تجربه های مصاحبه دکتری روانشناسی

مدیر سایت
25 شهریور 1393
4.8/5 - (5 امتیاز)

مهم ترین بخش قبولی در مقطع دکتری روانشناسی مصاحبه آن است و یکی از بهترین راه ها برای آشنایی با آن کسب تجارب دیگران است. کسانی که سال قبل در مصاحبه ها شرکت کردند و قبول نشدند باید به این تجربه به عنوان فرصتی نگاه کنند که نسبت به دیگران دارند! چرا که شرکت در آزمون دکتری روانشناسی و مصاحبه ها حتی اگر می دانید که قبول نمی شوید وسیله ای است برای رسیدن به هدفتان در سال بعد. بنابراین همین جا تاکید می کنم که شرکت در ازمون و مصاحبه ها را در هر دانشگاهی از دست ندهید. من در اینجا قصد دارم تجاربم را در پنج دانشگاهی که انتخاب کردم در اختیار دوستانم بگذارم. دانشگاه ها را به ترتیب اولویت انتخابی خودم ذکر میکنم. خوشحال میشویم از تجربه سایر دوستان نیز استفاده کنیم.

یک نمونه از روزمه ای که برای مصاحبه دکتری آماده کرده بودم را نیز می توانید از اینجا دانلود کنید.

دانشگاه تهران- روانشناسی سلامت

در این دانشگاه قبل از شرکت در مصاحبه یک مرحله آزمون داخلی در دانشگاه برگزار می شود که اصولا همان روز مصاحبه انجام می شود. این آزمون به این شکل است که اساتید داخل دانشگاه از هر شاخه روانشناسی که حیطه تخصصی آنهاست، حدود ده سوال مطرح می کنند. این شاخه ها شامل آمار و روش تحقیق، آسیب شناسی روانی، داروشناسی و روانشناسی فیزیولوژیک، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی رشد، روانشناسی شخصیت و انگیزش و هیجان است. طراحان این سوالات اساتید داخل دانشگاه هستند بنابراین دوستانی که کارشناسی خود را در دانشگاه تهران گذرانده اند می توانند به احتمال بسیار زیاد در این ازمون موفق شوند چرا که منابع همان کتاب ها و جزواتی است که اساتید در دوران کارشناسی تدریس کرده اند. برخی دروس نیز در دوره کارشناسی ارشد تدریس شده اند. بنابراین اگر از دانشگاه دیگری هستید برای آمادگی این آزمون باید منابع هر درس و در صورت امکان جزوات اساتید را تهیه کنید (این منابع در آینده در سایت قرار داده خواهد شد). این آزمون نمره بالایی از مصاحبه شما را شامل می شود (امسال حدود 36 نمره بود) که تاثیر بسیار زیادی در قبولی شما خواهد داشت. اگر روزمه خوبی ندارید این آزمون می تواند این کمبود را جبران کند. بنابراین پس از اسفند ماه و آزمون دکتری اگر احتمال می دهید که مصاحبه دانشگاه تهران را دعوت شوید برای خواندن این آزمون حتما برنامه ریزی کنید. گرچه هیچ پیش بینی درمورد اینکه سال بعد هم این آزمون برگزار شود وجود ندارد ولی از آنجا که چنین تصمیماتی اعلام نمی شود بهتر است فرض را بر این بگذارید که این آزمون برگزار خواهد شد! قدم دوم مصاحبه است که نسبت به مصاحبه سایر دانشگاه ها راحت تر بود. یک معرفی کلی از خودتان انجام می دهید، چند خط ساده زبان را می خوانید و ترجمه می کنید. اگر از دانشگاه دیگری باشید شاید از پایان نامه هم سوالی پرسیده شود. مقالات و رزومه شما توسط مسئول مربوطه به شکل دقیقی بررسی و نمره گذاری می شود ((لازم به ذکر است که در همه دانشگاه ها در فرم های مربوطه شما روزمه خودتان را وارد می کنید و بنابراین در صورتی که سوالی پرسیده نشود لزومی به توضیح مقالات نیست) نهایتا نمره آزمون و مصاحبه جمع شده و به سازمان سنجش ارسال می شود.

دانشگاه شهید بهشتی- روانشناسی بالینی

مصاحبه این دانشگاه شامل معرفی خودتان، سوالاتی از پایان نامه، توضیح موضوع یا عنوان پایان نامه به انگلیسی، یک فرصت آزاد برای توضیح درباره کارها و علایق شما، سوال درباره رزومه پژوهشی و بالینی شما، سوال از شخصیت شما مثلا نقاط قوت و ضعف شما از نظر خودتان و غیره بود. چند نکته مهم در مصاحبه این دانشگاه وجود دارد. از شما سوال می شود که دانشگاه شهید بهشتی انتخاب چندم شما بوده و اگر انتخاب اول نباشد باید دلایل خودتان را توضیح دهید! می دانم که سوال بی نهایت بدی است اما پاسخ به این سوال سرنوشت مصاحبه شما را تغییر می دهد! اساتید این دانشگاه به این که شما به دانشگاه علاقه دارید و تمام وقت در اختیار هستید بسیار اهمیت می دهند. نکته دوم این است که روزمه بالینی و این که تجربه بالینی داشته باشید برای این دانشگاه اهمیت دارد. مصاحبه این دانشگاه کمی هیجانی است و شاید کمی عصبانی هم بشوید اما مهم است که خودتان را کنترل کرده و آرام باشید. اگر تراز شما بالا باشد و احتمال قبولی شما در این دانشگاه زیاد باشد اساتید در صورتی که تمایلی به انتخاب شما نداشته باشند نمره مصاحبه را بسیار پایین خواهند داد تا تراز شما نتواند جبران آن باشد و شما قبول نشوید. بنابراین مصاحبه در این جا تنها عامل تعیین کننده قبولی شماست و رتبه و تراز ملاک تاثیرگذاری نیست.

دانشگاه تربیت مدرس- روانشناسی

مصاحبه این دانشگاه به نظر معقول و منطقی می رسید. مصاحبه شامل معرفی خودتان به فارسی یا انگلیسی، توضیح پایان نامه به فارسی یا انگلیسی، توضیح ایده پایان نامه دکتری به فارسی یا انگلیسی، سوالاتی که از مقالات شما پرسیده می شود، احتمالا سوالات درسی مثلا از آمار و روش تحقیق بسته به استادی که در جلسه حضور دارد، معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد و غیره بود. مصاحبه خوب و روند آرامی داشت و شاید نکته مهم آمادگی شما برای توضیح پایان نامه و مقالاتتان بود.

دانشگاه علامه طباطبایی- روانشناسی عمومی

مصاحبه این دانشگاه نیز شامل همان موارد فوق مثل معرفی، توضیح پایان نامه، سوالات درسی که احتمال زیاد با توجه به تخصص اساتید آن دانشگاه از آمار و روش تحقیق است، سوالاتی از فصل چهارم پایان نامه، سوالات تخصصی مثلا بهترین شیوه درمان یک اختلال خاص، و غیره است. برای شخص بنده بیشتر وقت مصاحبه به همین سوالات تخصصی و روش آماری پایان نامه ام صرف شد.

دانشگاه فردوسی مشهد- روانشناسی عمومی

این دانشگاه نیز مصاحبه خوب و منطقی داشت. مصاحبه شامل معرفی، سوالاتی از مقالات، پایان نامه و حیطه مورد علاقه و تخصصی شما است. اساتید ممکن است با توجه به تخصص خودشان از شما سوالاتی بپرسند که عمدتا در چارچوب مقالات شماست. مثلا توضیح متغیری که کار کردید، رابطه آن با یک متغیر دیگر، پرسشنامه، سوالات داروشناسی و عصب شناسی در صورت امکان در مورد مقاله شما و غیره. همچنین سوالات تخصصی شامل توضیح یک اختلال که روی آن کار کرده اید و بهترین شیوه درمان آن و یا توضیح تشخیص افتراقی. سایر سوالات شخصی هم ممکن است پرسیده شود.

چند نکته مشترک در مصاحبه ها:

تسلط به متغیرهایی که در مقالات و پایان نامه خود کار کرده اید شامل تعریف آن، تفاوت و شباهت با متغیرهای شبیه، پرسش نامه هایی که با آن متغیر را سنجیده اید، بخش عصب شناسی مربوط به آن متغیر و غیره.

تسلط به اختلالی که روی آن کار کرده اید یا مورد علاقه شماست و یا مقاله و پایان نامه شما مربوط به آن است. شامل توضیح، تشخیص افتراقی، درمان و غیره

تسلط به تمام فصول پایان نامه مخصوصا فصل چهارم و روش آماری که به کار برده اید

تسلط برای توضیح عنوان پایان نامه، چکیده پایان نامه، ایده پایان نامه دکتری به زبان انگلیسی

تسلط برای معرفی خودتان به زبان انگلیسی

داشتن یک حیطه مشخص کاری و تحقیقاتی که احساس بلاتکلیفی و آشفته بودن کارهای شما را به اساتید ندهد. این که روی چه حیطی و با چه استادی قصد دارید کار کنید هم مهم است. می توانید با شیوه هایی از اینکه نام استادی را ببرید طفره بروید یا اسم چند نفر را بگویید! ولی احتمال دارد از شما خواسته شود استادی که هماهنگ با حیطه شماست مشخص کنید. بنابراین آشنایی با اساتید دانشگاه و گرایشات و مقالات آنها بسیار مهم است.

در نهایت آرامش، آرامش و باز هم آرامش، اعتماد به نفس، بیان شیوا، چهره بشاش مسایل بسیار مهمی هستند که قطعا تاثیر گذارند.

حتما بخوانید

کنکور دکتری روانشناسی: هر آنچه نیاز دارید

در صورتی که این مطلب را مفید می دانید، با کلیک روی آیکن شبکه های اجتماعی زیر آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

اشتراک
به من خبر بده
59 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

با سلام، من در حال حاضر دانشجوی ترم ۳ ارشد روانشناسی عمومی در یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی شهرستان هستم ، و میخوام برای دکتری روانشناسی بالینی شرکت کنم، باید چه کارهایی انجام بدم که شانس من در مصاحبه بالا بره و ایا امیدی هست که بالینی دکتری بتونم بخونم؟!

با تشکر

سلام وقتتون بخیر و شادی بله میتونین منابع رو بررسی بفرمایین و با برنامه ریزی و مشاوره تخصصی به رتبه دلخواه برسین

سلام وقت بخیر کنکور دکتری چه تاریخی است؟در مصاحبه رد بشیم دوباره سال بعد باید در ازمون کنکور شرکت کنیم؟

سلام ممنون ازمطالب مفیدتون …
میشه لطف کنید راهنماییم کنید
من ارشد هم روانشناسی تربیتی پیام نور و هم بالینی ازاد قبول شدم شهر قولی ازادم ، شهر دیگه ای هست ( با فاصله تقریبا1 ساعت ) و برام رفت و امدش یکم سخته …
میخاستم بدونم این درسته ک میگن برای مصاحبه دکترا مدرک پیام نور رو زیاد قبول ندارن و ازاد رو بیشتر قبول دارن ؟؟
بنظرتون من بالینی ازاد رو بخونم بهتره یا با توجه به شرایطم اگر پیام نور تربیتی بخونم بعدا برای خوندن دکترای بالینی مشکلی پیش نمیاد ؟؟؟؟
ممنون از راهنمایی هاتون???

سلام خدمت شما و با تشکر از وقتی ک برای پاسخگویی ب سوالات میزارین. ببخشید برای قبولی دکتری روانشناسی دانشگاه اصفهان چه شرایطی لازمه. و ایا این گفته صحیحه که برای قبولی دکتری حتما داشتن سه مقاله ک نویسنده اول هم باشیم در هر سه الزامیه؟

سلام خسته نباشید من کارشناسیمو توی دانشگاه سراسری اردبیل تموم کردم. ارشدمم توی آزاد اردبیل. حالا میخوام برای دکترا تلاشمو بکنم که از تهران قبول شم. معدلم تو کارشناسی بالای 17 بوده و ارشد بالای 18. هردو مقطع گرایشم بالینی بوده از نظر رزومه ترسی ندارم چون مقاله معتبر زیاد دارم. مدرک زبانمم به زودی میگیرم. فقط شنیدم وقتی دانشگاه تهران یا شهید بهشتی قبول میشی تا میبینن فارغ التحصیل آزادی ردت میکنن. همچین چیزی صحت داره؟ لطفا راهنماییم کنین

سلام ببخشیداگرکسی کارشناسی روانشناسی بالینیی ازادوارشدش روانشناسی عمومی ازادباشه برای دکترامیتونه روی دانشگاههای سراسری برای قبولی حساب بازکنه؟

سلام خانم خجوی
ممنون از مطالب بسیار خوبتون
برای ازمون مصاحبه دکتری دانشگاه تهران چه کتابهایی را بخونیم بهتره؟
جزوات اساتید را از کجا میتونیم تهیه کنیم؟

سلام خیلی عالی بود ممنون من رتبم 83 شده و رزومه خوبی ندارم نمره زبان هم ندارم و ترسم از ایه که سر جلسه از من بخواهند زبت بخوانم الان تو فرصت باقی مانده چیکار کنم؟ ممنون از راهنماییتون

سلام
من معلم مقطع ابتدایی هستم و کارشناسی علوم تربیتی و ارشد روانشناسی بالینی دارم منتها امسال قصد شرکت در دکتری بالینی رو دارم به نظر شما شغل و رشته کارشناسی من خللی در مصاحبه وارد خواهند کرد؟

توی رشته مدیریت بودی شهیدت می کردن. کلا مصاحبه های دکتری مدیریت افتضحا بود. به هر کسی که حتی در مقطع ارشد تغییر رشته داده بود بها نمی دادن مگر نفر اول تا پنجم. مصاحبه کنندگان دچار خطای هاله ای می شن. کلا این مصاحبه ها را باید بردارند چرا که ما یک بار در کنکور رقابتمون را انجام دادیم

مطالب مرتبط

نکات مشاوره ای

نکات مشاوره ای: مرور در نیمه راه

در مسیری که برای مطالعه با هم طی می کنیم نکات مشاوره ای به شکل گام به ...
مدیر سایت
04 مهر 1394
روانشناسی

تغییر رشته به کارشناسی ارشد روانشناسی

کارشناسی ارشد روانشناسی به دلایل زیادی جذابیت بالایی داره. بعضی افراد در هنگام انتخاب رشته کارشناسی به ...
مدیر سایت
24 خرداد 1401
شروع کنکور ارشد روانشناسی

شروع کنکور ارشد روانشناسی

 نحوه شروع کنکور ارشد روانشناسی : شروع کنکور ارشد روانشناسی قطعا با چیزهای بزرگی صورت نمی پذیرد. در ...
سیما عطاری
03 تیر 1400