تفاوت بهداشت و علوم

مدیر سایت
05 تیر 1401
تفاوت بهداشت و علوم
4.7/5 - (6 امتیاز)

تفاوت بهداشت و علوم در زمینه کنکور

تفاوت بهداشت و علوم

تفاوت بهداشت و علوم در زمینه‌های کنکور، تحصیل و اشتغال چیست؟ در این زمینه خیلی چالش برای داوطلبان کنکور وجود داره، به خصوص برای علاقمندان به گرایش بالینی. ممکنه افراد زمان زیادی رو به خاطر اینکه تصمیم بگیرن که کدوم وزارت رو انتخاب کنن از دست بدن. بنابراین لازم دونستیم که در این مطلب به تفاوت‌ وزارت بهداشت و وزارت علوم به صورت مفصل بپردازیم.

در هر وزارت چه شرکت کنندگانی مجاز هستن؟

تفاوت بهداشت و علوم

یکی از مهم‌ترین تفاوت بهداشت و علوم این مسئله هست که تنها کسانی اجازه دارن در آزمون کارشناسی ارشد روان‌شناسی وزارت بهداشت شرکت کنن که مدرک کارشناسی آنها روانشناسی یا مشاوره بوده باشه. اما این محدودیت برای وزارت علوم وجود نداره و متقاضیان با هر مدرک کارشناسی‌ای می‌تونن برای ثبت نام و شرکت در آن اقدام کنن. البته ذکر این نکته در اینجا ضروریه که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به کسانی پروانه اشتغال در زمینه روان‌شناسی میده که حداقل دو مقطع در این رشته تحصیل کرده باشن.

تاریخ برگزاری هر کنکور به چه صورته؟

تفاوت بهداشت و علوم

یک نکته دیگه در مورد تفاوت بهداشت و علوم، تاریخ برگزاری کنکور هر یک از این وزارت‌هاست. سال‌های گذشته تاریخ کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم نیمه بهمن ماه و تاریخ کنکور ارشد وزارت بهداشت اواخر خرداد ماه یا ابتدای تیر ماه بوده است.

البته امسال کنکور وزارت علوم در اردیبهشت ماه برگزار شد. مشخص نیست که سال بعد چه ماهی برگزار خواهد شد. برای تاریخ دقیق هر دو کنکور باید به سایت مربوطه آنها مراجعه کنید. برای کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم به سایت سازمان سنجش و برای کنکور وزارت بهداشت به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی باید مراجعه کنین. این حدود تاریخ رو صرفا برای اینکه در برنامه ریزی درسی به شما کمک کنه ذکر کردیم. ممکنه بخواین تفاوت بهداشت و علوم رو نادیده گرفته و در هر دو کنکور همزمان شرکت کنین، برای این امر مانعی وجود نداره، اما مسیر دشواری رو براتون رقم می‌زنه.

مواد امتحانی این دو کنکور چه تفاوت‌هایی داره؟

تفاوت بهداشت و علوم

دروس امتحانی در این دو کنکور اکثرا با هم متفاوت هستن و فقط در بعضی دروس مشترکن مثل روان‌شناسی بالینی. یکی از نکات مهم تفاوت بهداشت و علوم اینه که درس زبان در وزارت بهداشت، زبان عمومی است اما در وزارت علوم زبان تخصصی روانشناسی است.

هر کدام از کنکورها چه منابعی دارن؟

تفاوت بهداشت و علوم

تفاوت بهداشت و علوم از جهت مواد امتحانی آزمون‌های آنها این است که وزارت بهداشت برای دروس امتحانی به طور مشخص و رسمی منابع رو مشخص می‌کنه. اما در مورد وزارت علوم منابع مشخص و اعلام نمی‌شن و داوطلبان باید بر اساس تجربه و با کمک افراد آگاه و متخصص و مشورت با رتبه برترها منابع مناسب خودشون رو انتخاب کنن.

همه گرایش‌های وزارت علوم در وزارت بهداشت هست؟

تفاوت بهداشت و علوم

البته به احتمال زیاد اکثر دانشجوهای روان‌شناسی در جریان این تفاوت بهداشت و علوم هستن و نیازی به زیاده‌گویی نیست. اما باز هم با تصور بر اینکه ممکن سوال عده‌ای باشه، در مورد این تفاوت بهداشت و علوم هم صحبت می‌کنیم.

همونطور که در جریان هستین وزارت علوم گرایش‌های زیادی از رشته روان‌شناسی رو ارائه می‌کنه که طبق دفترچه سال 1401 شامل روان‌شناسی بالینی، روان‌شناسی عمومی، روانسنجی، روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنائی، روان‌شناسی بالینی کودک و نوجوان، روان‌شناسی صنعتی و سازمانی، روان‌شناسی اسلامی، روان‌شناسی تربیتی، روان‌شناسی اجتماعی، علوم شناختی و روان‌شناسی شخصیت میشه.

اما در وزارت بهداشت گرایش‌های رشته روان‌شناسی محدود هستن و فقط شامل چهار رشته می‌باشد تحت عنوان‌های روان‌شناسی بالینی، بهداشت روان، روان‌شناسی سلامت و روان‌شناسی بالینی کودک و نوجوان.

ظرفیت پذیرش هر وزارت چقدره؟

تفاوت بهداشت و علوم

ظرفیت پذیرش هم یکی دیگه از آیتم‌هایی هست که باعث ایجاد تفاوت بهداشت و علوم میشه. ظرفیت پذیرش در وزارت بهداشت بسیار کمتر از وزارت علومه و این نکته مهمی در رابطه با تفاوت بهداشت و علوم هست. در این وزارت علاوه بر اینکه دانشگاه‌های دولتی در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس و مجازی پذیرش دانشجو دارن؛ دانشگاه‌های شهریه پرداز رو هم شامل میشه مثل دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور و آزاد.

تعداد دانشگاه‌های وزارت علوم بسیار بیشتر هست و در شهرستان‌های زیادی وجود دارن که امکان تحصیل رو برای دامنه وسیع‌تری از داوطلبان فراهم می‌کنن. اما دانشگاه‌های وزارت بهداشت کمتر هستن و به همین میزان ظرفیت پذیرش هم طبیعتا کمتر خواهد بود. پذیرش در بعضی دانشگاه ها ممکن است برخی سال ها صورت نگیرد یا بعضی دانشگاه ها ممکن است اضافه شوند.

تفاوت وزارت بهداشت و وزارت علوم در واحدهای درسی دانشگاهی

تفاوت بهداشت و علوم

شاید مهم‌ترین تفاوت بهداشت و علوم در واحدهای درسی، این باشه که کار عملی در وزارت بهداشت بیشتره. البته در برنامه درسی وزارت علوم و برنامه درسی وزارت بهداشت تعداد واحد عملی یکسانی وجود داره ولی در واقع، کار عملی در وزارت علوم بسیار کمتر از بهداشته.

این تفاوت بهداشت و علوم به دلیل دسترسی بیشتر به کلینیک و بیمارستان در وزارت بهداشته. اگرچه منظور فقط مشاهده بیماره نه انجام کار درمانی.

به طور کلی وقتی میگیم کار عملی منظور انجام درمان نیست و امور دیگه رو شامل میشه، مثل انجام تست‌های تشخیصی روی بیماران که جزو دروس عملی روان‌شناسی است.

واحد کارورزی در وزارت بهداشت به این شکله که دانشجو ساعاتی رو در کلینیک دانشگاه به عنوان درمانگر فعالیت می‌کنه که تحت نظر یک استاد خواهد بود. کلینیک‌های متعددی از جمله خانواده درمانی، اعتیاد، اختلالات جنسی، درمان شناختی رفتاری، روان کاوی وجود دارن.

واحد کارورزی در وزارت علوم نیز بسته به دانشگاه متفاوته. برای مثال در دانشگاه تهران نیز می‌توان تحت نظر یک استاد، درمان مراجع رو در کلینیک دانشگاه آغاز کرد یا اینکه تنها یک کار پژوهشی انجام داد. بنابراین دوره کارورزی مسئله بزرگی در رابطه با تفاوت بهداشت و علوم نیست.

 واحد دستیاری پژوهشی و آموزشی که در جدول دروس دانشگاه تهران ذکر شده در وزارت بهداشت نیست، شاید به دلیل اینکه پژوهش در وزارت علوم اهمیت بیشتری داره. این واحد درسی هم بر اساس استادی که انتخاب می‌کنین متفاوته که می‌تونه انجام مقاله یا کار پژوهشی باشه. این واحد درسی شما رو برای انجام پایان‌نامه آماده خواهد کرد.

به گفته دانشجویان وزارت بهداشت تاکید اساتید دانشگاه‌های وزارت بهداشت به کار پژوهشی کمتر از وزارت علومه و به همین دلیل جمع‌آوری روزمه پژوهشی در وزارت علوم راحت‌تره. این نکته هم در رابطه با تفاوت بهداشت و علوم هست که در دانشگاه‌های وزارت علوم فرصت دانشجو برای انجام کار پژوهشی بیشتره.

واحدهای درسی وزارت بهداشت اکثرا تک واحدی هستن. به گفته دانشجویان، برای بعضی دروس دو استاد وجود داره و دو امتحان برای یک درس برگزار شده. به طور کلی فشار وزارت بهداشت برای مطالعه منابع مختلف و امتحان از اون‌ها بیشتر از وزارت علومه.

آینده شغلی فارغ‌التحصیلان هر وزارت

تفاوت بهداشت و علوم

به نظر می‌رسه آینده شغلی در رشته روان‌شناسی به اینکه از کدام وزارت‌‎خانه فارغ‌التحصیل شده باشین بستگی نداره. گرچه این دیدگاه نسبت به دانشجویان وزارت بهداشت وجود داره که مهارت بالینی بیشتری دارن؛ اما ورود به بازار کار به مهارت شخصی شما بستگی داره نه دانشگاهی که از اون مدرک گرفتین.

شما برای کار به پروانه اشتغال نیاز دارین که در این مورد تفاوتی نمی‌کنه از کدوم دانشگاه فارغ‌التحصیل شده باشین. پس از گذروندن ساعات کارورزی زیر نظر درمانگری که مورد تایید سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره باشه، برای مصاحبه جهت گرفتن پروانه اشتغال اقدام می کنین. همچنین برای ورود به بازار کار، شما به مهارت در یک زمینه تخصصی و داشتن یک مدرک از کارگاه یا دوره‌ای جهت آن درمان نیاز دارین.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی در زمینه تفاوت بهداشت و علوم، منابع، گرایش‌ها و… می‌تونین به طرح تبسم روان آموز بپیوندین.

 

نظرتون رو برای ما کامنت کنید کمتر از ۳۰ دقیقه از ما پاسخ دریافت کنید
اشتراک
به من خبر بده
181 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام.ببخشید برای قبولی در دانشگاه قم برای روانشناسی تربیتی از کدوم کنکور باید وارد بشیم؟

سلام وقتتون بخیر کنکور وزارت علوم میتونین ثبت نام بفرمایین و گرایش تربیتی انتخاب بفرمایین

۱

سلام خسته نباشید ببخشیدمن کارشناسی علوم تربیتی دارم واکثر درس های روانشنناسی روپاس کردم میخواستم بدونم میتونم واسه ارشد کنکور وزارت بهداشت رو بدم؟

سلام، متشکرم از توضیحات جامعتون
من دانشجوی ترم دوی رشته ی مشاوره دانشگاه فرهنگیان هستم و تعهد به خدمت دارم، از الان دارم برای ارشد زمینه چینی میکنم و با مطالب آشنا میشم، سوالم اینه که آیا رشته ی مشاوره از دانشگاه فرهنگیان هم میتونه بعد از گرفتن مدرک ارشد روانشناسی کار تو کلینیکو شروع کنه یا جزو تغییر رشته ای ها محسوب میشه و باید دکتری بگیره و حداقل دو تا مدرک مرتبطو داشته باشه؟ اگه جزو تغییر رشته ای ها محسوب میشه که پس آزمون وزارت بهداشتو هم نمیتونه بده

سلام خواهش میکنم جواب سوالم رو بدید
ایا ارشد روانشناسی بالینی طرح ۲ ساله داره؟برای همه است؟

باسلام
ایادکتر روانشناس وزارت بهداشت حق تجویز دارو رادارد ومانند یک روان پزشک است واز امتیازات یک روان پزشک برخوردار است؟

خیر به هیچ عنوان

نه هیچ روانشناسی اجازه ی تجویز دارو ندارد

نه ندارد
روان‌شناسان فقط در بعضی ایالات آمریکا مجوز دارن که دارو تجویز کنن

ایا دکتر روانشناس وزارت بهداشت حق تجویز دارو را دارد؟واز امتیازات یک روان پزشک برخوردار است؟

با سلام ایا دکتری روانشناسی وزارت بهداشت حق تجویز دارو را دارد؟ ایا مانند یک روان پزشک است ؟ واز امتیازات یک روان پزشک برخوردار است؟

سلام وقت بخیر

روانشناسی بالینی وزارت بهداشت چند سال تعهد خدمت دارند ؟

و اینکه ایا این تعهد خدمت به عنوان سربازی محاسبه می شود یا خیر ؟

سلام
آیا دکتری عمومی پزشکی میتواند در کنکور ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت شرکت کند؟
ممنون

سلام
کسی که کارمند یا معلم باشه هم میتونه دانشگاه ملی ارشد روانشناسی بالینی بخونه؟ چند روز در هفته هست کلاس هاش؟

سلام من دیپلم تجربی و کارشناسی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان دارم
۱- آیا میتونم ارشد بالینی وزارت بهداشت بخونم؟
۲_ اگه نمیشه باید ارشد رو تو وزارت علوم بخونم بعد میتونم دکترا بالینی وزارت بهداشت بخونم ؟

با سلام ممنون از سایت خوبتون
سوالم اینه که برای ادامه تحصیل در رشته روانشناسی در امریکا برای دکتری بهتره ارشدمو تو ازاد بخونم یا دولتی؟ سوال بعدی اینکه وزارت بهداشت باشم یا علوم؟ مدرک ارشد بالینی ایران با توجه به سخت گیری بهداشت امریکا اونجا قابل قبول هست؟

سلام من دیپلمم انسانی هست،کارشناسی حسابداری دارم ،الان میخوام ارشد رو روانشناسی بالینی برم ،آیا میتونم کنکور وزارت بهداشت رو بدم؟

سلام یک سوال داشتم ارشد روان شناسی وزارت بهداشت تعهد به خدمت داره؟ اگه آره چطوریه و میشه نگذروندش؟

سلام خسته نباشید. من یسوالی دارم. ارشد وزارت بهداشت رو اگر داشته باشیم اجازه تجویز دارو داریم؟؟یا خیر. ممنون میشم پاسخ بدید.

سلام من دانشجوي كارشناسي علوم آزمايشگاهي هستم و طرح در اين رشته اجباريه . ولي ميخواستم براي ارشد روانشناسي بخونم كه متوجه شدم فقط آزمون وزارت علوم رو ميتونم بدم . ولي اين سوال ﺑرام هست كه آيا براي شركت در آزمون وزارت علوم بايد حتما طرح رشته فعليم رو بگذرونم يا خير ؟ يا اينكه ميشه در صورت قبولي در سال اول طرح رو به تعويق انداخت ؟ ممنون ميشم اگر راهنمايي بفرماييد .

سلام .روزبخیر
ببخشید میخواستم بدونم من با مدرک ارشد عمومی میتونم برا ارشد بالینی وزارت بهداشت شرکت کنم؟ دکتری بالینی وزارت بهداشت چطور؟ به نظر شما چه راهی بهتره؟

سلام خاهش میکنم بمن کسی که اطلاعات داره پاسخ بده من کارشناسی ارشد از دانشگاه سراسری روانشناسی عمومی زیر نظر وزارت علوم آیا دوباره میتونم ارشد بالینی وزارت بهداشت سراسری بخونم خاهشا بمن کسی که راهنمای میتون کنه

سلام. وقتتون به خیر. یه سوال داشتم. من کارشناسی رادیولوژی دارم. میتونم برا آزمون ارشد روانشاسی بالینی وزارت بهداشت شرکت کنم ؟ چون خودمم زیر نظر وزارت بهداشتم.

سلام پروانه اشتغال برای تاسیس کلینیک لازمه یا حتی برای کار کردن در کلینیک؟

سلام
آیا کسانی که ارشد بالینی از وزارت بهداشت میگیرن هم باید بعد از فارغ التحصیلی هم کارورزی بگذرونن ؟ جهت اخذ پروانه

مطالب مرتبط

رغبت سنج شغلی گرایش های روانشناسی

رغبت سنج شغلی گرایش های روانشناسی

آزمون رسش گر® رغبت سنج شغلی گرایش های روانشناسی نتیجه آزمون شامل بررسی میزان علاقه بین:8 گرایش مجموعه روانشناسی4 ...
مدیر سایت
21 مهر 1398
سوالات آزمون دکتری روانشناسی دانشگاه آزاد

ثبت نام آزمون تکمیلی دانشگاه آزاد

نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سال 1400دانشـگاه آزاد اسـلامی در چارچوب قانون سـنجش و ...
مدیر سایت
18 آذر 1393
تجربه های مصاحبه دکتری روانشناسی

تجربه های مصاحبه دکتری روانشناسی

مهم ترین بخش قبولی در مقطع دکتری روانشناسی مصاحبه آن است و یکی از بهترین راه ها ...
مدیر سایت
25 شهریور 1393