مطالعه در راند آخر: دوره نهایی

مسابقات قهرمانی بوکس جهان، محمد علی کلی و جو فریزر، سالن دم کرده، شلوغ و پر سر و صدای مانیل، کشور فیلیپین، راند 14، می دانید 14 راند مبارزه یعنی چه؟ هر دو بوکسور از پا افتاده اند، به دلیل ضربات متعدد توانایی بینایی شان به شدت کاهش یافته و هر لحظه امکان زمین خوردنشان هست، اما چه کسی قهرمان می شود؟ آفرین، کسی که از پای نمی نشیند، کسی که تا آخرین لحظه تاب می آورد، نزدیک 30 سال از آن مسابقه افسانه ای می گذرد، اما نکته ای که آن مبارزه را همچنان جذاب و دیدنی نگه می دارد، مبارزه محمد علی بود که بعد از آن همه ضربه طاقت آورد، مردانه ایستاد و قهرمان شد و اکنون شما در این دوران در همان راند 14 هستید، بعد از چندین ماه تلاش، تمام نتایجتان را تلاشتان مطالعه در  راند آخر تعیین می شود. باور کنید آنچه که مهم است و می ماند و نتیجه را تعیین می کند، همین راند آخر است!

حالا بیایید در این مطالعه در راند آخر: دوره نهایی  یک مساله حل کنیم، باغ گلابی ای داریم که گلابی هایش زبانزد خاص و عام اند و فقط یک روز برای چیدن گلابی ها وقت داریم، به این شکل که ابتدا میوه های چیده شده پای درخت تلنبار می شوند و در پایان روز میوه ها با دقت در جعبه های مخصوص حمل چیده شده و داخل کامیون قرار می گیرند، کامیون ها راس ساعت 8 شب حرکت می کنند و اگر میوه ای به جعبه مخصوص حمل منتقل نشود، پای درخت پلاسیده خواهد شد، حالا ساعت 7 شب است، تعدادی میوه هنوز روی درختان باقی مانده و تمام میوه هایی که طی روز چیده اید، هنوز پای درخت است، چه می کنید؟ آیا سراغ چیدن میوه های جدید می روید یا همان چیده شده ها را در سبد قرار می دهید؟ آفرین که درست جواب دادید،هفته های آخر مانده به کنکور شبیه همان یک ساعت آخر بسته بندی محصولات است، نگذارید طمع چند میوه باقی مانده روی درخت، زحمت چند ماهتان را از بین ببرد.

اگر اهمیت این دوران را درک کردید، بیایید در ادامه به نکاتی بپردازیم که رعایتشان در این دوران می تواند بسیار مفید باشد.

این احساس که مطالب را فراموش کرده اید، حس مشترک تمام داوطلبان کنکور است. اول اینکه بسیاری ا ز مطالب درون ذهن شما فراموش نشده اند، تنها انسجامشان را از دست داده اند و در میان هزاران مطلب دیگر گم شده اند. حالا وقتش است که شما گمشده ها را پیدا کنید. یک راه این است که برای هر درس درخت دانش رسم کنید، به این شکل که سعی کنید در مورد هر درس ابتدا اسامی فصل ها را به یاد بیاورید و بعد زیرفصل ها  را اضافه کنید، می توانید بعد از اینکه خودتان سعی تان را کردید، از فهرست کتاب هایتان کمک بگیرید، این کار منجر به منسجم شدن و سامان گرفتن کلی مطالب در ذهنتان می گردد. پس از آن با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر خواهد شد، برنامه ای برای مرور دروس تنظیم کنید. مطمئن باشید پس از مروز مطالب حس تسلط بیشتری خواهید داشت. دوم اینکه شما قرار است در کنکور بازیابی کنید نه یادآوری. اگر در تست زنی مشکل ندارید و تنها در برابر حجم زیاد مطالب نمی توانید آن را به یاد بیاورید، نگران نباشید. درتست آنها را به خاطر خواهید آورد. سوم اینکه اگر واقع بین باشیم شاید بعضی مطالب هم در ذهن شما خوب حک نشده است به هر دلیلی، انتظار ندارید که به همه تست ها پاسخ دهید و کل مطالب را به خاطر بیاورید. با این نگرانی که هیچ چیز یادم نیست، فقط وضعیت را بدتر می کنید و اضطرابتان را بالاتر می برید. مرور برای همین مواقع است. شما تنها وظیفه تان در این دوران مرور و مرور و مرور است.

تصور نکنید اگر از مرور نهایی صحبت می کنیم به معنی این است که دیگر نمیتوانید به جمع بندی ای که تا امروز درگیرش بوده اید ادامه دهید.در این زمینه بهتر است با مشاورتان مشورت کنید که بسته به وضعیت شما، اینکه چه مباحثی باقی مانده، تسلط شما بر مطالب جمع بندی شده چقدر است، در آزمون جامع از پس آنهایی که جمع بندی کرده بودید برآمدید که نگران مباحث مرور نشده هستید؟ همه اینها در تصمیم گیری اینکه هنوز به جمع بندی ادامه دهیم یا به دوره نهایی بپردازیم دخیل است.

توصیه می شود مرور نهایی را همراه با تست زنی انجام دهید  و روی تست هایی که مشکل دارید تمرکز کنید نه اینکه دوباره از اول کتاب یا جزوه شروع به مطالعه کنید. روزهایتان را به دو نیمه تقسیم کنید. در نیم روز اول در شرایط کاملا شبیه سازی شده، لباس بپوشید، پشت میز بنشینید، زمان بگیرید و هر بار به ترتیب از آزمون های جدید به قدیم، از خودتان آزمون بگیرید، سپس در نیم روز بعد آزمون را بررسی کنید، اشکالات را در بیاورید و طبق آن برنامه مطالعه را مشخص کنید. مثلا اگر در تستی از مبحث سنجش شخصیت در بالینی مشکل داشتید مرور این مبحث برنامه آن روزتان خواهد بود.   (می توانید برای هر درس، در درخت دانشی که برای خودتان رسم کرده اید، قسمت هایی که باید مجددا مرور شوند را علامت بزنید و بر اساس آن برنامه مطالعه تان را مشخص نمایید). همچنین سعی کنید کل گزینه ها را بررسی کنید و با استفاده از گزینه ها مرور کنید. مثلا اگر از شما پرسیده کدام نمره در آزمون MMPI نشانه دروغ گویی مراجع است، شما علاوه بر گزینه درست مرور کنید که باقی گزینه ها اشاره به چه چیزی داشت؟ خلاصه اینکه این نوع مطالعه علاوه بر رفع اشکالات شما و تمرکز بیشتر بر آنها، دوره را روی مهم ترین مباحثی که در سال های اخیر از آنها سوال بوده است پیش خواهد برد.

سعی کنید، در ماه آخر لااقل یک بار،  تست های آزمون های آزمایشی را که  غلط پاسخ داده اید و یا بی پاسخ گذاشته اید  را دوباره پاسخ دهید. این ها بین انبوه تست ها، مروارید هایی بین شن ریزه ها هستند، شما زحمت زیادی برای پیدا کردن این مروارید ها کشیده اید، قدرشان را بدانید. بنابراین قطعا ارزش خواهد داشت که ساعاتی را صرف تحلیل آزمون های آزمایشی کنید.

توجه به تغذیه، میزان کافی خواب، تنظیم ساعات خواب و بیداری برای هشیاری حداکثری در زمان کنکور، صرف دوره هایی برای خود جهت آرام سازی، و خلاصه توجه به وضعیت جسمی و روانی خودتان بسیار اهمیت دارد و مطالعه نباید شما را از این امور مهم غافل کند.

تقریبا تمام شد، دیگر چیزی نمانده تا قهرمان افسانه ای یکی از بزرگترین مسابقات زندگی تان شوید، و همان طور که خوب می دانید،  قهرمانی در این مسابقه به عددی که سازمان سنجش بعد آزمون اعلام می کند نیست، بلکه به رضایت شما از سعی و تلاش هدفمند خودتان با توجه به شرایط زندگی تان و کوله باری از دانش است که نسبت به روز اول دارید. یادتان باشد شما واقعا مستحق پاداش هستید پس مثل همیشه می گویم: با خودتان مهربان باشید. 

یادمان باشد، رنگین کمان سهم کسانی است که تا آخرین قطره زیر باران می مانند! خداقوت!

مطالعه در راند آخر: دوره نهایی

 نکات مشاوره ای بسیار مفید وکاربردی در اینجا بخوانید 

12 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام خانم خجوی عزیز..
  مشکلی ک دارم اینکه ک تا الان استرسی نداشتم ولی الان استرسم شروع شده و نمیذاره خوب رو درسا متمرکز بشم..هر روز مشاورا ی برنامه میدن بعد ک مجبور میشم برنامه خودمو عوض کنم خیلی بهم میر یزم .همش ترس از فراموش شدن درسا رو دارم ک مبادا نرسم دوره کنم و تست بزنم ب خاطر همین با عجله انجامشون میدم!!میشه لطف بفرمایید بگید ک تو این مدت درسا رو چطور مرور کنم..هر روز ب یک درس اختصاص بدم و تمومش کنم یا ک با توجه ب ازمونهای جامع ک روزی یکی کار میکنم همونجا اگه مشکلی بود همون مبحث رو بخونم؟
  و سوال دیگ اینکه چقدر الان زدن تستهای وزارت بهداشت ازاد و تالیفی مدرسان مناسبه، خوبه ک کار کنم یا فقط سراسری؟و اینکه ازمو نهای مدرسان رو هم دارم اونا رو هم کار کنم هفته اخر؟خودم سنجش شرکت کردم..تو رو خدا ببخشید طولانی شد

 • سلام خانم دکتر
  مرسی که هنوز همراهمون هستین.یه سوال وقتی درطول روز ازمون گرفتیم ازخودمون گفتین بایدبقیه روز به تحلیل ومرور تستای غلط زده ومباحث فراموش شده اختصاص بدیم بعدش کل روزبه مرور مبحث خاص ودوره نهایی یه درس بدیم یانه تک تک دروس؟یعنی میخام بدونم ازنظرشماکه باتجربه ترهستین کدوم مناسب تره؟
  یه سوال دیگه اینکه من متاسفانه اماروروش ۲۰درصدمیزنم تقریبا.امیدی برای رتبه زیر۲۰۰هس؟برای بالینی چمران؟زبان ورشدمعمولابالای شصت میزنم.مرضی هم نزدیک ۵۰!خیییییلیییی خوشحال میشم جواب بدین
  دوستون دارم ویه دنیاتشکر

  • سلام. وقتی مباحثی که غلط زدید یا فراموش کردید یا شک دارید رو خوندید، اگر در روز وقت باقی بود یک تایم برای دوره فیزیولوژی داشته باشید. باقی زمان رو اختصاص بدین به مباحثی که خودتون طی آزمون های آزمایشیتون یا در جمع بندی دیدید که خوب مسلط نیستید. میتونه یک درس باشه یا چند درس. اینکه گفتم کنکور کنکور پیش برید به این خاطر بود که یک وقت روی یک درس خاص متمرکز نشید و باقی دروس رو فکر کنید که اوکی هستید و کنار بذارید. حالا دیگه باقی روز به وضعیت خودتون در دروس برمیگرده که کجاها ضعف دارید. سوال دوم هم من نمیتونم چیزی بگم میانگین درصدها مهم هست نه یک درس خاص. با یک درس دیگه جبرانش کنید.

 • سلام
  خسته نباشيد….
  ببخشيد يه سوالى داشتم!
  كتاب روانشناسى بالينى جفرى پى. كرامر- داگلاس برنستاين ويكى پرز كه به عنوان منبع ارشد هست…با كتاب روانشناسى بالينى اى جرى فيرس . تيموتى جى ترال… خيلى تفاوت داره!؟ مترجم هر دو هم آقاى فيروزبخت هستن… من دومى رو خوندم??

  • سلام منظورتون بدون مطالعه قبلی است؟ برای روزانه و شبانه خیر تست زدن تنها فایده ای نخواهد داشت و حتما نیاز به مطالعه هست. اگر هم منظورتون برای دوره است که بله قطعا در این مدت باقی مانده باید تست زنی و رفع اشکال کنید.

 • سلام خانم خجوی
  تا جایی برای سوال تو سایت پیدا کردم مردم (همان زمان هم انرژیی مو خورد)
  القصه خلاصه فعلا بگم تا بعد شاید
  من زیست خوندم و دنبال رشته ای مثل روانشناسی شناختی بودم که زمان دانشجویی 80-85 تو ایران نبود حتی بخاطرش میخواستم از ایران برم که به دلایلی نشد….
  خلاصه یا ارشد شرکت نمی کردم یا الکی شرکتم میدادن چون اگه به ارشد بود که واقعا بخاطر مقالات و مطالعات و… پروفسورهای بنامی از من دعوت کردن که بدون کنکور ارشد بشینم سر کلاس ارشد زبان شناسی… اما بخاطر مشکل اساسی من با نظام آکادمیک پوسیده ایران این لطف دکتر جهانگیری از دانشگاه فردوسی-محل اخذ کارشناسیم- رو قبول نکردم. البته من با رتبه 2 رقمی کنکور سراسری رفتم زیست خوندم(گفتم که با سابقه جنونم آشناتر بشید)
  البته روانشناسی و روانکاوی رو آماتور میخوندم و آشنایی ئتشتم و خودم پژوهشهایی کرده بودم که بعضی اساتید مطرح روانشناسی از اینکه دانشجوی فعال و مسلطی مثل من داشته باشن استقبال میکردن (مثل دکتر خداپناهی ارجمند)
  خلاصه امسال در آخرین ساعات ثبت نام کنکور که برای خانمم دنبال رشته بودیم که چی بخونه !!! دیدم روانشناسی شناختی از سال 78 تو ایران راه افتاده. و اینو که دیدم شوکه شدم و رفتم ئنبال منابع و مثلا استرنبرگ رو نصفش کردم (آخه با 10-12 ساعت کار روزانه و شهریار 2 ساله ام که توقعاتش بالاست دیگه بیشتر نمی رسیدم)
  خلاصه گفتم من که همینجوراز خوندنشون لذت می برم و بعیده امسال قبول شم اما مثل یک آزمون واقعی باهاش رفتار می کنم تا چه شود؟
  راستی نمی دونید که حدودا چه تعدادی برای این رشته میخونن مثلا از روی آمار سالهای قبل و….؟ و آیا رتبه های ممتازم تا چه اندازه دنبال این رشته اند؟
  متاسفانه من نتونستم غیرانتفاعی رو شرکت کنم(چون بیش از نصف ظرفیت متا پژوهشکده است که غیر انتفاعیه-
  حالا میترسم اگه زمانی با این رشته از نزدیک آشناتر شدم- مثلا قبولی- همه آرزوهام به باد نره و اینم مثل بقیه فرسوده از کار درآد!!
  اگه اطلاعی- راهنمایی چیزی دارین ممنون میشم که بفرمایید.
  جزو انجمن پر شور و اشتیاق دانایان بی مصرف@!

  • سلام. من مشاوره روانشناسی شناختی نمیدم. رتبه یک سال پیش اقای همتیان روانشناسی شناختی می خونند، که مسلط هم هستند در این زمینه، میتونند بهتون کمک کنند. ایشون در موسسه مدرسان مشاور هستند. به سایت مدرسان شریف مراجعه کنید و روزهایی که ایشون حضور دارند رو ببینید و برای مشاوره تماس بگیرید باهاشو ن یا حضوری تشریف ببرید.
   همچنین بخش پرسش و پاسخ در فهرست بالای سایت قرار داره که در بالای تمام صفحات مشخص هست. این بخش به این دلیل قرار گرفته که به راحتی سوالتون رو اونجا بپرسید.
   موفق و شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید