مطالعه زبان تخصصی روانشناسی

مدیر سایت
05 تیر 1401
مطالعه زبان تخصصی روانشناسی
4.2/5 - (11 امتیاز)

مطالعه زبان تخصصی روانشناسی

مطالعه زبان تخصصی روانشناسی برای اکثر داوطلبان کنکور چالش برانگیزه و نمی‌دونن که دقیقه به چه روشی باید این درس و بخونن تا نتیجه بهتری بده.

مسائل بیشتری که در رابطه با مطالعه زبان تخصصی روانشناسی باهاش درگیر هستین و با روان آموز در میون می‌ذارین شامل سوالات زیر هست:

میتونم درس زبان رو کنار بذارم؟ چون خیلی توی مطالعه زبان تخصصی روانشناسی ضعیف هستم!

فکر نمی‌کنم بتونم به کنکور برسونمش!

چطوری به مطالعه زبان تخصصی روانشناسی برسم؟ من یک دفترچه از لغات مهم دارم که هر روز میخونم اما نمیتونم به سوالات پاسخ بدم!

چه کتابی بخونم که با سطح زبان من متناسب باشه؟

چه درسی رو به جای زبان بخونم که جبران ضعف من در زبان باشه؟

و…

در ابتدا برای مطالعه زبان تخصصی روانشناسی باید چیکار کرد؟

اول اینکه بیایین از همین ابتدا تکلیفمون رو با درس زبان تخصصی روشن کنیم. فکر می‌کنیم در چه سطحی هستیم و توقع چه درصدی از خودمون داریم؟

ممکنه شما با خوندن یک درس مشکل حتی فیزیولوژی که از اون میترسین، درصد خوبی کسب کنین! چون مطالعه و مرور برای این درس بازخورد خوبی در چند ماه داره.

اما بیاین برای درس زبان واقع‌بین باشیم! در چند ماه نمیتوانیم از صفر به صد برسیم. بنابراین اگر سطح پایه زبان شما ضعیفه به دنبال درصد بالا نباشین.

به درصد کم راضی باشید اما درس رو کنار نذارین

اینکه درسی رو حذف کنین بخاطر اینکه در اون ضعیف هستین اصلا تصمیم خوبی نیست. بنابراین درست نیست که بیخیال مطالعه زبان تخصصی روانشناسی بشین به8 دلیل اینکه در این درس ضعیف هستین.

خوندن دروس راحت و رقابت نکردن با بقیه کار یک داوطلب باانگیزه و سخت‌کوش نیست! شاید برای بعضی اشخاص که واقعا سطح زبان بسیار ضعیفی دارن و در مدت کنکور نیز باید روی دروس دیگه وقت بذارن و فرصت تقویت درس زبانشون رو ندارن بتوان در شرایطی خاص زبان رو کنار گذاشت که این بستگی به روند مطالعاتی و شرایط اون شخص داره. 

برخی مثال می‌زنن که فلان شخص زبان رو صفر درصد زده اما رتبه عالی اورده. بله امکان پذیره چون نهایتا نمره کلی شماست که تراز و وضعیت شما رو مشخص می‌کنه و درس دیگه‌ای می‌تونه جبران کننده باشه اما شما از کجا مطمئن هستین که درسی حتما بتونه کم یا صفر شدن درصد زبان رو جبران بکنه؟ چقدر می‌تونین مطمئن باشین که مثلا درس آمار رو صد درصد بزنین و زبان رو صفر بزنین؟

اگر درس امار سخت بود و شما نتونستین درصد معمول و بالاتر رو بزنین چی میشه؟ اگه اینقدر اطمینان دارین که درصد بالایی خواهید زد که آفرین به شما! ولی به هر حال این ریسک بزرگیه.

بنابراین تصمیم بهتر و منطقی‌تر در مورد مطالعه زبان تخصصی روانشناسی اینه که اگر اطمینان دارین که درسی می‌تونه درصد زبان رو برای شما جبران کنه می‌تونین مطالعه زبان تخصصی روانشناسی رو در شرایطی که هیچ امیدی به اون ندارین کنار بذارین اما اگه درس دیگر مدنظر شما نتونست وضعیت درصد زبان رو جبران کنه، زیان بزرگی رو متحمل خواهید شد. بهتره که درس زبانتون رو به درصد معقولی برسونین و روی درسی هم که فکر میکنین قوی هستین سرمایه‌گذاری کنین اما فکر نکنین که بتونه قطعا کسری درس زبان رو جبران کنه. البته این درس جبران کننده باید جزو دروس رقابتی باشد نه اینکه درسی باشد که اکثرا درصد بالایی در اون دارن.

مطالعه زبان تخصصی روانشناسی رو در برنامم قرار دادم، حالا چطوری بخونمش؟

حالا می‌خوایم براتون بگیم که مطالعه زبان تخصصی روانشناسی به چه صورته. شما یک کتاب دارین که شامل متون روانشناسی است. زیاد تفاوتی با هم ندارن اما به سطح زبان شما بستگی داره.

  • یک کتاب راحت و کم حجم برای سطح کمتر از متوسط، کتاب متون روانشناسی به زبان انگلیسی از سیدمحمدی است.
  • کتاب متوسط و خوبی که به اغلب دادطلبان پیشنهاد میشه کتاب متون روانشناسی به زبان انگلیسی از لیندا لیل است. از این کتاب ترجمه هم موجوده اما توصیه ما اینه که ترجمه رو خریداری نکنین و به خودتون متکی باشین. نهایتا اگر هم خریداری کردین، فقط بعد از اینکه تمام تلاشتون رو برای ترجمه کردین به کتاب ترجمه رجوع کنین.
  • برای سطح بالاتر کتاب هاشمیان پیشنهاد میشه.با اینکه متن این کتاب سخت نیست اما حجم زیاد اون برای عده‌ای مشکل‌زاست. اما خواندن کتاب به تنهایی فایده‌ای نخواهد داشت.

در واقع شما به مطالعه زبان تخصصی روانشناسی از روی یک کتاب می‌‌پردازین که با لغات تخصصی در متن آشنا بشین. بعد از آنکه این لغات رو استخراج کردین و با متون روانشناسی آشنا شدین دیگه به کتاب‌ها نیاز ندارین.

تقویت درک مطلب اصل برنامه رو تشکیل میده

بنابراین این اشتباهه که شما روزانه فقط زمانی برای حفظ کردن لغات داشته باشید. در کنکور از شما خواسته میشه که به سوالات جواب بدین نه اینکه متن رو لغت به لغت ترجمه کنین یا هر چیز دیگه‌ای. بنابراین باید درک مطلبتون رو قوی کنین. متن‌های زیادی برای تمرین کردن دارین. متون کنکورهای سال‌های پیش مهم‌ترین اون‌هاست. در ویکی‌پدیا نیز می‌تونین متن‌های زیادی رو جستجو کنین و بخوانین و در کنار اون مرور لغات رو هم ادامه بدین.

روزانه  حداقل یک ساعت مطالعه زبان تخصصی

این زمان برای یک برنامه زمانی متوسط پیشنهاد میشه. قطعا کسی که زمان کمتری داره به همون میزان زبان رو هم کمتر می‌خونه. ولی تکرار روزانه برای همه ضروریه.

هر زمان که فکر می کنین کشش بیشتری برای خوندن زبان دارین، برنامه 1 ساعت روزانه مطالعه زبان تخصصی روانشناسی رو قرار بدین و ثابت نگه دارین. یعنی زمان مشخص روزانه داشته باشین. موقع خوندن متن ممکنه گاهی چند خط بیشتر نخونین. اما جای نگرانی نداره چون به تدریج بهتر خواهید شد.

فقط متن رو درک کنین و اگر ترجمه‌ای دارین با اون مقایسه کنین تا درک درستی داشته باشین نه اینکه خط به خط یکسان ترجمه کرده باشین.

ترجمه متون کنکوری نیز در کتاب‌های کمک آموزشی هست. نهایتا لغات مهم رو مشخص کرده و در جعبه لایتنر قرار بدین. راین جعبه خیلی اهمیت داره، چون با هیچ روش دیگه‌اینمیشه لغات رو به شکل اصولی حفظ کرد.

روزانه یک تایم حدودا یک ربع تا بیست دقیقه‌ای برای مرور لغات بذارین. می‌تونین از وقت‌های مرده هم استفاده کنین. به تدریج باید در ترجمه سریع‌تر شده و زمان کمتری برای هر پاراگراف صرف کنین.

در آزمون های ازمایشی و کنکور اصلی چطور زبان را پاسخ دهیم

در کنکور و آزمون‌های آزمایشی شما یک زمان بندی مشخصی برای هر درس دارین که به تدریج در آزمون‌های آزمایشی به این زمان‌بندی عادت می‌کنین. روش‌های مختلفی برای زمان پاسخ به سوالات زبان هست (اول جلسه، آخر جلسه، نصف آن اول جلسه و نصف آن آخر جلسه) و بسته به شخص شما و وضعیت تسلط شما متفاوته. پس اینجا یک شیوه همگانی رو توصیه نخواهیم کرد.

در مورد شیوه پاسخ دادن بهتره اول یک نگاه به سوالات بکنین و صورت سوال رو بخونین بعد به سراغ متن برید. علت این امر اینه که اگر شما متن رو اول بخونین بعد سوالات رو نگاه کنین، مجبور میشین دوباره متن رو بخونین تا جواب سوال رو پیدا کنین! ولی اگه اول سوالات رو بخونین طرح سوال در ذهنتون باقی میمونه و هنگام خوندن متن به محض پیدا مردن جواب سوال اون رو علامت می‌زنین و وقت کمتری از شما گرفته میشه.

این‌ روش‌ها همه به تمرین احتیاج داره و در آزمون‌های ازمایشی انجام و اصلاح میشه. شاید متوجه بشین که این روش اصلا مناسب شما نیست و روش دیگه‌ای امتحان کردین. لزومی به زدن همه سوالات یک متن هم نیست هر چه که فکر میکنین کاملا درسته پاسخ بدین. چون احتمال غلط در درس زبان بالاست. نیازی نیست همه متون رو هم پاسخ بدین، به دنبال متون ساده‌تر باشید.

توصیه به تغییر رشته‌ای‌ها

و نهایتا برای تغییر رشته‌ای‌ها که کارشناسی زبان دارن آرزوی موفقیت میکنیم چون می‌تونن با این درس خودشون رو از بقیه متمایز کنن. اما حواستون باشه که فکر نکنین زبان شما خوبه و دیگه نیازی به خوندن نیست. شما باید روی متون تخصصی تسلط داشته باشین. اما خوب قطعا زمان کمتری از بقیه برای این درس لازم دارین.

 

در صورتی که این مطلب را مفید می دانید، با کلیک روی آیکن شبکه های اجتماعی زیر آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

نظرتون رو برای ما کامنت کنید کمتر از ۳۰ دقیقه از ما پاسخ دریافت کنید
اشتراک
به من خبر بده
60 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام مجدد. در ضمن تغییر رشته ای هستم .

سلام با تشکر فراوان از شما. من تصمیم دارم از هفته اینده برای ارشد روانشناسی بخونم. زبانم زیاد قوی نیست در بخش گرامر مشکل دارم. آیا زبان عمومی رو اول بخونم بعد به سراغ متون تخصصی برم؟ ممنون از شما

سلام خسته نباشید
آیا می شود تنها با خواندن منابع ماهان در کنکور ارشد سراسری روانشناسی قبول شد.

سلام خانم دکتر عزیر.خانم دکتر من در یکی از سایت ها خوندم که متون روانشناسی کنکور از ویکی پدیا گرفته میشه.ایا صحت داره؟میشه ما اختلالات رو در ویکی پدیا سرچ کنیم و بخونیم؟خانم دکتر من کتاب مدرسان دارم.از نظرتون خوبه یا لیندالیل بگیرم؟من زبانم خیلی ضعیفه.هرچقدر هم که میخونم بازم یه سری کلمات هستن که معنی اون ها رو در تست نمیدونم.پیشنهاده شما چیه؟متون رو هر روز دو ساعت در برنامه ام گذاشتم که شاید بتونم زبان رو به 20 درصد برسونم.لغات انتهای کتاب هیلگارد رو هم میخونم.اما واسه زبان عمومی چیکار کنم؟یه سری کلمات تو اختصاصی نیستن ولی توی… بیشتر »

اگر20 درصد میخواین من تجربه ای ضعیفمو می گم فصل 1و4و8مدرسان بقیه فصلاش به درد نخورن که مربوط به فیزیولوزیک هست که شانسی کمی دارن
با این 3 فصل و خوندن فصل اخر برای نحوه جواب دادن به20 درصد میرسید اما از اون به بالا باید لیندا لیل بخونید مخصوصا جلد2 که الان باهم یکی شدن

سلام
خسته نباشید
درباره منابع من یکسری کتاب ها را برای هرترم و اون درس تهیه کردم و الان دارم میخواستم برای تک تک اونها من را راهنمایی کنید که اگر خیلی متفاوت نیستند من مجبور نشم دوباره هزینه کنم و کتاب تهیه کنم و از همین کتاب هایی که دارم استفاده کنم
انگیزش و هیجتن مارشال ریو
روش تحقیق سرمد و بازرگان
کودکان استثنایی میلانی فر
نوروسایکولوژی معظمی
من این ها را دارم ممنون میشم بهم بگین که اگر خیلی با منابع اولیه متفاوت نیستن مجبور نشم نهیه کنم کتاب های دیگری را??
بسیار سپاسگزارم

با سلام و عرض احترام.
آیا علاوه بر کتاب های برک برای رشد و فیرس برای بالینی، لازمه کتابهای مدرسان شریف و پوران رو خرید؟ یا همون منابع رو چند بار بخونیم؟

سلام میخواستم بدونم اگه بعد از ماه رمضون شروع کنم به خوندن واسه ارشد بالینی دیره؟آخه همش فکر میکنم که نکنه وقت کم بیارم.چون من حداقل هر درسی رو باید 3دور بخونم و تو خوندن خیلی کندم.خیلی روحیم ضعیف شده…و اینکه اگه رو کتاب سیدمحمدی تسلط کامل پیدا کنم چقدر میتونه موثر باشه؟خیلی ممنونم.

سلام و خسته نباشید
من دو ساله از درس فاصله گرفتم الان میخوام ارشد روانشناسی بالینی لطفا راهنماییم کنید که چطور شروع کنم
چطور برنامه ریزی کنم
مخصوصا تو خوندن زبان تخصصی راهنماییم کنید
سپاس

با سلام و خسته نباشید.
خانوم دکتر یه سوال داشتم .
من دانشجو ارشد بالینی هستم و لیسانسم غیر مرتبط است.
با توجه به اینکه روانشناسی در مقطع دکتری شامل سه گرایش بالینی و سلامت و عمومی است .اطلاع خواسی از گرایش سلامت ندارم.
لطفا تفاوت این سه رشته در چیست و به ترتیب اولویت کدوم گرایش بهتر است و بازار کار مناسب تری داره.
در ضمن خودم به کار بالینی و گرایش بالینی علاقه زیادی دارم ولی اطلاعی از گرایش سلامت ندارم .
با تشکر

سلام.من کتاب لیندا لیل رو تموم کردم و الان دارم کیانوش هاشمیان رو می خوانم ولی نمی دونم کتاب مرجعی برای ترجمه ی متن هاش هست؟ اگه موسسه ای چاپ کرده, ممکنه بهم معرفیش کنید؟ممنون.

ظر شما در انتظار بررسی مدیر است.
سلام خدا قوت . بابت تمام زحماتتان سپاسگزار م.
سوالی دارم در مورد خوندن زبان برای سال بعد اینکه همزمان که از جعبه لایتنر استفاده می کنم باید متن هم بخونم و ترجمه کنم (مثلا در حد یه پاراگراف یا بیشتر )یا فعلا فقط لغاتی که بلد نیستم را روش متمرکز بشم و در جعبه قرا بدم ؟ در این صورت چه زمانی باید شروع به خوندن متن ها کنم ؟ وسوال دیگم اینکه به طور متوسط باید روزی چند لغت رو در جعبه قرا بدم .

سلام برای کنکور دکتری روانشناسی عمومی چه منبعی با توجه به زمان کم بهترین گزینه هست؟
من در مجموع ترجمه و دایره لغات زبانم خوب هست
سپاس

متاصفانه و صد متاسفانه مشکل دوستان در زبان عدم شناخت با نوع سوالات و نحوه پاسخ دهی به اوناست. دارم جزوه ایی رو در همین راستا آماده می کنم امیدوارم که بتونم قبل از کنکور امسال بدم به دوستان ولی خوب قولی نخواهم داد. جزوه نتیجه نزدیک به شش سال تجربه تدریس کنکوری زبان هستش ولی متاسفانه وقت شدیدا کمی برای این کار دارم ولی بازهم تلاش خواهم کرد قبل از کنکور به مدیر سایت بدم بزاره روی سایت

سلام خسته نباشید. خوشحالم که این سایت رو پیدا کردم چون واقعا بهش احتیاج داشتم و ازتون ممنونم که همچین سایتی رو راه انداختید.
من دارم امسال برای بالینی آماده میشم اما راستش خیلی نا امیدم درصدهام اصلا راضی کننده نیست با این فرصت محدودی که دارم فک نمیکنم قبول بشم . کتاب کاپلان خیلی برام سخته چطوری میتونم هرچه بهتر و سریعتر خودمو برسونم. به یه سری دلایل باید امسال قبول بشم. لطفا کمکم کنید.

سلام . من زبانم در حد متوسط بطوریکه برای کنکور پارسال که واسه اشنایی شرکت کردم نخونده و براساس زبان عمومی م 48 درصد زدم . امسال که بطور جدی دادم میخونم ولی بازم زبان نمیخونم و درصد زبانم تو ازمونای ازمایشی مدرسان در همین حدوده. میدونم که اگه کار کنم بیشتر درصد بسیار بالاتری هم بدست میارم ولی اصلا دست و دلم به زبان نمیره چون منبعی هم برای خوندن ندارم البته سید محمدی رو خوندم تاحدودی ولی اسون بود برام . بنظرتون من چیکار کنم برای زبان ? لغت بخونم یا متن .؟ متن از کجا باید بخونم… بیشتر »

سلام . مطالبی که نوشته اید عالیه. من سطح زبانم در حد متوسطه. ضعیف نیستم ولی در پیدا کردن جواب سوالات درک مطلب خیلی کندم. و از الان میخوام شروع کنم و جدی جدی بخونم…به نظرتون شروع کردن از الان به خصوص درس زبان دیره ؟؟ {البته من تغییر رشته ای نیستم}
بی صبرانه منتظر راهنمایی شما هستم.. بابت وقتی که میذارید خیلی خیلی ممنونم…

درود واقعاً سپاسگذارممممممم خیلیییییییییییی زیاد لطف کردین و همیشه خدا قوتتون بده و همیشه پاینده باشین

دورد و سپاس فراووون به شما واقعاً ازتون قدردانم که خیلی خوب ما رو می شنوین و به تندی جوابمون رو می دین کتابی رو که من دارم انتشارات ارشد هست به نوشته خانوم پرنیان مقامی مرسی از پیشنهادی که دادین اما راستش می دونین چیه من چون امسال سال ِدومی هست که کنکور می دم و پارسال زبانم رو اصلا رها کردم و 0 زدم و خیلی ضربه خوردم ازش الان به شدت استرسش رو دارم اصلاً تو حوندنش گیجم…. نمی دونم چه طوری شروعش کنم؟ بله متاسفانه به دلیل فاصله گرفتن ِ زیاد از زبان توی ِ درسش… بیشتر »

وافعاً ازتون سپاسگذارم این متن همین استرس من بود نمی دونین خوندن زبان و فکر کردن بهش چفدر از من انرژی می گیره واسه خوندن…. فقط اینکه من کتاب ِ سید محمدی رو دارم اما ترجمه نداره چون ترجمه نداره و من توی ِ دیکشنری دنبال لغات می گردم از من خیلی وقت می گیره من رو از خوندن نا امید می کنه … ولی یک کتاب ِ دیگه دارم که از انتشارات ِ ارشد هست حجمش متره اما با ترجمه ی متن هست اون از من کمتر وقت می گیره پیشنهاد می کنین کدوم یکی رو بخونم؟ متنی که… بیشتر »

سلام برای درس فیزیولوزی و انگیزش هیجان خصوصا انگیزش هیجان کتاب خوب نمی شناسید برای تست معرفی کنید یه بار دیگه هم پرسیدم انگار نظرم تایید نشده از پاسخ احتمالیتون ممنون

مطالب مرتبط

اضطراب کنکور

با اضطراب کنکور چه کنم؟اضطراب نوعی ناراحتی است که گاهی اوقات نشانه های آزاردهنده بدنی دارد.این نشانه ...
سیما عطاری
17 خرداد 1400
زبان تخصصی روانشناسی

متون زبان تخصصی روانشناسی

متون زبان تخصصی کنکور روانشناسی   درسی است که مهارت در آن به میزان زیادی به تمرین ...
مدیر سایت
15 آبان 1394
آزمون کارشناسی ارشد سراسری

اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی

نتایج آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی 1395 ، روی سایت سنجش قرار گرفت. برای همه شما آرزوی موفقیت داریم ...
مدیر سایت
25 خرداد 1395