبان تخصصی (2). برای گرایش عمومی به جای درس بالینی، درس روانشناسی عمومی (2) جایگزین میشه.

 شاید با نگاه به ضرایب فکر کنین که دروسی با ضریب یک مهم نیستن اما این دروس جزو نقاط ضعف رقیبان شماست و قطعا می‌تونه در نتیجه شما تاثیرگذار باشه. چرا که باقی دروس رو همه می‌تونن به میزان یکسان پاسخ بدن. برای شما که تغییر رشته‌ای هستین به خصوص این دروس ضریب یک می‌تونن شما رو متمایز کنن. مثلا اگر از رشته‌های تجربی به روانشناسی اومدین، می‌تونین روی درس فیزیولوژی و انگیزش و هیجان حساب کنین.

یا اگر از رشته فنی اومدین به احتمال زیاد در آمار قوی هستین. همچنین برای دوستانی که کارشناسی رشته‌های زبان انگلیسی دارن فرصت بسیار خوبیه که از این درس درصد بالایی کسب کنن که بسیار تاثیرگذار خواهد بود.  نقطه قوت خود را بیابید و از آن استفاده کنین. 

 

چطور مطالعه رو شروع کنم؟

این یک حرف شایع هست که بیان می‌کنن من متقاضی تغییر رشته به کارشناسی ارشد روانشناسی هستم و با بقیه فرق دارم! صحبت اینجا کمی سخته و به ناچار افراد به چند دسته تقسیم میشن.

اگر شما رتبه خوب و دانشگاه برتر می‌خواین باید زودتر شروع کنین و برنامه مطالعاتی متفاوتی انتخاب کنین. اگر قرار است مطالعه کاملی داشته باشین ابتدا از هر درس اولویت اول را تهیه کنین و بعضی از دروس رو یک دور روزنامه‌وار بخونین. این دوره باعث میشه که متوجه بشین با کدوم درس‌ها مشکل دارین که وقت بیشتری برایش اختصاص بدین.

همچنین متوجه این نکته میشین که هر درس در مورد چه مبحثیه و این مسئله می‌تونه توی مطالعه مبحثی بهتون کمک کنه. علاوه بر اون متوجه مشین که درسی به کلاس احتیاج داره یا نه و خیلی نکات و فواید دیگه.

این دوره می تواند طی یک ماه قبل از شروع مطالعه انجام بشه یا به مدت طولانی تر مثلا از سال قبل. پس از آشنایی با دروس تفاوت زیادی با سایر داوطلبان ندارین و همان نکاتی که برای آنها ذکر شده برای شما هم مفیده.

اما اگه اینطور نیست، مثلا زمان کمی دارین یا قصد قبولی در دانشگاه‌های برتر رو ندارین، به همون میزان از روش بهینه مطالعه که در سر طیف قرار دارد دور میشین و مطالعه با زمان کمتر و منابع کمتری رو دنبال می‌کنین. در این مورد در شرایط خاص خوندن صرف مجموعه کتاب‌های کمک آموزشی نیز کمک کنندست.

 

آیا امکان قبولی من هست؟

پاسخ این سوال در تعداد کسانی که با رشته غیرمرتبط نه تنها قبول شدن بلکه تونستن رتبه‌های عالی و تک رقمی به دست بیارن مشخصه. در بین کسانی که روان آموزی بوده اند رشته‌های مختلف شامل دامپزشکی، مهندسی، مدیریت و حسابداری، زبان انگلیسی و غیره وجود داشته. فاصله شما با سایر داوطلبان در کنکور تنها با تلاش شما جبران میشه. فاصله در کار بالینی هم تنها به توانایی شخصی شما وابسته است و بس. همه داوطلبان نه تنها شما با گذروندن کارگاه و مطالعه شخصی در این زمینه قوی میشن و متکی به دانشگاه نیستن. تنها همونطور که قبلا ذکر کردیم برای گرفتن پروانه نظام باید حداقل دو مقطع مرتبط خونده باشین.

 

 

 

624 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام وقت بخیر .
  با توجه به مطالب سایت شما و پرسش و پاسخی که با دیگر عزیزان داشتید متوجه شدم که امکان ادامه تحصیل در رشته ی روانشناسی حتی روانشناسی بالینی برای رشته های غیر مرتبط وجود دارد . ولی بعضی جاها هم رسما این موضوع را رد کردند . خیلی گیج کننده و استرس زا شده برام ،ممکنه بفرمایید که جایی در سایت سازمان سنجش هست که پاسخ گو باشه یا این اخبار رو بتونم بخونم

  • سلام متشکرم وقت شماهم بخیر ، مصوبه ای با این عنوان ارائه شد که در حال حاضر متن نامه کاملا رسمی وجود دارد که این قانون تا 1402 برای تمامی رشته ها رد شده است و تغییر رشته ای ها میتونن تا 1402 در روانشناسی در تمام گرایش ها شرکت کنند

 • سلام وقت بخیر من لیسانس شیمی هستم امسال ارشد روانشناسی شرکت کردم به گرایش بالینی علاقه دارم، می تونم گرایش بالینی رو انتخاب کنم؟

 • سلام ببخشید من دانشجوی مدیریت مالی کارشناسی پیوسته ترم یک دانشگاه آزادهستم میخوام تغییر رشته بدم من با سوابق تحصیلی قبول شدم ولی در کنکور بخش روانشناسی رو ۵۰درصد زدم میتونم تغییر رشته بدم .

 • سلام من دانشجودانشگا ازاد کاردانی پیوسته تربیت بدنی هستم تصمیم گرفتم بعد ازگرفتن فوق دیپلم برای لیسانس و بعدش روانشناسی بخونم در دانشگاه دولتی.۱؛این کارو میتونم انجام بدم چون رشته هنرستانی بودم۲؛چه دروسی برای شرکت درکنکور کارشناسی باید بخونم؟

 • سلام من لیسانس علوم تربیتی دارم اخیراً زمزمه هایی درمورد محدودیت پذیرش در آزمون ارشد روانشناسی بالینی شده بعضی ها میگن میتونین شرکت کنین بعضی ها میگن نه ، لیسانس علوم تربیتی میتونه کنکور ارشد روانشناسی ۱۴۰۱ شرکت کنه؟
  با تشکر

 • سلام و خسته نباشید
  من 32 سال دارم و دانشجوی ارشد مدیریت دولتی هستم.سوالم اینکه می تونم سال بعد کنکور ارشد روانشناسی رو امتحان بدم و هم زمان دو مدرک ارشد بگیرم؟و اینکه در حال حاضر که دانشجوی ارشد هستم امکان مجدد کنکور ارشد رو دارم یا باید انصراف بدم؟ و از نظر شما بازار کار کودوم یک از رشته های مدیریت و روانشناسی بالاتر هست ؟
  ممنون از شما

  • سلام وقتتون بخیر بله میتونین کنکور شرکت کنین و برای وارد شدن به دانشگاه ارشد هرسال قوانین جدیدی ارائه میشه که میتونین از طریق سایت سنجش بررسی بفرمایین
   در رابطه با بازار کار آمار دقیقی ارائه نشده بستگی به شاخه فعالیت و علاقه و انگیزه شخصی داره

 • سلام من کارشناسی مدیریت بازرگانی خوندم سوالم اینه میتونم ارشد روانشناسی بخونم و در عین حال مثلا در دانشگاه آزاد کارشناسی روانشناسی که این قانون رو رعایت کنم؟
  همچنین طبق قانون جدید برای اینکه کار درمان کنید و پروانه نظام روانشناسی و مشاوره را دریافت کنید نیاز است که حداقل دو مقطع مرتبط خوانده باشید.

 • سلام من کارشناسی مددکاری اجتماعی خانواده از دانشگاه علمی کاربردی دارم میتونم ارشد کنکور وزارت بهداشت شرکت کنم و اینکه چ رشته ای مناسب رشته کارشناسی من هست وبازار کار خوبی داره؟

 • سلام
  اينكه ميگيد دو مقطع مرتبط باشه يعني دقيقا چه رشته هايي با ارشد روان مي توانند مركز خدمات روانشناختي زير نظر نظام روانشناسي داشته باشند؟
  آيا كارشناسي علوم تربيتي يا مشاوره با گرفتن ارشد روان امكان زدن مركز رو دارند يا خير؟

 • سلام. خسته نباشین.من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم آیا میتونم برا کنکور ارشد پزشکی شرکت کنم؟وسوال دوم من اینه که بجز پزشکی کدوم رشته ها رو میتونم؟!ممنون میشم که ج منو بدین چون خ ذهنم درگیر شده.با تشکر

 • درود بر شما
  من لیسانس کامپیوتر دارم و فوق لیسانس روانشناسی عمومی از دانشگاه آزاد مجازی و الانم دکتری مرحله ی اول را قبول شدم آیا در صورت ادامه در مقطع دکتری و گرفتن مدرک دکتری با توجه به مجازی بودن مقطع فوق لیسانس میتونم مطب بزنم ؟؟؟

 • سلام وقت بخیر من کارشناسی صنایع دارم میخوام ۹۹ کنکور روانشناسی بدم میخواستم ببینم امکانش هست؟واینکه بعد گرفتن ارشد میتونم آزمون استخدامی آموزش و پرورش و برای ابتدایی شرکت کنم؟یا مهد کودک تاسیس کنم؟مهمه که دو مقطع بخونم یا نه؟

 • درود بر شما.شب بر شما خوش.
  ببخشید سوال بنده این هست که اگر در مقطع کارشناسی ارشد به طور مثال روانشناسی صنعتی سازمانی بخونیم و بعد در مقطع دکترا روانشناسی بالینی ،آیا به ما پروانه داده میشه یا حتما باید در دو مقطع روانشناسی بالینی خونده بشه؟
  سپاس اگر پاسخگو باشید.

 • سلام وقت بخیر
  من ارشد مدیریت دولتی دارم ولی حالا تصمیم دارم ارشد روانشناسی بالینی شرکت کنم چون واقعا علاقمند هستم به این رشته اما الان از پاسخ شما به سوالات متوجه شدم برای دفتر مشاوره یا مطب نیاز هست هردو مقطع یکی باشه یعنی اگه من الان ارشد روانشناسی بگیرم شانسی برای تاسیس مرکز مشاوره و مطب ندارم؟

 • سلام من تغییر رشته ای هستم الان میخام برای ارشد روانشناسی بالینی بخونم ونمیتونم به بهداشت شرکت کنم تفاوت بهداشت و علوم چیه؟در موقعیت های شغلیشون تفاوت هس؟واینکه تا زمانی که دکتری و نگرفتم نمیتونم به عنوان ی مشاور یا دستیار تو کلینیک ها و یا مراکز ترک اعتیادکارکنم ؟یا فقط اجازه مطب ندارن؟

  • سلام تفاوت بهداشت و علوم رو در یک پست گفتیم لطفا مطالعه کنید (بخش نکات مشاوره ای در قسمت کنکور ارشد). برای کار نیاز به پروانه دارید که برای اون باید دو مقطع مرتبط خونده باشید. گرچه در حال حاضر عده زیادی بدون پروانه و در واقع زیر نظر پروانه شخص دیگری در کلینیک ها کار می کنند ولی باید در نظر داشت که صرفا با دو سال خوندن این رشته نمیشه مراجع دید.

 • با سلام و خسته نباشد.
  من تازه دارم مدرک لیسانسمو در رشته عمران میگیرم.
  فقط برای اطمینان میپرسم :آیا ارشدی که در متن بالا اومده ارشد ناپیوسته است یعنی طول دورش 2 ساله ؟
  آیا مشکلی برای وضعین نظام وظیفه و معافیت تحصیلی ممکنه پیش بیاد ؟
  آیا معدل کارشناسی رشته ای نامرتبط مثل رشته عمران تاثیر میذاره در قبولی در دانشگاه ها؟
  اوناییکه که مدرک کارشناسی مرتبط با رشته روانشناسی دارن فقط در نتیجه کنکور چه مزایایی نسبت به یکی مثل من دارن ؟

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من لیسانس تربیت بدنی دارم و برای ارشد و بعدش دکترا قصد دارم روانشناسی بالینی به صورت فراگیر بخونم.میخواستم بدونم ایا امکانش هست من تغییر رشته بدم؟و بعد از دکترا میتونم مجوز مطب بگیرم؟با تشکر از شما و سایت خوبتون

 • سلام خانم دکتر.من تغییر رشته اییم.خیلی دلم می خواد که برا ارشد تک رقمی بیارم.به نظرتون الان که نیمه ی دوم شهریور دیر نیست؟یعنی اصلا از لحاظ منطقی من می تونم زیر رتبه زیر ۵ بیارم؟یا این فقط در حد یک آرزو تو دلم خواهد موند؟لطفا اگر مقدور بود خیلی رک پاسخم را بدین.حتی اگه به نظرتون از لحاظ منطقی شدنی نیست،ممنون می شم که خیلی محکم بهم بگین که نمی شه.البته با توجه به اینکه معدل کارشناسیمم خیلی پایینه.

 • سلام. من لیسانس پرستاری دارم و مشغول طرح اجباری هستم و میخوام ارشد روانشناسی بالینی امتحان بدم. چند تا سوال داشتم:
  اول اینکه بعد از اتمام ارشدم میتونم مرکز مشاوره تاسیس کنم؟
  دوم اینکه درآمد روانشناسی بالینی چجوریه؟
  سوم اینکه توی بیمارستان دقیقا چه کاری برای ارشد بالینی هست؟و تفاوتش با روان پرستار ها چیه؟
  چهارم اینکه با توجه به این تغییر رشته میتونم بعدا برای کار یا تحصیل دانشگاه های خارج از کشور اقدام کنم؟

  • سلام. 1- خیر باید دو مقطع مرتبط خونده باشید. 2-درآمد خوبه بسته به مهارت درمانگر. 3- هر بیمارستان روانی نیاز به روانشناس بالینی داره در زمینه تشخیص، مشاوره و روان درمانی، دقیقا نمیدونم روان پرستار چه کاری انجام میده که مقایسه کنم 4- بله میتونید اپلای کنید

 • سلام من دانشگاه ازاد مقطع کارشناسی بدون آزمون رشته مشاوره قبول شدم اما علاقه مند به رشته روانشناسی هستم، باید نیم سال بخونم که بتونم تغییر رشته بدم؟ شرایطش چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام ببخشید من امسال مدیریت بازرگانی قبول شدم دانشگاه روزانه آیا امکان داره بعد از اینکه دوره کارشناسی مدیریت رو گذروندم کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی دانشگاه روزانه شرکت کنم؟

 • سلام. وقت بخیر. ببخشید با ارشد روانشناسی و لیسانس غیر مرتبط (ژنتیک) امکان شرکت در آزمون های استخدامی مثل آموزش و پرورش در رشته هایی که مدرک روانشناسی مورد نیاز هست وجود داره یا حتما باید کارشناسی هم مرتبط باشه؟ و اینکه مدرک پیام نور از اعتبار کافی برخوردار هست؟ قبلا ممنون از پاسختون

 • با سلام و خسته نباشید
  من دانشجو رشته حقوق هستم میخوام برا کارشناسی ارشد روانشناسی شرکت کنم
  میخوام بدونم با مدرک لیسانس حقوق و ارشد روانشناسی در چه حیفه ای می‌توانم وارد بازار کار بشم ؟چون شنیدم در بعضی مشاغل باید حتما لیسانس حقوق داشته باشیم

  • سلام توضیحات رو در بالا دادیم لطفا مطالعه کنید. برای کار درمان لازمه دو مقطع مرتبط خونده باشید. سایر حیطه ها نیازی نیست به پروانه مثل تدریس و کارگاه و از این دست…

 • سلام خانم دکتر.من تغییر رشته اییم.خیلی دلم می خواد که برا ارشد تک رقمی بیارم.به نظرتون الان که نیمه ی دوم شهریور دیر نیست؟یعنی اصلا از لحاظ منطقی من می تونم زیر رتبه زیر ۵ بیارم؟یا این فقط در حد یک آرزو تو دلم خواهد موند؟لطفا اگر مقدور بود خیلی رک پاسخم را بدین.حتی اگه به نظرتون از لحاظ منطقی شدنی نیست،ممنون می شم که خیلی محکم بهم بگین که نمی شه.

 • سلام ببخشید من اگر ارشد روانشناسی عمومی برم بعد میتونم سال بعد دوباره کنکور بدم که ارشد بالینی قبول شم و بعد تغییر رشته بدمو تطبیق بدم؟برای دانشگاه آزاد منظورم هست.اگه میشه واحدای زیادی تطبیق داده میشه یا نه؟

 • سلام، من قصد تغییر رشته دارم و می‌خواستم بدونم واحد‌های پیش‌نیازی که باید در دوره‌ی ارشد روانشناسی عمومی بگذرونم، در دانشگاه‌های سراسری دقیقاً چه دروسی و چند واحد هستند؟

 • سلام و وقت بخیر خدمت عوامل سایت روان آموز

  1-من لیسانس حقوق دارم ولی خیلی علاقه دارم که کارگاه های آموزشی برگزار کنم میخواستم ازتون بپرسم که برای برگزاری کارگاه آموزشی لازم که تغییر رشته به روانشانسی بدم یا نه؟

  2-برای تاسیس مرکز مشاوره تخصصی تحصیلی و تربیتی آیا باید مدرک لیسانس و ارشد با هم مرتبط باشه یا غیر مرتبط هم میتونه باشه؟

  • سلام متوجه نشدم منطورتون کارگاه در چه زمینه ای هس…مرکز مشاوره اگر بخاد زیر نظر سازمان نطام باشه بله باید دو مقطع مرتبط باشه، اگر مرکز زیر نطر جای دیگه مدنطر شماست من اطلاعی ندارم

 • سلام
  ممنون به خاطر مطالب مفیدتون
  ببخشید من الان ترم ۶ رشته حقوق هستم
  بعد از اینکه لیسانسم تموم شد آیا میتونم در آزمون سراسری(دولتی) کارشناسی ارشد روانشناسی شرکت کنم؟

 • سلام
  من کارشناسی آموزش زبان انگلیسی دارم، ولی به رشته ی روانشناسی خیلی علاقمند هستم .

  ممکنه برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد در رشته ی روانشناسی راهنماییم کنید؟ آیا می تونم از مرجع معتبری مشاوره ی تحصیلی بگیرم؟

  • سلام قسمت کنکور ارشد رو در فهرست بالای سایت لطفا ببینید پستهای مفیدی اونجا هست. در کانال هم عضو باشید برنامه های مشاوره سال جدید رو این هفته اطلاع رسانی میکنیم

 • سلام جناب وقت بخیر.. عذرخواهم من دانش اموز پیش دانشگاهی انسانی ام .. با وجود اینکه مدرسه نمونه درس خوندم و معدل بالایی داشتم نسبت به اینکه در کنکور رتبه ی زیر 400 بیارم و بتونم در دانشگاه فردوسی مشهد روانشناسی بخونم، اصلا خوش بین نیستم. به علاوه ی اینکه داوطلب برای رشته روانشناسی اونم دانشگاه فردوسی خیلی وجود داره. اما رشته ای مثل علوم تربیتی چور؟ ایا ممکنه با کارشناسی دوره علوم تربیتی بشه ارشد روانشناسی شاخه کودک و نوجوان خوند؟

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون

  میخواستم بدونم آیا امکانش هست در سال های آینده قانون دو مدرک تحصیلی پیوسته تغییر کنه و مایی که مدرک کارشناسیمون غیر مرتبطه با مدرک ارشد روانشناسی مجوز دفتر بگیریم؟
  میخواستم نظر خودتونو بدونم چون به هرحال تو این رشته تجربه دارید؟

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  بنده فوق لیسانس رشته مدیریت استراتژیک دارم.قصد دارم بعد از گزراندن سربازی برای فوق لیسانس مجدد در کشور آلمان اقدام کنم.به شدت به رشته روانشناسی علاقه مند میباشم.با توجه به اینکه من با مدرک لیسانس خود یعنی مدیریت بازرگانی قصد گرفتن پذیرش دانشگاه خارجی را دارم (طبیعتا کنکوری در کار نیست)، آیا امکان گرفتن پذیرش ارشد روانشناسی برای من وجود خواهد داشت؟(منظورم بورس نیست،فقط پذیرش)
  در صورت امکان این تغییر رشته مطمئنا به مطالعه کتاب های بیس روانشناسی خواهم پرداخت.

 • سلام خسته نباشیدممنون ازسایت خوبتون من کارشناسی علوم سیاسی دارم میخوام ازکارشناسی روانشناسی بالینی دوباره شروع کنم ایادروس عمومی که قبلا پاس کردم رو برام تطبیق میدن؟

 • سلام.خسته نباشید.من کارشناسی علوم تربیتی دارم و الان میخوام ارشد روانشناسی کودکان استثنایی بخونم.بنظرتون امکانش هست یا نه؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.خداقوت

 • با سلام من رشته کارشناسیم مهندسی صنایع غذاییه و میخام تغیر رشته بدم و روانشناسی بخونم به نظر شما کارشناسی ارشد روانشناسی بخونم یا اینکه دوباره از کارشناسی شروع کنم ؟؟؟؟
  ممنون میشم سریع پاسخ بدید

 • سلام.من کارشناسی کامپیوتر دارم و میخوام برای ارشد روانشناسی بالینی بخونم .ب نظرتون توی کنکور فراگیر دانشگاه پیام میتونم قبول بشم با توجه ب اینکه زمان محدوده و ب رشته ی خودم مرتبط نیست؟

 • باسلام
  امکان تغییر رشته از حسابداری به روانشناسی درمقطع ارشد وجود داره لطفا راهنمایی کنید ممنونم نا گفته نماند که حین تحصیلی منظورم هست مثلا ترم بعد تغییر بدم لطفا کمک کنید خیلی ضروریه
  با تشکر

 • سلام
  من کارشناسی مهندسی خوندم
  میخام ارشد روان بخونم
  میخواستم بدونم مجوز فقط برای زدن مطب هست؟؟یا برای استخدام و کار کردن هم نیازه ک مجوز داشته باشیم

 • سلام.خسته نباشید. من کارشناسی بهداشت عمومی روزانه بودم..الان از گرایش های رشته روانشناسی کدوما رو میتونم شرکت کنم؟ یعنی ارشد یالینی و … رو هم میتونم شرکت کنم یا فقط روانشناسی عمومی؟ و فقط ارشد وزارت علوم رو میتونم؟

 • سلام آیا کسی که مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی پیام نور داره اگر در کنکور ارشد شرکت کنه و رشته روانشناسی بالینی روزانه قبول شه اجازه ثبت نام و ادامه تحصیل داره یا خیر ؟

  • سلام پست بالا میتونه بهتون کمک کنه، پست های بخش نکات مشاوره ای در قسمت کنکور ارشد هم همینطور. نهایتا یک وقت مشاوره میتونید بگیرید برای اطمینان از چگونگی شروع و منابع و غیره

  • هر رشته ای که بخوای میتونی شرکت کنی اما برای کار در آینده به مشکل برمیخوری مثلا اگه بخوای مرکز مشاوره بزنی باید حتما دو مقطعت رشته روانشناسی باشه مثلا ارشد و دکتری و یا لیسانس و ارشد.

 • سلام و وقتتون بخیرچند روز قبل سوالی داشتم که هنوز جوابی برام نیومده اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
  من لیسانس رشته مشاوره دانشگاه ازاد تهران مرکز و فوق رشته روانشناسی عمومی دانشگاه ازاد رودهن خوندم معدلم در هر دو مقطع نزدیک به ١٨ هست. تصمیم دارم برای دکتری وزارت بهداشت شرکت کنم سوالم اینه که ایا از ازاد به بهداشت این امکان وجود داره؟
  اگر بله چند درصد میتونم موفق باشم با چه شرایطی؟

 • سلام و وقتتون بخير سوالي داشتم اگر راهنمايي بفرماييد ممنون ميشم
  من ليسانس رشته مشاوره دانشگاه ازاد تهران مركز و فوق رشته روانشناسي عمومي دانشگاه ازاد رودهن خوندم معدلم در هر دو مقطع نزديك به ١٨ هست. تصميم دارم براي دكتري وزارت بهداشت شركت كنم سوالم اينه كه ايا از ازاد به بهداشت اين امكان وجود داره؟
  اگر بله چند درصد ميتونم موفق باشم با چه شرايطي؟

 • سلام ببخشید من خیلی علاقه به رشته روانشناسی و همچنین کار با کودک و تدریس دارم…امسال تو دفترچه آزمون استخدامی دستگاه های دولتی دیدم استخدام برا معلم ابتدایی زدن کارشناسی و کارشناسی ارشد روان شناسی…سوالم اینه که اگه من ارشد روانشناسیمو بگیرم با وجود اینکه رشته کارشناسیم مهندسی هست میتونم تو آزمون آموزش و پرورش شرکت کنم؟و اگه تو امتحان قبول شم میتونم با مدرک فوق لیسانس روانشناسی و کارشناسی غیرمرتبط استخدام آموزش پرورش بشم؟ممنون میشم زودتر جواب سوالمو بدین

 • من چون تجربه دانشجويي در وزارت بهداشت رو داشتم به نظرم عالي ميشه اگه به وزارت بهداشت منتقل بشه اين رشته،رسيدگي اين وزارتخونه خيلي خوبه و امكانات خوبي هم داره،

 • سلام،من كارشناس پرستاري هستم و چون قراره طرح بگذرونم ميخام مجازي يك رشته اي ارشد بگيرم،شما چي به من پيشنهاد ميكنيد؟روانشناسي اگر باليني نباشه بهم پروانه نميدن؟

 • سلام. ممنون از سایت خوبتون. من میخوام برای ارشد بخونم منتها بین دو رشته مرددم یکی مشاوره خانواده یکی هم علوم بهداشت در تغذیه. از لحاظ بازار کار بدون مطب زدن به نظر کدوم شرایط ایده ال تری داره؟ برای هیئت علمیه دانشگاه بعد دکترا به نظر تدریس انتخاب خوبی هم هست!

 • خانم دکتر خجوی عزیز سلام:
  اول از همه از سایت پربار شما سپاسگزارم. من کارشناس ارشد زبان انگلیسی هستم. تصمیم دارم برای کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی اقدام کنم و خیلی روش فکر کردم. دیگه جدی هستم. با توجه به این که کارشناسی ارشدم را از دانشگاه آزاد گرفته ام، خوشبختانه مشکلی برای تحصیل محدد در مقطع ارشد در دانشگاه سراسری ندارم. دانشگاه محل تخصیل ارشدم می خوام حتما یکی از دانشگاههای مادر باشه. هدف اصلی من شرکت در کنکور اردیبهشت 98 هست.
  امسال را می خوام به روخوانی و فهم منابع اصلی یگذرونم و از سال آینده کنکوری بخونم. الان با روانشناسی بالینی فیرس شروع کردم. نقطه قوتم زیان انگلیسی و روانشناسی فیزیولوژیک هست که می خوام برای استراحت بین مطالعه فیرس این دو تا را بگنجونم. به نظرتون برای امسال خوبه؟
  دوم این که برای من که تغییر رشته ای هستم، بهتره اول روانشناسی فیزیولوژیک را از کتاب خداپناهی بخونم یا این که اگر از روی جزوه خودتون بخونم بهتره چون فرمودید که روانتر هست؟

 • با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من لیسانش برق دارم و میخوام ارشد روانشناسی بخونم…میخواستم بدونم میتونم همزمان لیسانس روانشناسی در یه دانشگاه غیر دولتی و ارشد روانشناسی در دانشگاه دولتی بخونم؟

 • سلام رشته ی کارشناسيم جغرافیا بوده ، اگه ارشد روانشناسی قبول بشم بعدا میتونم برای دکتری هم روانشناسی شرکت کنم یا اینکه باید کارشناسی و ارشد مرتبط باشه تا بتونم دکتری روانشناسی شرکت کنم ؟

 • سلام خسته نباشید. ببخشید یه سوال داشتم. بنده تغییر رشته ای هستم والان ارشد روانشناسی رو تموم کردم.امکان اینکه لیسانس روانشناسی رو مجدد بخونم وجود داره؟ مثلا همزمان با دکترای روانشناسی لیسانس روانشناسی پیام نور بخونم! آیا امکانش خست؟

 • سلام و عرض ادب خدمت شما
  مطالب سایت بسیار آموزنده بود
  سوالی داشتم از خدمت شما: بنده کارشناسی ارشد سلولی و ملکولی از دانشگاه دولتی هستم، آیا میشود دکتری روانشناسی بالینی خوند؟؟ و همچنین با این تغییر رشته آیا بعد از فارغ التحصیلی امکان زدن مطب یا کار در کلینیک ها وجود دارد؟؟

 • سلام.خسته نباشید.شما گفتین طبق قانون جدید باید دو مقطع مرتبط برای اخذ پروانه داشته باشیم.من دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی گرایش مدیریت . برنامه ریزی آموزشی هستم.خواستم بدونم رشته ی من شامل رشته های مرتبط میشه یا اگر بخوام تغییر رشته بدم باید تا دکتری بخونم؟

 • با سلام میشه لفا منابع رو با ذکر نویسنده بفرمایید آخه من نمیدونم چه کتابیرو بخونمیا اگه جزوه خاصی هست لطفا بزام بزارید یا اگه کانالی هست که اینارو مشاوره میده …لطفا تشکر

 • سلام وقتتون بخیر
  مدیریت دولتی گرایش سیستم های اطلاعاتی و کارشناسیم مهندسی نرم افزار کامپیوتر هست.
  اگه بخوام برم دکترای روانشناسی ادامه بدم راهی هست؟
  ممنون

 • سلام، خسته نباشید، ممنون از سایت خوبتون، مطلب بالا رو مطالعه کردم، من کارشناسی ریاضی خوندم، سوال من اینه اگه تغییر رشته بدم به روانشناسی برای ارشد، قبلا برای بچه هایی که غیر مرتبط وارد روانشناسی میشدند یک آزمون جدا برای دادن پروانه انجام میشد، الان دیگه اون مورد از بین رفته و فقط باید دکترا هم خوند؟ مرسی

 • سلام خسته نباشید مطالب عالی بود ممنون.
  من کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم و میخوام روانشناسی بخونم فکر میکیند چقدر زمان میبره تا دروس را بخونم برای کنکور و کنکور آتی چه زمانی است؟

 • سلام و تشکر بابت متن پر محتواتون
  ممنون میشک پاسخگوی سوالات پیش امده باشید:
  1-طی صحبت های شما مبنی بر دریافت پروانه نطام ،کسانی که تنها یک مقطع رو دارند و ارشد رو ناپیوسته میخونند چه فعالیت های شغلی قانونی براشون وجود داره؟
  2-کسانی که کارشناسی از زیر مجموعه رشته انسانی رو دارند(به طور مثال مدیریت) واحد های پیش نیاز ارشد روانشناسی براشون در چه حدی هست؟

 • سلام، ممنونم از سايت خوبتون، متن بالا رو كامل خوندم ولى سوالى كه ذهن منُ درگير كرده اينكه بعد از مقطع ارشد فرضا كار در درمانگاه، يا مشاوره اداره يا شركت، يا مدارس… و به طور كلى نميشه كارى كرد، يا صرفا مطب نمى شه زد ؟ يعنى درواقع اينجورى بپرسم كه اين بحث ٢مدرك مرتبت مربوط به مطب صرفا يا هر نوع فعاليتى؟

 • سلام خسته نباشید… من کارشناسی مامایی آزاد خوندم میتونم ارشد روانشناسی بخونم و بعد از پایان کارشناشی ارشد روانشناسی، کارشناسی ارشد مامایی رو هم بگذرونم ؟ میشه دو تا کارشناسی ارشد خوند؟

 • سلام.من 21 سالمه.مجردم.لیسانس گیاهپزشکی دارمالبته فنی.بنظرتون دوباره از لیسانس روانشناسی بخونم بهتره یا از فوق.البته صد درصد برا دکترا هم میخونم.متن بالا هم مشاهده کردم.لطف کنید توضیح مختصر اما مفید بدید

 • سلام ببخشید من ترم چهار علوم سیاسیم می خواستم ببینم اگر از الان شروع کنم برای ارشد روانشناسی بالینی دو سال دیگه ارشد باید بدم ایا امکان داره با انتقال روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت نتونم کنکورشو بدم

 • سلام با لیسانس مشاوره از دانشگاه فرهنگیان میشه ارشد و دکترا رو بالینی خوند و در کنار کار معلمی و تدریس مطب هم داشت؟ و هم اینکه برای ارشد هم باید دانشگاه فرهنگیان روانشناسی بخونم یا دانشگاه های دولتی هم میشه خوند ؟ ممنون میشم اگر سریع توضیح بدید متن بالا رو هم خوندم

 • سلام من رشته ریاضی هستم و میخوام برم روان شناسی بالینی بهم گفتند میتونم برم لیسانسه روان شناسی صنعتی بعدش برای فوق برم بالینی ایا این ممکنه منی که رشته ریاصی هستم یا نه و اینکه اگه به وزارت بهداشت پیونده تغییری در این امر اتفاق میفته یا نه ؟؟؟
  با تشکر

 • سلام.ممنون از سایت عالیتون
  متن بالا رو کامل خوندم.
  من لیسانس معماری هستم میخوام واسه ارشد کنکور روانشناسی شرکت کنم
  فقط سوالم اینکه فرق علوم و بهداشت چیه؟اگه نتوتم بهداشت شرکت کنم واسه دکتری هم نمیتونم؟

 • سلام . من کارشناسی بهداشت عمومی دارم و خیلی علاقه دارم که در ارشد روانشناسی بالینی شرکت کنم. آیا میتونم در ارشد وزارت بهداشت و در رشته روانشناسی بالینی شرکت کنم؟
  آیا فرقی بین ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت و وزارت علوم وجود داره؟
  متشکرم.

 • سلام. بنده دیپلم تجربی دارم و سال86واردحوزه شدم و لیسانس حوزوی دارم.3تاسوال دارم.آیامیشه ارشدمودر دانشگاه ادامه بدم؟(در رشته های مرتبط یاغیرمرتبط بارشته ی حوزوی خودم)ودوم بعلت اینکه ازابتداتصمیم داشتم درحوزه تحصیل کنم وکنکورِحوزه نیازبه پیش دانشگاهی نداشت من هم پیش دانشگاهی نخوندم.آیاباتوجه به لیسانسم ،کنکورارشددانشگاه نیازبه گذراندن پیش دانشگاهی دارد؟سوم اینکه چه رشته های دانشگاهی مرتبط با لیسانس حوزوی روپیشنهادمیکنیدکه زمینه ی شغلی مناسبی داشته باشه و بااینکه 5سال از لیسانس بنده میگذره برام سخت نباشه قبولی تواون رشته!و با توجه به اینکه ادامه تحصیل من بیشتربرای علاقه به تحصیل و استفاده توزندگیه خودم وآگاهی دادن بیشتربه اطرافیانه تا مقطع دکتری، برای کسب علم واستفاده صحیح ازعمر و دوم جنبه نه کار. یه چیزی که کارم داشته باشه بدنیس شاید یه روزی لازم بشه. موفق باشید. سپاس.

 • باسلام.میخواستم بپرسم من که لیسانسم غیرمرتبطه اگه بخوام ارشد و دکترا روانشناسی بخونم ارشد باید آموزش محور بخونم یا پژوهش محور؟ آخه از طرفی میگن واسه پروانه نباید پژوهش محور بخونی از طرفی میگن باید دو مقطع بخونی و واسه دکترا خوندنم که باید ارشد پژوهش محور خوند..پس تکلیف افرادی مثل من چیه؟!

 • سلام من ارشد مدیریت بازرگانی هستم اما میخواستم در کنکور ارشد روانشناسی بالینی شرکت کنم. نوشته بودین برای اینکه در این رشته موفق بود و مطب زد منتها شروع از لیسانس بهتر هست یا از ارشد؟

 • سلام .من موقع ثبت نام برای آزمون ارشد رشته علوم تربیتی رو انتخاب کردم ولی الان متوجه شدم که باید روانشناسی رو انتخاب می کردم .آیا امکانش هست که قبل از کنکور ارشد تغییر رشته امتحانی بدم؟و اینکه اگر نیست کدام گرایش علوم تربیتی ب رشته روانشناسی نزدیکتره و برای دکترا مرتبط محسوب میشه.باتشکر.لطفا راهنمایی کنید.

 • با سلام من لیسانس نرم افزار دارم میخوام روانشناسی بخونم و قصد دارم بعدش فعالیت کنم ایا بهتره لیسانس روانشناسی بخونم یا ارشد ? و اینکه از نرم افزار میشه ارشد روانشناسی بخونم? لطفا فوری جواب بدید سپاسگزارم

 • سلام.وقت بخیر.روانشناسی کودکان استثنایی هم جزء رشته های مرتبط با روانشناسی هست؟یعنی اگه کسی ارشد بالینی داشته باشه و کارشناسیش روان شناسی کودکان استثنایی باشه در مجوز مطب گرفتن مشکلی پیش نمیاد؟یک سوال دیگه هم دارم برای مجوز گرفتن از سازمان بهزیستی معدل ارشد مهمه یا نه؟ممنون

 • سلام

  ببخشید کسیکه لیسانس غیر مرتبط، ارشد بالینی و دکترای عمومی داشته باشه، بعنوان روانشناس بالینی تلقی میشه؟

  یعنی می تونه روی تابلوی مطبش بزنه دکترای بالینی؟

 • سلام ممنون از سایت خوبتون، برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد ممکنه دانشگاهی گیر بدهد که شما حتما در کارشناسی باید یک سری از درس ها را پاس میکردید؟؟!!!!

 • سلام من کارشناسی روانشناسی دارم و میخواستم بپرسم ایا میشه واسه ارشد رشته گفتار درمانی خوند؟ یا اینکه اصلا میشه این رشترو واسه ارشد بخونم یانه؟واینکه این رشته جزو کدوم گرایش روانشناسی هستش گرایش روانشناسی عمومیه یا …..

 • با عرض سلام بنده کارشناسیم علوم ازمایشگاهی دامبزشکی هست ولی برای ارشد میخوام در سال 96 ارشد روانشناسی بالینی بدهم سوال بنده از شما این است که ایا ارشد بالینی و حتما باید در وزارت بهداشت شرکت کنم یا مانند گذشته در سال 96 هم این رشته توسط وزارت علوم ارایه مشود؟ و دوم این که ایا در وزارت علوم با توجه به کارشناسیم امکان شرکت کردن دارم یا خیر؟

 • سلام …من مشغول تحصیل در دوره ی لیسانس زبان انگلیسی هستم و تقریبا در اوایل ترم هستم اما از الان میخوام شروع کنم به خوندن منابع روانشناسی بالینی همزمان با رشته خودم میخوام بدونم میشه طی3-4 سال همزمان منابع و بخونم و قبول بشم …..دیپلم من تجربی بوده و پدرم روانشناس بالینی هستند و آشنایی نسبتا خوبی به این رشته دارم فقط نمیدونم باید چطوری برنامه ریزی کنم چون دارم همزمان زبان رو هم میخونم/////ممنون

 • سلام، من دانشجوی پرستاری هستم و میخوام تغییر رشته بدم به روانشناسی امکانش هست بدون گزروندن طرح اجباری وارد ارشد بشم؟ واگه شرکت کنم چون رشته کارشناسیم وزارت بهداشت هست میشه کنکور وزارت بهداشت هم شرکت کنم؟

 • سلام
  من دانشجوی کارشناسی پرستاری هستم و به روانشناسی علاقه مندم نمیدونم امکانش هست بدون رفتن به دوسال طرح اجباری برم ارشد روانشناسی یا نه،و اگه امکانش هست که بدون رفتن به طرح برم ارشد آیا امکانش هست بازم وزارت بهداشت شرکت کنم؟

 • سلام ميخواستم ازتون بپرسم که آیا ميتوان اول فوق روانشناسی را گذروند بعد لیسانس اونو گرفت یا به طور همزمان در هر دو مقطع دانشجو بود ؟يا صرفا باید دو مقطع پشت هم گذرونده شود براي گرفتن مجوز مطب؟

 • سلام. ميخواستم بدونم من کارشناسیم برق بوده و میخوام ارشد روانشناسی بگیرم. اونوقت فقط اجازه زدن مطب و درمان ندارم؟ یا حتی واسه کار دیگه مث تدریس دانشگاه یا جایی به عنوان مشاور هم نميتونم ؟ لطفا جواب بدین

 • سلام يه جايي واسم سوال شد اينكه من كارشناسي شهرسازي دارم و ارشد اگر روانشناسي بخونم نميتونم كار كنم و شماره نظام بگيرم مگر اينكه دكتري هم بخونم ؟ يا اينكه كلا نميتونم نظام بگيرم؟

 • سلام و خداقوت
  من هم تغییر رشته ای هستم
  بسته آموزشی مدرسان رو تهیه کردم
  و خیلی هم دیر شروع کردم.
  آیا روی کتابهای مدرسان تمرکز کنم کافیه؟
  برای درس زبان خیلی گیج هستم و نمی دونم سراغ کدوم منبع
  میشه لطفا راهنمایی بفرمائید
  با تشکر

 • سلام
  متن بالا مطالعه شد. کارشناس میکروبیولوژی هستم. علاقه زیادی به روانشناسی دارم ولی تا جایی که یادمه قبل از کنکور یکسری تحقیق کردم در مورد روانشناسی و متوجه شدم نمیتونم برای کارشناسی، روانشناسی بخونم. چون تجربی بودم!
  در هر صورت الان میتونم برای ارشد روانشناسی بخونم؟ ممنون از شما

 • سلام خسته نباشید
  من لیسانس کامپیوتر دارم برای ارشد می خوام روانشناسی شرکت کنم چون خیلی علاقه دارم و کتاب های مرجع رو هم مطالعه کردم تا حدودی منتها سوالم اینه که به نظر شما بهتر نیست دوباره از لیسانس شروع کنم؟

 • سلام
  من لیسانس روانشناسی دارم
  ولی ازش خسته شدم میخوام تغییر گرایش بدم واسه ارشد
  میتونم تو چه حوزه هایی ادامه بدم واسه ارشد
  لطفا راهنماییم کنین
  ممنون

 • سلام ببخشید من کارشناسیمو جغرافی خوندم ومیخام ارشدو روانشناسی بالینی بخونم میخاسم بدونم تا دکتری میتونم بخونم اخه شنیدم هر چه قدر سن بالاتر بره نمیشه دکتری خوند چون محدودیت سنی داره میخاسم بدونم صحت داره؟!

 • سلام من کارشناسی پرستاری دارم ….میخوام برای ارشد تغییر رشته بدم ب روانشناسی اولا که من میتونم بالینی بخونم ..؟؟یا فقط باید عمومی شرکت کنم؟ بعد تکلیف دوسال طرحم چی میشه؟ من واس شرکت تو آزمون حتما باید پایان طرح داشته باشم؟ میتونم همزمان طرح برم بعد تو آزمونم شرکت کنم؟

 • سلام، ببخشید می خواستم بدونم از کارشناسی پرستاری می شود در کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی شرکت کرد و آن وقت تکلیف 2 سال طرح چی می شود آیا می شود همزمان هم طرح رفت هم کارشناسی ارشد خواند ؟ با تشکر

 • با سلام و عرض ادب
  بنده لیسانس مدیریت صنعتی دارم ولی می خواهم روانشناسی تربیتی بخوانم.
  لطفا راهنمایی کنید کدام گرایش برای آموزش و پرورش مناسب تر است.
  به نظر شما در کدام گرایش روانشناسی احتمال قبولی من بیشتر است.
  با تشکر فراوان

 • سلام وقتتون بخیر دانشجو کارشناسی عمران هستم….میخوام برای ارشد روانشناسی شرکت کنم .با این حال اگر بخوام دکتر هم روانشناسی بخونم امکانش هست یا چون مدرک کارشناسی و ارشدم متفاوته نمیشه؟؟

 • سلام از کارشناسی ناپیوسته غیر مرتبط مدیریت مالی( کاردانی پیوسته رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار بودم) می توانیم کارشناسی ارشد روانشناسی تغییر رشته بدهیم؟ و اگر میتوانیم ایا دانشگاه ازاد بدون ازمون یا با ازمون با و دانشگاه غیرانتفاعی کارشناسی ارشد روانشناسی با گرایش هایش را دارد یا نه فقط باید کنکور شرکت کنیم و دانشگاه دولتی فبول بشیم؟ ممنون

 • سلام وقتتون بخیر من ارشد معماری دارم و قصد خواندم ارشد روان شناسی کودک هم دارم با این هدف که در کنار علاقه ی شخصی در آینده برای زدن موسسات خلاقیت کودکان اقدام کنم آیا این امکان پدیر هست یا مثل دفاتر مشاوره که اشاره کردید در دو مقطع باید در روان شناسی تحصیل کرده باشیم ممکن نیست ؟

 • سلام وقت بخیر
  من دیپلم کارو دانش دارم آیا میتونم برای دانشگاه رشته روانشناسی رو انتخاب کنم ؟ یا اینکه باید تغییر رشته بدم ؟
  نمیخوام مجدد بخونم چون خیلی عقب میفتم . آیا راهی هست برای ورود به دانشگاه بتونم روانشناسی رو بخونم و دیگه تغییر رشته ندم

 • سلام من کارشناسی مدیریت دولتی از دانشگاه ازاد دارم واسه کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی میتونم دانشگاه ازاد بدون کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی بخونم یا حتما باید آزمون سراسری بدم؟کلا چه دانشگاه هایی واسه ارشد روانشناسی بالینی برای کسایی که رشته کارشناسی غیر مرتبط داشته اند میتونم بروم؟ با تشکر

 • سلام من از کاردانی پیوسته کامپیوتر(نرم افزار) تغییر رشته دادم و الان دارم کارشناسی ناپیوسته مدیریت دولتی دانشگاه ازاد میخوانم در واقع کارشناسی پیوسته مدیریت دولتی نیستم که چهار سال فارغ التحصیل بشم من دو ساله فارغ التحصیل میشوم میخواستم بدونم واسه کارشناسی ارشد میتونم روانشناسی بخونم؟ ممنون اگه زود جواب سوال من بدهید چون خیلی مهمه

 • سلام من از کاردانی پیوسته کامپیوتر(نرم افزار) تغییر رشته دادم و الان دارم کارشناسی ناپیوسته مدیریت دولتی دانشگاه ازاد میخوانم در واقع کارشناسی پیوسته مدیریت دولتی نیستم که چهار سال فارغ التحصیل بشم من دو ساله فارغ التحصیل میشوم میخواستم بدونم واسه کارشناسی ارشد میتونم روانشناسی بخونم؟ ممنون

 • سلام خسته نباشید. من رشته علوم سیاسی خوندم در حالیکه اصلا علاقه ای نداشتم الان خیلی دوست دارم ارشد روانشناسی بخونم و چون فاصله افتاده بین درس خوندنم اصلا نمیدونم از کجا و چجوری شروع کنم.واقعا نیاز به مشاوره خوبتون دارم .اگه ممکنه راهنمایی کنید جایی رو که که راحت بتونم سوالاتمو بپرسم.ممنونم

 • سلام خسته نباشین من کارشناسی ادبیات انگلیسی خوندم …حالا میخوام ارشد روانشناسی بالینی بخونم …سوالم اینه که من کارشناسیم با ارشدم مرتبط نیست ایا بعدا میتونم مطب بزنم؟؟؟یا حتما باید کارشناسی مرتبط باشه؟؟؟ممنون میشم پاسخ سوالم بدید

 • سلام خسیته نباشید
  میخواستم ببینم در مقطع ارشد میشه روانشناسی رو تو یکی از دانشگاه های دولتی و هم زمان کارشناسی رو تو یکی از دانشگاه های غیر حضوری مثل پیام نور خوند؟
  خود پیام نور مشکلی نداره آیا راهی هست دانشگاه روزانه موافقت کنه
  با تشکر از سایت خوبتون

 • با وجود اینکه در ارومیه زندگی می کنم و پذیرش رشته های علوم تربیتی و روانشناسی اینجا خوبه ،تغییر رشته به کدوم گرایش رواز لحاظ بازار کار سفارش می کنین بین(مدیریت آموزشی-روانشناسی عمومی وروانشناسی تربیتی)ممنون میشم جواب بدین

  • سلام از نظر من علاقه و مهارت شما مهمه من نمیشه بر اساس بازار کار گفت، چون هر رشته ای بازار خودش رو داره. و البته درباره بازار کار رشته های تربیتی اطلاعات دقیق ندارم میتونید از مشاور تخصصی این رشته تعیین وقت کنید.

 • سلام خدمت شما و همکاراتون
  من 31 سالمه و متاهلم ،کاردانی و کارشناسیم رو رشته های مربوط به کامپیوتر خوندم و متاسفانه از لحاظ شغلی به جایی نرسیدم خواستم لطف کنین یه گرایش از رشته های علوم تربیتی یا روانشناسی بهم معرفی کنین چون قصد دارم تا دکتری در این حوزه ادامه بدم و اینکه آیا به نظر شما دیر نشده؟
  معدل کارشناسیم 17.7 و زبانم هم بسیار خوبه

  • سلام مجموعه روانشناسی 1 و 2 شامل چندین رشته است با تفاوت ها در علاقه، مهارت و بازار کار…بنابراین من نمیتونم به شما رشته ای معرفی کنم. میتونید درباره رشته های مختلف اطلاعات کسب کنید و ببینید کدوم با شرایط و علاقه شما هماهنگ هست.

 • مشاور گرامی سلام لطفاً منو راهنمایی کنید

  من 31 سال سن دارم و متاهلم ،لیسانس it دارم و ساکن ارومیه هستم راستش برای ارشد قصد دارم تغییر رشته بدم و یکی از گرایشهای علوم تربیتی یا روانشناسی رو شرکت کنم زبانم بسیار عالی هست (Advance) معدل لیسانسم 17.7 و مطمئنم هر گرایشی قبول میشم . به نظر شما چه رشته ای آینده کاری بهتری داره و امکان جذبش بیشتره و برای من کدوم رشته رو پیشنهاد می کنید و آیا در آینده می تونم تدریس کنم.

  • سلام خیلی عالیه زبانتون قطعا کمک بزرگی بهتون میکنه. من نمیتونم بهتون بگم چه رشته ای بخونید باید مهارت و علاقه اتون رو ببینید. روانشناسی بالینی در مقطع ارشد جزو اولین انتخاب های دوستان هست به دلیل تنوع و بازار کار بهتر و به همین دلیل قبولیش هم سختتر هست. اما رشته های دیگه هم هر کدوم بازار کار خودشون رو دارند. مطلب بالا رو کااامل بخونید.

 • سلام
  واقعا سپاس گذارم از توضيحات كاملتون???
  اجرتون با حسين
  ميخواستم ببينم لازم هست ك ما اموزشكاه بريم و پول مشاوره بديم؟من كسي دورم نيس ك ازش كمك بگيرم ك اشنا باشه و نميدونم چطور شروع كنم وسواس فكري هم دارم ميخوام حتما مطمن باشم دارم درست ميخونم و پيش ميرم.مهندسي صنايع شيميايي خوندم قبلا

 • سلام میخواستم اگه میشه توضیح بدید ایا اگه ما رشته روانشناسی رو به عنوان رشته تحصیلی مقطع ارشد انتخاب کنیم میتونه اینده شغلی مارو هم تامین کنه؟؟دوم اینکه ایا تو این رشته در مقطع دکتری امکان اپلای گرفتن از دانشگاهای خارج از کشور وجود داره یا اینکه اونا بیشتر در رشته های فنی مهندسی اپلای دارند؟؟

  • سلام بازار کار خوبه اما به مهارت های شخصی هم بستگی داره بنابراین نمیشه یک نظر کلی درباره اینده شغلی شخصی داد. بله اپلای گرفتن هم مثل هر رشته دیگه ای قابل انجامه ولی قطعا سخت تر از رشته های فنی هست به دلیل ماهیت رشته. در کل به رزومه آموزشی و پژوهشی شما وابسته است، کم نداریم دوستانی که اپلای کرده باشند.

 • سلام من لیسانس حقوق هستم می خواستم بدونم میشه از لیسانس حقوق ( کارشناسی ) به کارشناسی ارشد یکی از رشته های خوب علوم پزشکی یا تجربی تغییر رشته بدم ؟

 • سلام من مشهد زندگی میکنم و اینجا دانشگاه ازادش روانشناسیو ارائه نمیده
  اگر من رشته مطالعات خانواده رو انتخاب کنم و لیسانس مطالعاتو بگیرم میتونم برم کنکور فوق بدم واسه روانشناسی؟؟؟
  این دو رشته آیا بهم نزدیکن؟

 • سلام
  برای افرادی که رشته کارشناسیشان غیر مرتبط با روانشناسی است نحوه تاثییر معدل مقطع کارشناسی در تعیین رتبه کارشناسی ارشد به چه شکل است؟ نحوه تاثیر معدل مانند داوطلبانیست که در مقطع کارشناسی هم روانشناسی خوانده اند؟ یا فرمول دیگری دارد؟

 • با سلام
  میخواستم بدونم اگر از رشته مهندسی مکانیک به ارشد روانشناسی تغییر رشته بدم و بعد دکتری روانشناسی بگیرم. میتونم به عنوان هیئت علمی روانشناسی در دانشگاه تدریس کنم ؟
  مقطع کارشناسیم ایجاد مشکل نمیکنه ؟

 • بادرود و احترام خدمت شما
  خواهش ميكنم راهنماييم كنيد مغزم درد ميكنه بس فكر و خيال ميكنم!من كارداني كامپيوتر خوندم نتونستم موفقيتي خاصي.كسب كنم!تو كارشناسي تغيير رشته دادم مديريت أمور فرهنگي خوندم وموفق بودم اما چون ارشد اين رشته تو شهر خودم نبود و ازطرفي طَي دوسال اخير ب روانشناسي تربيتي علاقمند شدم ارشد رو آزاد روانشناسي تربيتي قبول شدم تو يه شهر نزديك ب شهر خودم من اهل رشت هستم ك تنكابن قبول شدم!استرس و اضطراب كلا وجودمو گرفته ك اگ نتونم موفق شم تو رشته چيكاركنم يا اينكه اين همه شهريه و هزينه رو دست خانوادم بزارم چي!خلاصه نگرانم شديدا واقعا دنبال كسي ميگردم صادقانه مشاوره بده و راه حل درست بهم بده!و باز ازطرفي خانوادم اصرار دارن ك ثبت نام كنم حتما!شايد سال ديگ قبول نشم! اخه بعد دوسال ارشد قبول شدم و خانوادم ميگن موقعيت رو از دست نده!من هم نگران هزينه هاش هستم و هم ميترسم رشته سختي باشه و نتونم موفق شم!
  خواهش ميكنن منو تو الويت قرار بديد و راهنماييم كنيد بسيار سپاسگزارم،

 • سلام من 10 سال پیش رشته علوم اجتماعی خواندم برای ارشد در رشته های انسانی مثل علوم تربیتی و یا علو قرانی و روانشناسی ایا محدودیت دارم . یا مجاز به انتخاب هر کدام میباشم؟

  • سلام درباره مجموعه هایی به جز روانشناسی اطلاعات نمیتونیم بدیم، ولی بله ارشد مجموعه روانشناسی رو میتونید شرکت کنید. لطفا متن بالا رو کامل بخونید.

 • سلام
  میشه بگین سالانه حدودا به چه تعداد پروانه ی نظام روانشناسی اعطا میشه؟
  میخوام بدونم آیا این سیستم کنترل شده جذب میکنه یا در حال اشباع شدنه.
  ممنون

 • سلام و خسته نباشید.
  من پزشک عمومی هستم و علاقه زیادی هم به روانشناسی دارم.خواستم بدانم میتوانم با مدرک دکترای حرفه ای پزشکی در امتحان کارشناسی ارشد روانشناسی شرکت کنم.ممنون از شما.

 • باسلام:
  در مقطع کارشناسی مشاوره و راهنمایی خواندم و در مقطع ارشد، پژوهشگری علوم اجتماعی را خواندم. آیا برای دکتری میتوانم در گروه روانشناسی شرکت کنم؟ باسپاس

  • سلام رشته های مرتبط میتونند شرکت کنند که شامل اینهاست: تمامی رشته های علوم تربیتی و رشته هایی با گرایش علوم تربیتی و روانشناسی، بهداشت و درمان، توانبخشی (علوم پزشکی)

  • سلام چه مشکلی منظورتون هست؟ در مورد مطالعه؟ نه درس ها ماهیتی دارند که با نوع زمینه شما ناهمخوان نیست و ماهیت علوم انسانی دارند. مگر اینکه شما در دروس خاصی ضعف داشته باشید که میتونید براشون کلاس تشریف ببرید.

 • سلام واقعا اطلاعات مفید از سایتون بدست آوردم سوالی داشتم راجع به کسانی که بدون آزمون و از طریق کنکور فراگیر وارد این رشته میشوند چه در مقطع کارشناسی و چه کارشناسی ارشد آیا اعتبار مدرک تحصیلی آنها مثل کنکور سراسری مورد قبول هست و مورد تایید برای کار درمان می باشد؟

 • سلام وقتتون بخیر .من کارشناسی مشاوره و راهنمایی تحصیلی دارم .میخواستم بدونم که برای ارشد میتونم پزشکی بخونم و چه رشته هایی اگه منو راهنمایی کنید ممنون میشم .

  • سلام توضیحاتی که به نظرمون رسیده در پست فوق نوشته ایم. اگر سوال خاصی مدنظرتون هست میتونید بپرسید. پست های دیگه هم در بخش نکات مشاوره ای (قسمت ارشد سراسری ) هست که میتونید بخونید

 • باسلام و خسته نباشید
  اول تشکر میکنم بابت سایت خوبی که دارید، میخواستم اگه ممکنه بفرمایید برای افرادی که تغییر رشته ای هستن بهتره اول از کدوم کتاب شرع کنن؟ در واقع اولویت بندی خوندن کتاب ها به چه صورته؟ آیا این منابعی که در سایت هست درسی پیش نیاز درس دیگه ای هست یا نه، فرقی نداره از کدوم درس شروع کنیم؟!
  من خودم با روانشناسی رشد شروع کردم، احساس میکنم پیشنیازاتی داره…
  ممنون از زحمات پاسخگویی تون

  • سلام. شما باید همه دروس رو کنار هم شروع کنید که همدیگر رو تکمیل خواهند کرد (دروسی که الان ششروع می کنید شامل آسیب، رشد، آمار، بالینی، فیزیولوژی و زبان) هست. بقیه رو بعد از اینها. بار اول که چیزی رو میخونید قطعا همه چیز جدید هست اشکالی نداره جلوتر که برین درست میشه. یک دفترچه درست کنید و اون چیزهایی که مشکل دارید رو داخلش بنویسید و هر بار یا تو کتاب ها، یا اینرنت، یا بخش سوالات درسی سایت خودمون به جواب خواهید رسید.

 • سلام من امسال ارشد روابط قبول شدم میخواستم بدونم میشود بدون کنکور تغییر رشته بدم در ارشد به مدیریت اموزشی یا مدیریت بازرگانی؟ شرایط تغییر رشته در دانشگاه دولتی و ازاد به چه صورت است؟

 • ببخشید.من کارشناس مهندسی صنایع هستم.میخوام ارشد روانشناسی شرکت کنم و در اینده به عنوان مشاور در یک مرکز مشاوره فعالیت کنم و اگه شد در نهایت مرکز مشاوره بزنم.با توجه به این گفته خودتان:همچنین طبق قانون جدید برای اینکه کار درمان کنید و پروانه نظام روانشناسی و مشاوره را دریافت کنید نیاز است که حداقل دو مقطع مرتبط خوانده باشید. آیا شما فرصت و امکان این را دارید که دکتری نیز بخوانید یا از کارشناسی شروع کنید. این قانون بسیار مهم است و باید در تصمیم گیری خودتان لحاظ کنید………….ایا من میتونم به اهداف کاری که براتون نوشتم برسم؟و ایا من نمیتونم بعنوان مشاور در مرکز مشاوره فعالیت کنم؟و در نهایت مرکز مشاوره بزنم؟در غیر اینصورت من کجاها میتونم شاغل باشم؟

  • سلام میتونید به هدفتون برسید ولی همونطور که گفتم مسیر راحت و سریعی نخواهد بود…بعد از خوندن دو مقطع میتونید فعالیت درمان داشته باشید و مرکز مشاوره بزنید. در غیر این صورت هر کاری جز درمان رو میتونید انجام بدین.

   • ببخشید 2 سوال دیگه هم دارم.
    1_من الان مرکز مشاوره ای را میشناسم که افرادی را که کارشناسی متفاوت و ارشد روانشناسی داشتن را به عنوان نیرو قبول کرده.پس اگه اینطوره چی شده که قبولشون کرده؟
    2_من برای اینکه بدونم چه منابعی را باید مطالعه کنم با توجه به اینکه تغییر رشته ای هستم:همون منابعی که قسمت ارشد سراسری بالای صفحه گذاشید را بخونم خوبه؟منظورم قسمت :ارشد سراسری_روانشناسی1_منابع هست.

    • سلام، بله متاسفانه افرادی هستن که بدون پروانه کار میکنن و همین افراد هستن که به رشته ضربه می زنند چون کسی که مهارت درمان داره باید بتونه پروانه اش رو هم بگیره…من صرفا قانون موجود رو خدمت داوطلبان میگم….بله منابع همون هاست البته میتونید یک بار برای شروع با مشاورتون چک کنید

 • با سلام و تشکر از پاسخگوییتون بنده لیسانس کامپوتر آزاد دارم و برای ارشد رشته مشاوره پردیس خودگردان علامه قبول شدم با توجه به اینکه ۲۶ سالمه و سال اولی بود که کنکور میدادم به نظرتون پردیس رو برم یا پشت کنکور بمونم؟ اعتبار مدارک پردیس چه جوریه؟ چون برای مجوز هم حتما باید تا دکترا برم بعدها مشکلی در پذیرش دکتری به وجود نمیاد؟ میتونم حتی در دانشگاههای روزانه قبول شم یا مطب بزنم؟

 • سلام،اگه كسى از رشته ى غير روانشناسى تو كارشناسى بخواد تغيير رشته بده به كارشناسى ارشد روانشناسى،ميتونه دانشگاه سراسرى قبول بشه؟
  و اينكه كنكور ارشد روانشناسى ثبت نامش با كنكور ارشد سراسرى كه همه ميدن يكيه يا اين ثبت نامش چون مال وزارت بهداشته فرق ميكنه؟

  • سلام. بله میتونه با یک برنامه ریزی اصولی…..شما کنکور علوم یعنی سراسری رو میتونین شرکت کنید که با همون ثبت نام ارشد سراسری هست(برای بهداشت باید مرتبط باشید)

 • باسلام.من کارشناسی و ارشد رشته دیگری هستم اما به کار در این رشته علاقه دارماما سوالاتی واسم پیش اومده .آیا برای گرفتن پروانه نظام و تاسیس مطب شرایط،سنی هست؟
  من ۴۲ ساله ام و میخوام از کارشناسی شروع کنم.بنظر شما دیر نیست برای تاسیس مطب? .
  یا اینکه از ارشد شروع کنم و با مدرک ارشد هم میتونم مطب داشته باشم.ممنون میشم اگر جواب بدید

 • سلام
  من لیسانس زمین شناسی دارم،آیا میتونم از طریق آزمون فراگیر دانشگاه پیام نور واسه برای کارشناسی ارشد روانشناسی اقدام کنم و این که آیا برای مشاغلی مثل مشاوره میتونم اقدام کنم یا خیر با توجه به اینکه اجازه فعالیت بصورت درمانگر رو ندارم .

  • سلام در هر دو رشته روانشناسی و مشاوره برای فعالیت درمانگری و گرفتن پروانه نیاز به خوندن دو مقطع مرتبط دارید. (یا از کارشناسی شروع می کنید یا بعد از ارشد دکترا هم باید بخونید)

 • ممنون از اطلاعات کامل و عالیتون . من مدرک کارشناسی عمران دارم ٬ با توجه به توضیح شما مبنی بر اینکه باید برای گرفتن مجوز نظام برای تاسیس مطب باید در دو مقطع تحصیل کرده باشم آیا میتونم در مقطع کاردانی و کارشناسی روانشناسی شرکت کنم ؟

 • سلام
  میخواستم بدونم علوم تربیتی جزو گرایش روانشناسی محسوب میشه؟
  آیا برام مقدوره در طول دوره ی کارشناسی، تغییر رشته بدم به روان شناسی؟
  و این که با کارشناسی علوم تربیتی و کارشناسی ارشد روان شناسی، می تونم پروانه درمان بگیرم؟

 • سلام
  آیا با مدرک کارشناسی روانشناسی میتوان برای ارشد روانپزشکی خوند؟؟؟یا با کارشناسی ارشد بالینی میتوان دکترا روانپزشکی خوند؟؟؟؟
  کلا آیا از طریق روانشناسی در مقاطع بالاتر میتوان روانپزشکی رو ادامه داد؟

 • سلام.من تازه کنکور دادم ولی متاسفانه روانشناسی تهران قبول نمیشم با این رتبه,ممنون میشم اگر بگین چ رشته هاییو بخونم ک بتونم بعدا وارد رشته ی روانشناسی بشم.تشکر

 • سلام خوبین؟ بابت سایت خوبتون ممنون…یه سوال؟ من لیسانس علوم تربیتی دارم میتونم ارشد روانپزشکی بخونم؟؟ اگه میشه یه کم درمورد پذیرش این رشته و تحصیلش کمی توضیح بدین.. ممنون

 • سلام رشته کارسناسی جغرافی دارم و میخام ارشد روانشناسی بخونم و و۶سال سابقه تدریس جغراقیا در مدارس غیردولتی دارم ایا میتوان با ارشد روانشناسی مشاور در مدارس شد??
  دوبار پیام گذاشتم ج ندادین

 • سلام ازتون خواهش میکنم سوالمو جواب بدید ایا من بالیسانس مدیریت اموربانکی میتونم ارشد روانشناسی بالینی شرکت کنم و بخونم ،اگرنه روانشناسی عمومی چطور؟ممنون

 • سلام و خسته نباشيد
  ايا من با مدرك كارشناسى روانشناسى عمومى ميتونم كارشناسى ارشدمو روانشناسى بالينى بگيرم؟
  و سوال ديگه اينكه اگر ميتونم بعدش اگر دكترا رو هم بالينى بگيرم ايا پروانه كار به عنوان درمانگر ميتونم بگيرم؟

 • سلام/ آیا احتمال تغییر در مصوبه مربوط به داشتن مدرک حداقل دو مقطع وجود دارد؟ این قانون بسیار غیر منطقی و ساده انگارانه هست، آیا کسی که با رتبه خوب در دانشگاه تهران یا شهید بهشتی پذیرفته می شود و مدرک لیسانسش هم فنی است نمی تواند یک درمانگر خوب باشد؟ چرا باید تاوان بی برنامگی وزارت علوم و پذیرش بی رویه و آسان کارشناس ارشد روانشناسی را افراد دیگر بدهند؟ آیا وقتی ابزاری چون آزمون و مصاحبه وجود دارد وضع چنین قانونی منطقی است؟
  میخواستم درباره احتمال پذیرش در مقطع دکترا، ظرفیت و همچنین بورسیه برای خارج از کشور کمی توضیح دهید. زمان متوسط دوره دکترا چقدر هست و معمولا پذیرش بر چه مبنایی صورت می گیرد؟

  • سلام فعلا قانون این هست و شما برنامه ریزیتون رو بهتره بر اساس همین قانون پیش ببرید چون قطعا این قانون به شکل قبل برنخواهد گشت چون روند در حال سخت گیرانه تر شدن هست نه آسان تر شدن……پذیرش در قبولی دکترا نمیشه گفت کار ساده ای است و نیاز به برنامه ریزی بلندمدت از ابتدای ارشد دارد هم از جهت رزومه هم از جهت کنکور. مبنای پذیرش رزومه شماست (میتونید جدول امتیازدهی رزومه رو از بخش دکترای سراسری سایت ببینید) و نتیجه کنکورتون که درصد این دو هر سال در حال تغییره فعلا…متوسط زمان دکترا حدودا 4 سال هست. درباره بورسیه اطلاعات دقیق ندارم.

  • سلام بله طبق قانون فعلی از هر رشته ای میتونید ارشد روانشناسی وزارت علوم شرکت کنید. فقط طبق قانون فعلی نظام روانشناسی برای گرفتن پروانه درمان باید دو مقطع مرتبط خونده باشید.

 • نکته ای که درباره داشتن مدرک دو مقطع تحصیلی ذکر کردید بسیار نگران کننده و کلیدی هست، با این حساب اصلا منطقی نیست که برای تغییر رشته اقدام کنم چون هدفم کار و کسب درآمد در این زمینه هست! چنین نیست؟
  آیا پذیرش در دوره دکتری کاری شدنی است؟ چه میزان زمان می برد؟

 • با سلام من ارشد مهندسی کامپیوتر نرم افزار هستم میتونم دکترای روانشناسی عمومی دانشگاه سراسری شرکت کنم؟
  برای پروانه کار به مشکل برمیخورم یا نه؟
  و به فرض قبولی ایا با تحصیل در مقطع دکترا روانشناسی و ارشد غیرمرتبط من رو به عنوان روانشناس می پذیرند یا به عنوان مدرس در موسسات اموزشی میتوانم فعالیت کنم یا بهتره که از ارشد شروع کنم؟
  ممنون از سایتتون
  ممنون میشم پاسخ رو به ایمیلم ارسال فرمایید.

  • سلام خیر نمیتونید شرکت کنید دکترا رو. رشته های مجاز برای شرکت در دکترای روانشناسی اینهاست: علوم تربیتی و رشته هایی با گرایش تربیتی، تمام گرایش های روانشناسی

   تمام گرایش های مشاوره، رشته های آموزش ریاضی، فیزیک، شیمی، مهندسی کامپیوتر و زبان فارسی، گفتار درمانی، توان بخشی، سنجش و اندازه گیری

 • سلام.خدا قوت
  ببخشید منظورتون از داشتن پروانه اشتغال اینه که بدون اون نمیتونیم در هیچ جایی کار کنیم یا فقط نمیتونیم مطب بزنیم یا کار شخصی داشته باشیم.

 • سلام ببخشید من کارشناسی مشاوره دارم برای کارشناسی ارشد میتونم ب رشته روانپزشکی تغییر رشته بدم؟؟بعد میخواستم فرق بین روانشناس بالینی و روانپزشک رو بدونم

  • سلام روانپزشکی یک تخصص پزشکی هست و ورودش از طریق پزشکی عمومی است. ارتباطی با کنکور روانشناسی نداره. تفاوتش در این هست که حق تجویز دارو دارند.

 • با سلام ممنون از سایت خوب تون
  یک سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی م کنید
  آیا برای کار به عنوان روانشناس یا زوج درمانگر در موسسات روانشناسی و کلینیک ها باید پروانه نظام روان شناسی داشت؟
  ممنون

 • سلام با تشکر از توضیحات مفیدتون،من کارشناسی حقوق خوندم از پیام نور ،می خواستم بدون طول دوره ی ارشد و دکتری روانشناسی عمومی چقدره،در دانشگاه دولتی ؟

  • سلام ارشد دو سال هست که البته بعضی دانشگاه ها میتونه تا 6 ترم هم به خاطر پایان نامه طول بکشه. دکتری هم واحدهاش دو ساله تمام میشه و بقیه اش بستگی به پایان نامه داره، حدودا 4 سال میشه.

 • سلام. ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من لیسانس مهندسی پزشکی دارم. برای ارشد وزارت علوم میتونم شرکت کنم؟ و اینکه گرایش مشاوره با شرایط من بهتره یا بالینی؟ ممنون میشم جواب بدین

 • سلام دوست عزیز. ممنون که به سوالات پاسخ میدید. من دانشجوی ترم شش مهندسی صنایع دانشگاه سراسری روزانه هستم. از وقتی وارد دانشگاه شدم بعنوان منبع درآمد از دانشجوها سفارش ترجمه میگرفتم. تا اینکه با چندتا دانشجوی ارشد روانشناسی آشنا شدم و بیشتر از یک ساله دارم برای اونا ترجمه مقالات روانشناسی میکنم. کم کم متوجه شدم من شدیدا به روانشناسی علاقمندم و مباحثش بشدت مجذوبم میکنه. به نظر شما کار درستیه من ارشد روانشناسی بخوونم؟ با توجه به اینکه سال سومم هستم و سال بعد میخوام کنکور بدم باید زودتر تصمیم بگیرم و شروع به خووندن کنم. ضمنا با ارشد روانشناسی میتونم برای خارج از کشور اپلای کنم؟ در کل آینده رو برای من چطور می بینید؟ لطفا کمک کنید تصمیم درست رو بگیرم. ممنونم

 • سلام من برای ارشد 96اماده میشم …لیسانسم غیر مرتبط هست اگر با مدرک کاردانیم برای لیسانس روانشنای غیرانتفاعی شرکت کنم و این یکسال که پشت کنکورم با سالی که دارم ارشد میخونم همزمان لیسانس هم بگیرم خوبه؟مدرکم مرتبط بشه ….ارزش واعتبار داره چون همزمان با ارشده؟

 • با سلام، دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته صنایع غذایی شبانه در دانشگاه سراسری هستم میخواستم بدونم امکان شرکت دوباره و حضور در مقطع کارشناسی ارشد روزانه یا شبانه روانشناسی در دانشگاه دولتی رو دارم یا نه؟
  یه سوال دیگه اینکه ، این شرط داشتن مدرک تحصیلی در دو مقطع در رشته روانشناسی در دانشگاه آزاد هم موجود داره یا نه؟

  • سلام تا جایی که من میدونم میتونید چون شبانه بودید ولی اینطور سوالات رو از خود سنجش بپرسید. داشتن دو مقطع مرتبط برای گرفتن پروانه نظام روانشناسی است با هر دانشگاهی، به کنکورتون مربوط نیست.

 • از مهندسی برق یکی از دانشگاه های سراسری تهران میخوام در زمینه ای دیگه ادامه بدم میخواستم بدونم ایا روانشناس ها در بیمارستان ها کار میکنند؟ اگه اره ایا فقط تو بیمارستان های روانی؟

  • سلام روانشناسان بالینی اکثرا در بیمارستان های روانی کار می کنند (گرچه امکان جذب در جاهای دیگه هم هست بسته به نیاز) اما روانشناسان سلامت کارشون در بیمارستان های دیگه است گرچه ردیف حقوقی مشخصی هنوز ندارند.

 • با سلام خدمت شما
  ببخشيد من يه سوال داشتم،درسته كه قرار روانشناسي باليني بره جز وزارت بهداشت و ديگه تغيير رشته اي ها نتونن شركت كنن؟يعني امكانش هست كه ما براي كنكور ٩٦ تلاش كنيم و وقت بذاريم ولي بگن تغيير رشته اي نميتونه شركت كنه؟
  ممنون ميشم جواب بدين

 • سلام خسته نباشید
  ببخشید من کارشناسی حقوق دارم و میخام تغییر رشته به روانشناسی بدم چون همیشه این رشته رو دوست داشتم میخام دلمو به دریا بزنم و برگردم به روانشناسی که همیشه دوسش داشتم خیلی تلاش کردم واسه ارشد حقوق و حتی وکالت اما نتونستم موفق بشم میخاستم منو راهنمایی کنید و اینکه از تغییر رشته پشیمون نمیشم اگه امکان داره به ایمیلم بفرستید ممنون میشم

 • با سلام؛
  بنده کارشناسی مدیریت دولتی خوندم و کارشناسی ارشد اقتصاد بهداشت خوندم. میخوام مشاور بشم.
  میتونم کنکور روانشناسی بدم یا نه؟؟ و اینکه در مقطع دکتری باشه یا ارشد؟ و چه گرایش هایی میتونم ازمون بدم؟

  • سلام بله ارشد سراسری رو میتونید شرکت کنید هر گرایشی. دکترا نمی تونید (رشته هایی که میتونند دکترای روانشناسی رو شرکت کنند: تمام رشته های علوم تربیتی و رشته هایی با گرایش تربیتی
   تمامی گرایش های روانشناسی، تمامی گرایش های مشاوره، رشته های آموزش ریاضی، فیزیک، شیمی، مهندسی کامپیوتر و زبان فارسی، گفتار درمانی، توان بخشی (علوم پزشکی)، سنجش و اندازه گیری

 • با سلام
  دانشجوی مهندسی پزشکی هستم و به خاطر علاقه فراوانی که به این رشته دارم می خواستم بدونم برای ارشد وزارت علوم امکانش هست که برای گرایش عمومی رشته مرتبط بخوان؟ لطفا جواب بدین که خیلی ممنون می شم

 • سلام خيلي ممنون از سايت خاص و عالی شما…من دانشجوی ترم 2 کاردانی کامپیوتر(نرم افزار) هستم اما میخوام در رشته روانشناسی بالینی متخصص شوم (با توجه به مطالعه مرتبط به این گرایش آشنایی کمی دارم) به نظر شما برای آنکه بتوانم به این رشته مسلط و حاذق شده و رزومه خوبی داشته باشم (برای گرفتن بورس تحصیلی در خارج) بهتر است که از الان انصراف داده و دوباره کارشناسی را با گرایش روانشناسی آغاز کنم و تمام تمرکزم را صرف آن و همچنین در کنار آن مطالعه کتاب های مرتبط با جامعه شناسی و فلسفه و…(بصورت آزاد) و دروس را از پایه شروع بکنم با اینکه کاردانی پیورسته یا کارشناسی کامپیوتر را بگیرم و در کارشناسی ناپیوسته یا کارشناسی ارشد به روانشناسی تغییر رشته بدم…خیلی خیلی ممنون

  • سلام اگر بخاید داخل کشور کار کنید باید دو مقطع روانشناسی خونده باشید که یا باید از کارشناسی شروع کنید و ارشد بگیرید، یا بعد از ارشد حتما دکتری بخونید. اما اگر قطعا هدف تحصیل در خارج از کشور باشه میتونید کارشناسی رو ادامه بدین و با ارشدتون برای اپلای اقدام کنید. که البته من فکر میکنم اپلای هم با کارشناسی نامرتبط سخت تر باشه. این یک تصمیم شخصی است و بنده صرفا اطلاعات لازم رو خدمتتون میدم.

 • با سلام. من کارشناس بهداشت عمومی هستم،میخواستم برای ارشد روانشناسی شرکت کنم ومتوجه شدم که از طریق وزارت بهداشت نمیتونم وارد بشم.میخواستم مطمئن بشم از وزارت علوم میتونم ارشد روانشناسی در یکی از گرایشها امتحان بدم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • سلام من لیسانس کامپیوتر هستم و قصد دارم رونشناسی بالینی رو برای دوره فوق لیسانس انتخاب کنم . همچنین با توجه به مطالعاتی که داشتم متوجه شدم قانون 800 ساعت کارورزی برای رشته های غیر مرتبط برداشته شده و برای مجوز گرفتن باید دو دوره پشت سر هم رشته تحصیلی در شاخه روانشناسی باشه کارشناسی و ارشد یا ارشد و دکترا
  می خواستم بدونم برای اخذ مجوز تاسیس مهد کودک هم همین مورد وجود داره یا فقط برای مجوز مطب هست؟

 • باسلام ممنون از سایت خوبتون
  من لیسانس ریاضی محض از دانشگاه آزاد هستم.میخاستم ارشد رو روانسنجی بخونم.میخام بدونم باتوجه به اینکه من بصورت خصوصی تدریس میکنم وتو هیچ مدرسه ای هم مشغول نیستم آیامیتونم با این رشته وارد مدارس بشم چون تدریس رو خیلی دوست دارم وهمه شاگردایی که دارم ازم راضی هستن ومنو به دوستان وآشنایانشون معرفی میکنن.لطفا تو تصمیم گیریم کمکم کنید.متشکرم

 • سلام
  اول اینکه ممنون از مطالب مفیدتون
  من یه سوال مهم داشتم..درحال حاصر در مقطع کارشناسی پیوسته میکروبیولوژی درحال تحصیلمو سال سوم هستم
  میخواستم بینم میتونم واسه ارشد کنکور روان شناسی بالینی وزارت بهداشت شرکت کنم یا نه ؟ ممنون میشم اگر یه ایمیلم پاسخ رو ارسال کنیم
  از زمانی ک گذاشتین ممنون

 • با سلام خدمت مدیر سایت و همه دست اندر کاران عزیز
  به خاطر ایجاد این سایت مناسب و یاری رسان بسیار سپاسگذارم
  هنگام مشاهده قسمت های مختلف سایت بسیار لذت می برم
  به خاطر خیرخواهیتان ممنون

 • سلام خدا قوت. من دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد در رشته روانشناسی بالینی هستم .می خواستم بدونم ایا می تونم در دوره دکتری وزارت علوم شرکت کنم ؟ ایا در صورت قبولی در وزات علوم چقدر تقریبا باید شهریه بدم ؟
  ممنون

  • سلام بله میتونید. شهریه که فقط برای شبانه و پردیس هست. شبانه فکر میکنم حدود ترمی 5-6 تومان هست دقیقا اطلاعات ندارم. پردیس هم اطلاعات دقیق ندارم فکر میکنم حدود 50 -60 تومان بود.

 • سلام و خداقوت
  من لیسانس نرم افزار دارم و ارشد آی تی هم قبول شدم، اما به جامعه شناسی علاقه دارم . می خواستم ببینم می تونم برای سال بعد تغییر رشته بدم و ارشد جامعه شناسی بخونم یا باید از اول بخونم و سراسری در گروه انسانی شرکت کنم؟

 • سلام
  ممنون از سایت عالیتون
  توروخدا کمکم کنید که دیگه دارم گیج میشم.کلی سرچ کردم دارم هنگ میکنم.خیلی به کمکتون احتیاج دارم.
  من کارشناسی غیر مرتبط با روانشناسی دارم و میخوام امسال ارشد روانشناسی بخونم البته اینم بگم بچه کوچیک دارمو وقت کافی هم واسه خوندن ندارم ولی واقعا میخوام سراسری روانشناسی قبول شم.چنتا سوال دارم
  ۱_منکه میدونم روزانه بیشتر از سه چهارساعت بیشتر نمیتونم مطالعه کنم چیارو بخونم که بیشترین نتیجه رو داشته باشه؟
  ۲_من یجا خونده بودم اونایی که لیسانس غیر مرتبط دارن اگر بخوان مطب بزنن بجز اون دوره که همه ی فوق لیسانسای متقاضی زدن مطب میگذرونن یه امتحان بدن میتونن مطب بزنن ایا اشتباهه؟یعنی نمیتونیم مطب بزنیم؟
  ۳_اصلا من امیدی به قبولی سراسری تهران داشته باشم؟!؟!؟
  ممنون.خیلی ماهید

  • سلام. 1- در بخش منابع سایت اولویت منابع رو مشخص کردیم. لطفا به اونجا مراجعه کنید. منابع اولویت اول رو مطالعه کنید برای باقی اگر فرصت نشد خلاصه بخونید. در ضمن اینها همه به برنامه بلندمدت خودتون برمیگرده که چقدر برای هر کتاب وقت می گذارید، کی تمام میشه و غیره. طبق اونچه در بخش شروع اصولی کنکور توضیح داده بودم 2- باید حداقل دو مقطع روانشناسی خونده باشید، اون امتحان هم ویژه تغییر رشته ای هاست که باید انجام بشه. در این زمینه خبرنامه سازمان نظام رو مطالعه کنید که در پست های صفحه اصلی سایت گذاشتم. 3- قطعا من نمیتونم به این سوال جوابی بدم. با رعایت اصولی که در سایت گفتیم ان شاله که می تونید.

  • سلام.من لیسانس معماری هستم و برای ارشد تصمیم دارم مشاوره خانواده بخونم.میتونم مطب بزنم؟ یا چه حرفه ای رو میتونم مشغول شم با ارشد مشاوره خانواده؟

 • سلام وقت بخیر قصد دارم امسال کنکور ارشد روانشناسی بالینی شرکت کنم با توجه به اینکه تغیر رشته ای هستم و دسترسی به منابع اصلی ندارم آیا کتابهای مدرسان شریف میتونه به عنوان تنها منبع برای قبولی با رتبه 2 رقمی باشه،خانم دکتر لطفا راهنماییم کنید؟؟اصلا تو زمان باقی مونده چنین رتبه ای برای منه تغییر رشته ای امکان پذیره؟؟خوشحال میشم پاسختونو بدونم

  • سلام به نظر من کافی نیستن و فقط وقتی باید صرفا اونها رو خوند که زمان کم داریم و میخوایم که بیشتر بتونیم دوره کنیم. شما از الان تا اردیبهشت سال بعد زمان دارید که حداقل منابع اصلی رو بخونید از هر درس برای بقیه اش خلاصه بخونید، چرا باید از همین الان خلاصه بخونید مخصوصا با توجه به تغییر رشته بودن.

 • سلام,ممنون از صبر و حوصله شما
  من لیسانس کامپیوتر خوندم,الان میخوام تغییر رشته بدم و روانشناسی بالینی برای ارشد بخونم,میشه لطفا راهنمایی بفرمایید از کجا باید شروع کنم و آیا در دانشگاه دولتی امکان ادامه تحصیل هست,و در موردوضعیت کار بعد از تحصیل هم خلاصه ای من را راهنمایی کنید
  با تشکر

  • سلام درباره تغییر رشته در همین پست فوق نظرم و شرایطش رو نوشتم لطفا دقیق مطالعه کنید. سوالتون خیلی کلی هست فکر میکنم در بالا بیشترش رو پاسخ دادیم. برای شروع هم پستی داریم به اسم شروع اصولی (در بخش ارشد سراسری قسمت نکات مشاوره ای). اون رو بخونید اگر سوالی بود در خدمتم.

 • سلام من ارشد باليني كيش ميخونم كارشناسيم مترجمي زبان بوده
  واسه مقطع دكترا همون باليني كدوم دانشگاه ميتونم برم؟دانشگاه هاي ازاد دكترا باليني دارند يا فقط دولتي بايد برم؟
  واسه رزومه قوي بايد چيكار كنم؟چه چيزايي رو ميتونم ترجمه كنم كه معتبر باشه رزومم قوي بشه؟
  ميخوام دكترا باليني بخونم حتما اما شميدم قبوليش سخته تورو خدا كمك كنيد چطوري امكانش هست دكترا باليني قبول بشم
  هيچ دانشگاه ازادي نيست كه دكترا باليني داشته باشه؟اگه معدل ارشدم بالا بشه تاثيري داره
  ممنون كه كنك ميكنيد خدا ياورتون باشه..

  • سلام بالینی فقط سه دانشگاه سراسری دارند و غیرانتفاعی علم و فرهنگ. درباره رزومه لطف کنید جدول امتیازدهی مصاحبه رو از قسمت دکترای سراسری ببینید در اونجا ریز اونچه در مصاحبه نمره داره نوشته شده.

 • با سلام

  با سلام
  تا چندی پيش دانشجويی که در مقطع کارشناسی فارغ التحصيل شده بود ٬ مشروط بر
  گذراندن دروس جبرانی و پيش نياز می توانست در مقطع ارشد در رشته ای نامتجانس با
  رشته ی کارشناسی خود ادامه تحصيل دهد. مثلا از کارشناسی مترجمی به کارشناسی
  ارشد راهنمايی و مشاوره یا روانشناسی . اين مسئله شامل حال تمام مراکز اموزشی روزانه/شبانه پيام
  نور غيرانتفاعی و دانشگاه آزاد بود.
  آيا با توجه به شرايط و قوانين موجود امکان تحصيل در رشته ی نامتجانس با رشته ی
  مقطع پايين تر برای دانشجو وجود دارد و شامل حال تمام مراکز آموزشی می باشد ؟ گويا
  اعلام شده بود از تاريخ … به بعد امکان تحصيل در مقطع ارشد فقط بين رشته های متجانس وجود ندارد . اگر کماکان امکان تحصیل در ارشد روانشاسی وجود دارد برای کدام دانشگاه ها هست ؟ با تشکر.

  • سلام شما با هر کارشناسی میتونید ارشد روانشناسی رو شرکت کنید. فقط برای گرفتن پروانه اشتغال کار درمانی از نظام باید حداقل دو مقطع روانشناسی خونده باشید

 • سلام من کارشناسی علوم تربیتی خوندم واسه ارشدم روانشناسی عمومی آزاد قبول شدم و ثبت نام کردم انتخاب اولم بالینی بود ولی قبول نشدم میخام بالینی بخونم میشه دانشگاه تغییر رشته بدم یا باید تکمیل ظرفیت شرکت کنم و اگه شرکت کنم وقبول نشم چی رشته قبولیم چی میشه میتونم دیگه برم دانشگاه؟ و اگه قبولشم انتخاب واحدی که کردم چی میشه شهریه ثابتم واریز کردم و یه سوال دیگه اینکه اونایی که تکمیل ظرفیت قبولشن از کی میرن دانشگاه؟

  • سلام فکر میکنم این سوالات همه مربوط به اموزش دانشگاه ازاد هست و بهتره که مستقیما از خود اموزش دانشگاه پیگیر بشین. بنده اطلاعاتی در این باره دقیقا ندارم.

 • با سلام و خسته نباشید

  من برای ارشد روانشناسی عمومی منابعم رو تهیه کردم و مطالعه میکنم ولی یکی از دوستانم چیزی گفت که به شک افتادم . سوالم اینجاست ک برای روانشناسی عمومی این هفت درس رو باید تست بزنم؟؟؟؟

  1- روانشناسی عمومی 2- روانشناسی رشد 3- کودکان استثنایی
  4-انگیزش و هیجان 5- آمار 6- علم النفس 7- زبان تخصصی

  • سلام. بله. عمومی، رشد، اسیب و استثنائئی، فیزیولوژی و انگیزش، امار و روش تحقیق، علم النفس، زبان – چی گفتن که به شک افتادین؟ منابع و اسم دروس رو میتونین از بخش ارشد سراسری در فهرست بالای سایت ببینید.

 • سلام
  من رشته ی کارشناسیم IT بوده میخواستم فوقم رو گرایش مشاوره یا روانشناسی تربیتی برم ولی نمیدونم کدوم بهترن و کدوم طرفیت پذیرششون بالاتره اگه ممکنه کمکم کنید ممنون میشم 🙂

  • سلام با توجه به اینکه تغیییر رشته هستید فکر نمی کنم ظرفیت پذیرش و بهتر و بدتر بودن رشته ملاک خوبی برای انتخاب باشه. یک تغییر رشته ای بر حسب علاقه باید انتخاب بکنه که مجدد مجبور به تغییر رشته نشه. دو گرایش مختلف هستند و هر کدام بازار کار خاص خودشون رو دارن.

 • سلام.ممنون از وبسایتتون
  راستش من سوالی دارم هیچکجا جوابشو پیدا نکردم.
  من رشتم ریاضی بوده و کنکور ریاضی دادم.
  اما موقع انتخاب رشته ، رشته روانشناسی رو انتخاب کردم و الان هم روانشناسی دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم
  اما هیچکجا ننوشته گرایش من چیه؟
  الان من کدوم گرایششو قبول شدم؟
  با تشکر

 • سلام استاد خسته نباشید. من دانشجوی سال آخر کارشناسی عمران – عمران هستم.1-آیا میتوانم در آزمون ارشد روانشناسی عمومی شرکت کنم؟
  2- آیا میتوانم بعد از گرفتن مدرک ارشد عمران باز هم در آزمون سراسری ارشد روانشناسی شرکت کنم؟ این حالت ملزم به پرداخت شهریه است؟

  • سلام. الان دانشجوی ارشد عمران هستید یا کارشناسی؟ اگر کارشناسی هستید که میتونید شرکت کنید و مشکلی نیست. اگر ارشد هستید و روزانه اید میتونید شرکت کنید اما نمی تونید مجدد روزانه بخونید.

 • سلام و خسته نباشید . من لیسانس روانشناسی عمومی دارم . ارشد هم عمومی روزانه قبول شدم . سوالم اینه : امکان تغییر گرایش در مقطع دکتری وجود داره یا نه ؟ من میتونم دکترامو بالینی بخونم یا نه مجبورم عمومی بخونم ؟ با تشکر

 • با سلام و خسته نباشید. من لیسانس مهندسی برق داشتم که تو ارشد از زبان فرانسه شبانه قبول شدم. میخواستم بدونم حداکثر چند واحد باید تو ارشد پیش نیاز بخونم و پاس کنم؟ ممنون.

 • با سلام و خسته نباشید .
  من کارشناسی مهندسی itدارم میخوام برا ارشد روانشناسی تربیتی 1بخونم ولی میگن با توجه به رشتت بهتره روانشناسی علوم شناختی بخونی ایا با توجه به اینکه سهمیه قبولیش کمه در این رشته شانس قبولی دارم ؟؟؟؟؟

 • سلام خسته نباشید
  من کارشناسی علوم تربیتی گرایش مدیریت و برنامه ریزی آموزشی بودم بره ارشد روان شناسی عمومی محدودیتی ندارم؟ آیا با مطالعه کامل مدرسان و داشتن سهمیه میشه دانشگاه سراسری قبول شد؟

  • سلام نه محدودیتی نیست میتونید ثبت نام کنید. من نمیتونم بگم که با مدرسان میشه قبول شد یا خیر. حتی برای کسی هم که همه منابع رو میخونه نمیشه گفت که قبول میشه یا خیر. منبع یک قسمت قضیه است که در این باره من در سایت توضیح کامل دادم. لطفا بخش شروع اصولی کنکور رو بخونید ( در بخش ارشد سراسری فهرست بالای سایت، قسمت نکات مشاوره ای).

 • سلام وقتتون بخیر
  من کارشناس صنایع غذایی هستم .میخواستم ارشد در گرایش بالینی کودک ادامه تحصیل بدم.میخواستم بدونم ماکزیمم چه رتبه ای رو باید کسب کنم و اینکه ایا بخاطر کارشناسی غیر مرتبط بعد از ارشد اگر بتونم بورسیه بگیرم مشکلی خواهم داشت ؟مثلا اینکه بورسیه نشه گرفت یا در سایر کشور ها مثل کانادا نشه کار کرد ؟
  پیشاپیش تشکر

 • سلام خانوم دکتر، امیدوارم حالتون خوب باشه، بنده ترم هفت مهندسی نفت دانشگاه دولتی هستم، حقیقتا به خاطر هیجان و عدم اطلاع کافی رشته مهندسی نفت رو انتخاب کردم ولی حقیقتا ب روانشناسی و کارآن علاقه وافری دارم،طوری ک مطالب سایت شما رو مدام چک میکنم، قبلا قصد داشتم واسه ارشد روانشناسی بخونم ولی ب خاطر ترس از عدم قبولی و نیز قانون جدید مبنی بر خواندن دو مقطع برای کسب پروانه کار،پشیمون شدم….ولی از وقتی شنیدم کنکور ارشد عقب افتاده, دوباره کورسوی امیدی برام روشن شده، حقیقتا ب روانشناسی علاقه زیادی دارم و احساس میکنم کارش متناسب با روحیات و شخصیتم هست ولی نگرانم ک مبادا این ریسک ناگهانی موجب شکست بشه! خواهش میکنم کمکم کنید، ب نظرتون این کار رو انجام بدم؟ ب نظرتون واسه علاقم این ریسکو انجام بدم؟ در ضمن من حفظیاتم بسیار قوی هست

  • سلام قطعا بنده نمیتونم بگم که وارد رشته بشوید و نمیتونم بگم هم که وارد نشید. تصمیم کاملا شخصی است. من هم تغییر رشته ای های موفق میشناسم هم کسانی که نه تنها موفق نیستند بلکه به رشته اسیب می زنند. حال اگر شما هم دنبالش علمش هستید هم هنرش رو دارید شروع کنید. نمیشه فقط بر حسب علاقه اومد چون اکثر افراد به مسایل روانشناسی علاقه دارند اما همه در این رشته موفق نیستند. اگر به کار در این زمینه علاقه دارید سختی هاش رو هم تحمل خواهید کرد به امید بازده سریع و درامد و این مسایل به زودی نباشید.

 • با سلام

  من کارشناسیم زبان بوده و برای ارشد قصد دارم مشاوره که زیر شاخه علوم تربیتی 2 هست رو بخونم. البته میدونم این سایت در مورد فقط روانشناسی است ولی انقدر پاسخهاتون رو کامل و مفید دیدم ، حیفم اومد سوالاتمو مطرح نکنم ..
  1. آیا با ارشد مشاوره امکان کار در مطب هست؟ یا مانند رشته یبالینی باید لیسانس مرتبط باشد؟ بازار کار مشاوره و بالینی به چه صورت است؟
  3. من خیلی علاقه دارم تا مقطع دکترا بخونم..آیا اگر ارشد مشاوره قبول بشم، با توجه به این که لیسانسم غیر مرتبط است، امکانش هست دکترای همین رشته رو هم بگیرم ؟
  4. باز با توجه به لسانس غیر مرتبطم !! بعد از تحصیل در ارشد مشاوره امکانش هست در خارج از کشور مثلا یه کشور اروپایی مقطع دکترا رو بخونم ؟؟

  بسیار ممنون از وقتتون

  • سلام. 1- برای مشاوره هم باید دو مقطع مرتبط خونده باشین 2- بله میتونید دکترا شرکت کنید 3- ارتباطی به لیسانس غیرمرتبط نداره کل رزومه شما برای اپلای مهم هست.

 • سلام خانم دکتر
  خدا قوت به این همه انرژی
  من مطالعه م رو از خرداد شروع کردم اوایل روزی یکی دو ساعت و با کتاب هیلگارد.از تیر تقریبا روزی 4 ساعت و مرداد روزی 5 ساعت خوندم .کتاب هیلگارد رو خوندم و از بالینی فیرس هم 5 تا فصل و از کتاب رشد لورا برک دو فصل اول. از خلاصه کاپلان 3 تا فصل خوندم .با توجه به اینکه تغییر رشته ای هستم وقتی کامنت ها رو می خونم یه خرده نگران میشم تقریبا می تونم بگم کارهای پیشنهادی که داشتم رو به خاطر کنکور رد کردم تا رتبه خوب به دست بیارم این رشته رو با علاقه انتخاب کردم و دلم می خواد توی زندگی خودم حد اقل به کار ببرم هیچ کدوم از دروسی که خوندم رو دوره نکردم و هنوز نتونستم بین گرایش بالینی و عمومی انتخاب کنم.مطالب هیچ کدوم برای من سخت نیست که به دلیل سختی بخوام مثلا عمومی رو به جای بالینی انتخاب کنم ولی رتبه ی خوب و دانشگاه خوب می خوام .فکر می کنم که مطالبی که خوندم رو درک کردم نه اینکه فقط حفظ کنم و روی بیشتر مباحث واقعا فکر کردم و برام جذاب هستن.ولی در مورد حجم مطالب ورقابت با کنکوری ها مخصوصا بچه های روانشناسی و اینکه هیچ درسی رو دوره نکردم و شاید باید مطالب بیشتری رو تا امروز می خوندم نگرانم .در مورد اینکه هنوز گرایشم رو انتخاب نکردم نگرانم.خوشحال میشم با پیام خوبتون یه کم از نگرانی م کم بشه.
  سپاسگزارم

  • سلام. پیامتون طولانی هست من مختصر پاسخ میدم. عمومی و بالینی رو تفاوتش رو در سایت نوشتیم لطفا مطالعه کنید. کلا رتبه اوردن در عمومی برای تغییر رشته ای ها کمی راحتتر هست چون منبع درس عمومی مشخص تره و رقابت هم کمتر. البته به شخص هم بستگی داره ممکنه کسی منابع بالینی رو هم به خوبی بخونه و رتبه خوبی بیاره. ولی کلا عمومی راحتتر هست و ظرفیت دانشگاه ها هم بیشتر. دوم اینکه مثل همه کامنت های قبلی اینجا هم ذکر میکنم که تغییر رشته دادن یک کار اساسی است شما باید هدف و انگیزه مشخصی برای این کار داشته باشید وگرنه دریای روانشناسی خیلی بزرگه و شما یک قطره کوچک ازش هم نخواهید بود اگر بخواید بی هدف وارد بشید و مصمم هم نباشید. بازار کار هم اونقدر اسان نیست که به امید درامد وارد بشید. پس کسی که وارد میشه با اگاهی به این مطالب و با انگیزه وارد میشه. حالا اگر این انگیزه باشه قطعا مطالعه هم خوب و اصولی خواهد بود. مطلب سوم که گفتید الان وقت دوره نیست وقت مطالعه است.

 • با سلام
  روان آموز بر روی لاین بحثی بود در باب رشته مرتبط یا غیر مرتبط.در آنجا فردی بسیار من را مایوس کرد چرا که ایشان می گفت که رتبه برتر بالینی است و کسانی که تغییر رشته ای هستند هیچ شانسی برای دکترا ندارند.البته دوستان پاسخهای خوبی به ایشان دادند اما به هر حال من کاملا نا امید شده ام.چقدر انگیزه داشتم و واقعا انگار متولد شده بودم چون این رشته رو خیلی دوست دارم.اما این چند روز همه چیزم رفت…
  من تغییر رشته ای هایی دیده بودم که دکترا گرفته اند اما دیگه واقعا نا امید شدم.

  • سلام. اگر بخواهید بر اساس حرف یک نفر از راه خودتون پشیمان بشین قطعا اونقدر مصمم نبوده اید! فردی که میگین تجربه اش رو از یک رتبه برتر که قبول نشده بود در اختیار گذاشت و خوب دلایلی هم برای خودش داشت. دیگران هم مثال هایی زدند همانطور که می فرمایید از کسانی که موفق بوده اند بنابراین چرا شما به این دیگران و کسانی که خودتون دیدید توجه نمی کنید و فقط حرف یک نفر اینقدر روی شما اثر میگذاره؟ 🙂 شخصا همیشه بهتون گفتم که رشته راحت نیست و سریع هم به کسب درامد و کار نمیرسه اما همه اینها بستگی به خود شخص داره که چقدر مصممه و چقدر در این راه تلاش میکنه. همین و بس. ما نه به کسی میگیم که وارد رشته بشونند نه کسی رو منصرف میکنیم. بد نیست که کسی شما رو اگاه کنه که بیهوده وارد رشته ای نشوید اما این بد هست که سریع ناامید میشین. فکر میکنم یک تغییررشته ای در هر رشته ای نه فقط روانشناسی باید با اگاهی وارد بشه و بعد تمام تلاشش رو برای رسیدن به چیزی که دوست داره انجام بده.

   • مدیر عزیز وبسایت
    درست است که ما باید علاقه هامون رو پیگیری کنیم اما باید در بهینه ترین حالت باه.وقتی رتبه 3 دکترای تغییر رشته ای؛ با آن رزومه قوی و… اینطور رد شده خب من هم در صورت تلاش و کسب چنین رتبه ای با این خطر روبرو هستم.طبیعی هست که به فکر فرو می رم.ا به هر حال عمرمون هم هست و باید تصمیمون در راستای هدفمون بهینه ترین حالت باشه.اگر ممکنه یک تاپیکی باز کنید از افراد تغییر رشته ای موفق که بیان اونجا کامنت بگذارند.فکر کنم اینطوری خوب باشه 🙂 خوشحال می شم موافقت کنین.چه توی لاین چه وبسایت خوبتون 🙂

 • سلام.وقت بخير.ببخشيد سوالم اينه كه همه ارشد هاي باليني مهر نظام روانشناسي ميگيرند؟يا فقط اونايي كه از وزارت بهداشت قبول ميشن مهر ميگيرند؟
  و سوال ديگه اينكه اين مهر به جز براي گرفتن وام، كاربرد ديگه اي هم داره؟ممنون

  • سلام. منظورتون پروانه نظام هست؟ همه میتوننن برای گرفتن پروانه اقدام کنن بین علوم و بهداشت تفاوتی نیست. متوجه نشدم، شما برای کار درمانی به این پروانه نیاز دارید.

 • سلام
  خیلی ممنون که اینقدر با حوصله به سوالاتی که n بار تکرار شده جواب میدید. من لیسانس مهندسی شیمی هستم و به شدت عاشق روانشناسی. البته بگم که اطلاعاتم در این زمینه خوبه و خوشبختانه محدود به کتابهای زرد توی بازار نمیشه. منظورم اینه که میدونم میخوام چه رشته ای بخونم. سوالم این بود که برای کار حتما باید دکترا بخونم و دکترا هم مقدار زیادیش به مصاحبه مربوطه و مصاحبه هم به سلیقه ی استاد! با توجه به اینکه لیسانس من غیر مرتبطه چقدر احتمال داره پذیرفته بشم؟ (با این فرض که حد نساب آزمون کتبی رو بدست آورده باشم). اصلا احتمالش هست؟!

  • سلام. قطعا من نمیتونم بگم که چقدر احتمالش هست. طبق تغییررشته ای هایی که دیدم برای دکترا پذیرفته شده اند میتونم بگم که روزمه شما و رتبه اتون یعنی کل وضعیت شماست که مشخص میکنه قبول خواهید شد یا خیر. مثلا دوستی که امسال قبول شد و تغییررشته از زبان بود، رزومه پژوهشی خوبی داشت و مقطع ارشد هم رتبه و دانشگاه خوبی. این وضع برای بقیه هم هست یعنی کل رزومه اشونه که مشخص میکنه.

 • سلام خسته نباشید،برای تغییر رشته به ارشد روانشناسی بالینی از هر رشته باشیم میتونیم شرکت کنیم؟آخه برا ارشد93یکی از دوستام ک رشته کارشناسیش مدیریت و آبادانی روستا ها بود نتونس برا ارشد روانشناسی ثبت نام کنه،رشته مدرسشم تجربی بوده،مرسی از کمکتون

 • سلام وقتتون بخیر…من ترم 6 مدیریت دولتی رو تموم کردم اما برای ارشد میخوام کنکور روانشناسی مشاوره بدم…..چون واقعا خیییییییییلی زیاد به این رشته علاقه مندم و احساس میکنم مهارت های موردنیاز رو هم دارم اما از طرفی بازار کار هم برام مهمه….حالا بین انتخاب علاقه یا بازار کار گیر کردم …………..میخواستم بدونم آیا با ارشد مشاوره هیچ کاری نمیشه انجام داد؟ با توجه به اینکه باید دو مقطع مرتبط بخونی و حتما باید دکتری بگیری تا بتونی کار کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خیلی سردرگمم……..
  بعد میخواستم ببینم چون من هنوز مدرک لیسانسم رو نگرفتم مشکلی نداره که امسال کنکور ارشد بدم؟ یا برای کنکور ارشد حتما باید مدرک کارشناسی ات رو گرفته باشی؟ خیلی به کمک تون احتیاج دارم لطف کنید پاسخ بدین ….ممنون

  • سلام. همونطور که گفتید راه طولانی در پیشه چون باید دکتری هم بگیرید یا از کارشناسی شروع کنید. بنابراین زود به کسب درامد نمی رسیید. ورود به دکتری هم با توجه به سختی و رقابتش آسان نیست. اگر کسی وارد این رشته میشه باید تلاش زیادی کنه که روزمه خوبی داشته باشه . من هم دوستان تغییر رشته ای که موفق شده اند و دانشگاه های برتر درس خوندند دیدم هم برعکس. بنابراین نمیشه نظر کلی داد و این تصمیم گیری بسیار شخصی است. … شما باید برای کنکور هر سال تا شهریور اون سال فارغ التحصیل بشین.مثلا برای کنکور امسال که 94-95 هست باید تا شهریور 95 فارغ التحصیل بشین.

 • سلام. وقت به خیر خدمت شما. رشته کارشناسی من مهندسی فناوری اطلاعات است. میخواستم بدونم برای انجام کارهای پژوهشی و تدریس در زمینه روانشناسی(در ارتباط با مغز و ذهن به ویژه) کدام گرایش مناسبتر؟ و از مرداد 94 شروع کنم با توجه به اینکه کنکور 95 اردیبهشت ماهه دیر نیست؟

  • سلام رشته علوم شناختی و همچنین رشته ذهن، مغز و تربیت میتونه مورد علاقه شما باشه. ما رتبه یک این رشته رو در سایت داریم که میتونید از بخش مشاوره تحصیلی با ایشون وقت بگیرید. البته رشته علوم شناختی در بخش رشته های علوم پایه است و زیرمجموعه روانشناسی نیست. همچنین کنکور طبق سال های پیش بهمن ماه هست. اینکه اردیبهشت باشه هنوز خبر موثقی از سنجش نداره.

 • سلام،من ليسانس روانشناسي عمومي دارم و فوق ليسانس عمومي هم آوردم ولي همه ميگن نرو عمومي چون بعدا بهت مجوز دفتر كار نميدن و فقط به باليني ها مجوز دفتر كار ميدن،آيا اين حقيقت داره،استادم ميگه فعلا اينجوري نيست ولي به دليل تقاضاي زياد ممكنه در آينده نزديك اين قانون بشه كه ديگه فقط به بالينيها مجوز بدن،خواهشا راهنمايي كنيد،من دوباره بخونم تا باليني بيارم يا …

  • سلام فعلا که به هر دو میدن ولی حرف استادتون هم دور از ذهن نیست. کلا رشته روانشناسی قوانینش اونقدر ثبات نداره که بشه گفت در اینده چه اتفاقی می افته. می بینید که الان هم حق بیمه روان درمانی رو به روانشنناسان ندادند. بنده نمیتونم چیزی بگم ما فقط بر اساس اطلاعات حال حاضر میگیم که به عمومی هم پروانه اشتغال داده میشه.

  • سلام منابع اصلی در سایت هست لطفا به بخش ارشد سراسری در فهرست بالای سایت مراجعه کنید. همچنین برای شروع پستی در سایت داریم لطفا مطالعه کنید به اسم شروع اصولی کنکور 94… من در خدمتتون هستم برای شروع و ریخته شدن این ترس.

 • سلام و ممنون از سایت خوبتون
  من دانشجوی ارشد تصویر سازی از رشته هنر هستم و موضوع پایان نامم روانشناسی نقاشای کو دکان و نو جوانان بود و طی تحقیقاتم به رشته روانشناسی بسیار علاقمند شدم می خواستم بدونم من اگه ارشد روانشناسی بالینی گرایش کودک و نوجوانان رو بخونم می تونم مطب باز کنم.

 • با سلام و خسته نباشید
  من دانشجو ارشد بالینی هستم و لیسانسم غیر مرتبط است،
  دانشگاه روانشناسی و علوم تربیتی تهران ، پل کیشا ، خیابان دکتر کاردان ، چند گارگاه رو ثبت نام کردم و دارم میگذرونم، سوالم اینکه مدرک این کارگاه ها که به عنوان دانشکده روانشناسی و تربیتی دکتر کاردان صادر میشه معتبره و زیر نظر سازمان روانشناسیه?
  و مدرک این کارگاه ها در چه مواردی برای من کاربرد دارد?
  با تشکر از شما خانوم دکتر

  • سلام برای مهارت آموزی خودتون هست در درجه اول- دوم اینکه برای زمانی که جهت پروانه اشتغال اقدام کنید مفید خواهد بود. قبلا سازمان نظام بعضی از کارگاه هایی که زیر نظر خودش باشه رو به عنوان ساعت کارورزی حساب می کرد اما الان ساعات کارورزی رو تا جایی که اطلاع دارم باید زیر نظر یک استاد بگذرونید که تاییدیه نظام هم داشته باشه. نمیدونم این کارگاه ها هم ساعت کارورزی شما رو کم خواهد کرد یا خیر میتونید از سازمان نظام پیگیری کنید. ولی در هر حال برای مصاحبه ای که جهت پروانه اشتغال برید مفید خواهد بود.

 • سلام
  ممنون به خاطر سایت عالیتون و اینکه با سعه صدر به همه سوالات پاسخ میدهید
  من 26سالمه و سه سال پیش لیسانس رشته مواد رو گرفتم
  ولی الان سه ساله که دارم کار آزاد میکنم و توی زمینه رشته خودم فعالیتی ندارم
  از همون دبیرستان روانشناسی و همچنین ادبیات دوست داشتم ولی به خاطر جوی که اون موقع بود وبچه درس خونا میرفتن رشته ریاضی من هم رفتم ریاضی
  الان میخوام برم دنبال چیزی که دوست داشتم
  برای این هم نمیرم که در آینده دنبال بازار کار باشم چون الان کار دارم
  فقط چند تا سوال
  اگه ارشد قبول شدیم باید پیش نیاز دروس رو که در کارشناسی نخوندیم پاس کنیم یا مثل بقیه فقط درسهای ارشد رو میگذرونیم؟؟؟
  اگه ارشد قبول شدم میتونم همزمان کار کنم یا درسها سنگین هستش و باید فقط روی درس تمرکز کرد؟؟
  اگه از ظرفیت کلی رشته روانشاسی در دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد هم اطلاعی دارید لطفا بگویید؟؟

  • سلام. بله چند تا پیش نیاز دارید که باید پاس کنید. اگر برنامه ریزی خوبی داشته باشید زمان کافی برای کار کردن همزمان هم خواهید داشت چون واحدها کمتر از کارشناسی هستند. ظرفیت سراسری در سایت هست لطفا به بخش ارشد سراسری در فهرست بالای سایت مراجعه کنید.

 • درود بر شما و سپاس از مطالب مفیدی که گذاشتید.
  من دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته ی مدیریت جهانگردی هستم و به خاطر علاقه ای که به رشته ی روانشناسی دارم تصمیم دارم ارشدم رو در این رشته ادامه تحصیل بدم منتها علاقه ی من هم در کار پژوهشی هست و هم درمانی و بالینی و به همین جهت نمیدونم گرایش عمومی رو انتخاب کنم یا بالینی . از طرفی یادآور شدید که برای تاسیس مطب لزوما باید دومقطع مرتبط رو گذرونده باشیم و این موضوع هم برای من مساله ساز شده چرا که مطمئن نیستم بتونم در مقطع دکتری پذیرفته بشم یا نه با توجه به ظرفیت های محدود
  بنابراین اگر بخوام از مطقع کارشناسی شروع کنم در مثلا دانشگاه پیام نور و یا دانشگاه غیر دولتیه دیگه باز هم باید کنکور بدم یا بدون کنکور پذیرفته میشم ؟
  من علاقه ی زیادی به تحصیل دارم و ترسی از وقت گذاشتن برای درس ندارم با این شرایط شما پیشنهاد میکنید که دو مقطع مرتبط من با توجه به مدت اتمام هرکدوم کارشناسی و ارشد باشه یا ارشد و دکتری؟
  بسیار گیج و سردرگمم و اگر شما این امکان رو داشته باشید و کمکم کنید بی اندازه ممنون میشم ازتون .سپاس

  • سلام خوب دکتری به گفته خودتون سختتره و قابل پیش بینی هم نیست که تا موقع شما چطور باشه. کارشناسی میشه از اول کنکور داد برای شبانه سراسری، پیام نور یا ازاد. سخت نیست میتونید قبول بشید پیام نور یا ازاد رو چون ظرفیت های کارشناسی هم بالا رفته. در عین حال در جریان باشید که راه طولانی خواهد بود به زودی به کسب درامد نخواهد رسید و به انگیزه و علاقه شما نیاز داره.

 • سلام خسته نباشید
  من لیسانس کتابداری از دانشگاه چمران گرفتم….ولی الان برای ارشد سراسری رشته خودمو مجاز شدم…ولی خیلی علاقه ندارم…و امیدی هم به بازار کاارش ندارم
  میخوام ازاد روانشناسی بخونم …وخیلی هم علاقه دارم و تو این زمینه به نظر خودم قویترم
  حالا سوالم اینه که اینده ای دارم برای بازارکار بعد از گذراندن دو مقطع پشت سرهم….؟؟؟؟

  • سلام اینده کاری رشته روانشناسی خوب هست اما سریع به دست نمیاد و پروسه طولانی نسبت به خیلی از رشته ها داره و البته این رو هم میدونید که به مهارت شخصی شما خیلی زیاد بستگی داره. البته به نظرم در مقایسه با کتابداری بازار کار خیلی بهتری داره و شما در کتابداری هم که بودید نمیتونستید احتمالا سریع وارد بازار کا