ارشد روانشناسی:شروع اصولی با روان آموز

مدیر سایت
11 اردیبهشت 1395
ارشد روانشناسی
4.8/5 - (5 امتیاز)

سلام به همه اونهایی که عطش یادگیری دارند و اشتیاق شروع کردن!

امسال بلافاصله بعد از تمام شدن کنکور سال 94-95 و بدون هیچ وقفه ای کنکور 95-96 را شروع می کنیم. با وجود حدود 5 سال سابقه مشاوره در این زمینه در موسسات، سال پیش اولین سالی بود که به شکل رسمی و کاملا مستقل در مجموعه روان آموز همراهتان بودیم. امسال با توان و خدمات بیشتری در خدمتتان خواهیم بود.

مشاوره های کنکور ارشد روانشناسی 95-96 از ابتدای خرداد ماه آغاز می شود. اما اولین پست را زودتر می گذاریم تا شما بتوانید برای شروع برنامه ریزی کنید. بعضی از شما هم قصد دارید از نمایشگاه کتاب خرید کنید و می خواهید با منابع اصلی آشنا شوید. می خواهیم در این جا فرض را بر این بگذاریم که همه شما پست چگونگی مطالعه کنکور ارشد روانشناسی را مطالعه کرده اید تا بعضی از مطالب مجدد تکرار نشود (این مطلب را از اینجا بخوانید)

کسانی که از این لحظه با مجموعه روان آموز همراه خواهند شد افراد بادرایتی هستند! خاطرتان هست که منظور ما از درایت چه بود یعنی با فکر و برنامه درس خواندن. در اینجا شخصی را داوطلب کنکور کارشناسی ارشد خواهیم خواند که در هر شرایطی که هست با برنامه ریزی پیش برود. از پذیرش افراد بی برنامه معذوریم! منظور ما از شرایط این است که هیچ شخصی شبیه دیگری نیست و برنامه و چارچوب خاصی نداریم که برای همه تجویز کنیم! برنامه ریزی شخصی اکسیری برای همه افراد خواهد بود، با هر پایه درسی، با هر مدرک و دانشگاهی، با هر ساعت مطالعاتی و ….

دوم اینکه تمام نتیجه به شخص شما بستگی دارد بنابراین در ادامه مسیری که با هم خواهیم داشت به اراده شما نیاز مبرم داریم! به هیچ وجه با دانشجویی که بی دلیل تنبلی می کند، برنامه را رعایت نمی کند، پراکنده خوانی می کند، به منابع مشخص شده پایبند نیست، کار نخواهیم کرد! دقت کنید که منظور ما این نیست که اگر داوطلبی با مشکلی مواجه بود و در انجام برنامه ضعفی داشت او را از همراهی کنار خواهیم گذاشت! که اگر اینطور باشد دیگر مشاور معنایی نخواهد داشت! یک مشاور مجرب در هر شرایطی با داوطلب خواهد ماند و در افت و خیزهای پیش آمده همراهش خواهد بود اما به شرطی که او  از معنای یک داوطلب اصیل کنکور بودن خارج نشده باشد!

حالا که خود را یک داوطلب اصیل کنکوری با انگیزه و با درایت دیدید ما نیز  آماده ایم که در این مسیر یادگیری همراهتان باشیم. با ورود به سال جدید و  در کنکور سال 96 همراهی من با داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی نیز وارد ششمین سال خود خواهد شد. مثل همیشه به همراهی با شما افتخار میکنم و امیدوارم بتوانم تجاربم را در اختیارتان بگذارم. در این راه سایر دوستان یک و تک رقمی نیز به ما کمک خواهند کرد که می توانید در بخش درباره ما در فهرست بالای سایت با آنها آشنا شوید. در مجموعه روان آموز سعی می کنیم صادقانه ترین اطلاعات را بدون وابستگی به هیچ شخص، مولف یا موسسه خاصی در اختیار شما بگذاریم.

بیاید گام هایی که برای موفقیت در کنکور ارشد ذکر کردیم یک بار دیگر با هم مرور کنیم.

قدم اول: مشخص کردن هدف

قدم دوم: مشخص کردن منابع

قدم سوم: برنامه ریزی بلندمدت

قدم چهارم: برنامه ریزی کوتاه مدت

گام اول را که قبلا توضیح داده ایم و اما گام دوم…

حتما این روزها همه در سایت های مختلف دنبال منابع کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی هستید! با این همه کتاب آخر تکلیف ما چیست؟ هر موسسه ای ادعا می کند جزوه اش بهترین جزوه کنکوری است. کدام یک درست می گویند؟ آیا خواندن این جزوات و خلاصه کتاب ها کافی است یا حتما باید منبع اصلی بخوانیم؟ گرچه در بخش های مختلف به این سوالات پاسخ داده ایم اما چون جزو پرتکرارین سوالات شماست، مجددا توضیح میدهم.

منابع اصلی و کتاب های کمک آموزشی:

مهمترین منابع کنکوری از سوالات کنکورهای سال های اخیر به دست می آید، و نه فقط کنکور سال گذشته. تنها وقتی کاملا منبع را تغییر می دهیم که به صورت مشخص در یک سال منبع تغییر کرده باشد مثل تغییر کتاب آسیب شناسی روانی بر اساس DSM-5 که طی این دو سال تغییر کرده است. بنابراین اگر  بخواهیم منابع اصلی را مشخص کنیم باید مهم ترین منابعی که اکثر سوالات در چند سال اخیر با آن قابل پاسخ گویی بودند را پیدا کنیم. برای مشاهده منابع کنکور ارشد روانشناسی بر اساس آخرین تغییرات کنکور ارشد روانشناسی 95 اینجا کلیک کنید. در مورد کتاب های کمک آموزشی و خلاصه و جزوات نیز در بخش منابع توضیحات لازم داده شده است، سعی شده است برای هر درس بهترین کتاب کمک آموزشی بدون وابستگی به هیچ موسسه خاصی ذکر شود. ما تا سال قبل در کنار خلاصه کتاب های خودمان کتاب های بعضی موسسات را نیز معرفی می کردیم چون می خواستیم شما کامل ترین مطالب را بخوانید. اما امسال با توجه به این که بعضی از مجموعه هایمان در حال ویرایش و تکمیل است نیازی نیست که هزینه کنید و در کنار آنها کتاب دیگری بخرید. (دوستانی هم که قبلا مجموعه ای خریده اند و آن مجموعه در حال ویرایش است نگران نباشند، نیازی نیست مجدد خرید کنند. با اینکه این مجموعه ها بسیار کامل تر از سال قبل خواهد بود به شکل رایگان برایشان ارسال خواهد شد). متاسفانه بعضی از کتب موسسات مشکلاتی دارند و داوطلبان را گیج می کنند چون با منابع اصلی تضادهایی دارند. ما ترجیح می دهیم امسال آنها را معرفی نکنیم بلکه در جهت کامل کردن مجموعه های خود بر اساس کتب اصلی بکوشیم.

آیا باید حتما منبع اصلی بخوانم؟ خلاصه کتاب کافی نیست؟؟؟

برای اینکه انتخاب کنید چه بخوانید باید شرایط خودتان را در نظر بگیرید. فرض کنید شما چهار ماه بیشتر فرصت ندارید و زمان روزانه شما نیز کم است. ایا اگر منابع اصلی را بخوانید به دوره خواهید رسید؟ این شخص می تواند یک هفته به شکل امتحانی مطالعه و صفحات را یادداشت کند و نهایتا حساب کند که آیا به موقع تمام خواهد کرد یا خیر. اگرچه، تجربه نشان داده که برای این افراد خواندن خلاصه کتاب و دوره چند باره آن مناسب تر است.

اما به نظرشما این افراد باید منبع اصلی بخوانند یا خلاصه کتاب: تغییر رشته ای ها، کسی که زود شروع کرده، فرصت کافی دارد، قبلا منابع اصلی را در دانشگاه خوانده، به دنبال رتبه تک رقمی است، … خودتان قضاوت کنید! برای این فرد خلاصه کتاب تنها روشی است برای مرور و جمع بندی، مطالعه نکاتی از سایر منابعی که مطالعه نکرده است و تست زنی. بنابراین توصیه می شود حداقل در مطالعه اول کتاب اصلی را مطالعه کنند.

امیدواریم که با این توضیحات سوالی برای منابع باقی نمانده باشد. و اما گام سوم و چهارم…

چطور برنامه ریزی کنم؟

همانطور که قبلا هم توضیح داده ایم، برنامه ریزی یک فرایند سیال است و حتما تغییراتی در روند مطالعه شما خواهد کرد. اما کلیاتی دارد که از الان باید مشخص کنید.

برنامه ریزی بلندمدت یعنی بدانید از نقطه شروع تا نقطه پایان قرار است چه کارهایی انجام دهید و چگونه؟ ابتدا چه دروسی مطالعه خواهد شد؟ مباحثی که در یک بازه زمانی مطالعه خواهید کرد چه هستند؟ انتظار دارید حدودا کی این مباحث را تمام کنید؟ دروسی که قرار است دیرتر شروع کنید چه هستند؟ آیا آزمون آزمایشی شرکت می کنید و چطور می خواهید خود را با آنها هماهنگ کنید؟ در ادامه بخشی کوچک از یک جدول برنامه ریزی بلندمدت ساده  را صرفا برای نمونه می بینید. (این برنامه را با نام مباحث هر درس می نویسیم و اگر چند منبع داریم به شکل تلفیقی می خوانیم. اینجا صرفا اسم فصول برای نشان دادن نوع جدول نوشته شده است). لازم به ذکر است که جدول برنامه ریزی بلندمدت و تقسیم بندی مباحث را برای کسانی که در طرح تبسم شرکت کرده اند تهیه و ارسال کرده و بر اساس روند مطالعاتی شخص داوطلب  اصلاح می کنیم.

اردیبهشت

درس اول

درس دوم

درس سوم

درس چهارم

درس پنجم

درس ششم

روانشناسی رشد

آسیب شناسی

آمار

بالینی

فیزیولوژی

زبان

هفته اول

کلیات – گزل- والن

فصل اول و دوم

فصل اول و دوم

هفته دوم

فروید- آنافروید- ملانی کلاین

فصل چهارم و پنجم

فصل سوم

هفته سوم

اشپیتز- هارتمن- بالبی

فصل ششم و هفتم

فصل چهارم

هفته چهارم

لئون تی اف- دوره و جبران

دوره و جبران

دوره، تست زنی و جبران

خرداد

ادامه ….

تیر

ادامه ….

شهریور

ادامه ….

مهر

شروع قسمت های دوم از درس های دوقسمتی – مرور تابستان،  شروع علم النفس، …

روانشناسی رشد / آسیب

شروع

استثنائی

شروع

روش تحقیق

شروع

نظریه ها

شروع

انگیزش و هیجان

زبان

شروع علم النفس

امار/ بالینی

بالینی

در گام بعدی که برنامه ریزی کوتاه مدت است باید برنامه بلندمدت خود را جزئی و اجرایی کنید. شما می دانید که هر هفته چه مباحثی خواهید خواند. حالا کافی است که هر هفته یک برنامه ریزی برای مطالعه آنها داشته باشید. چند درس در روز خواهید خواند؟ هر کدام حدودا چند ساعت؟ زمان استراحت و تفریح شما کی خواهد بود؟ کجا مطالعه خواهید کرد؟ اولین هفته هایی که مطالعه برای ارشد روانشناسی  را آغاز می کنید مدام در حال آزمایش و خطا خواهید بود یعنی متوجه خواهید شد که چه زمانی از روز بهتر مطالعه می کنید، کدام درس ها را کنار هم راحتتر می خوانید؟ تقریبا چند صفحه در یک ساعت می خوانید و طبق آن آیا مباحثی که برای بلندمدت مشخص کرده اید منطقی است یا نیاز به تغییر دارد؟ مثلا اگر تخمین زده اید که در یک هفته چهار فصل ژنتیک را خواهید خواند اما در برنامه می بینید که در بهترین شرایط نهایتا دو فصل خوانده اید بهتر است برنامه را تعدیل کنید. بنابراین با این آزمایش و خطای یک یا دو هفته ای ممکن است برنامه بلندمدت نیز تغییراتی بکند. نمونه ای از یک برنامه کوتاه مدت را در جدول می بینید.

هفته اول

اردیبهشت

2 ساعت

اجرا

2 ساعت

اجرا

1 ساعت

اجرا

1 ساعت

اجرا

شنبه

آسیب شناسی روانی

*

روانشناسی بالینی

**

2.5 ساعت

فیزیولوژی

*

زبان

0.5 ساعت

یک شنبه

آسیب شناسی روانی

*

روانشناسی بالینی

*

فیزیولوژی

*

زبان

*

دوشنبه

آسیب شناسی روانی

*

روانشناسی بالینی

فیزیولوژی

زبان

*

سه شنبه

روانشناسی رشد

*

روانشناسی بالینی

1 ساعت

آمار

*

زبان

*

چهارشنبه

روانشناسی رشد

1 ساعت

روانشناسی بالینی

*

آمار

*

زبان

پنج شنبه

روانشناسی رشد

1 ساعت

روانشناسی بالینی

*

آمار

*

زبان

جمعه

جبران

استراحت

استراحت

زبان

مهمترین جایی که مشاور به کمک شما خواهد آمد در برنامه ریزی و اجرای آن است. آیا برنامه ریزی بلندمدت شما منطقی است؟ شاید لازم باشد آن را با مشاورتان چک کنید. همچنین در برنامه ریزی کوتاه مدت و اجرای آن و افت و خیزهایی که خواهید داشت قطعا یک مشاور خواهد توانست همراه خوبی برای پیگیری وضعیت شما تا روز کنکور باشد.

 همراهی سایت روان آموز با شما به چه شکل است؟

طرح تبسم: همراهی گام به گام متناسب با شرایط شخصی شما هدف این طرح است. برای مطالعه این طرح اینجا کلیک کنید

مشاوره های تلفنی معمول: در این نوع شما یک بار برای شروع و پس از آن برای پیگیری های هفتگی یا دوهفتگی تعیین وقت کرده، تماس میگیرد و از مشاوره تلفنی استفاده می کنید. برنامه بلندمدت پیشنهادی ریخته می شود و در طی مسیر در صورت نیاز اصلاح می شود. در این نوع مشاوره پیگیری از جانب خود داوطلب است مشاور نخواهد توانست به داوطلبی که از آخرین تماس او بیش از یک ماه گذشته باشد کمکی بکند چرا که روند مطالعاتی او کاملا از دست مشاور خارج می شود.

اشتراک
به من خبر بده
208 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام خسته نباشيد،براي قبولي ارشد روانشناسي عمومي دانشكاه زنجان جه رتبه اي بايد بياريم?

1 4 5 6

مطالب مرتبط

نظریه رشد شناختی پیاژه

پیاژه، نظریه پرداز برجسته در زمینه رشد شناختی، نظریه ای بر مبنای تفکر ارائه داد، نظریه او ...
سیما عطاری
22 اردیبهشت 1400

توصیه هایی درباره آزمون آزمایشی

هر ساله با شروع آزمون ها سوالات و نگرانی های زیادی از سمت داوطلبان می بینیم. جای ...
مدیر سایت
20 آبان 1395
تحلیل کنکور کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی

تحلیل کنکور کارشناسی ارشد و دکتری روانشناسی

تحلیل کنکور به چه معناست؟ تحلیل سوالات کنکور و آزمون‌های آزمایشی دارای اصول و قواعد متعددی است و ...
سیما عطاری
12 خرداد 1400