تغییرات کنکور دکتری

آخرین خبر تغییرات کنکور دکتری 95 :

رئیس سازمان سنجش گفت: آزمون دکتری سال ۹۵ در اسفندماه سال ۹۴ برگزار می شود و نوبت بعدی آن در آبان ۹۵ خواهد بود.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود: آزمون دکتری به شیوه جدید و پس از بازنگری هایی که صورت گرفت در دو نوبت آبان و اسفند برگزار خواهد شد.

وی افزود: داوطلبان آزمون دکتری تخصصی، باید به سئوالات زبان، استعداد تحصیلی و سه درس پایه با ضریب ۴ پاسخ دهند.

خدایی یادآور شد: اولین آزمون دکتری برای ورودی در سال تحصیلی ۹۵ – ۹۶ در اسفند ۹۴ و دومین آزمون در آبان ۹۵ برگزار می شود. با توجه به اعتبار دو ساله آزمون، این نمره قابل ارائه برای دو سال خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: تعداد رشته های آزمون دکتری از ۲۵۲ رشته نیز به ۷۰ تا ۸۰ مجموعه رشته محدود شده است. در واقع رشته های امتحانی بدون توجه به گرایش تقلیل پیدا کرده است.

…………………………………………………………

خبرهای قبلی :

معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در  گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: بحث آزمون دکتری تخصصی بالاخره با وجود برخی از شرایط حذف شد.
 
مجتبی شریعتی نیاسر افزود: حذف این آزمون در حالی صورت می‌گیرد که مرحله‌ی اول آن آزمون به صورت متمرکز توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود ولی مرحله دوم این آزمون دیگر به صورت متمرکز نبوده بلکه بر اساس رتبه داوطلب توسط دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.
 
شریعتی نیا‌سر تصریح  کرد: دانشگاهها بر اساس نیاز و البته رتبه داوطلب در مرحله‌ اول اقدام به پذیرش و یا حتی برگزاری آزمون جداگانه‌ای برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی می‌کنند.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه اگر داوطلبی در مرحله نخست میزان رتبه مورد نظر را از سازمان سنجش کسب کند ولی به هر دلیلی در مرحله دوم مورد پذیرش دانشگاهی قرار نگیرد وضعیت آن داوطلب چه می‌شود، اظهار کرد: اعتبار حداقل ۲ ساله برای داوطلبی است که در مرحله اول نمره و رتبه مورد نظر را کسب کرده ولی مورد پذیرش در دانشگاه قرار نگرفته در نظر گرفته شده است.
 
شریعتی نیا‌سر تصریح کرد: بنا‌براین اگر دانشجویی در سال اول در مرحله اول آزمون موفق شد ولی در مرحله دوم موفق نشد و سال دوم خواست ورود پیدا کند احتیاجی نباشد که دوباره امتحان کند.

خبر قبلی: 

تغییرات کنکور دکتری 95 به نقل از خبرگزاری مهر:
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به ابلاغ جدیدترین آیین نامه شیوه پذیرش دکتری، جزئیات تغییرات شیوه پذیرش و سنجش در دوره دکتری دانشگاهها را تشریح کرد.
دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: برای ورود به دوره دکتری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی آیین نامه ای تدوین شده است که در واقع شیوه پذیرش و سنجش دانشجو در این مقطع مورد بازنگری قرار گرفت.

وی افزود: این آیین نامه که برای سال های ۹۵ و ۹۶ اجرایی می شود در تاریخ ۲ اردیبهشت ۹۴ توسط وزیر ابلاغ شده است.

خدایی خاطرنشان کرد: در این آیین نامه چند هدف و سیاست دیده شده است. اولین هدف تفکیک فرآیند سنجش علمی از فرآیند پذیرش دانشجو است. پس از آن اعتباربخشی و استانداردسازی آزمون هاست و دیگر اینکه به گروه های آموزشی اختیار داده شده است که این موضوع نیز در جهت استقلال دانشگاه هاست. هدف دیگر نیز ایجاد امکان شرکت متعدد داوطلب و توجه جدی به سوابق علمی آموزشی داوطلب است.

وی اضافه کرد: هدف این است که آزمون دکتری بر اساس یکسری مواد امتحانی شامل آزمون عمومی و استعداد تحصیلی و آزمون تخصصی شامل دروس پایه و اصلی به تعداد بیش از دو بار برگزار شود. آزمون در سال اول آیین نامه یعنی سال ۹۵ دوبار برگزار خواهد شد.

اعتباربخشی به آزمون برای مدت چند سال:

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: ضمن اینکه به این آزمون اعتبار می دهیم به طور مثال نتیجه آزمون دو یا سه سال معتبر خواهد بود. شورایی به ریاست وزیر علوم پیش بینی شده است که این آزمون را اعتباربخشی کند.

وظیفه سازمان سنجش در آیین نامه جدید دکتری:

وی با اشاره به فعالیت سازمان سنجش در این دوره و بر اساس آیین نامه ابلاغی گفت: کاری که سازمان سنجش در اینجا انجام می دهد این است که از داوطلبان ثبت نام، آزمون را برگزار می کند و به داوطلب کارنامه می دهد. فرد بر اساس آزمون و نمره به دانشگاه معرفی می شود. در این میان اطلاعات آماری لازم را برای تصمیم گیری هر دانشگاه شامل میانگین نقاط و درصدهای آن اعلام می شود.

جزئیات پذیرش:

خدایی افزود: دانشگاه برای پذیرش اعلام عمومی می کنند و داوطلب به دانشگاه مراجعه می کند و دانشگاهها بر اساس شیوه نامه ای که همزمان با آیین نامه سال گذشته ابلاغ شده است، داوطلبان مورد نظر را انتخاب می کنند.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه باید سهمیه قانونی از جمله ایثاگران و استعداد درخشان را رعایت کند. پس از اینکه دانشگاه به فرد پذیرش می دهد، فرد ثبت نام موقت را انجام می دهد اما دانشگاه اسامی را برای تایید نهایی به سنجش ارسال می کند و سنجش بر اساس حد نصاب عمومی اعلام شده است و نمره آن فرد و رعایت فرآیندهای قانونی، پذیرش را نهایی می کند. دانشگاه پذیرش را انجام می دهد اما در مهلت زمانی از ثبت نام تا بررسی مدارک، این کار از سوی سنجش انجام می گیرد.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: با برگزاری آزمون دوبار در سال، هم آزمون تکرار می شود و هم داوطلبات بدون محدودیت می توانند شرکت کنند.

وی گفت: سه قسمت استعداد تحصیلی، آزمون زبان و دروس تخصصی در حد دروس پایه و اصلی رشته اصلی از جمله بخش هایی است که در آزمون مد نظر قرار دارد. البته رشته امتحانی بدون توجه به گرایش ها و شاخه های آن درنظر گرفته می شود.

خدایی اظهار داشت: بر اساس شیوه نامه اجرایی، حدنصاب آزمون در دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد. دانشگاه ها هم بر اساس اطلاعات آماری قاعدتا حد نصاب خود را اعلام می کنند.

32 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام خانم دکتر من برای دکترای تخصصی سال 95 شرکت کردم دانشگاه تبریز برای مصاحبه رفتم خوب بود ولی بعدا که اعلام نتایج شد چون از پایان نامه دفاع نکردم گفتند عدم پذیرش شدم بعد می خواستم بدانم آبان ماه 95 آزمون حتما برگزار می شود اگر برگزار میشود رشته من فیزیولوژی گیاهی است لطفا اگر زحمتی نیست آن مواد امتحانی رشته علوم گیاهی باضرایب آنها را به من بگویید باتشکر

 • سلام.من الان دچار سردرگمی شدم،چون در کامنت های بالا fahimeh دو آزمونی شدن رو به این صورت تفسیر کردن که در مرحله ی آبان(که در واقع طبق گفته ی مشاور عالی سازمان سنجش مرحله ی دوم هست و نه مرحله ی اول) یک آزمون برگزار می شود و در صورت قبولی در آن می توان در مرحله ی بعد شرکت کرد.پس چرا مدیر سایت فرمودن که هر مرحله ای که بخواهیم می توانیم شرکت کنیم؟؟خواهش می کنم پاسخ بدید.

 • سلام
  این ازمون دوم واسه دولتی هستش یا ازاد دانشگاه ازاد واسه دکترا یکبار امتحان میگیره؟از کی قراره کنکور دکترای ازاد و سراسری ادغام بشن؟ممنون میشم جواب بدین من خیلی گیج شدم اصلا دیگه انگیزه ندارم

 • سلام خسته نباشید. منظور از تغییر در آزمون دکترا اینه که ما باید دو مرحله امتحان بدیم تا قبول شیم یا نه دو بار کنکور گذاشتن برا نیمسال اول و نیمسال دوم که هر کدوم رو خواستیم امتحان بدیم .

 • سلام
  من قراره دکترای عمران سازه بدم
  هرساله گرایش ها از هم جدا بودن و ما باید به دروس زیر پاسخ میدادیم
  الف)زبان
  ب)استعدادهای تحصیلی
  ج)دروس پایه و ارشد شامل مکانیک جامدات و دینامیک سازه و تئوری الاستیسیته

  ولی امسال معلوم نیست نوشته مهندسی همران کلیه گرایش ها:
  الف)زبان
  ب)استعدادهای تحصیلی
  ج)ریاضیات-مکانیک جامدات-مکانیک خاک

  یعنی ما که مکانیک خاک نخوندیم و دینامیک سازه و تئوری الاستیسیته خوندیم تکلیفمون چیه؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا ج بدین کلا گیج شدیم

 • آيا منابع آزمون دكتري در شيوه جديد نسبت به منابع دكتري همان رشته تغيير كرده است؟ چون در ابتدا گفته شده كه 3 درس تخصصي مثلا ما توي رشته خودمون دستكم 8 درس تخصصي را سال قبل در ازمون دكتري 94 امتحان داديم؟

  • سلام. 8 درس؟ چه دروسی منظوره؟ ……. دروسی که قبلا هم بوده مثل رشد، اسیب و امار که همان منابع قبلی معرفی کردیم. دروس جدید یادگیری و شخصیت هم منابعی که در سایر رشته ها معرفی میشده و منابع اصلی بوده معرفی کردیم. لطفا به بخش منابع در قسمت دکتری سراسری فهرست بالای سایت مراجعه کنید

 • با سلام
  من پرسش دیگری را فرستاده بودم که گویا هنوز تایید نشده.پاسخ اون برای تصمیم گیری من در چند روز اینده مهم هست .اگر لطف کنید راهنمایی بفرمایید بسیار سپاسگزار می شوم.دوباره آنرا می فرستم:
  ممنونم از توضحیات خوبتون.فقط پرسش دیگه ای که داشتم این هست که آیا با »اطلاعیه شماره ۱ یازدهمین آزمون علمی – حرفه ای که در سایت سازمان نظام روان شناسی آمده (پروانه اشتغال برای تغییر رشته ای ها) آیا با لیسانس غیر مرتبط و ارشد روانشناسی(بدون نیاز به تحصیل در دو مقطع مرتبط) می توان پروانه اشتغال دریافت کرد و این مشکل حل شده؟

  • قانون داشتن دو مقطع تا جایی که من میدونم تصویب شده و تغییری نکرده…. با این حال میتونید به سایت سازمان نظام روانشناسی مراجعه کنید برای اطلاعاات و پرسش دقیق تر….

 • با سلام خانم خجوی و تشکر از تلاش های شما.
  راستش من فارغ التحصیل مهندسی هستم .می دونم که میشه ارشد روانشناسی شرکت کرد اما چون رشته مهندسی در یک دانشگاه دولتی بوده معدل لیسانس من زیر 14 است و طول مدت آن هم بیش از 4 سال.سوال من این است که آیا اگر پس از ارشد بخواهم مثلا برای مصاحبه دکترا شرکت کنم این عامل رد شدن من نخواهد شد؟چون دیدیم که حتی رتبه برتر دکترا ی بالینی در مصاحبه رد شده بود چون لیسانس آن مانند شرایط خودم که در بالا گفتم بوده.آیا با توجه به این مشکل اصلا درست است که ریسک کنم و ارشد شرکت کنم ؟از کجا می دانیم که حتی اگر رتبه برتر هم شوم برای دکترا رد نخواهم شد؟منتظر راهنمایی شما هستم چون خیلی گیج شده ام که چکار کنم.ممنونم.

  • سلام از کجا مشخص هست که شخصی که مثال زدید به دلیل تغییر رشته ای بودن رد شده باشند؟ رزومه کلی شما مطرح هست پژوهشی، آموزشی و خود مصاحبه (طبق جدول امتیازدهی). البته حرف شما صحیح هست که از تغییر رشته سخت تر هست چون جمع اوری رزومه ممکن هست بییشتر طول بکشه. اما مثال هایی هم هست از تغییررشته ای که با رزومه خوب تونیسته قبول بشه..پس اگر هدفتون دکتراست باید به فکر رزومه باشید.

 • خیلی ممنون از راهنمایی تون واقعیتش رشته تحصیلی من هیدروژئومورفولوژی از گرایش های جغرافیا طبیعی حتما این سایت و به دوستانم
  که روانشناسی می خونن معرفی میکنم مسئله نگران کننده برایه همه دوستان متقاضی دکتری بحث زبان انگلیسی هست که تو این فرصت کوتاه چطوری میشه تافل و 1100 واژه و 504 رو خوند؟ ، در رابطه با تاریخ برگزاری هم تو سایت پی اچ تی تست و سایت دیگه خودم خوندم که آزمون دکتری در دو مرحله: اولین مرحله درآبان ماه(که شامل زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی) که در صورت رتبه مجاز و قبولی، انتخاب رشته میکنیم و دانشگاهی که پذیرش شدیم در اسفندماه (مرحله دوم) دروس تخصصی را به صورت شفاهی یا کتبی آزمون گرفته میشه در نهایت کارنامه ما برای پذیرش نهایی به سازمان سنجش فرستاده میشه که تصمیم نهایی گرفته بشه این ابلاغیه در 94/4 تصویب شده و ابهامی که وجود داره این هست که آیا این طرح برایه سال 94 یا 95 اجرا میشه؟ همچنین از سنجش هم پرسیدم و گفتن دو ماه دیگه تغییرات رو به صورت کامل بیان میکنن

  • سلام ما هم مثل شما منتظریم ببینیم این تغییرات نهایی رو کی میخوان اعلام کنند. ممنونم از لطف شما.
   میشه زبان رو خیلی خوب پیش برد اگر هر روز بخونید هم لغت هم گرامر رو. لزومی نیست که شما همه کتاب ها رو تمام کنید. گرامر در سطح کتاب های متوسط و زبان تا هر جا که رسیدید کمک کننده خواهد بود.

 • سلام با توجه به اطلاعیه های ضد ونقیض در زمینه تغییرات دکتری واقعا گیج شدم یعنی برنامه ریزیم برای درس خواندن باید طوری باشه که تا قبل از آبان به اتمام رسیده باشه این یعنی وقت کم و حجم زیاد از طرف دیگه باید رزومه خودم رو قوی کنم چون آبان امسال دفاع کردم لطفا راهنمایی کنید من باید چیکار کنم

  • سلام هنوز که تاریخ دکتری سراسری مشخص نشده. جایی نوشته شده ابان ماه برگزار میشه؟
   میتونید با مشخص کردن منابع شسته رفته کار رو اسون تر کنید
   برای رشد از مجموعه ما استفاده کنید که نخواید این همه منبع اصلی برای رشد بخونید. برای اسیب یک کتاب انتخاب کنید برای اولویت و کتاب دوم رو بسته به زمانتون یا منبع بخونید یا کتاب مدرسان. برای امار هم کتاب مدرسان مناسبه. نگران نباشید زمان دارید با یک برنامه ریزی اصولی.

 • سلام و خسته نباشيد خانم دكتر ، ببخشي من از مسئول سايت ؟؟؟؟؟؟ در خصوص تغيرات ازمون دكتري پرسيدم ايشون گفتند اين تغييرات براي ازمون دكتري كه در اسفند 94 برگزار ميشه ، اعمال نميشه آيا اين مطلب صحيحه يا خير ، لطفا راهنماييم كنيد خيلي ممنونم .

  • این ابهام در تغییرات تقصیر سنجش هست که به درستی خبرهاشو اعلام نمیکنه. در خبر گفته شده کنکور سال 95- خوب کنکور دکترای امسال 94-95 محسوب میشه و معلوم نیست که منظور اونها امسال هست یا سال بعد!! برای شما تفاوتی نمیکنه شما طبق روال قبل مطالعه کنید.

 • با سلام خانم خجوی من تصمیم جدی برای دکتری دارم و از لحاظ رزومه علمی مشکلی ندارم لذا می خواهم هر چه زودتر برای کنور بخانم به نظر شما با توجه به این تغییرات که هنوز مشخص نیست کی اجرا می شود من تا آن موقع چکار کنم

 • سلام

  در خبر ذکر شده

  “وی افزود: این آیین نامه که برای سال های ۹۵ و ۹۶ اجرایی می شود در تاریخ ۲ اردیبهشت ۹۴ توسط وزیر ابلاغ شده است.”

  من از سایت سنجش مرکز پاسخگویی پرسیدم گفتن هر تغییری بخوایم بدیم در سایت اعلام میشه.

 • با سلام
  هرچند طبق صحبتهای آقای خدایی آیین نامه مربوط به آزمون دکترا تصویب شده اما هنوز ابهاماتی در این زمینه وجود داره و به طور مشخصی اطلاع رسانی نشده. با اجازه شما من علاوه بر عضویت در این سایت وزین عضو سایت پی اچ دی تست هم هستم از چندین ماه قبل که صحبت تغییرات کنکور دکترا بود پستهای زیادی در این سایت قرار دادند تجزیه وتحلیلهایی شد یکی از این تحلیلها که با منطق جور درمیاد اینست که از آنجای که قرار است امسال 2 بار آزمون دکترا برگزار شود احتمالا یک آزمون در مهرماه است ودیگری در اسفند البته این یک احتمال است و نمیشه قطع یقیین گفت متاسفانه سازمان سنجش در پذیرش مقطع دکترا در مرحله آزمون وخطاست

 • سلام خانم دکتر میشه یه راهنمایی بقرمایین
  امسال در آزمون دکترا شرکت کردم و برای دانشگاههای نوبت دوم مجاز شدم انتخاب رشته نکردم از الان میخوام شروع به خوندن کنم فقط یه سوال دارم با توجه به تغییرات مربوط به پذیرش دانشجو در این مقطع واینکه احتمالا مهر ماه آزمون دکترا برگزار میشه بنظر شما بهتره برای آزمون دکترا وزارت بهداشت خودمو آماده کنم یا وزارت علوم؟ همونطور که خودتون هم میدونین منابعشون باهم متفاوته آزمون وزارت بهداشت تو آبان یا آذره و از مهر تا آبان فرصت مطالعه کم هست
  بنظر شما رو کدوم بیشتر سرمایه گذاری کنم وزارت علوم یا وزارت بهداشت؟
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید