آمادگی برای آزمون آزمایشی

مدیر سایت
18 آبان 1394
آزمون آزمایشی
4.6/5 - (5 امتیاز)

با شروع آزمون های آزمایشی لازم است که به چند نکته در مورد شیوه مطالعه هماهنگ با آزمون، چگونگی دوره، نکاتی درباره آزمون ها و همچنین موارد لازم بعد از جلسه اشاره کنیم. لازم است قبل از شروع مطلب به این نکته اشاره کنم که هر آنچه اینجا درباره شیوه مطالعه نوشته می شود کلی است و در واقع میانگینی است از تجارب سایر داوطلبان در سال های قبل! لازم است که برای هماهنگ کردن آن با برنامه ریزی خودتان با مشاورتان مشورت کنید یا اینکه خودتان به این قضیه واقف باشید و آن را مدیریت کنید. نکته دوم اینکه این مطلب برای دوستانی که در آزمون ها شرکت کرده اند نوشته شده است، طبق نظرسنجی سایت بسیاری از شما در ازمون های مبحثی ثبت نام نکرده اید، اشکالی هم ندارد، اینکه آزمون چقدر برای هر کسی مفید است به آن شخص خاص بستگی دارد (اما شیوه مطالعه را بخوانید شاید به دردتان خورد :-) )

شیوه مطالعه و مرور:

در بین داوطلبان سه دسته را می توانیم شناسایی کنیم: یک دسته که برنامه ریزی شان به شکلی بوده است که تا به الان حداقل یک کتاب را برای هر درس مطالعه کرده اند و الان وارد دوره و جمع بندی شده اند، یک دسته دیگر که در میانه راه هستند و تقریبا نیمی از کتاب ها یا بیشتر مباحث را خوانده اند، و دسته دیگر که تازه شروع کرده اند (اگر جزو هیچ کدام نیستید خودتون رو به من معرفی کنید ;-)  )

توصیه هایی برای دسته اول:

در مطالعه اول احتمالا هدف شما این بوده است که یک دور روی مطالب احاطه پیدا کنید، مباحث سخت تر را شناسایی کنید، اگر از دروس خلاصه داشته اید آن ها را چک کنید و برای دوران جمع بندی کاملشان کنید، اگر خلاصه نداشته اید از هر درس چکیده ای بردارید یا خط کشی بکنید. خوب خیالتان راحت شده که این کار را به بهترین شکل انجام داده اید. خداقوت، راه سختی بود و شما از پس آن برآمدید! ولی از الان شیوه مطالعه شما متفاوت خواهد بود. اولین هدف شما در این مرحله تسلط است. یک مثال: فرض کنیم چند نظریه مثلا فروید، آنافروید، هارتمن و غیره جزو مباحث آزمون اول شماست. اول مشخص کنید که چه کتاب ها و خلاصه هایی برای این مباحث دارید؟ مثلا برای فروید خودتان خلاصه ای دارید، از خلاصه سایت استفاده کرده اید و مدرسان را هم دارید، تست های کنکوری دارید و ممکن است تست تالیفی هم داشته باشید. من این شیوه ای که در اینجا ذکر میکنم را جمع بندی می نامم. اولین نکته اینکه نگران زمان نباشید، شما به اندازه کافیییی زمان دارید و در موقعیت خوبی هستید. مهم تسلط است. مثلا ممکن است شما به مدرسان نرسید اما همان چیزی که می خوانید را خوب بخوانید. اگر مطلبی باقی ماند در آزمون میان دوره (در این جا آزمون سوم) جبران می کنید. همچنین شما ملزم به زدن همه تست ها در همه سال ها نیستید. از سال 94 شروع کنید و تا هر جا فرصت کردید پیش بروید. هر تستی ماند بعدا خواهید زد. رفع اشکال کنید، علت اشتباهتان در تست ها را شناسایی کنید و خلاصه اینکه مطلب برای شما جا بیافتد. بعد از آزمون نتایج را با مشاورتان بررسی می کنید. شاید ببینید در مثلا نظریه هارتمن هنوز مشکل دارید و آنطور که انتظار می رفت جواب نگرفتید. چون هدف شما تسلط است نباید از این قضیه راحت رد شوید. آن مبحث را علامت می زنید و در آزمون میان دوره که دوباره هارتمن تکرار می شود روی چنین مباحثی مجدد مرور می کنید تا اشکالات شما رفع شود. در چنین آزمون های میان دوره ای وقت کافی دارید که اشکالاتتان را رفع کنید. البته مشاور به شما خواهد گفت که آیا اشکال شما اساسی است یا تنها در بعضی مباحث و تست های سخت مشکل دارید( می دانید که آزمون ها اگر استاندارد باشند سوالات ساده، متوسط و سخت دارند). اگر هم مشکل نداشتید که فرصت بیشتری برای مباحث سخت سایر دروس دارید یا اینکه می توانید منابع بیشتری بخوانید. بعد از آزمون میان دوره مطالب این آزمون ها جمع بندی شده اند و شما سراغ مباحث آزمون های بعدی می روید. اما دقت داشته باشید که مباحث قبلی کنار نمی روند و حتی شده روزی 15 دقیقه مرور می شوند.

توصیه هایی برای دسته دوم:

فکر میکنم شما خیلی باید حواستان را جمع کنید. یک دانشجو داشتم که می گفت: من الان به اختلالات تجزیه ای رسیدم ولی آزمون از من اختلالات اضطرابی رو میخواد! من که نمی رسم هم یک مبحث جدید بخونم هم مبحث آزمون رو دوره کنم! … این دسته داوطلبان به جای سود بردن از آزمون ها بدتر دچار اضطراب می شوند. در جواب باید گفت شما وقتی آزمون ثبت نام کرده اید بهتر است با آزمون پیش بروید تا جایی که می توانید.  درست نیست که حجم زیادی مطلب جدید بخوانید و در عین حال دوره مبحث دیگری را انجام دهید (شاید چند فصلی از چند درس مانده باشد که این فرق می کند). الان زمانی است که شما باید دوره را شروع کنید و این مهم تر از پیش رفتن در دروس و تمام کردن کتاب هاست. خیلی از ما نمی توانیم برای مطالعه جدید و دوره مبحث قبلی وقت بگذاریم، پس بهتر است که برگردید چون شما ملزم به شروع دوره هستید. اگر مباحث آزمون را قبلا خوانده اید هماهنگ با آن دوره و جمع بندی کنید و هر وقت به مبحثی رسیدید که نخوانده اید همزمان با آزمون بخوانید و در آزمون میان دوره، دوره کنید. به این طریق هم دوره مباحث قبلی را انجام داده اید که بسیار مهم هست، هم مباحث باقی مانده را خوانده اید و هم آشفتگی تان را کم کرده اید. مثل دسته قبل ذکر این نکته ها هم ضروری است که تسلط مهم است و هر چه را به جمع بندی نرسدید در آزمون میان دوره و نهایتا جامع جبران می کنید، از تست های جدیدتر شروع کنید ممکن است به تمام تست ها نرسید، و مهم تر اینکه دوره مباحث آزمون های قبلی همچنان ادامه خواهد داشت حتی 15 دقیقه در روز.

توصیه هایی برای دسته سوم:

در این دسته این سوال شایع است: فکر نمی کنم بتونم با آزمون پیش بروم. در یک آزمون از من 5 فصل رشد می خواد! من نمیتونم طی دو هفته 5 فصل رشد بخونم! … در جواب این فرد باید گفت: لازم نیست که شما صد در صد با آزمون هماهنگ باشید. شما برای آزمون اصلی می خوانید نه برای آزمون آزمایشی!  تا هر جا رسیدید را بخوانید و هر وقت آزمون از شما دوره آن مبحث را خواست دوره و جمع بندی کنید. هر چه ماند را طبق برنامه ریزی خودتان تنظیم کنید که کم کم بخوانید (مثلا در آزمون های میان دوره ای فرصت خوبی دارید که جبرانی ها را بخوانید). خودتان را هم در آزمون بر اساس همان مباحثی که خوانده اید بسنجید یعنی انتظار داشته باشید به تست مباحثی که خوانده اید جواب دهید نه بیشتر. یک نکته بسیار مهم درباره شما این است که شما مثل سایرین فرصت اینکه یک زمانی فقط مرور کنید ندارید بنابراین حتما و حتما و حتما همزمان با مطالعه تان مرور کنید. مثلا اگر این هفته فروید را خوانده اید سعی کنید که روزهای بعد برای مرور آن زمانی را در نظر بگیرید حتی 15 دقیقه. شما نمی توانید دوره تان را فقط به آزمون محدود کنید یا تا اواخر سال فقط بخوانید و بعد در یک یا دو ماه به شکل فشرده دوره کنید پس از همین الان دوره را شروع کنید.

نکات برجسته توصیه های فوق:

سعی کنید با ازمون هماهنگ باشید اما لازم نیست که صد در صد آماده در جلسه حاضر شوید.

از آزمون های میان دوره ای برای جبران، رفع اشکال و تسلط بیشتر در آن مبحث استفاده کنید.

مرور خود را به آزمون ها محدود نکنید بلکه همیشه مرور را در برنامه داشته باشید.

سعی کنید هر مبحث را جمع بندی کنید اما لزوما اینطور نخواهد بود که هر منبع و تستی داشتید در یک آزمون جمع کنید.

 

نکاتی درباره آزمون آزمایشی

همه ما می دانیم که حتی در آزمون اصلی هم غلط هایی هست! پس انتظار نداریم که موسسات آزمون های کاملا استانداردی برگزار کنند. سوال و جواب نادرست، اشتباه تایپی، طرح سوال از مباحث غیرمهم، عدم تنظیم درست مباحث در آزمون ها و غیره از اشکالات همیشگی آنهاست! خوب عجیب هم نیست، سازمان سنجش در سال یک آزمون برگزار می کند باز هم غلط دارد حال یک موسسه با ده آزمون در یک سال قطعا احتمال خطای بالاتری دارد! (البته اگر ادعا کنه که مشکلی نداره نمیتونیم از سر تقصیرش بگذریم 8-) ) درگیر این خطاها نباشید! هدف شما از شرکت در آزمون آزمایشی باید چند چیز باشد:

  • رفع اشکال کنید. چرا من افسردگی را خواندم اما سوالات آن خوب پاسخ ندادم؟ اشکال من کجا بود؟ لازم است برگردم و مجدد بخوانم یا اینکه فقط حافظه ام یاری نکرد و باید بیشتر دوره کنم ؟؟ (اگر شما دانشجوی خوبی باشید اشتباه سوالات را هم کشف می کنید!)
  • مدیریت زمان را یاد بگیرید. برای هر درس چقدر زمان لازم دارم؟ اول کدام درس را بزنم؟ ترتیب دروس را عوض کنم یا به همان شکل دفترچه بزنم؟؟ همه اینها را در آزمون های آزمایشی برای شخص خودتان کشف خواهید کرد!
  • با مباحث مهم تر آشنا می شوید. اگر آزمون استانداردی باشد بیشتر از مباحثی سوال خواهد داشت که مهم و پرتکرار هستند. بنابراین راهی برای آشنایی و تمرین بیشتر شما در مباحث مهم خواهد بود.
  • برنامه ریزی کنید. خیلی از شما نمی توانید خودتان برنامه ریزی کنید ، مدام افت و خیز دارید، انگیزه تان افت می کند انگار کسی را می خواهید که شما را هل دهد! آزمون راهی خواهد بود که بتوانید خودتان را ملزم به مطالعه مباحث کنید.
  • پیشرفت خودتان را بسنجید. یادتان هست در مصاحبه خانم هادی گفتند که آزمون اول رتبه خوبی نداشته اند و به ترتیب بهتر شده اند؟ این یکی از مهم ترین فواید آزمون آزمایشی است. خودتان را با قبل خودتان بسنجید! چرا نمی گویم خودتان را با سایر رقبا بسنجید؟؟ چون فایده چندانی برای شما نخواهد داشت! بله این درست هست که اگر فکر می کنید خیلی وضع خوبی دارید بعد در نتیجه می بینید که رتبه 1000 آورده اید می فهمید که تصور غلطی از خودتان داشته اید و تلاش می کنید که بهتر شوید و مشکل را رفع کنید، اما مهم تر این است که نسبت به خودتان سیر صعودی داشته باشید.
  • بیشتر تست بزنید و تست زنی را تمرین کنید. اگر موسسه معتبر باشد تست های آن توسط افراد معتبری طرح می شوند پس هر تست می تواند برای شما ارزشمند باشد.
  • استرستان را کاهش دهید. مواجهه یک باره با آزمون اصلی اصلا خوب نیست پس قرار گرفتن در محیط آزمون، نشستن روی صندلی، دیدن دفترچه، حساب کردن زمان، اینکه چه لوازمی برای سر جلسه احتیاج دارید و غیره همگی استرس شما را برای آزمون اصلی کاهش خواهد داد. اگر آزمون مبحثی ثبت نام نکرده اید حتما آزمون های جامع را ثبت نام کنید

آخر اینکه، حتما سر جلسه تشریف ببرید! من نخوانده ام، آمادگی ندارم، فرصت ندارم و اینها هیچ کدام توجیه خوبی برای نرفتن سر جلسه نیست. حتی اگر به خیلی از مباحث نرسیده اید حتما سر جلسه بروید. جلسات را جدی بگیرید، نگویید آزمایشی است مهم نیست، سعی کنید شبیه سازی کنید و به آن به شکل فرصتی خوب برای رفع اشکالاتتان نگاه کنید.

بعد از جلسه آزمون

لازم است که حتما یک روز را برای بررسی آزمون خالی کنید. این بخش مهم ترین قسمت آزمون آزمایشی شماست که متاسفانه و با کمال تعجب خیلی از داوطلبان انجام نمی دهند! همین که پاسخ های درست و غلطشان را چک کنند و ترازشان را ببینید فکر می کنند که کار تحلیل آزمون تمام شده!! همین تحلیل هاست که شما را از رتبه سه رقمی در آزمون به رتبه یک و دورقمی خواهد برد. پاسخ نامه را کامل بخوانید حتی سوالاتی که به نظرتان ساده است و آنهایی که درست زده اید. هم مرور خواهد بود و هم اینکه ممکن است شما با منطق غلطی جواب درست را زده باشید! (از این شانس ها سر جلسه اصلی کم سراغتون میاد :-) ). اول سوالاتی که غلط زده اید را بررسی کنید. چرا؟ مشکل کجاست؟ چند نوع مشکل در اینجا شایع است و هر کدام راه حلی دارد:

اگر هنوز خوب دوره نکرده باشید یک چیزهایی در ذهنتان هست اما منسجم نیست. حتی می دانید جواب کجای کتاب است اما خاطرتان نیست دقیقا چه بود. این نوع مشکل بیشتر در مباحثی که کاملا حفظی هستند رخ می دهد مثلا برای درس فیزیولوژی. پس نگران نباشید، این مشکل با دوره بیشتر حل خواهد شد. مشکل دوم این است که شما در مبحثی که خیلی هم حفظی نیست و خودتان هم وقت مناسبی برای آن گذاشته اید اشتباه کرده اید. بهتر است در برنامه تان به آن مبحث برگردید و مجدد آن را مطالعه و رفع اشکال کنید. اشتباهی که کرده اید را هم همان جا بنویسید! مشکل دیگر بی دقتی است! (امان از بی دقتی که مشکل اصلی منه و چقدر جانسوزه :cry:  ). خوب این فقط با تمرین حل خواهد شد و صبوری در جواب دادن به تست ها، اطمینان از مطالعه همه گزینه ها قبل از پاسخ به سوال، چک کردن پاسخ نامه همان موقعی که جواب را وارد می کنید، و غیره. بعضی سوالات هم هستند که اصلا به چشمتان نخورده اند و اولین بار است که همچنین مبحثی را می بینید! نگاه کنید ببینید درجه دشواری سوال چیست؟ اگر سخت یا خیلی سخت است، منبع آن جزو منابع اصلی و پرتکرار کنکور نیست نگران نباشید. این تست ها در کنکور اصلی هم هست. شما که انتظار ندارید به همه سوالات پاسخ دهید یا همه منابع را خوانده باشید؟ حتی رتبه یک هم چنین موقعیتی نداشته! همان پاسخ نامه را بخوانید و مطلب را یاد بگیرید. مشکلات دیگری هم هستند که در بررسی هایتان پیدا خواهید کرد.

بعد از اینکه این تحلیل را انجام دادید، مشخص کنید که آیا لازم است طبق توضیحات بخش شیوه مطالعه مباحثی را مشخص کنید، برگردید و دوباره بخوانید، منبعی را اضافه کنید، مبحثی که اصلا نمی دانستید بخوانید و غیره. در این زمینه مشاورتان کمک خوبی خواهد بود.

ما انجمنی در سایت راه اندازی کرده ایم که می توانید اشکالات و سوالات خود را بعد از آزمون با دوستانتان مطرح کنید (به شرط اینکه نکاتی را که در انجمن ذکر شده رعایت کنید ;-) ). در سایت بخش پرسش و پاسخ و سوالات درسی داریم اما با توجه به تعدد نظرات آن بخش شما نمیتوانید آنجا سوالات مرتبط با آزمون خود را مطرح کنید بنابراین بهتر است که در همان انجمن مطرح کنید. لینک این انجمن در حاشیه سایت هست. در نهایت هر سوالی که دارید و من در این مطلب نگنجانده ام مطرح کنید تا جایی که در توان باشد پاسخگو خواهم بود.

برای ورود به انجمن بحث و گفتگو درباره آزمون های ازمایشی اینجا کلیک کنید

 

 

 

اشتراک
به من خبر بده
77 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام
خانم خجوی، در مورد مشاوره ای ک گفتید برای کسانی ک رتبه های زیر 50 اوردن، ازمون اخر مبحث سنجش جمعس، بعد از این ازمون بفرستیم برای شما کارنامه ها رو؟

سلام خانم دکتر…امیدوارم که سلامت و سرحال باشین
یه خواهش ازتون دارم لطفا منت بگذارید و جواب سوالاتمو که دراین پست و سوالات درسی گذاشتم جواب بدین.خیلی وقته منتظرم…ممنونم بابت صبر وحوصله تون

سلام خانم خجوی عزیز.
من هنوز 25 درصد اخر کتابا مونده ک تموم شه و اول اسفند ازمون مرحله ای سنجشه..میخاستم بدونم از کی باید مرور رو شروع کنم؟بعضی دوستام از الان مرور رو شروع کردن و دیگه نمیخان طبق ازمون پیش برن من کمی استرس گرفتم ک واقعا از کی شروع بشه مرور، از الان یا با همون ازمون جامع اول سنجش؟
و اینکه مرور چطوری باید باشه؟از کتابا از جزوه ها ی شما یا کتابای مدرسان،ببخشید اگه سوالم طولانی شد

سلام خداقوت خانومی.یه سوال داشتم مهم ترین فصول امارکدومان؟من بدلیل ضعف وعدم علاقه مجبور به انتخاب مهم تریناهستم تارواوناتمرکز کنم.مرسی ازلطفتون

سلام خانم خجوی عزیز…
من زبانو حدود۴۰/۵۰میزنم چه پیشنهادی دارین بیشتربشه؟
لغات هیلگارد و لیل رو یه دورخوندم ومهم ترینارو هایلایت کردم.یه مشکلم که دارم اینه همه سوالات زبانو میزنم چون فکرمیکنم جواب همه رو بلدم.بنظرتون اونایی که شک دارم بزنم؟بعدمتون ویکی پدیا حتما باید هرروز خونده بشن؟؟
یه دنیا ممنونم که مثل همیشه جواب میدین

سلام خانم خجوی نازنین
ببخشید متغیر فرضی رابط با سازه فرضی تو فصل اول انگیزش خداپناهی چه فرقی باهم دارن؟ وچی هستن؟
بعداینکه شما سایتی نمی شناسید فقط کنکورهای سال پیش توی یه درس خاص مثل زبان داشته باشه؟
بعداینکه برای افزایش تمرکزموقع خوندن چه پیشنهادی دارین؟

ممنونم

سلام خانم خجوی عزیز
یه خاهش ازحضورتون داشتم مبحث مکانیسم های دفاعی مربوط به هربیماری و اینکه هر مکانیسم توی چه سطحیه پخته.ناپخته بالاترو….یا اینکه هرمرحله فروید چه مکانیسمی داره اگه لطف کنیدمنت بگذارید توضیح بدین تو کانال برامون ممنون میشم. یه سوال هم دارم بخاطرضعفم توی امار می تونم توی برنامه روزانم قرازش بدم؟؟
شرمنده طولانی شد.مرسی از محبت تون

عذرمیخوام باتوجه به این فرصت سه ماهه برنامم اینه که روزی ده ساعت بخونم.برنامه ریزی کردم باید روزی شش درس مختلف بخونم. میخواستم نظرارزشمندشماروبدونم؟ مرسی بابت کمک های بی دریغ تون

سلام مجدد.مرسی استادبابت راهنمایی تون
ولی من تقریبا نکات مهم هایلایت کردم مثلا توی اسیب ولی بازطول میکشه مرورش.بعد برای مرور مطالب قبل وقتی نمی مونه.بازم ممنونم

سلام استاد عزیز
من مرور کردن دروسم خیلی طول میکشه انگار که بار اول دارم میخونم همانطور باوسواس میخونم. بعدمیبینم نصف روزم رفته. خاهش میکنم بفرمایید چیکارکنم خیلی ناراحتم. بخاطر این مشکل عقب میفتم مدام. یه موضوع دیگه اینکه اصلاوقت نمیشه مطالب قبلی بخونم؟!
ممنونم از لطفتون.خداخیرتون بذه

سلام خانم خجوی عزیز
برای انگیزش من تاحالاچیزی نخوندم.والان که طبق برنامه ازمون انگیزش بایدبخونم گفته یازده فصل.واقعاحجم بالاست وفک نکنم به دورش برسم.چه پیشنهادی دارین؟کتاب پوران کافی نیست؟مشکلی پیش نمیاداونوبخونم؟ جزوه فیزیوتون عالیه.واقعا زحمت کشیدین.مرسی از لطفتون.

سلام. ببخشید سوالات کنکور آزادم باید بزنیم؟مثلا برای فیزیولوژی. همراه جزوه خوب شما پورانم میخونم که تستاشو نگاه میکردم انگار ازیه منبع دیگه ای بوده ومن بلدنبودم!! ونکته داشت. بعدبرای آمارخواهشابفرمایید چیکارکنم اصلا بهش علاقه ندارم درنتیجه نمیرم سمتش واز این بابت خیلی ناراحتم.
مرسی

سلام خانم خجوی عزیز..من درصدای ازمون سنجشم این شده،
زبان 7 درصد…..نفس55 درصد…مرضی..60..رشد 75…بالینی 60…فیزیولوژیک15 درصد..امار 13
میدونم درصدام اصلا خوب نیس..تمام سعیمو هم میکنم اخرش این شد ،،خیلی دیگه دلسرد شدم واقعا میخام کنکور ارشدو دیگه بذارم کنار،،با این همه تلاش درصدام راضی کننده نیس..ب نظر شما هم امیدی ب من نیس درسته؟

سلام خانم دکتر خوب هستید.
میخاستم بپرسم با توجه به وقت اندکی که مونده. بدای زبان چه منبعی رو پیشنهاد میکنی؟
کتاب زبان مدرسان شریف میتونه کافی باشه؟

سلامی دوباره.مرسی که جواب دادین.میخواستم مطمعن شم.آخه توی ص۲۴۱جزوتون همراه باکاهش یافقدان تنودعضلانی که فردروی زمین میفته اماهشیاراست.شماببخشید بالاخره باهوش هاهم سوتی میدهند خانم دکتر

سلام خانم دکتر عزیز
یه سوال کدوم اختلال مبین پدیدایی خواب متناقض همراه بافلج عضلانی است؟کاتاپلکسی,یا نارکولپسی؟!
یه خواهشم داشتم لطفا جواب سوالمو که توی همین پست گذاشتم بدین.خیییییلیییی ممنووووون

سلام خانم دکتر
این تعریف نشانه و علامت که نوشتین همون تعریف مدرسان شریف هم هست
ولی توی ازمونهای ازمایشی عکس این بود جواب درست

سلام خانم خجوی عزیز
عذرمیخوام مدرسان پایان نوجوانی گزل رو۱۵سالگی گفته شماتوی جزوتون فرمودین ۲۴سال!؟کدوم میشه.بعد فعالیت سازش یافته ونظام کنشی یعنی چه؟

متشکرم

ببخشید لطفا کتابهای پیشنهادی برای مرضی بجز مدرسان را هم بگین

مطالب مرتبط

سوالات آزمون دکتری روانشناسی دانشگاه آزاد

ثبت نام آزمون تکمیلی دانشگاه آزاد

نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سال 1400دانشـگاه آزاد اسـلامی در چارچوب قانون سـنجش و ...
مدیر سایت
18 آذر 1393
برنامه ریزی

مشکل برنامه ریزی و نگرانی های شما

یکی از سوالات شایع الان شما عزیزان اینهاست: الان کتاب هام رو بعضی هاش رو تموم کردم ...
مدیر سایت
31 مرداد 1393
روانشناسی سلامت

روانشناسی سلامت چیست؟

در مدل پزشکی قبلی تنها به نقش فرایندهای زیستی در ایجاد بیماری ها توجه می شود در ...
مدیر سایت
11 آذر 1393