هفت عنصر سوخت گیری مغز

هفت عنصر سوخت گیری مغز که باید بدانید :

به عنوان یک دانشجو که به طور مداوم در حال درس خوندن برای کنکور هستین، باید مراقب جسم خودتون باشین.  یکی از نکات مهم برای کمک کردن به این روند، حفظ کردن توانایی فیزیولوژیکی از طریق داشتن تغذیه مناسب و برنامه ریزی شده است. مغز ما هسته اصلی تمام فعالیت هاییه که انجام می‌دهیم، در واقع فرقی نمی‌کنه در حال انجام چه کاری باشیم، هر کاری بواسطه توانایی‌های مغز رخ می‌ده، پس بهتره به اندازه کافی مغز را تقویت کنیم. تحقیقات نشون دادن که برخی مواد غذایی نقش زیادی در تقویت مغز و جسم در راستای توانایی هایی از جمله حافظه، برنامه ریزی و توجه دارن. در ادامه می خوایم چند تا از این مواد غذایی 7 عنصر سوخت گیری مغز رو بررسی ‌کنیم.

میوه‌های قرمز

که انواع آن نظیر توت‌فرنگی، شاه‌توت، تمشک و …  همگی دارای عناصری هستن که جریان خون در مغز را افزایش می‌دن، از التهابات جلوگیری می‌کنن و همچنین موجب افزایش قدرت یادگیری و حافظه می‌شن.

آب

قطعاً ارزش آب که 2/3 کل بدن رو تشکیل می‌ده برای هیچکس پنهان نیست، اما نقش آب دقیقا چیه؟
آب بواسطه انرژی الکتریکی، عملکرد های مغزی مثل حافظه، یادگیری و تفکر رو تامین می‌کنه و در نتیجه موجب می‌شه که سریعتر فکر کنین و تمرکز بیشتری برای انجام وظایفتون داشته باشین.

شکلات تلخ و کاکائو

در وهله اول باید بدونیم که شکلات تلخ، مقدار کمی کافئین داره که به سلامت کمک می‌کنه. در وهله دوم اینکه، منیزم درون شکلات تلخ موجب می‌شه که تنش و فشار کمتر شه و بواسطه آزادسازی بیشتر سروتونین، خلق و خوی بهتری رو تجربه کنیم.

آجیل(مغزها)

یکی از مواد مغذی که در درازمدت تاثیر زیادی روی کنش بدن داره، آجیل‌ها هستن. دانه های خوراکی سرشار از ویتامین E و زینک هستن. همچنین اون ها منبع چربی سالم، پروتئین و فیبر هستن و به عنوان تنقلات حین درس خوندن بسیار مفیدن. روغن ها و آمینو اسید های موجود در این دانه ها کارکرد حافظه رو تقویت می‌کنن.

پرتقال

خوردن یک عدد پرتقال در طول روز، تمام ویتامین C مورد نیاز بدن رو تامین‌ می‌کنه. ویتامین C از عوامل بسیار مهم در جلوگیری از زوال مغز در دراز مدّت است. همچنین ویتامین C به عنوان یک آنتی‌اکسیدان با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنه و از آسیب دیدن سلول های مغزی جلوگیری می‌کنه.

تخم مرغ

عموماً تخم مرغ به عنوان یک مولتی‌ویتامین طبیعی شناخته می‌شه. آن ها در مجموع بسیاری از مواد مغذی مهم برای عملکرد مغز را شامل می‌شن. از جمله ویتامین B2، کولین و سلنیوم. برای مثال سلنیوم بر هماهنگی، حافظه، شناخت و عملکرد حرکتی تاثیر داره. در شرایطی کلوئین برای رشد مغز و تولید استیل کولین نقش دارد که برای ذخیره سازی حافظه و عملکرد ماهیچه ای، عنصر اساسی محسوب می‌شه.

ماهی

اُمگا3 جزو مهم‌ترین چربی ها محسوب می‌شه که نقش مهمی در سلامت مغز ایفا می‌کنه. چربی ماهی سرشار از اُمگا3 است که همچنین ویتامین B-12 و سلنیوم را نیز شامل می‌شه. حضور انواع ماهی در برنامه غذایی موجب افزایش ماده خاکستری مغز هم می‌شه. ماده خاکستری شامل سلول‌های عصبیه که تصمیم گیری، حافظه و عاطفه رو کنترل می‌کنه.

دیدگاهتان را بنویسید