نتیجه بازی با رشته روانشناسی بالینی

تغییرات روانشناسی بالینی

دکتر علی فتحی آشتیانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه عصر روز گذشته کمیته رسیدگی به رشته های مشترک وزارتخانه های  علوم و بهداشت گفت: این کمیته با انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی موافقت کرد.

وی با اشاره به بی تدبیری دولت تدبیر و امید در انتقال رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: در زمانی که از گذشته دور تا کنون، در سراسر دنیا به ویژه در کشورهای پیشرفته بر یکپارچگی نظام آموزشی تاکید می شود و در زمانی که علم جایگاه رفیع و بالایی در نزد فرهیختگان و دانشمندان دارد و در زمانی که رشته های تحصیلی در هر نظام آموزشی دارای تعریف و هدف مشخصی بوده و هریک دارای استقلال و ارزش ویژه ای هستند، یکباره و بدون بررسی ابعاد یک مساله، وزیری که طلایه دار نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است تحت تاثیر اطرافیان خود نامه ای به رئیس جمهور نوشته و درخواست انتقال یک رشته از وزارت خانه ای به وزارت خانه خود می کند.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول علوم انسانی ادامه داد: تا با این کار هم موجب دلخوشی اطرافیان و همقطاران شده و هم موجب دلخوشی جمعی دیگر که منافعشان با حضور متخصصان به تعبیر آنها رقیب، به خطر افتاده، فراهم شود.

فتحی آشتیانی افزود: بدتر از آن متاسفانه رئیس جمهور محترم نیز بدون دستور بررسی ابعاد مساله دستور می دهد این انتقال صورت گیرد ولی وقتی با اعتراض شدید دانشگاه ها، متخصصان، صاحب نظران رور برو می شود به منظور سرپوش گذاشتن بر این اعتراض ها، کمیته ای صوری تشکیل داده و در راس آن فردی را می گمارد که بدون توجه به جنبه های علمی، فنی، وضعیت جهانی، صرفا در راستای منویات ریاست جمهوری و با برگزاری تعدادی جلسات نمایشی حکم انتقال را تایید می کند.

این استاد دانشگاه یادآورشد: بنابراین، بخشی از روانشناسی با ترفندهای سیاسی و سیاسی کاری صرفا در راستای دلخوشی عده ای با برگزاری تعدادی جلسات نمایشی و نه براساس  عقل، منطق و نظر متخصصان و وضعیت جهانی از وزارت علوم جدا شده و به وزارت بهداشت متصل می شود.

وی تصریح کرد: این تصمیم و منطقی که براساس آن اخذ شده، حکم می کند، در آینده رشته حقوق به وزارت دادگستری، تمام رشته های فنی به وزارت صنایع، تمام رشته های کشاورزی به وزارت کشاورزی، تمام رشته های تربیت بدنی به وزارت ورزش و جوانان و تمام رشته های هنر به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی منتقل شود.

فتحی آشتیانی با بیان اینکه وزارت علوم نیز انگار منحل شده، افزود: علی رغم استدلال های قوی در پنج حوزه مورد بحث در این کمیته، ۵۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده توسط کمیته فرمایشی، ۴۳۰ امتیاز را به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اختصاص داده و بر سر لطف و بزرگواری و محبت، ۷۰ امتیاز هم به وزارت علوم اختصاص داد.

وی خاطرنشان کرد: این تصمیم درست برخلاف عقل سلیم بوده و پیشنهادهای جدی ما مبنی بر یکدست کردن برنامه های درسی، سرفصل ها، منابع و تفاهم نامه بین دانشگاه ها برای استفاده از امکانات یکدیگر برای تربیت مناسب تر دانشجویان مورد بی توجهی و کم لطفی واقع شد.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی افزود: با این تصمیم مشخص نیست وزارت بهداشت با این حجم دانشجویان درحال تحصیل در این رشته و نیاز جامعه به این خدمات چه پاسخی خواهد داد.

وی ادامه داد: علاوه برآن نگرانی ما از نگاه تک بعدی، خطی و زیست پزشکی این وزارتخانه به انسان است ضمن اینکه از دست رفتن استقلال رشته روانشناسی و زیرمجموعه قرارگرفتن آن تحت رشته دیگر از جمله نگرانی مهم ما است.

فتحی آشتیانی افزود: به نظر می رسد این تصمیم تهدیدی جدی برای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در پی خواهد داشت.

جالب است که همزمان خبر دیگری از همین خبرگزاری منتشر شده است:

مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی گفت: این موضوع در دست بررسی است و قطعی شدن واگذاری این رشته به وزارت بهداشت، به هیچ عنوان صحت ندارد.

معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: جزئیات بیشتر در این باره به زودی توسط وزارت علوم اعلام می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

توصیه های مجموعه روان آموز برای نگرانی های شما درباره انتقال روانشناسی بالینی وزارت علوم به وزارت بهداشت:
– اول اینکه با شما همدردی می کنم چون این یک تغییر ناگهانی و نابخردانه است اما بهتر است به فکر وضعیت فعلی تان باشید
– این یک تغییر بزرگ است و قطعا نمی تواند به سرعت این انتقال صورت گیرد. بعید است که انتقال واحدها، اساتید، دانشگاه ها و غیره یک شبه رخ دهد! بنابراین به احتمال زیاد در کنکور امسال تغییری ایجاد نمی شود
– لطفا به مطالعه خود ادامه دهید. قطعا تنها اخبار کنکوری از سوی سازمان سنجش اعلام می شود بنابراین فعلا هیچ تغییری در برنامه ندهید.
– ابهام بدترین چیزی است که سراغ یک داوطلب کنکوری می آید و ممکن است که اضطراب زیادی را به شما وارد کرده باشد. فراموش نکنید که این وضعیت برای همه است و نمی تواند مشکلی برای شما ایجاد کند. بنابراین فقط و فقط به درستان فکر کنید.
– این تغییر بیشتر برای تغییررشته ای ها نگرانی ایجاد کرده است. این دوستان هم به مطالعه ادامه دهند و نهایتا این است که اگر بخواهند خیلی محتاطانه عمل کنند در کنار دروس خود، درس عمومی را هم اضافه کنند تا در صورت چنین اتفاق بعیدی، بتوانند رشته عمومی وزارت علوم را امتحان دهند.
– لطفا وقت خود را در گروه های مجازی هدر ندهید. هر آنچه در این گروه ها گفته می شود گمانه زنی های شخصی است و بیشتر باعث نگرانی شماست. بنابراین مثل همیشه توصیه من به اجتناب از وقت گذرانی در این گروه هاست.

91 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام
  من الان ترم دو ارشد عمومي هستم
  ليسانسمم عمومي بود
  ميتونم براي دكتري وزارت بهداشت بخونم؟
  چون دو مقطع عمومي هستم ميگم
  ايا در صورت قبولي در بهداشت در مصاحبه اشكال بوجود مياره؟

 • سلام بنده از امسال میخوام به صورت جدی برای ارشد بالینی بخونم و رشته کارشناسی من غیر مرتبط هست اگه انتقال بدن دیگه نمیشه کاریش کرد؟الان من موندم شروع کنم یا تصمیم دیگه ای بگیرم؟خیلی سردر گمم لطفا راهنمایی کنید.

 • سلام. ببخشید میخواستم بدونم با انتقال بالینی به بهداشت آیا این رشته از دانشگاه آزاد هم حذف میشه؟ با توجه به اینکه برنامم اینه برای کنکور ۹۷ شرکت کنم میخواستم بدونم میتونم روی گزینه دانشگاه آزاد رشته بالینی حساب کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید