روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

5/5 - (1 امتیاز)

واحدهای درسی ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

اگر علاقمند به تحصیل در رشته روانشناسی بالینی وزارت بهداشت هستین، دروسی که باید بگذرونین در ادامه در جداولی تحت عنوان دروس اجباری، دروس اختیاری و دروس جبرانی روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، مرتب شده‌ان که می‌تونین مشاهده کنین. اینکه بدونین چه دروس و واحدهایی در رشته روانشناسی بالینی وزارت بهداشت ارائه میشه می‌تونه حتی توی تصمیم‌گیری شما در رابطه با انتخاب اینکه در کدوم وزارت مشغول به تحصیل بشین تاثیر بذاره.

در رشته روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، دروس تفاوت خیلی زیادی با روانشناسی بالینی وزارت علوم ندارن، اما دوره‌های کارورزی آن‌ها با هم متفاوته. در روانشناسی بالینی وزارت بهداشت دوره کارورزی در محیط بیمارستان و کلینیک‌های وابسته به وزارت بهداشت انجام میشه. اما در وزارت علوم این کارورزی‌ها ممکنه در مراکز مشاوره، کلینیک‌های روانشناسی و کلینیک‌های مشاوره و روانشناسی دانشگاه صورت بگیره و خبری از بیمارستان روانی نیست!

البته حضور در بیمارستان روانی شرایط و ویژگی‌هایی رو می‌طلبه و مناسب همه افراد با هر جور روحیه و آستانه تحملی نیست. برای اینکه بتونین بهتر و با وضعیت شفاف‌تری در رابطه با روانشناسی بالینی وزارت بهداشت یا علوم تصمیم بگیرین می‌تونین با کلیک بر روی این قسمت در مورد تفاوت‌های روانشناسی بالینی وزارت بهداشت و علوم بیشتر بخونین.

دروس اجباری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

تعداد واحد

نظری

عملی

روش ها و طرح های پژوهشی پیشرفته در روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

2

1

1

آمار پیشرفته در روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

1

1

نوروسایکولوژی

1

1

آسیب شناسی روانی پیشرفته

2

2

نظریه های معاصر شخصیت و روان درمانی

2

2

مصاحبه تشخیصی

2

1

1

ارزیابی بالینی 1

2

1

1

معنویت درمانی

1

1

سایکوفارموکوتراپی

1

1

بهداشت روان

1

1

اصول اخلاق حرفه ای در روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

1

1

ارزیابی بالینی 2

2

1

1

گروه درمانی و خانواده درمانی

2

1

1

درمان شناختی رفتاری

3

2

1

کارورزی بالینی

4

پایان نامه

4

واحدهای اختیاری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

دروس اختیاری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، دروسی هستن که شما باید از بین اون‌ها تعداد مشخصی واحد درسی رو بگذرونین، اما اینکه کدوم درس‌ها رو انتخاب کنین کاملا تصمیمش با خودتونه و فقط تعداد واحدهای درسی مورد نیاز مهمه. پس شما در هر ترم تحصیلی با توجه به علاقه خودتون و همچنین دروسی که در اون ترم ارائه شدن، می‌تونین واحدهای درسی اختیاری رو انتخاب کنین تا در پایان دوران تحصیلی تعداد واحد درسی اختیاری‌ مورد نیاز برای رشته روانشناسی بالینی وزارت بهداشت رو گذرونده باشین.

دروس اختیاری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

نظریعملی

آسیب شناسی تحولی پیشرفته

1

1

اصول درمان های روان پویایی

1

1

درمان های فراشناختی

1

1

مداخله های روانشناختی در سومصرف مواد

1

1

مداخله های روانشناختی در اختلالات جنسی

1

1

دروس جبرانی روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

منظور از دروس جبرانی روانشناسی بالینی وزارت بهداشت چیست؟ گذروندن دروس جبرانی توسط دانشجو دو دلیل داره. در حالت اول دانشجو در دوره کارشناسی در رشته غیرمرتبط با رشته دوره کارشناسی ارشد تحصیل کرده و حالا باید برای جبرانی کاستی‌های احتمالی که وجود داره برای گذروندن این دروس در دوره کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت اقدام کنه.

در حالت دوم، گذروندن دروس جبرانی روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، ارتباطی با مرتبط یا غیرمرتبط بودن رشته کارشناسی دانشجو نداره، بلکه به این دلیل هست که میانگین معدل دانشجو در یک ترم تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت کمتر از 12 شده و حالا دانشجو باید برای جبران این مسئله ازدروس جبرانی  انتخاب کنه و واحدهای درسی رو پاس کنه.

 

دروس جبرانی روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

جمعنظریعملی

اصول روانشناسی بالینی در روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

3

3

نظریه های روان درمانی

3

3

کاربرد مقدماتی روش های تشخیص

3

2

1

روانشناسی بالینی کودک

3

3

سیستم های اطلاع رسانی پزشکی

1

0.5

0.5

 

در این مطلب نظاره‌گر چارت درسی روانشناسی بالینی وزارت بهداشت بودیم. با توجه به دروسی که ارائه میشه و دانشجو باید بگذرونه نتیجه می‌گیریم که چارت درسی روانشناسی بالینی وزارت بهداشت تفاوت چندانی با چارت درسی این رشته در وزارت علوم نداره.

تنها نکته‌ای که در مقایسه بین روانشناسی بالینی وزارت بهداشت و روانشناسی بالینی وزارت علوم وجود داره اینه که تعداد واحدهای عملی در روانشناسی بالینی وزارت بهداشت بیشتره و همچنین شرایط برای انجام دوره کارورزی در محیط‌هایی که زیر نظر وزارت بهداشت هستن مثل بیماستان‌ها و کلینیک‌ها بهتر از وزارت علوم هست.

پیشنهاد می‌کنیم با بررسی همه نکات و تفاوت‌های میان روانشناسی بالینی وزارت بهداشت و وزارت علوم، و همچنین در نظر گرفتن علاقه، خصوصیات و ویژگی‌های خودتون در رابطه با اینکه در روانشناسی بالینی وزارت بهداشت تحصیل کنین یا علوم، بهترین تصمیم ممکن رو بگیرین.

البته لازم به ذکره که روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، تنها فرصت شما برای تحصیل در وزارت بهداشت نیست، بلکه علاوه بر روانشناسی بالینی وزارت بهداشت رشته‌های دیگه‌ای مثل بهداشت روان، روانشناسی سلامت و روانشناسی بالینی کودک و نوجوان هم انتخاب‌هایی هستن که شما می‌تونین در کنار روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، بهشون توجه کنین.

اشتراک
به من خبر بده
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات