نکاتی برای کنکور دکتری روانشناسی

سلام و خداقوت به داوطلبان کنکور دکتری روانشناسی
از آنجا که دروس تخصصی در آزمون دکتری کمتر از کنکور ارشد است برنامه ریزی برای مطالعه و همینطور تست زنی سر جلسه امتحان با مشکل چندانی مواجه نیست. از این جهت امیدواریم که با توجه به تجربه ای که در کنکور ارشد داشته اید با شرایطی که شخص شما را به موفقیت نزدیک تر می کند آشنا هستید. اما با این حال چند نکته که به نظر می رسد در جلسه کنکور برای شما مفید خواهد بود را ذکر میکنم.

پاسخ دهی به دروس تخصصی:

خوشبختانه زمان کافی برای پاسخدهی به تمام سوالات تخصصی در جلسه وجود دارد و شما نگرانی از بابت زمان نخواهید داشت. با این حال اگر از وضعیت خود در درس آمار مطمئن نیستید یا ممکن است در مواجه با سوالات سخت احتمالی روحیه خود را ببازید بهتر است که ابتدا سوالات دروس رشد و آسیب شناسی را پاسخ دهید. از آنجا که این دروس اغلب آسان تر هستند و پاسخ به آنها سریع تر است و همچنین اکثر شما روی این بخش سرمایه گذاری کرده اید ابتدا خیال خودتان را از این بخش راحت کنید و بعد به سراغ روش تحقیق و سپس آمار بروید. در این میان دقت کنید که در وارد کردن گزینه ها در پاسخ نامه اشتباه نکنید! درباره آمار اگر دیدید که چند سوال سخت طرح شده است اصلا نگران نباشید چرا که این مشکل را اکثر داوطلبان خواهند داشت و در این حالت در نتیجه شما تاثیر آنچنانی نخواهد داشت. اما دقت کنید که با جملات طولانی و به ظاهر پیچیده سوالات آمار گول نخورید و دست از تلاش برندارید. چون احتمالا زمان خوبی باقی خواهید داشت روی چند سوال که مبحث آن را مطالعه کرده اید تمرکز کنید گاهی با یک فرمول ساده، یک راه حل ساده خواهید توانست سوال را پاسخ دهید. در غیر این صورت از زدن گزینه های نادرست تا به هر قیمتی پاسخنامه تان را سیاه کنید اجتناب کنید!

پاسخ دهی به دروس عمومی:

در اینجا تفاوت های فردی مهم است و نمی توان قانون خاصی گفت. ولی طبق آگاهی از وضعیت اکثر شما احتمالا اکثرا تنها روی بخش درک مطلب و استدلال منطقی استعداد تحصیلی تمرکز کرده اید. بنابراین بعد از پاسخ به این قسمت، بلافاصله به سراغ سوالات زبان بروید و باقی زمانتان را صرف آن کنید. امیدوارم که این مدیریت زمان را در منزل تمرین کرده باشید چرا که در این جا مثل دروس تخصصی زمان خیلی زیادی ندارید. بردن یک بطری آب مخلوط با عسل، در حل سوالات این بخش بسیار کمک کننده است! اگر روی بخش های دیگر استعداد تحصیلی هم تسلط دارید اینجا به وضعیت خودتان بستگی دارد که قبلا با چه روشی موفق تر بوده اید. چندین راه هست. شما نیز می توانید مثل توضیح فوق عمل کنید.  اگر زبان شما ضعیف است که از همان ابتدا استعداد تحصیلی را کامل پاسخ دهید بعد سراغ زبان بروید. اگر زبان شما هم قوی است حواستان به مدیریت زمان باشد! ممکن است شما درگیر سوالات استعداد تحصیلی شوید و فراموش کنید که سوالات زبان هم بی صبرانه منتظر شماست! بنابراین در این دو درس تنها مدیریت زمان است که به کمک شما خواهد آمد و بهترین روش آن است که قبلا در منزل تمرین کرده اید و برای شخص شما بهترین نتیجه را می دهد.

 

روز آخر را به چه کاری اختصاص بدهیم:

در این هفته اکثرا مرور اخر را انجام داده اید و با توجه به تعداد مناسب درس ها مشکلی در این زمینه احتمالا نداشته اید. اما روز آخر را درس بخوانیم یا نخوانیم؟ خوب شما خودتان صاحب تجربه اید! پیشنهاد می شود برای این که دچار نشخوارهای فکری نشوید بعضی نکات را ورق بزنید، فرمول های آمار را نگاه کنید، لغت یا نکات گرامری بخوانید، تست زنی کنید، … ولی از ابتدای شب بهتر است که دیگر مطالعه نکنید و استراحت کنید.

برای دوستانی که به هر دلیلی به کنکور امسال نرسیدند:

در یک جمله می توانم بگویم هیچ اتفاق خاصی نیافتاده است! بعد از کنکور ارشد بهترین چیزی که برای یک شخص می تواند اتفاق بیافتد فرصتی برای کسب مهارت است. بنابراین تا کنکور سال بعد که با برنامه ای اصولی با همدیگر شروع به مطالعه خواهیم کرد به کسب مهارت بپردازید و اگر بخواهیم کنکوری صحبت کنیم به فکر روزمه تان باشید!

برای همه شما آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم که بعد از کنکور برای انتقال تجربیات خود با سایر دوستان باز هم به ما سر بزنید.در این مدت سعی کرده ایم با ارایه کردن آنچه در توان داشتیم، اعم از مشاوره، خلاصه کتاب، نکات کنکوری، پاسخ تشریحی، تجارب مصاحبه ها، نکات مطالعاتی، مباحث مهم کنکوری و تحلیل آزمون و مطالبی از این دست با هم این مسیر را پیش برویم. از اینکه در این مسیر همراهتان بودیم و از شما نیز آموختیم، خوشحالیم و تا مصاحبه ها و نتیجه نهایی با شما می مانیم.

با توصیه های ما در کانال تلگرام روان آموز همراه باشید (اینجا کلیک کنید)

بعد از کنکور هم در کانال تلگرام خانه روانشناسی ایران با شما هستیم (اینجا کلیک کنید)

 

 

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام
    ممنون از وبسایت تخصصی و به روز شما.
    چقدر رتبه آزمونهای آزمایشی دکتری مدرسان شریف به آزمون اصلی سراسری شبیه. میخواستم تخمین بزنم رتبه ام رو.
    با سپاس
    مریم

  • خیلی خوب بود خانوم دکتر، ممنونم، مرسی از زحماتتون و این که در دوران مطالعه این قدر خوب کنار ما بودین، من قبل ازینکه سایت شما رو پیدا کنم مسیرمو کاملا داشتم اشتباه می رفتم، برای ما دعا کنید، براتون از صمیم قلب ارزوی موفقیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید