تغییر رشته به کارشناسی ارشد روانشناسی

مدیر سایت
24 خرداد 1401
روانشناسی
4/5 - (11 امتیاز)

کارشناسی ارشد روانشناسی به دلایل زیادی جذابیت بالایی داره. بعضی افراد در هنگام انتخاب رشته کارشناسی به دلیل اعتقادات و نظرات دیگران ممکنه رشته‌ای رو انتخاب کرده باشن که با علاقه آن‌ها هماهنگ نبوده.

مثلا ممکنه رشته فنی خونده باشن در حالی که به علوم انسانی علاقه داشتن. یا حتی از بین داوطلبان علوم انسانی ممکنه به هر دلیلی رشته‌های دیگه‌ای رو انتخاب کرده باشن. اما هنگام کنکور ارشد بسیاری از این افراد فرصت پیدا می‌کنن تا علاقشون رو دنیال کنن. چرا که در سنی قرار دارن که می‌تونن آزادانه‌تر و با دید بازتری رشته خودشون رو انتخاب کنن.

عده‌ای هم هستن که فقط قصد ادامه تحصیل دارن و به دنبال کار نیستن و می‌خوان رشته‌ای یخونن که بتونه در زندگی شخصی بهشون کمک کنه. برخی هم فقط می‌خوان ارتقای مدرک و شغل دریافت کنن و رشته روانشناسی رو نسبت به رشته کارشناسی خود راحت‌تر می‌بینن و غیره.

بنابراین انگیزه‌های مختلفی برای تغییر رشته وجود داره. گرچه انگیزه در نوع رفتار و تلاشی که برای کنکور خواهد شد قطعا تاثیرگذاره اما در اینجا قصد نداریم که این افراد رو از هم جدا کنیم چرا که انگیزه‌های مختلف در سایر کسانی که تغییر رشته‌ای نیستن هم وجود داره! بنابراین به صورت کلی این نوشته متعلق به تمام کسانیه که از رشته‌ای غیرمرتبط به روانشناسی تغییر رشته میدن و قصد دارن در آزمون کارشناسی ارشد مجموعه روانشناسی شرکت کنن.

مسیر درستی رو انتخاب کردم؟

این اولین و مهم‌ترین سوالیه که باید به آن پاسخ بدین. شما چهار سال رو در رشته‌ای گذروندین که به هر دلیلی قصد دارین اون رو تغییر بدین. در حال حاضر، آیا مطمئنین که می‌خواین سال‌های آینده رو صرف رشته دیگه‌ای کنین؟ چقدر روانشناسی رو می‌شناسین؟ تفاوت گرایش‌ها رو می‌دونین؟ با بازار کار این رشته چقدر آشنایی دارین؟ باید قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با ادامه تحصیل در رشته روانشناسی، به این سوالات پاسخ بدین.

اول اینکه آنچه درباره روانشناسی به صورت عام می‌دونین و در کتاب‌های بازاری می‌خونین چیزی نخواهد بود که در سال‌های آتی باید درباره‌اش مطالعه کنین! گرچه وقتی وارد رشته روانشناسی میشین در مسیری قرار می‌گیرین که ممکنه کتاب‌هایی از این دست رو بیشتر بخونین، اما آنچه در دانشگاه و در کتاب‌های درسی می‌خونین این‌ها نیستن.

چند کتاب منبع رو تهیه کنین و نگاه روزنامه واری بهش بندازین. یک کتاب که درباره اختلالات روانی نوشته شده (مثلا کتاب‌های درس آسیب شناسی)، یک کتاب که درباره رشد و مراحل تحول یا کودکان نوشته شده باشه (مثلا کتاب‌های درس روانشناسی رشد)، نظریه های شخصیت، روانشناسی بالینی و… رو تهیه کنین و با کتب دانشگاهی آشنا بشین.

اگر قصد کار کردن دارین بازار کار رو بررسی کنین. در این رشته توانایی شخصی بیش از هر چیزی در پیدا کردن کار تاثیر گذاره. در این رشته پول زیاد و جای کار بسیاری وجود داره، اما نه برای هر کسی! شما می‌خواین چیکار کنین؟ می‌خواین سریع پولدار بشین؟ در صورت جواب مثبت به این سوال‌ها، قطعا نباید روانشناس بشین!

می‌خواین مطب بزنین و کار بالینی کنین؟ توانایی شخصی خودتان رو بررسی کنین. شما باید مراجع رو جذب و حفظ کنین. بنابراین نه مدرک، نه رتبه و نه پول هیچکدوم این‌ها برای شما مراجع نمی‌سازن!

اگر مهندسی کامپیوتر بخونین قطعا کار با کامپیوتر رو یاد می‌گیرین. اما اگر روانشناسی بخونین لزوما کار با انسان رو یاد نمی‌گیرین! بنابراین بازار کار و توانایی شخصی خودتون و انگیزه کاری خودتون رو بررسی کنین. ممکنه تصمیم داشته باشین کارهای جانبی انجام بدین، مثل کارگاه برگزار کردن، تدریس، کارهای آموزشی و غیره. اینها هم هر یک مهارت‌های خودش رو لازم داره.

اگر فقط قصد ارتقای شغلی، حقوق و مدرک دارین بررسی کنین که رشته مناسبی رو انتخاب کرده‌این یا نه؟ قبولی در ارشد روانشناسی آنقدر برای شما راحت هست یا می‌توان رشته دیگری پیدا کرد؟ ظرفیت‌ها رو بررسی کردین؟ مثلا برای شما گرایش عمومی بهتر از بالینیه چرا که ظرفیت بیشتری داره. بنابراین فقط به تصور عموم که روانشناسی آسانه اتکا نکنین! البته اگر دانشگاه‌های غیردولتی رو انتخاب می‌کنین کار آسانی دارین ولی در دانشگاه‌های دولتی رقابت بالایی وجود داره.

همچنین طبق قانون جدید برای اینکه کار درمان کنین و پروانه نظام روانشناسی و مشاوره رو دریافت کنین نیازه که حداقل دو مقطع مرتبط خوانده باشین. آیا شما فرصت و امکان این را دارید که دکتری نیز بخونین یا از کارشناسی شروع کنید. این قانون بسیار مهمه و باید در تصمیم گیری خودتون لحاظ کنین.

 

گرایش های روانشناسی چیست و انتخاب آنها به چه شکل است؟

مجموعه روانشناسی شامل گرایش‌های بالینی، بالینی کودک و نوجوان، خانواده درمانی و عمومی است. سه گرایش اول در تمام دروس و ضرایب مشترک هستن و تفاوت گرایش عمومی هم تنها اینه که به جای درس بالینی، درس عمومی رو پاسخ خواهید داد. شما در دفترچه تنها به دروسی پاسخ میدین که برای این گرایش‌ها ضریب دارن. می‌تونین هر دو درس عمومی و بالینی رو هم پاسخ بدین. در هر حال برای شما در هر دو گرایش عمومی و بالینی رتبه محاسبه میشه. در موقع انتخاب رشته پس از کنکور، می‌تونین روانشناسی بالینی کودک و خانواده درمانی رو هم انتخاب کنین.

منابع چی بخونم؟

برای این سوال می‌تونین در بخش کنکور ارشد در فهرست سایت، منابع پیشنهادی رو مطالعه کنید. دروسی که برای ارشد روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و خانواده درمانی باید مطالعه کنین و همچنین ضرایب آن‌ها شامل این موارد است: آسیب شناسی روانی و کودکان استثنائی (2) روانشناسی رشد (2) روانشناسی بالینی (3) فیزیولوژی و انگیزش و هیجان (1) آمار و روش تحقیق (1) علم النفس (1) زبان تخصصی (2). برای گرایش عمومی به جای درس بالینی، درس روانشناسی عمومی (2) جایگزین میشه.

 شاید با نگاه به ضرایب فکر کنین که دروسی با ضریب یک مهم نیستن اما این دروس جزو نقاط ضعف رقیبان شماست و قطعا می‌تونه در نتیجه شما تاثیرگذار باشه. چرا که باقی دروس رو همه می‌تونن به میزان یکسان پاسخ بدن. برای شما که تغییر رشته‌ای هستین به خصوص این دروس ضریب یک می‌تونن شما رو متمایز کنن. مثلا اگر از رشته‌های تجربی به روانشناسی اومدین، می‌تونین روی درس فیزیولوژی و انگیزش و هیجان حساب کنین.

یا اگر از رشته فنی اومدین به احتمال زیاد در آمار قوی هستین. همچنین برای دوستانی که کارشناسی رشته‌های زبان انگلیسی دارن فرصت بسیار خوبیه که از این درس درصد بالایی کسب کنن که بسیار تاثیرگذار خواهد بود.  نقطه قوت خود را بیابید و از آن استفاده کنین. 

 

چطور مطالعه رو شروع کنم؟

این یک حرف شایع هست که بیان می‌کنن من متقاضی تغییر رشته به کارشناسی ارشد روانشناسی هستم و با بقیه فرق دارم! صحبت اینجا کمی سخته و به ناچار افراد به چند دسته تقسیم میشن.

اگر شما رتبه خوب و دانشگاه برتر می‌خواین باید زودتر شروع کنین و برنامه مطالعاتی متفاوتی انتخاب کنین. اگر قرار است مطالعه کاملی داشته باشین ابتدا از هر درس اولویت اول را تهیه کنین و بعضی از دروس رو یک دور روزنامه‌وار بخونین. این دوره باعث میشه که متوجه بشین با کدوم درس‌ها مشکل دارین که وقت بیشتری برایش اختصاص بدین.

همچنین متوجه این نکته میشین که هر درس در مورد چه مبحثیه و این مسئله می‌تونه توی مطالعه مبحثی بهتون کمک کنه. علاوه بر اون متوجه مشین که درسی به کلاس احتیاج داره یا نه و خیلی نکات و فواید دیگه.

این دوره می تواند طی یک ماه قبل از شروع مطالعه انجام بشه یا به مدت طولانی تر مثلا از سال قبل. پس از آشنایی با دروس تفاوت زیادی با سایر داوطلبان ندارین و همان نکاتی که برای آنها ذکر شده برای شما هم مفیده.

اما اگه اینطور نیست، مثلا زمان کمی دارین یا قصد قبولی در دانشگاه‌های برتر رو ندارین، به همون میزان از روش بهینه مطالعه که در سر طیف قرار دارد دور میشین و مطالعه با زمان کمتر و منابع کمتری رو دنبال می‌کنین. در این مورد در شرایط خاص خوندن صرف مجموعه کتاب‌های کمک آموزشی نیز کمک کنندست.

 

آیا امکان قبولی من هست؟

پاسخ این سوال در تعداد کسانی که با رشته غیرمرتبط نه تنها قبول شدن بلکه تونستن رتبه‌های عالی و تک رقمی به دست بیارن مشخصه. در بین کسانی که روان آموزی بوده اند رشته‌های مختلف شامل دامپزشکی، مهندسی، مدیریت و حسابداری، زبان انگلیسی و غیره وجود داشته. فاصله شما با سایر داوطلبان در کنکور تنها با تلاش شما جبران میشه. فاصله در کار بالینی هم تنها به توانایی شخصی شما وابسته است و بس. همه داوطلبان نه تنها شما با گذروندن کارگاه و مطالعه شخصی در این زمینه قوی میشن و متکی به دانشگاه نیستن. تنها همونطور که قبلا ذکر کردیم برای گرفتن پروانه نظام باید حداقل دو مقطع مرتبط خونده باشین.

 

 

 

اشتراک
به من خبر بده
624 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام و وقت بخیر
با مدرک مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی می‌تونیم به روانشناسی بالینی کودک و نوجوان تغییر رشته داد؟

سلام متشکرم وقت شماهم بخیر بله ، حتی میتونین در مقطع ارشد بالینی رو شرکت بفرمایین

1 17 18 19

مطالب مرتبط

روان پزشکی کاپلان

دانلود رایگان ترجمه کاپلان بر اساس DSM-5

  چاپ جدید و به روز شده خلاصه روان‌پزشکی کاپلان و سادوک، مرور کاملی از رشته روان‌پزشکی است ...
مدیر سایت
30 مرداد 1393

نظریه رشد شناختی پیاژه

پیاژه، نظریه پرداز برجسته در زمینه رشد شناختی، نظریه ای بر مبنای تفکر ارائه داد، نظریه او ...
سیما عطاری
22 اردیبهشت 1400
کانال روان آموز

کانال روان آموز در تلگرام

بسیاری از شما همراهان سایت روان آموز قبلا در روبوت روان آموز در تلگرام عضو شده بودید. ...
مدیر سایت
21 مهر 1394