تحلیل زبان آزمون ارشد روانشناسی

عصر کنکور ارشد روانشناسی سال 98

ساعت 1 ظهر روز کنکور ارشد 98 وقتی پیام های تشکر داوطلبان کلاس ها و کارگاه های خودم رو در شهرهای مختلف دیدم. خوشحال شدم اما وقتی که کلی پیام تشکر ناشناس در اینستاگرام از شهرهای مختلف به دستم رسید، واقعا خستگی مدتها تالیف رو از تنم به در کرد. زیباتر از همه این بود که همه جور داوطلب ناآشنایی بودند، از شهرهای بزرگ و کوچک که اصلا با هم هیچ کلاس و کارگاهی نداشتیم و این به لطف روان آموز رقم خورد. از همان ابتدای انتشار احساس می کردیم که اتفاقات خوبی را رقم خواهیم زد، اما استدلال و استناد به این موضوع به بعد از کنکور و اکنون موکول شد که در ادامه هم تحلیل تطابق عجیب و غریبی از کتاب سال اولی زبان روان رو می بینید.

تحلیل درس زبان کنکور ارشد روانشناسی 98

مطابق هر سال 30 سوال داشتیم که امسال در قالب 6 متن مورد پرسش قرار گرفت ( این 30 سوال در بعضی سال ها در قالب 5 متن ارائه شدند). طول جملات متن ها و سوالات طبق هر سال بلند و طولانی بود که باعث می شد غیر حرفه ای ها با شیوه های فهم اشتباه و ترجمه !! در دام طراح گرفتار شوند و مشکلاتی مثل کم آوردن زمان، گیج شدن (آشفتگی در معنی و مفهوم ابتدا و انتهای جمله با این که تک تک کلمات را بلد بودند) و … گریبان گیر آنها شود!

 سطح متن ها از نظر بار لغوی متوسط و متوسط رو به بالا ارزیابی می شوند. درجه دشواری سوالات در نگاه اول سخت به نظر می رسد اما در حقیقت سطح سوالات هم متوسط رو به بالا هستند. تیپ بندی سوالات درست مثل سال های پیش بود اما یک تیپ سوال نسبتا جدید هم داشتیم. ضمناً برخی از تیپ بندی سوالات هم شکل ظاهری متفاوتی به خود گرفته بودند . و اما درس متون از نگاه آماری :

تعداد کلمات غیر متمایز : 3037 کلمه ( کل کلمات تکراری و متمایز موجود در متن و سوالات )

تعداد کل جملات : 217 جمله

تعداد کلمات متمایز : 826 کلمه ( کل کلمات متمایز مورد استفاده در متن و سوالات )

تحلیلی متفاوت از متن های کنکور ارشد روانشناسی 98 برای اولین بار در روان آموز 

متن اول برگرفته کتاب handbook of psychology جلد هفتم ( educational psychology – روانشناسی تربیتی ) نوشته William M. Reynolds بود. کتابی پر حجم ( 664 صفحه ) که یکی از آخرین چاپ های آن در سال 2003 بوده است ، کتابی قدیمی ولی پر مفهوم و پر نکته !

متن دوم برگرفته و خلاصه شده کتاب handbook of psychology جلد ششم ( developmental psychology – روانشناسی رشد ) نوشته Donald K. Freedheim بود. باز هم کتابی پر حجم ( 664 صفحه ) که یکی از آخرین چاپ های آن در سال 2002 بوده است ، کتابی قدیمی تر با مفاهیم پایه ای روانشناسی رشد !

متن سوم باز هم برگرفته از کتاب handbook of psychology جلد ششم ( developmental psychology – روانشناسی رشد ) نوشته Donald K. Freedheim بود!

متن چهارم برگرفته کتاب handbook of psychology جلد یازدهم ( forensic psychology – روانشناسی جنایی ) نوشته Alan M. Goldstein بود. باز هم کتابی پر حجم ( 624 صفحه ) که یکی از آخرین چاپ های آن در سال 2002 بوده است ، کتابی قدیمی با مفاهیم اصلی روانشناسی جنایی که یکی از اولین کتاب های معتبر و پایه ای این فیلد بود !

متن چهارم و پنجم هم که هر کدام منابع چاپی خاص خود را دارند که مقادیری تلخیص و تغییر و ترکیب را هم تجربه کردند !

نتیجه غیر اخلاقی! این که خواندن منابع اینترنتی مانند ویکیپدیا اگرچه که برای روان خوانی ، نقش بستن ساختار کلی جملات و متن ها و مرور لغات آموخته شده مفیدند اما نه در حدی که بعضی تصور می کنند، البته در سال های گذشته متن هایی از ویکیپدیا هم در کنکور دیده شده است، اما این روند رو به تغییر است.

 موضوع برداشت متن های دارای تم روانشناسی از ویکیپدیا و کتاب های آزمون تافل، آیلتس و سایر آزمون های ملی و بین المللی دیگر نیز اکثرا و بیشتر در آزمون های آزمایشی دیده می شوند .

ضمناً تحلیل تطابق 97 درصدی جلد اول زبان روان و کنکور 98 و خبرهای خوب روان آموزیمون برای داوطلبین کنکور 99 رو میتونین در ادامه ببینید !

تطابق لغت های آزمون ارشد روانشناسی 98 با کتاب زبان روان

تطابق لغات ارشد روانشناسی با کتاب زبان روان

کتابی 136 صفحه ای یا 68 برگی که لغاتش در سال اول انتشارش با لغات زبان کنکور97%  انطباق داشت و از کل لغات موجود در درس متون کنکور فقط 23 لغت در کتاب نبود که اصلاً بعضی از این 23  لغت ، قسمت هایی از سوالات برای سنجش قدرت درک مطلب شما بودند ! همون طور که مهر ماه 97 ،  اول کتاب زبان روان و تمام کلاس ها و کارگاهام  قولش رو داده بودم ، با شیوه ای نوین و جدیدی که در این کتاب ارائه کردیم خیلی کم حجم ، جامع و روان از روی سد لغات کنکور پریدیم !

و اما چند خبر خوب برای داوطلبین کنکور 99

جلد دوم زبان روان ( تکنیک های درک مطلب ) به زودی ، تا زمانی که شما جلد اول رو بخونین به دنیا میاد J که دیگه حجت رو بر شما تموم کنیم . برنامه های دپارتمان زبان روان آموز رو در طول ایام سال از وبسایت ، کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام پیگیر باشید که کلی اتفاق خوب رقم خواهیم زد :

* آموزش واژگان و تکنیک های نوین یادگیری واژگان به سبک D.E ) Discover English )

* تکنیک های درک مطلب و خوانش متن

* شیوه های مطالعه زبان برای کنکور ارشد

* متن های جدید هم تراز با متن های کنکور همراه با ترجمه

* راستی رادیو روان آموز رو هم دوباره از سر خواهیم گرفت .

5 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید