تفاوت دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

مدیر سایت
02 تیر 1401
دکتری روانشناسی بهداشت و علوم
4.7/5 - (9 امتیاز)

تفاوت دکتری روانشناسی بهداشت و علوم از مسائل پر چالش برای داوطلبان دوره دکتری است. شاید برای شما هم سوال باشه که بدونین تفاوت دکتری روانشناسی بهداشت و علوم در چه مسائلی است؟ کنکور این دو وزارت به چه شکله و چه شرایط پذیرشی داره؟ دوره تحصیل در هر کدوم از وزارت‌ها دارای چه ویژگی‌هاییست؟ شرایط کاری در آینده برای هر کدوم از فارغ‌التحصیلان این وزارت‌ها به چه صورتیه؟

تفاوت دکتری روانشناسی بهداشت و علوم در زمینه کنکور

ابتدا به بررسی این مسئله می‌پردازیم که کنکور هر کدوم از این وزارت‌ها چه ویژگی‌هایی داره، در چه تاریخی و به چه شکلی برگزار میشه. چه افرادی مجاز به شرکت در هر کدوم از این کنکورها هستن، چه دروسی امتحان گرفته میشه، منابع امتحانی به چه صورته، در مصاحبه چه اتفاقی میوفته و… .

شرکت کنندگان دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

دکتری روانشناسی وزارت علوم دارای گرایش‌های تربیتی، عمومی، بالینی، سلامت، خانواده و سلامت جنسی، صنعتی و سازمانی و روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنائی میشه. همچنین در رشته علوم شناختی هم در دو گرایش روان‌شناسی شناختی و شناخت اجتماعی دانشجو می‌پذیره.

مدارک ارشد قابل قبول برای شرکت در آزمون دکتری وزارت علوم شامل تمام گرایش‌های روانشناسی، علوم تربیتی، بهداشت و درمان و توانبخشی (علوم پزشکی) است.

دکتری روانشناسی وزارت بهداشت فقط دارای گرایش روانشناسی بالینی و روانشناسی نظامی هست که البته گرایش روانشناسی نظامی مختص کادر نظامی و انتظامی می‌باشد. در رابطه با کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، گرایش‌های قابل قبول شامل روانشناسی در کلیه گرایش‌ها، روانسنجی و مشاوره است. دکتری در وزارت بهداشت گرایش‌های جدید دیگه‌ای به غیر از رشته روانشناسی داره که می‌تونین بر حسب علاقه و رشته ارشد خود اون‌ها رو انتخاب کنین.

برای ثبت نام در کنکور وزارت بهداشت باید مدرک زبان داشته باشین. البته برای کسانی که نتونن که نمره حد نصاب رو کسب کنن، تا آزمون جامع فرصت داده شده. برای ثبت نام وزارت علوم نیازی به مدرک زبان نیست اما تا آزمون جامع حتما باید مدرک زبان خود را تحویل دهید.

برای مشاهده سایر گرایش‌های روانشناسی وزارت بهداشت اینجا کلیک کنید

تاریخ برگزاری دکتری روانشناسی بهداشت و علوم در چه زمانیست؟

طبق دفترچه ثبت نام کنکور سال‌ 1401، کنکور دکتری روانشناسی وزارت بهداشت در ابتدای تیر‌ماه و کنکور دکتری روانشناسی وزارت علوم اوایل اسفندماه برگزار میشه.

برای شرکت در هر دو کنکور به طور همزمان مانعی وجود نداره. برای اینکه از مهلت ثبت نام این آزمون‌ها جا نمونین باید ذکر کنیم که ثبت نام آزمون دکتری وزارت علوم در اوایل آذر‌ماه و وزارت بهداشت در نیمه دوم اسفندماه صورت می‌گیره.

مواد امتحانی دکتری روانشناسی بهداشت و علوم چه تفاوتی دارن

کنکور دکتری روانشناسی وزارت علوم در هر سه گرایش مواد امتحانی یکسانی داره. دروس تخصصی با ضریب چهار شامل روانشناسی رشد، روانشناسی مرضی و آمار و روش تحقیق، زبان عمومی با ضریب یک و استعداد تحصیلی با ضریب یک مواد امتحانی وزارت علوم هستند. مهم‌ترین تفاوت در مواد امتحانی دکتری روانشناسی بهداشت و علوم، درس استعداد تحصیلی و زبان عمومی است که در کنکور وزارت بهداشت وجود نداره. همچنین در وزارت بهداشت مواد امتحانی بسته به گرایش شما متفاوت خواهد بود.

 

منابع امتحانی هر وزارت

منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت تقریبا همون منابع ارشده، گرچه برخلاف کنکور ارشد، منابع توسط خود وزارت بهداشت اعلام نمیشه و ما بر اساس نظر رتبه‌های برتر سال‌‌های قبل این منابع رو برای شما جمع آوری کرده ایم.

برای مشاهده منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت اینجا کلیک کنید

برای مشاهده منابع کنکور دکتری روانشناسی بالینی وزارت علوم اینجا کلیک کنید

تاثیر مصاحبه در پذیرش دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

در این مورد کنکور وزارت علوم و بهداشت کاملا برعکس یکدیگر هستن، البته این مسئله تا وقتی صحت داره که کنکور وزارت علوم مانند سال‌های قبل برگزار بشه. در هر صورت تاثیر مصاحبه در وزارت علوم بیشتره. تاثیر آزمون و مصاحبه در کنکور علوم به ترتیب 30 و 70 درصده، اما در کنکور بهداشت به ترتیب 70 و 30 درصد است.

تفاوت دوران تحصیل در دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

تنها دونستن شرایط پذیرش در کنکور دکتری روانشناسی بهداشت و علوم کافی نیست و لازمه که شما از شرایط تحصیل در هر یک از وزارت‌ها و حتی به طور جزئی‌تر دانشگاه‌ها مطلع باشین و بدونین که قراره در ادامه مسیر زندگی، طی چند سال به شما چی بگذره.

شرایط خوابگاه

وزارت بهداشت برای دانشجویان دکتری خود خوابگاه در نظر نگرفته است، اما برای همه دانشجویان وامی جهت گرفتن خوابگاه وجود دارد. عدم وجود خوابگاه از نظر داوطلبان این کنکور مشکل و مانع بزرگی محسوب میشه. وزارت علوم برای دانشجویان روزانه خود خوابگاه داره اما برای دانشجویان شبانه تعهدی ندارد.

لزوم حضور تمام وقت در دانشگاه

به طور کلی در دوران تحصیل دکتری شما متعهد هستین که تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشین. اما در وزارت علوم و بهداشت تفاوت‌هایی در این زمینه هست. دانشجوی دکتری وزارت بهداشت حضور و غیاب داره و بابت حضورش در دانشگاه و کلینیک حقوقی دریافت می‌کنه. در وزارت علوم نیز دانشجو ملزمه که تمام وقت در دانشگاه باشه اما نه در کلینیک، بلکه به عنوان دستیار یک استاد. دانشجوی دکتری وزارت علوم زمان آزاد بیشتری برای کار خارج از دانشگاه داره و حقوقی هم دریافت نمی‌کنه. لازم به ذکره که دانشجوی دکتری کلا در طول زمان تحصیل، پروانه اشتغال نداره و دانشجویانی که در حال درمانگری هستن بدون پروانه مشغول به کار هستن.

طرح اجباری دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

در وزارت علوم پس از فارغ‌التحصیلی دانشجو تعهدی به دانشگاه نداره، اما در وزارت بهداشت دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی به مدت 5 سال طرح اجباری داره. در این طرح وزارت خانه بسته به نیاز خود در بخش هیئت علمی یا درمانگاه‌ها در سطح کشور از دانشجویان خود استفاده می‌کنه و اون‌ها رو به بخشی که مورد صلاحدیدش باشه اعزام می‌کنه.

کار عملی در دوره دکتری روانشناسی بهداشت و علوم

مثل دوران ارشد، کار عملی در وزارت بهداشت بیشتر از علومه. دانشجویان وزارت بهداشت دوره‌ای رو در بیمارستان کار می کنن که می‌تونه مشابه دوره اینترن پزشکی در نظر گرفته بشه. این دسته از دانشجویان حقوق هم دریافت می کنن. در وزارت علوم، بسته به گرایش تحصیلی، کار عملی متفاوته. در حال حاضر دانشگاه های شیراز، بهشتی، شاهد، تبریز، خوارزمی و علامه طباطبایی گرایش روانشناسی بالینی دارن که در این میان دانشگاه‌های بهشتی و شاهد در پایان دورات تحصیل، کار عملی بیشتری دارن و کلینیک‌هایی هم در این راستا دارن.

سایر دانشگاه‌ها بسته به امکانات و برنامه‌های دانشگاه و گرایش‌های آن‌ها، کارورزی‌های متفاوتی دارن. البته با توجه به اینکه اکثر دانشگاه‌های علوم گرایش دکتری عمومی دارن، مسئله کمتر بودن دوره کارورزی در وزارت علوم غیرمنطقی نیست. دکترای سلامت هم فقط یک ترم کارورزی در بیمارستان داره.

کار پژوهشی در دوره تحصیل

میزان کار پژوهشی در وزارت علوم بیشتر از وزارت بهداشته و بهش تاکید میشه. در وزارت بهداشت نه تاکیدی به این قضیه هست نه زمانی برای آن وجود داره.

 

نظرتون رو برای ما کامنت کنید کمتر از ۳۰ دقیقه از ما پاسخ دریافت کنید
اشتراک
به من خبر بده
89 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام
روزتون بخیر
ممنونم از اطلاعاتی ک در اختیار گذاشتید
همسر من تازه ترم ۲ کارشناسی روانشناسی دانشگاه پیام نور رو میخونن و خیلی ب این رشته علاقه دارن و میخوان تا مقطع دکترا ادامه بدن
اما خب بازار کار هم خیلی براشون مهمه
من طبق مطالعاتم متوجه شدم ک روانشناسی بالینی بازار کار بیشتری داره
برای مقطع دکتری بالینی وزارت بهداشت بهتره یا علوم؟
و اینکه میشه راهنمایی کنید ک باید چیکارکنن ک موفق بشن توی این رشته
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

خیلی ممنون از پاسختون
فقط یه سوال دیگه
اینکه آیا اصلا این امکان وجود داره با ارشد روانشناسی وزارت علوم ، دکتری وزارت بهداشت پذیرفته بشم؟
و اینکه آیا نظام ، همون نظام پزشکیه یا نظامی هست که وزارت علوم میده؟

سلام من کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت وزارت بهداشت دانشگاه ایران رو دارم
میخوام روانشناسی بخونم واسه ارشد
ولی وزارت بهداشت نمیشه و باید وزارت علوم بخونم
سوالم اینه که اگه ارشد وزارت علوم داشته باشم و دکتری هم بخوام توی وزارت بهداشت بخونم اون وقت بهم نظام پزشکی تعلق میگیره یا نه؟

سلام من کارشناسی علوم تربیتی گرایش راهنمایی ومشاوره هستم. میتونم. ارشد بالینی وزارت بهداشت بخونم؟ لطفا جوابمو. بدید ممنون میشم

سلام ببخشید یکی دوتا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین

دکتری بالینی وزارت بهداشت دو گرایش داره؟
پژوهشی و آموزشی؟؟

و اینکه با دکتری پژوهشی میشه کلینک زد و کار بالینی انجام داد ؟؟؟

و آ یا دکتری پژوهشی بالینی توو دوران تحصیل همون مزایای دکتری آموزشی رو داره؟؟

سلام
من کارشناسی پیام نور بدون کنکور خوندم روانشناسی عمومی. می توانم ارشد و دکترارو وزارت بهداشت شرکت کنم یا نه؟

سلام ببخشيد من كارشناسي مهندسي كامپيوتر و ارشد باليني دارم ميتونم براي دكتري كنكور وزارت بهداشت شركت كنم؟

امکان داره فردی ارشد بالینی وزارت بهداشت بخونه و دکتری رو برای وزارت علوم اقدام کنه؟ به نظرتون کار درستیه؟

سلام.در همه گرایش های روانشناسی مقطع دکتری وزارت بهداشت طرح وجود داره؟

سلام خسته نباشید
من مدرک کارشناسی ام غیرمرتبط با روانشناسی بالینی در ارشد هستش.
شنیدم اگه غیرمرتبط باشیم اجازه زدن دفتر مشاوره نمیدن. از اونجا که گرفتن مدرک دکترا 4 تا 5 سال طول میکشه توصیه تون چیه؟ یعنی به جای ادامه تحصیل در مقطع دکترا با همین ارشد چی کار کنم تا موفق بشم مشاوره بدم؟

با سلام من کارشناسی بالینی دارم و ارشد روانسنجی میخواستم بدونم ایا میشود در دکتری روانشناسی وزارت علوم و دکتری بالینی وزارت بهداشت شرکت کنم و البته من الان 5 سال از ازمونها دور بودم و اگر میشود راهنمایی نمائید از کجا و چطور شروع کنم.

سلام
امکانش هست که مدرک کارشناسی و ارشد هر دو بالیمی از وزارت علوم باشه ولی دکتری وزارت بهداشنگت بپذیرنت ؟ یا این که وزارت بهداشت در مقطع دکتری فقط کسایی رو میپذیره که ارشد هم وزارت بهداشت بوده باشن؟ ممنون میشم پاسخ بدید

سلام من کارشناسی عمومی هستم و دکترای بالینی از ازاد دارم ولی به بنده مجوز کاینیک نمی دن لطفا جواب بدین

سلام
با ارشد بالینی از دانشگاه آزاد میشه دکترا وزارت بهداشت شرکت کرد؟ وزارت علوم امکانش نیست آزاد به سراسری . بهداست هم همین طوره؟

در ازمون دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت فرد به استخدام رسمی وزارت بهداشت در میاد یا خیر؟؟

من کارشناسی مامایی وارشد مشاوره وراهنمایی ازوزارت علوم دانشگاه آزاددارم تحت چه شرایطی میتونم درآزمون دکتری یکی ازرشته های پیراپزشکی مثلا دکتری بهداشت یاآموزش پزشکی و..شرکت کنم

سلام ببخشید من ارشد روان پرستاری هستم امکان شرکت در دکتری بالینی وزارت بهداشت رو دارم؟؟ وزارت علوم چطور؟

سلام و خسته نباشید خدمت شما.
چند سوال کوتاه دارم، :
طول مقطع دکتری روانشناسی بالینی چند سال است؟
حقوق دریافتی دانشجویان دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت حین تحصیل
حدودا چقدر است؟
هدفم از این رشته،خدمت کردن به مردم است.
آیا به انذازه یک پزشک متخصص مجرب،میشود مشمول دعای خیر خیل عظیمی از مردم شد؟

سلام. ببخشید من کارشناسی ارشد مشاوره هستم. میخوام بدونم شانس قبولی من در کنکور دکترای وزارت بهداشت چقدره؟ و آیا امکان داره؟ برای اینکه شانس قبولیم بالاتر بره چه شرایطی وجود داره؟

سلام
من ليسانس رياضي كاربردي از دانشگاه آزاد تهران دارم، براي ادامه ميخواهم cilinical psychology phd رو از آمريكا بگيرم آيا بعد از اخذ مدرك، ارزشيابي با وزارت علوم است يا وزارت بهداشت؟
درضمن در آمريكا رشته psyD هم داريم كه در واقع Doctorate of cilinical Psychology هست و برعكس phd كه بيشتر بر research تمركز دارد،psyD بر كار با بيمار متمركز است.و در ضمن دوره psyD يكسال كمتر از Phd است.آيا در ايران هم psyD داريم؟

مطالب مرتبط

دانلود رایگان خلاصه تغییرات dsm-5

داوطلبان کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی حتما در جریان هستید که نسخه پنجم راهنمای تشخیصی و آماری ...
مدیر سایت
15 مرداد 1393
بالینی وزارت بهداشت

مشاوره تحصیلی با رتبه برتر روانشناسی بالینی

در جهت مشاوره تخصصی به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، سرکار خانم مریم صدیق ...
مدیر سایت
07 بهمن 1393
جمع بندی کنکور ارشد روانشناسی

توصیه هایی برای جمع بندی ارشد سراسری

چند روزی است که قصد دارم درباره جمع بندی مطلبی بنویسم اما نگران بودم! احتمالا در سایت ...
مدیر سایت
15 اسفند 1394