تفاوت دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

مدیر سایت
02 تیر 1401
دکتری روانشناسی بهداشت و علوم
4.7/5 - (9 امتیاز)

تفاوت دکتری روانشناسی بهداشت و علوم از مسائل پر چالش برای داوطلبان دوره دکتری است. شاید برای شما هم سوال باشه که بدونین تفاوت دکتری روانشناسی بهداشت و علوم در چه مسائلی است؟ کنکور این دو وزارت به چه شکله و چه شرایط پذیرشی داره؟ دوره تحصیل در هر کدوم از وزارت‌ها دارای چه ویژگی‌هاییست؟ شرایط کاری در آینده برای هر کدوم از فارغ‌التحصیلان این وزارت‌ها به چه صورتیه؟

تفاوت دکتری روانشناسی بهداشت و علوم در زمینه کنکور

ابتدا به بررسی این مسئله می‌پردازیم که کنکور هر کدوم از این وزارت‌ها چه ویژگی‌هایی داره، در چه تاریخی و به چه شکلی برگزار میشه. چه افرادی مجاز به شرکت در هر کدوم از این کنکورها هستن، چه دروسی امتحان گرفته میشه، منابع امتحانی به چه صورته، در مصاحبه چه اتفاقی میوفته و… .

شرکت کنندگان دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

دکتری روانشناسی وزارت علوم دارای گرایش‌های تربیتی، عمومی، بالینی، سلامت، خانواده و سلامت جنسی، صنعتی و سازمانی و روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنائی میشه. همچنین در رشته علوم شناختی هم در دو گرایش روان‌شناسی شناختی و شناخت اجتماعی دانشجو می‌پذیره.

مدارک ارشد قابل قبول برای شرکت در آزمون دکتری وزارت علوم شامل تمام گرایش‌های روانشناسی، علوم تربیتی، بهداشت و درمان و توانبخشی (علوم پزشکی) است.

دکتری روانشناسی وزارت بهداشت فقط دارای گرایش روانشناسی بالینی و روانشناسی نظامی هست که البته گرایش روانشناسی نظامی مختص کادر نظامی و انتظامی می‌باشد. در رابطه با کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، گرایش‌های قابل قبول شامل روانشناسی در کلیه گرایش‌ها، روانسنجی و مشاوره است. دکتری در وزارت بهداشت گرایش‌های جدید دیگه‌ای به غیر از رشته روانشناسی داره که می‌تونین بر حسب علاقه و رشته ارشد خود اون‌ها رو انتخاب کنین.

برای ثبت نام در کنکور وزارت بهداشت باید مدرک زبان داشته باشین. البته برای کسانی که نتونن که نمره حد نصاب رو کسب کنن، تا آزمون جامع فرصت داده شده. برای ثبت نام وزارت علوم نیازی به مدرک زبان نیست اما تا آزمون جامع حتما باید مدرک زبان خود را تحویل دهید.

برای مشاهده سایر گرایش‌های روانشناسی وزارت بهداشت اینجا کلیک کنید

تاریخ برگزاری دکتری روانشناسی بهداشت و علوم در چه زمانیست؟

طبق دفترچه ثبت نام کنکور سال‌ 1401، کنکور دکتری روانشناسی وزارت بهداشت در ابتدای تیر‌ماه و کنکور دکتری روانشناسی وزارت علوم اوایل اسفندماه برگزار میشه.

برای شرکت در هر دو کنکور به طور همزمان مانعی وجود نداره. برای اینکه از مهلت ثبت نام این آزمون‌ها جا نمونین باید ذکر کنیم که ثبت نام آزمون دکتری وزارت علوم در اوایل آذر‌ماه و وزارت بهداشت در نیمه دوم اسفندماه صورت می‌گیره.

مواد امتحانی دکتری روانشناسی بهداشت و علوم چه تفاوتی دارن

کنکور دکتری روانشناسی وزارت علوم در هر سه گرایش مواد امتحانی یکسانی داره. دروس تخصصی با ضریب چهار شامل روانشناسی رشد، روانشناسی مرضی و آمار و روش تحقیق، زبان عمومی با ضریب یک و استعداد تحصیلی با ضریب یک مواد امتحانی وزارت علوم هستند. مهم‌ترین تفاوت در مواد امتحانی دکتری روانشناسی بهداشت و علوم، درس استعداد تحصیلی و زبان عمومی است که در کنکور وزارت بهداشت وجود نداره. همچنین در وزارت بهداشت مواد امتحانی بسته به گرایش شما متفاوت خواهد بود.

 

منابع امتحانی هر وزارت

منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت تقریبا همون منابع ارشده، گرچه برخلاف کنکور ارشد، منابع توسط خود وزارت بهداشت اعلام نمیشه و ما بر اساس نظر رتبه‌های برتر سال‌‌های قبل این منابع رو برای شما جمع آوری کرده ایم.

برای مشاهده منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت اینجا کلیک کنید

برای مشاهده منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت علوم اینجا کلیک کنید

تاثیر مصاحبه در پذیرش دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

در این مورد کنکور وزارت علوم و بهداشت کاملا برعکس یکدیگر هستن، البته این مسئله تا وقتی صحت داره که کنکور وزارت علوم مانند سال‌های قبل برگزار بشه. در هر صورت تاثیر مصاحبه در وزارت علوم بیشتره. تاثیر آزمون و مصاحبه در کنکور علوم به ترتیب 30 و 70 درصده، اما در کنکور بهداشت به ترتیب 70 و 30 درصد است.

تفاوت دوران تحصیل در دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

تنها دونستن شرایط پذیرش در کنکور دکتری روانشناسی بهداشت و علوم کافی نیست و لازمه که شما از شرایط تحصیل در هر یک از وزارت‌ها و حتی به طور جزئی‌تر دانشگاه‌ها مطلع باشین و بدونین که قراره در ادامه مسیر زندگی، طی چند سال به شما چی بگذره.

شرایط خوابگاه

وزارت بهداشت برای دانشجویان دکتری خود خوابگاه در نظر نگرفته است، اما برای همه دانشجویان وامی جهت گرفتن خوابگاه وجود دارد. عدم وجود خوابگاه از نظر داوطلبان این کنکور مشکل و مانع بزرگی محسوب میشه. وزارت علوم برای دانشجویان روزانه خود خوابگاه داره اما برای دانشجویان شبانه تعهدی ندارد.

لزوم حضور تمام وقت در دانشگاه

به طور کلی در دوران تحصیل دکتری شما متعهد هستین که تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشین. اما در وزارت علوم و بهداشت تفاوت‌هایی در این زمینه هست. دانشجوی دکتری وزارت بهداشت حضور و غیاب داره و بابت حضورش در دانشگاه و کلینیک حقوقی دریافت می‌کنه. در وزارت علوم نیز دانشجو ملزمه که تمام وقت در دانشگاه باشه اما نه در کلینیک، بلکه به عنوان دستیار یک استاد. دانشجوی دکتری وزارت علوم زمان آزاد بیشتری برای کار خارج از دانشگاه داره و حقوقی هم دریافت نمی‌کنه. لازم به ذکره که دانشجوی دکتری کلا در طول زمان تحصیل، پروانه اشتغال نداره و دانشجویانی که در حال درمانگری هستن بدون پروانه مشغول به کار هستن.

طرح اجباری دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

در وزارت علوم پس از فارغ‌التحصیلی دانشجو تعهدی به دانشگاه نداره، اما در وزارت بهداشت دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی به مدت 5 سال طرح اجباری داره. در این طرح وزارت خانه بسته به نیاز خود در بخش هیئت علمی یا درمانگاه‌ها در سطح کشور از دانشجویان خود استفاده می‌کنه و اون‌ها رو به بخشی که مورد صلاحدیدش باشه اعزام می‌کنه.

کار عملی در دوره دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

مثل دوران ارشد، کار عملی در وزارت بهداشت بیشتر از علومه. دانشجویان وزارت بهداشت دوره‌ای رو در بیمارستان کار می کنن که می‌تونه مشابه دوره اینترن پزشکی در نظر گرفته بشه. این دسته از دانشجویان حقوق هم دریافت می کنن. در وزارت علوم، بسته به گرایش تحصیلی، کار عملی متفاوته. در حال حاضر دانشگاه های شیراز، بهشتی، شاهد، تبریز، خوارزمی و علامه طباطبایی گرایش روانشناسی بالینی دارن که در این میان دانشگاه‌های بهشتی و شاهد در پایان دورات تحصیل، کار عملی بیشتری دارن و کلینیک‌هایی هم در این راستا دارن.

سایر دانشگاه‌ها بسته به امکانات و برنامه‌های دانشگاه و گرایش‌های آن‌ها، کارورزی‌های متفاوتی دارن. البته با توجه به اینکه اکثر دانشگاه‌های علوم گرایش دکتری عمومی دارن، مسئله کمتر بودن دوره کارورزی در وزارت علوم غیرمنطقی نیست. دکترای سلامت هم فقط یک ترم کارورزی در بیمارستان داره.

کار پژوهشی در دوره تحصیل

میزان کار پژوهشی در وزارت علوم بیشتر از وزارت بهداشته و بهش تاکید میشه. در وزارت بهداشت نه تاکیدی به این قضیه هست نه زمانی برای آن وجود داره.

 

نظرتون رو برای ما کامنت کنید کمتر از ۳۰ دقیقه از ما پاسخ دریافت کنید
اشتراک
به من خبر بده
89 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام
خواستم بدونم از نظرِ کاری و شغلی بعداز فارغ التحصیل شدن چه تفاوتی باهم دارن این دو مدرک؟ اصلا فرقی دارن از نظرِ سطح و نوع کاری یافقط این تفاوت در شکل آموزش هست و بعداز گرفتن مدرک هر دو روانشناس هستن و برامثال میتونن تدریس یا کارمشاوره انجام بدن دریک سطح؟
ممنونم

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم الان که وزارت بهداشت روانشناسی سلام رو در مقطع کارشناسی ارشد آورده کدوم دانشگاه ها و کدوم شهر ها این رشته رو دارن ؟

سلام
در پاسخ های بالا یکبار گفتید با ارشد روانشناسی و کارشناسی غیر مرتبط می شه دکتری وزارت بهداشت شرکت کرد، یکبار گفتید نه نمی شه باید هر دو مرتبط باشه. بالاخره کدوم درسته؟

سلام
خواستم بدونم کسی ک دکترای وزارت علوم داره میتونه دکترای وزارت بهداشت شرکت کنه یا نمیشه دوبار دکترا گرفت؟
ممنون

سلام.با فوق لیسانس بالینی کودک می شود ذکتری بالینی بهداشت شرکت کرد؟ با تشکر

سلام. در مصاحبه خانم آخانی خوندم که در مصاحبه دکتری بهداشت سوالاتی درباره رویکرد درمانی و تجارب بالینی پرسیده میشه. من ترم 4ارشد بالینی دانشگاه تهران با لیسانس غیر مرتبط هستم و هیچگونه تجربه بالینی و کار درمان ندارم. اگه رتبه خوبی داشته باشم و از پایان نامه هم مقاله در بیارم چقدر احتمال داره منو تو مصاحبه بپذیرن؟

با سلام / سوالی داشتم در مورد طرحی که فارغ التحصیلان دانشگاه های علوم پزشکی که باید بعد از اتمام تحصیل به انجام برسانند. در زمانی که فرد خودش رو برای انجام طرح به وزارت بهداشت معرفی میکند ، انتحاب محل انجام طرح چگونه هست ؟؟ آیا وزارت بهداشت به مانند کسانی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای طرح می روند، به افراد دارای مدرک دکترا در روانشناسی بالینی نیز این اختیار نسبی رو برای محل انجام طرح قائل می شود؟؟ یا نه اجبارآ همان جایی که خود وزارت لازم دارد ، باید طرح انجام شود؟؟

سلام. آیا واقعا باید مدرک زبان را در آزمون دکتری بهداشت در زمان ثبت نام داشته باشیم؟ باتوجه به اینکه زمان ثبت نام آزمون در اردیبهشت ماه اعلام شده و زمان ثبت نام آزمون های msrt و mhle در سال آینده هنوز مشخص نشده. اگر مدرک زبان را در زمان ثبت نام نداشته باشیم امکان شرکت در آزمون را نداریم؟

سلام… کسی که دکتری بهداشت قبول میشه میتونه حین تحصیل دکتری تو بهداشت دکتری علوم بده و در صورت قبولی بره اونجا یا برعکس؟

خسته نباشید,میشه راجع به بازار کار روانشناسی بالینی هم بگید؟ایا با مدرک ارشد میشه درامدی داشت؟و با مدرک دکترا چه زمینه کاری داره؟

ببخشید من جواب سوالمو هنوز پیدا نکردم. آیا در بعضی سالها وزارت بهداشت تبریز دانشجوی دکترای روانشناسی بالینی پذیرش داشته ؟ یعنی زمینه شو داره حداقل؟

با تشکر از مدیر محترم سایت مب خواستم بدونم که آیا رشته روانشناسی بالینی وزارت بهداشت در شهر تبریز هم وجود داره؟

تا اونجایی که من میدونم کافیه که فقط کارشناسی ارشد مرتبط باشه.

ممنون

سلام ببخشید در بهداشت رتبه مهمتر از رزومس و با ارشد روانشناسی و کارشناسی غیر مرتبط میشه شرکت کرد؟

Salam. Man shenidam ke taahodesh 10 sale vali shoma migin 5 sale

بالاخره تو این زمینه یه توضیح جامع خوندم ، مرسی از مدیر سایت :)

خواهش میکنم سپاس از شما

با سلام و با تشکر از مطلب خوبتون. لطفا بفرمایید دکترای روانشناسی کودکان استثنایی زیر گروه چه رشته ای قرار می گیرد که در مطلب بالا نوشته اید دکتری روانشناسی وزارت علوم سه گرایش دارد سلامت، عمومی و بالینی. اگر می خواهید بگویید علوم تربیتی پس چرا کلمه روانشناسی اول رشته قرار گرفته است. مثل مجموه روانشناسی ارشد دو سال قبل هم نیست که زیر مجموعه علوم تربیتی 2 باشد چون سازمان سنجش هم الان آن را زیر گروه مجموعه روانشناسی 2 قرار داده است؟

سلام.تلاش شما برای قرار دادن مطالب جدید و اطلاع رسانی درست قابل تقدیره.خیلی ممنون 1.در پاسخ شما به یکی از دوستان خواندم که یکی از دوستان شما با مدرک ارشد علوم ،دکتری بهداشت قبول شدن.می تونم رتبه ایشان رو بدونم؟آیا کار بالینی خاصی انجام داده بودن و یا رزومه شون بالینی بوده؟ 2.من با خودم تعارف ندارم می خوام بدونم اگه کسی که ارشدش روانشناس عمومی بوده اگر امکان قبولیش با رتبه خوب بالاست حالا که وقت مناسبی دارم(بیشتر از 2 سال) از همین حالا کم کم شروع به خواندن منابع کنم و اگر نه درصدد قبولی در همان وزارت… بیشتر »

من هم ارشد روانشناسی عمومی هستم و شرایطم مثل شماست . میخواستم شروع به خوندن کنم .

salam bebakhshid yani man k ezdevaj kardam va nemitoonam jaye dige vase tarh beram nemishe k aslan naram akhe kheili doost daram vase vezarate behdasht bekhoonam vali ba in ghesmatesh kheili moshkel daram

میشه محل طرح رو خود دانشجو انتخاب کنه؟ و یا اینکه مبلغی رو پرداخت کنه و طرح نگطرونه؟

مطالب مرتبط

بالینی وزارت بهداشت

مشاوره تحصیلی با رتبه برتر روانشناسی بالینی

در جهت مشاوره تخصصی به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، سرکار خانم مریم صدیق ...
مدیر سایت
07 بهمن 1393
کنکور

خواب در ایام کنکور

چقدر خواب در ایام کنکور لازم است ؟ خواب! بله، جذاب‌ترین فعالیت ممکن وقتی که کلی کار برای ...
سیما عطاری
19 اردیبهشت 1400
مطالعه کنکور ارشد روانشناسی

مطالعه کنکور ارشد روانشناسی

روش مطالعه کنکور ارشد روانشناسیروش مطالعه کنکور ارشد روانشناسی به صورت تجربی و بر اساس نیازها، سوالات، ...
مدیر سایت
26 خرداد 1400