نمونه سوال متون زبان تخصصی روانشناسی: متن دوم سال 93

امتیاز یادتون نره

ترجمه متن

نشانه های اعتیاد به خرید چه هستند؟ افراد مبتلا به این مشکل اغلب ساعت ها و ساعت ها صرف خرید در اینترنت یا پاساژها می کنند. کمدهایشان همیشه پر از لباس و جواهراتی است که هرگز نپوشیده اند و برچسب های قیمت هنوز روی انهاست. خانه هایشان ممکن است پر از کیسه ها و جعبه های خرید باشد که از چیزهایی که انها خریده اند اما هرگز استفاده نکرده اند لبریز باشد. اسباب اشپزخانه، کتابها، وسایل الکترونیک، دی وی دی ها و چیزهای دیگر. بسیاری از معتادان به خرید از مشکل خود اگاه هستند اما وقتی به مغازه می روند نمی توانند به سادگی در مقابل میل به خرید مقاومت کنند. بعضی از انها از ضعف خود شرمگین هستند و سعی می کنند با ذخیره کردن خریدهایشان در مکان هایی شبیه اتاق زیرشیروانی، جایی که دیگران نمی توانند انها را ببیند، ان را پنهان کنند. روانشناسان پیشنهاد می کنند که چندین دلیل برای اعتیاد به خرید وجود دارد. برای برخی مردم، راهی برای تسکین استرس است. برای دیگران، خرید راهی برای مبارزه با تنهایی یا افسردگی است. برای افرادی با اعتماد به نفس کم، خرید می تواند راهی باشد که ارزش خود را ثابت کنند. گاهی مشکل از ملالت (خستگی ) ایجاد می شود. خرید یک جایگزین برای سرگرمی ها و علایق دیگر می شود و به گذر زمان کمک می کند. اگرچه خرید می تواند موقتا حس خوبی در افراد ایجاد کند، انها اغلب بعد از ان احساس شرم و گناه را تجربه می کنند. وقتی عادات خرید خارج از کنترل میشود، افراد به کمک حرفه ای نیاز دارند. انها می توانند یک مشاور را ببیند یا به سازمانی مثل معتادان به خرید گمنام ملحق شوند. گروه هایی شبیه این سعی می کنند که به افراد کمک کنند دلایل اعتیاد خود را بفهمند و یاد بگیرند که چگونه میل به خرید را کنترل کنند. اهدافشان کمک به افراد برای یافتن راه هایی جهت راضی کردن خودشان است که به بدهی جدی و زندگی پراشوب منجر نشود.

پاسخ گزینه ها

1-     گزینه 2

پاراگراف قبل از متن احتمالا درباره اعتیاد به خرید بحث می کرده است.

 2-     گزینه 4

طبق متن کدام یک دلیل اعتیاد به خرید نیست؟ : مبارزه با احساسات شرم و گناه

 3-     گزینه 3

طبق متن کدام یک از اظهارات زیر صحیح نیست؟ معتادان خرید دوست دارند خریدهایشان را نمایش دهند

 4-     گزینه 1

واژه انها در خط 8 اشاره دارد به : خریدها

 5-     گزینه 2

چرا نویسنده معتادان خرید گمنام را در پاراگراف اخر ذکر می کند؟ :  که مثالی از یک سازمان که به معتادان خرید کمک می کند ارایه بدهد

 6-      گزینه 2

کدام یک در متن بحث نشده است؟ نکاتی که مشاوران به معتادان خرید می دهند

توضیح کوتاه

یک نوع سوال جدید و جالب در کنکور امسال می بینیم که به این شکل در کنکورهای سال های قبل وجود نداشت. سوال از شما می خواهد حدس بزنید که پاراگراف قبلی احتمالا درباره چه چیزی صحبت می کرده است. برای پاسخ به این سوال باید متن را درک و هدف این پاراگراف را بدانید. گاهی هم به سادگی طبق خط اول متن می توانید به پاسخ برسید. نشانه های اعتیاد به خرید چیست؟؟ پس حتما قبل از آن اعتیاد به خرید را مطرح کرده است. (سوالات جدید دیگری نیز در کنکور کارشناسی ارشد 93 طرح شده اند که در آینده آنها را نیز بررسی خواهیم کرد)

دو نوع سوال دیگر در این متن شامل درک مطلب و یافتن مرجع ضمیر است. سوالی که مرجع ضمیر را از شما می خواهد در اکثر سال ها وجود دارد.

اشتراک
به من خبر بده
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات