نکات مشاوره ای: مرور در نیمه راه

مدیر سایت
04 مهر 1394
نکات مشاوره ای
4.6/5 - (5 امتیاز)

در مسیری که برای مطالعه با هم طی می کنیم نکات مشاوره ای به شکل گام به گام را برای شما ارایه می کنیم. دو پستی که قبلا در سایت خوانده اید شامل این دو پست بودند:

نکات مشاوره ای (۱) : شروع اصولی مطالعه کنکور ارشد روانشناسی – اینجا کلیک کنید

نکات مشاوره ای (2) : روش مطالعه کنکور ارشد روانشناسی در دور اول –  اینجا کلیک کنید

سومین بخش نکات مشاوره ای گام به گام را  با هم می خوانیم:

نکات مشاوره ای (3): شیوه مرور در نیمه راه مطالعه

اولین چیزی که بعد از خواندن عنوان ممکن است بگویید این است: من که هنوز کتابی را تمام نکرده ام!! تازه شروع کرده ام!! یعنی عقبم؟؟ در جریان هستید که کنکور سه ماه عقب افتاده است بنابراین شروع در مهرماه مطلوب است و ابدا دیر نیست. ما این پست را برای دوستانی می نویسیم که قبل از اعلام عقب افتادن کنکور شروع به مطالعه کرده بودند و الان در نیمه راه مطالعه هستند. پس لطفا شما دوستان که تازه شروع کرده اید بعدا به سراغ این مطلب بیایید! این نکته بسیاااااااار مهم را به یاد داشته باشید که هرگز خودتان را با دیگری مقایسه نکنید، پیشرفتتان را بر اساس برنامه خودتان بسنجید نه برنامه دیگران! (در کل زندگی همینطور باشید!)

خوب… اول از همه خداقوت و خسته نباشید! یک ، دو یا چند کتاب، میزانش مهم نیست، مهم این است که روی روال برنامه تان باشید! روز اول که برای شروع کتابی برنامه ریزی می کردید فکر تمام شدنش را هم نمی کردید! مطمئن باشید که بقیه مباحث را هم به همین شکل خواهید خواند!

آیا نیازی به دوره در حال حاضر هست؟

در پست قبلی گفته بودیم که در دور اول مطالعه هدفمان این است که یاد بگیریم و خلاصه ای برای دوران مرور تهیه کنیم. یک سوال! این خلاصه ها را کی دوره کنیم؟ به بعضی از دوستان که می گوییم باید این کار را از الان شروع کنید این جواب رو می شنویم: من وقت ندارم! الان کلی مطلب جدید هست که باید بخونم!…یا الان برای مرور زود نیست؟…و جواب ما این است: فرض کنید بعد از دو ماه سراغ کتابی که تمام کرده اید بروید، مطمئنا مجبور خواهید شد زمان بیشتری نسبت به الان از دست بدهید چرا که مطالب از حافظه شما رفته و تثبیت نشده است! پس این یک سرمایه گذاری است نه از دست دادن وقت.

بهترین شیوه مرور چیست؟

شیوه های مختلفی برای مرور وجود دارد که البته یکی از معروف ترین و معتبرترین شیوه ها، روش مرور بر اساس منحنی فراموشی ابینگ هاوس است. جعبه لایتنر هم بر اساس همین منطق طراحی شده است. قصد نداریم در اینجا به جزئیات روش بپردازیم شاید اکثرا هم آشنا باشید. در این شیوه، در فاصله های زمانی منظمی مرور انجام می شود: روز اول مطالعه، یک روز بعد، دو روز پس از دوره اول، چهار روز پس از دوره دوم، هشت روز پس از دوره سوم و الی آخر…شیوه موثری است مخصوصا برای مرور زبان. اما ممکن است فقط برای برخی کارآمد باشد یا فقط برای برخی دروس. مثلا برای شخص بنده فقط برای زبان کارایی داشته است چرا که نمی توانم این حجم از دروس را به این شکل مدیریت کنم که در زمان خاصی دوره شوند. اما برای بعضی دوستان موثر بوده است. اگر با روش ابینگ هاوس پیش می روید یا از جعبه لایتنر استفاده می کنید در حین مطالعه یک کتاب مرور آن هم آغاز می شود.

روش های ساده اما بدون شواهد علمی هم وجود دارند که بعضی با آن راحتتر هستند! مثلا اینکه ابتدا کتابی را مطالعه کنیم و خلاصه ای از آن تهیه کنیم (یا خوب خط کشی کنیم به شکلی که نیازی به مطالعه مجدد کل کتاب نباشد)، بعد از تمام شدن کتاب یک روز در هفته را برای مرور خلاصه ها اختصاص دهیم (مثلا پنج شنبه ها). یا اینکه یک تایم کمی در روز را به مرور مطالب قبلی اختصاص دهیم. این شیوه برنامه ریزی خاصی هم نیاز ندارد همین که اول هفته مشخص کنیم چه روزهایی چه دروسی را مرور می کنیم کافی است. تعداد صفحات هم مهم نیست. من به این شیوه مرور کرده ام و بارها هر درسی مرور شده است. بعضی دروس مثل فیزیولوژی که خیلی فرار بوده اند را هر روز مرور می کردم به شکلی که تعداد مرور آن از شمارش خارج بود! بعضی دروس که مفهومی تر مطالعه شده بودند مثلا رشد، یک بار در هفته مرور می شد. زبان را هم به شیوه جعبه لایتنر مرور کردم.

با هر روشی که راحتتر هستید همان را پیش بگیرید و مرور را شروع کنید. در هر حال لازم است که مرور کنید به هر شکل و روشی! کار سختی نیست! در بازه زمانی که لازم است مرورهای کلی شروع شوند پست مربوطه را خواهیم نوشت. اما در اینجا فقط ذکر میکنم که در مروری که الان انجام می دهید هدف این است که مطلب از ذهن شما نرود و بیشتر و بیشتر تثبیت شود تا زمانی که برمی گردیم راحتتر مرورهای کلی را انجام دهیم. در مرورهای کلی برای هر درس زمان مشخصی شبیه وقتی برای اولین بار مطالعه می شدند اختصاص می دهیم و سعی می کنیم به مطالب انسجام بیشتری دهیم و هر آنچه که برای یک مبحث خاصی باقی مانده (خلاصه، کتب موسسات، جزوه ، …) را بخوانیم، اگر برای درسی دو کتاب را به شکل مبحثی خوانده ایم با هم مرورشان کنیم و چیز نخوانده ای برای آن مبحث خاص باقی نگذاریم. تست زنی و ارزیابی بر اساس آن را هم آن موقع شروع خواهیم کرد. البته دوستانی هم هستند که الان تست زنی می کنند تا با شیوه مطالعه دروس آشنا شوند.

لازم است در اینجا دوستان را دو دسته کنیم. دوستانی که آزمون آزمایشی شرکت کرده اند و دوستانی که شرکت نکرده اند. دوستانی که ازمون ثبت نام کرده اند تا شروع آزمون ها طبق روالی که ذکر شد باید مرور انجام دهند و بعد از شروع آزمون ها هماهنگ با مباحث آزمون دوره های پیش بروند. اگر درسی کلا تا آن موقع تمام شده بود دوره های کلی را طبق مباحث آزمون شروع کنند، اگر درسی باقی مانده بود که بسیاری از دوستان این شرایط را دارند، مباحث باقی مانده را طبق مباحث آزمون ها مطالعه کنند و باقی را هم طبق آزمون ها دوره کنند. برای دسته دوم توصیه اکید داریم که حتما آزمون های جامع را ثبت نام کنند. تا شروع آزمون های جامع باید خودشان شبیه برنامه ریزی که آزمون ها انجام می دهند مباحث را مرتب کنند و بر اساس یک نظم دوره را انجام دهند. وقتی به آزمون های جامع می رسند بهتر است در مرحله مرور آخر باشند.

در نهایت، برای چندمین بار به اهمیت داشتن یک برنامه ریزی بلندمدت تاکید میکنیم. اگر بدانید که هر درسی حدودا (نه قطعا) کی تمام می شود می توانید سرعت مطالعه، زمان لازم، حجم مطالعه و همه چیز را مدیریت کنید. می دانید دوره هر درس کی شروع می شود و کتاب بعدی کی شروع می شود، دوره های کلی کی آغاز می شود، چطور با مباحث آزمون هماهنگ شویم و غیره. بعضی دوستان نمی توانند پیرو چنین برنامه منظمی باشند، اشکالی ندارد برای همین است که می گوییم حدودا بدانید کجای کار هستید و قرار است چه کار کنید، حتی اگر مشخص نکرده باشید که دقیقا هر هفته چه مطالبی مطالعه می شوند.

نکات مشاوره ای کنکور کارشناسی ارشد و دکترای اینجا مطالعه کنید .

اشتراک
به من خبر بده
41 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام خانم خجوی عزیز خسته نباشید خداقوت راستش یه سوالی داشتم من تمام کتابهای مدرسان تموم کردم الان برای دوره چیکار کنم خیلی استرس دارم ممنون میشم

سلام. وقتتون بخیر قبل از هر چیز ممنون از زحماتتون راستش من طبق برنامه شما که گفتید با شروع ازمونها طبق ازمونها مباحث رو بخونیم پیش رفتم و همه مطالب رو خوندم اما همونطور که میدونید خوندن فقط نیمی از راهه و نیمه بیشترش مروره من تصمیم دارم با هر ازمون جامع سنجش یک دور کتابهامو دور کنم و مرور کنم.اما نمیدونستم چطور برای اینکار میشه برنامه ریزی کرد با توجه به اینکه فاصله هر ازمون جامع دو , سه هفته بیشتر نیست. چطور میتونم اینکار رو بکنم. این رو هم بگم که من خلاصه نویسی نکردم و فقط خط… بیشتر »

چقدر عالی ممنونم.

چرا من نیمه ی راه دلسرد و نا امید شدم!!

سلام خانم دکترعزیز.من دوجلدبرک.دوجلدگنجی.فیرس.پنج فصل آمار.سه فصل.روش تحقیق.۱۲فصل فیزیوخوندم.ازمون آزمایشی شرکت نکردم.اما قصد دارم مطابق برنامه مدرسان پیش برم.برنامه ازمون اول که میدیدم متوجه نشدم روان شناسی مرضی مباحث کدوم کتاب هست؟وکودک کدوم فصول بایدخونده بشه؟بنظرتون وقتی مباحث مرتبط با آزمونهاخوندم می تونم مباحث آزمون بعدی بخونم؟ وچند دورباید مباحث یه آزمون بخونم؟یه سوال دیگه اینکه انگیزش وعلم النفس ونظریه های رشدکه تاحالانخوندم مطابق برنامه مدرسان پیش برم.خوبه؟!شرمنده سوالاتم زیادشد.ازاینکه جواب میدین خیلی ممنونم.خداعمرتون بده

من چه جوری استرسم کنترل کنم خیلی فکرای بد میاد سراغم با اینکه شما گفتید وضعم خوبه؟؟؟

سلام من تقریبا از اواسط مرداد ۹۴ شروع کردم به خوندن رشته کارشناسیمم بالینی بوده الان که اواسط ابانه فیزیولوژی و استثنایی و علم النفس هست که یک دور دوره نشده که ان هم در حال اتمامه ولی بقیه درسا مخصوصا رشد که شاید دوره دوم هم نزدیک به اتمام است٬حالا سوال من اینه من کلا نمی تونم ساعات زیادی رو در روز درس بخونم خیلی بشه۵ساعت یا۶ بعضی روزا هم اثلا هیچی نمی خونم شما فکر میکنید وضعیت درسی من چه طوره؟ اینمپگوشه ذهنتون داشته باشید که من هم از هوش نسبتا خوبی برخوردارم وهم موقعی که درس میخونم… بیشتر »

خانم خجوی عزیز. براتون مقدورنیست جزوه آماردکتر فراهانی رو برامون بذارین توسایت.بعد برای کودکان حتماباید کتاب تست بگیرم؟اگربله کدوم مناسب تره؟

سلام همراه دوست داشتنی..سپاس از کمکهاتون.
من 2تا سوال داشتم،ممنون میشم راهنماییم کنین،1_اینکه من تغییر رشته ای هستم،و در مسیر ارشد .نقریبا تا نیمه رسوندم مطالب رو با علاقه بالا،میخواستم بدونم بنظر شما دیر نیست برای موفق شدن در یک دانشگاه خوب؟یکم دچار استرس و نگرانی شدم که عقب باشم نسبت به وضعیت نرمال،
2_بنظر شمااگه بتونم منابع اصلی(رشد لورا و اسیب گنجی و بالینی فیرس و امار و فیزیولوژی )رو تا اخر اذر تموم کنم،شرایط خوب خواهد بود؟نظر شما راجع به تایم مناسب تموم کردن اولیه مطالب چیه؟
بی نهایت ممنونم،شادیهاتون امرداد

سلام خانم خجوی عزیز. ببخشید میشه بفرمایید ازجلد دو کتاب برک کدوم فصول اهمیت کمتری دارن؟ و خوندشون لازم نیست.من تافصل14خوندم. راستی خانم دکترمن یه باردیگه این سوالو پرسیده بودم ولی جواب ندادین.من زبانم خوبه کارشناسی زبان خوندم وبنابه توصیه سرکار ازکتاب هاشمیان دارم میخونم ،شماهمیشه میفرمایین هر روز لغات مرورکنین.حالا سوالم اینه مرور لغات آخر هرچپتر هاشمیان کافیه؟! یا منظور لغات مربوط به کتاب دیگری است؟
ممنون میشم مثل همیشه راهنماییم کنین

سلام خانم دکتر.توی یه سایت دیدم کتاب کرین۵۵۰صفحه است.باتوجه به زمان میترسم نرسم بخونمش.الان دارم برک ۱میخونم ازطرفی هم مدرسان گرفتم.نمیخوام کیفیت فداکنم.شما نظرتون چیه؟! جزوه شماگویا۲۰۰صفحه است یعنی همه نطالب کرین پوشش میده؟! بعدخوندن کرامرواجبه؟چون اونم حجم زیادی داره!یعنی کتابای پوران وسنجش مطالب کرامر ندارن؟؟ خواهشا کمکم کنین

با سلام و تشکر خدمت خانم دکتر و همکارانشون
سوال: با کارشناسی و ارشد روانشناسی عمومی میتوان در آزمون دکتری مشاوره شرکت کرد؟؟
2- برای خرید حداقل 5 جزوه از جزوات شما و همکارانتون چقدر تخفیف داده می شود؟
ممنون از وقتی که برای کمک به علم روانشناسی می گذارید

سلام خانم دکتر
شما مطمئنید؟ ولی بعضی جاها نوشتند فقط روانشناسی بالینی میتونه مشاوره شرکت کنه
منظور من دکتری سراسریه اگه ممکنه منبع موثق برای امتحان سال 95 رو معرفی کنید
ممنون

با سلام و تشکر به خاطر وقتی که میذارید. آیا جزوه ای از 3 جلد کاپلان هم دارید ؟ اگر موجوده چطور میتونم برای خرید اقدام کنم؟ با توجه به اینکه نسخه جدید کاپلان بر طبق DSM-V هم به بازار اومده آیا مطالعه جزوه مربوط به نسخه قبل میتونه برای کنکور دکتری وزارت بهداشت مفید باشه؟ممنونم از لطف شما

سلام.ببخشید خانم دکتر اگر الان اقدام به تهیه مجموعه فیزیولوژی کنم و بعدازدوسه هفته مجموعه دورشدبخوام بگیرم.تخفیف شاملش نمیشه؟چون الان واقعابامتن فیزیولوژی مخصوصا دردوفصل سه وهشت مشکل دارم.و میخوام الان که درفصول آخر هستم برای مرور ازمجموعه شمااستفاده کنم. وبنابه توصیه جنابعالی کرین روبخونم بعدمجموعه شمارو تهیه کنم.ممنون میشم توضیح بدین

سلام خانم دکتر

من جزو افرادی هستم که در میانه راه هستم، به طور مثال دو جلد لورا برگ رو تموم کردم و یا جلد یک آسیب و الان آخرای جلد دو هستم و بقیه هم همین منوال سوالم راجع به کتاب علم النفس هست آیا از الان شروع کنم به خوندن یا میشه یکی دو ماه دیگه هم شروع کرد،در ضمن تغییر رشته ای هستم
ممنون از راهنمایی هاتون

یادم رفت بگم خانم دکتر باوجود تغییر رشته ای بدون قصد شرکت درآزمون آزمایشی و کلاس ندارم. بنظرتون برنامه ریزی چطور بایدباشه؟! چون فرمودین هماهنگ بابرنامه آزمونها؟! برنامه ریزی مناسب چطوره؟ من روزانه فیرس دارم میخونم.درهفته2فصل برک.اگه بشه2فصل آسیب.فیزیولوژی چون بامتنش مشکل دارم 1 فصل.آمارهم تا4فصل خوندم وبازم باهاش مشکل دارم!! البته هنوز خوندن آمار مدرسان شروع نکردم

ممنون میشم مثل همیشه کمکم کنین

سلام مجدد خانم دکتر.بنده خلاصه دارم برای هرفصل برک. ولی منظورتونو متوجه نشدم مبحثی بخونیم؟ یعنی هرمحبث که میخونم بامدرسان همزمان چک کنم و بخونم. برای نظریه های کرین و زنتیک قصد خرید مجموعه شمارو دارم نه خوندن منابع اصلی. همه مباحث پوشش میده دیگه؟! البته به همراه فیزیولوژی؟ تخفیف هم داره؟! چون من پوران و مدرسان و کتابای اصلی هم گرفتم ویه مقدارهزینه شون زیاد شده.
متشکرم

سلام خانم دکتر اول از همه به خاطر سایت خوبتون تشکر میکنم.من پارسال کنکور دادم رتبه بالینی من 201 و رتبه عمومی 174 شد.انتخاب رشته محدودی کردم به خاطر همین هیچ جا نیاوردم میخوام برا سال آینده حتما دانشگاه تهران بیارم ولی اصلا نمیدونم چی کار کنم .پارسال هیچ جا آزمون نمیدادم و بیشتر منبع خوندم .سردرگمم و هیچ کسی ندارم که کمکم کنه .چه منابعی بخونم و چی کار کنم؟

سلام خانم دکتر عزیز.ببخشید یه سوال وقتی دوجلدکتاب برک کامل خوندم برم سراغ مدرسان و نظریه ها؟

سلام
اول از همه تشکر میکنم بابت سایت عالیتون،واقعا حرف نداره،،یه سوال داشتم از خدمتتون،من میخوام ازمون ازمایشی ثبت نام کنم،بنظر شما مدرسان باشه یا تسلط سازمان سنجش؟شدیدا گیر کردم،

مطالب مرتبط

تغییرات مهم کنکور

تغییرات مهم کنکور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به ...
سیما عطاری
03 تیر 1400

طرح تبسم ویژه کنکور ارشد روانشناسی

طرح تبسم، برنامه ویژه مجموعه روان آموز برای پیگیری و هدایت تحصیلی داوطلبان کنکور ارشد و دکتری ...
مدیر سایت
23 اردیبهشت 1397
مشاوره و برنامه ریزی

مشاوره و برنامه ریزی کنکور ارشد و دکتری روانشناسی

مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی شامل موارد زیر می باشد:  در این طرح به شما کمک کنیم تا ...
مدیر سایت
14 مرداد 1393