مصاحبه با رتبه 23 ارشد بالینی

 • لطفا خودتان را برای دوستان معرفی کنید

مانی مظفری هستم.متولد 1370.دانشگاه صنعتی سهند تبریز خوندم و انشالله تا شهریور تموم خواهم کرد دانشگاه رو. رشته ام هم مهندسی مواد متالورژی بوده. اولین بار است در کنکور شرکت می کنم (هر چند سال قبل هم یک بار بصورت آزمایشی در کنکور شرکت کردم با اینکه حتی اگر قبول می شدم هم نمی توانستم بروم،چون 40 واحد کارشناسیم مونده بود) و موفق به کسب رتبه ی 23 بالینی شده ام.

 

 • شما به عنوان شخصی که رتبه خوبی در کنکور کسب کرده اید، چه توصیه ای به سایر داوطلبان دارید؟

شرط اول شرکت در کنکور ارشد روانشناسی به نظر من علاقه است. بدون علاقه خواندن فایده ای ندارد. من تجربه ی هر دو را دارم. من رشته کارشناسیم رو بدون علاقه خواندم، فراری از تمام کلاسها و مطالب مربوط به مهندسی مواد. مدام برای پاس کردن درس خواندن و مدام به فکر تمام کردن درس و رفتن به سراغ تفریح. در حالیکه در روانشناسی دقیقا برعکس بود. من از تمامی فعالیت‌های زندگی فرار می کردم که وقت روانشناسی خواندن برسد.

کتاب مارتین سلیگمن(که البته بعدها فهمیدم اصلا منبع کنکور نیست ولی از خواندنش پشیمان نیستم) را در ردیف آخر کلاس ترمودینامیکم خواندم و خیلی از مطالب رو در اتوبوس بین خانه و دانشگاه یاد گرفتم. حتی تفریحاتم هم شامل خواندن کتابهای روانشناسی و دیدن فیلمهای روانشناسی بود. کتابهایی مانند عشق دیوانه وار فیروز بخت، اررشیابی شخصیت فتحی آشتیانی و روان درمانی اگزیستانسیال یالوم که ربطی هم به کنکور نداشتند.و فیلمهایی مثل مامی و آمریکن هیستوری ایکس که مربوط به اختلالات شخصیت بود.
توصیه دومم این است که دوستان بیشتر از متن خودشان را درگیر حاشیه نکنند. اگر دنبال آزمون، مشاوره یا موسسه ای هستند بهترینش را انتخاب کنند و به دنبال آن بروند. با حرف هر کسی نگران نشوند. ممکن است من بگویم برای رشد برک را بخوانید، شما بگویید کرین مهمتر است و مشاور دیگری بگوید مدرسان جامعتر است. قرار نیست کسی که از شما راهنمایی خواسته با حرف من به هم بریزد یا برعکس. بلکه در ابتدای کار انتخابش را بکند و سعی کند پیش برود.

جاده ی خاکی و خطرناک ما را به مقصد می رساند ولی مدام عقب و جلو رفتن در مکانی ثابت یا در جا زدن نه. خواندن منابع خیلی مهمتر از انتخاب منابع است.در هر حال حاشیه بر متن نچسبد. اگر ما کار و دانشگاه و درس داریم اگر تمرکزمان صرف روی اینها باشد موفق خواهیم شد مواظب باشیم انرژی را در جای غلطی هدر ندهیم.
سومین توصیه ام این است که هر چند از خودگذشتگی،کمک کردن،مراعات حال انسانها را کردن صفاتهای پسندیده ای هستند اما جو کنکور کمی متفاوت است. خوشبین بودن در یک جو رقابتی به دیگران احتمالا نتیجه ی خوبی نخواهد داشت. برای همین بد نیست کمی و فقط کمی خودخواهی، غرور،جاه طلبی و یکدندگی را چاشنی کارمان کنیم.البته منظورم کثیف رقابت کردن نیست بلکه احترام گذاشتن و اعتماد کردن به مسیریست که انتخاب کرده ایم.
چهارمین توصیه ام این است که حداقل از خوانده ها و دانسته های روانشناسی خودمان در مطالعه استفاده کنیم.
من از فن حذف محرک بعد از دی در مورد تلگرام استفاده کردم. چیزی که وقت مرا می گیرد یا مرا خسته می کند چرا باید باشد؟
وسواس خلاصه نویسی داشتم که سرعت خواندنم را به شدت کم می کرد.بعد از خواندن فصل وسواس باورهای ایجاد کننده و نگهدارنده ی این سبک غلط را شناختم و همچنان درمانش را، خلاصه نویسی را حذف کردم و هایلایت و حاشیه نویسی را جایگزینش کردم. نه تتها کیفیت پایین نیامد بلکه سرعت هم به شدت بالا رفت.
از فن تقویت مثبت هم در مورد ساعات دروس استفاده کردم. به اینصورت که دایم سعی می کردم رکورد هفتگی، روزانه و کلی ساعات درس خواندنم را بزنم. همانطور که می دانید این فرآیند که در گیم‌های آندرویدی و فلش گیم‌ها هم استفاده می شود سیستم پاداش مغز را فعال کرده و ما را به آن گیم ها معتاد می کند! برای رکورد بیشتر! چرا به درس خواندن معتاد نشویم؟ من در تابستان 94 میانگین ساعات درسیم شاید کمتر از 2 ساعت بود در بهمن و اسفند به 4-5 ساعت رسید و بعد از عید به 7-8 ساعت و دو هفته ی آخر 10-11 ساعت.
من از تفریحم،فوتبال و فیلم دیدنم،با دوستان بودنم نزدم.دانشگاه هم میرفتم با این حال با برنامه و درست درس خواندم و تا لحظه ی آخر دست از درس خواندن نکشیدم.تا ساعت 11:15 روز چهارشنبه ی قبل از کنکور درس خواندم.یک نیمه از بازی رئال منچسترسیتی را دیدم و بعد خوابیدم. هر انسانی هم می تواند روزی 8 ساعت درس بخواند، تفریح هم بکند و به سایر کارهایش هم برسد،البته با تاکتیک و برنامه و فکر

 

 • ما خوشحالیم که دیگر نمی خواهید در کنکور ارشد شرکت کنید. اما فرض کنیم که به عقب برگشته ایم و دوباره می خواهید کنکور شرکت کنید. تغییری در شیوه مطالعه، منابع و برنامه ریزی تان می دهید؟

اشتباه ماهیت انسانهاست و من هم انسانم. به مشکل کندخوانیم در بالا اشاره کردم و همچنین خواندن کتاب سلیگمن، مشکلات دیگری هم بود،مثلا من تا آذر اصلا نمی دانستم کتابهای کمکی مثل مدرسان و پوران و … هم باید خوانده شوند و فکر می کردم منبع خوانی کافیست.
با این حال من از خواندن سلیگمن خوشحال هم هستم، بخاطر چیزهایی که بطور خاص از آن کتاب یاد گرفتم و حتی لذتی بالاتر از حل مشکلاتم در طی دوران کنکور نداشتم.
طبیعیست اگر صد سال هم درس بخوانم اشتباهات جدیدی خواهم داشت.ولی با فکر درس خواندن باعث می شود که این اشتباهات کمتر باشد و حل شود.اشتباهات و حل کردنشان است که زندگی را غنی می کند

 

 • از روان آموز چه خاطره ای دارید؟

روزهای آخر کنکور که تلگرامم را هم بسته بودم تنها راه ارتباطم با دنیای کنکور و روانشناسی اینترنت بود و یکی از بهترین سایت ها،سایت شما. مطالبتان انگیزه می داد و کمک می کرد. علاوه بر این خلاصه ی کتاب دکتر منصور و رشد شما در روزهای جمع بندی و مرور بسیار کمکم کرد. ممنونم بابت زحمتی که می کشید و وقتی که می گذارید.

20 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام…ممنون بابت این بخش، تجربه های دوستان رو خوندم

  خیلی خوب بودن…ان شاءالله همیشه موفق باشن و تلاششون پر نتیجه!

  من اصلا بلد نیستم زبان و آمار و آسیب رو بخونم…و بقیه درسا رو امسال بالای 45 درصد زدم همه رو

  ولی آمار 23 :(( آسیب 21 :(( و زبان هم با اینکه هشت سوال جواب دادم و مطمئن بودم درستن اما همشون رو پاک کردم از استرس:((

  همش دعا میکنم امسال قبول بشم دوباره مجبور نشم بخونم 🙁

  ولی نمیخوامم تابستونم هدر بره

  میشه بهم بگید این درسا رو چطور بخونم که قوی بشم؟

  • سلام خوب سوالتون خیلی کلی است و پاسخش طولانی. اما ما نکاتی برای چگونگی مطالعه هر درس در کانال تلگرام میذاریم میتونید بخونید. فیزیو و امار رو گذاشتیم باقی رو هم به تدریج..

  • منظور جعبه لایتنر هست (تو بازار جعبه هایی به اسم جی پنج به این منظور هست). تو نت هم سرچ کنید توضیحاتش هست….شما برای شروع با کتاب ساده تری مثل لیندا لیل میتونید شروع کنید که ترجمه اش هم هست. البته من توصیه ام اینه که تا جایی که میشه خودتون ترجمه کنید و فقط برای چک کردن سراغ ترجمه برید.

 • سلام خسته نباشید و تشکر از سایت خیلی خوبتون
  من تغییر رشته ای هستم و میخوام در کنکور 96 شرکت کنم فقط هم بالینی میخوام. از چندتا مشاور پرسیدم همشون گفتن تغییر رشته ای ها حتما باید یک منبع اصلی برای هردرسی بخونند اما اینجا خانم پناهی گفتن فقط مدرسان خوندند تازه شاغل هم بودن و وقتشون کمتر بوده و … بااین حال رتبه به این عالی کسب کردن. یعنی واقعا میشه فقط با خوندن مدرسان دورقمی شد؟ آخه من متاهلم و زیاد وقت ندارم
  میتونم با خانم پناهی صحبت کنم؟ شما ایمیل یا شمارشون رو دارید؟

  • سلام همه رتبه ها به این که باید منبع اصلی بخونیم تاکید دارند ولی اینکه منبع اصلی نخونیم به شرایط برمیگرده و بعضی میتونن با توجه به پایه قبلی با ی خلاصه خوب هم پیش برن. شما برای بعضی دروس میتونید مجموعه خلاصه بخونید ولی برای بعضی دروس که خلاصه خوبی فعلا موجود نیست لازمه که خود کتاب اصلی خونده بشه. به بخش منابع مراجعه کنید توضیحات لازم رو دادیم.

   • سلام.
    له نظر من کتابهای مدرسان خوبه خانوم پناهی چون زبان نخوندن رتبشون شده 50..و ابن یعنی کتابهاب مدرسان خوبه.چون زبان واقعا رتبه جابجا میکنه.و ایشون تونستن رتبه هوبی کسب کنن چون بقیه رو خوب زدن.البته از یه درصدی به بعد دیگه بالا بزنی تاثیری تو رتبه نداره.همه باید به یه اندازه وقت گذاشت

 • سلام
  تشککککررر و خسته نباشید به همه ی کسانیکه اینطور مهربانانه این بخش هارو هدایت و برنامه ریزی میکنن
  این بخش تازه هم مثل سایر بخشها بسیار عالی و مفید هست
  البته اگر یه کمی به وزارت بهداشتی هایی که فقط به اینجا اعتماد دارند هم بیشتر لطف داشته باشید ممنون میشم
  این بالا از مصاحبه با موفقهای بهداشت خبری نبود ….

  • سلام کتاب های کمک آموزشی موسسات پاسخ تشریحی دارن اما متاسفانه کامل نیستن و غلط هم زیاده. این طور مجموعه های تست و پاسخ تشریحی برای نزدیک کنکور مناسب هست که ما هم در حال آماده سازی هستیم بدون عجله.

 • خاطرات پارسال اومد جلوی چشمم، واقعا چه سالی بود
  برای من که پر بار بود شاید اون چیزی که خواستم نشد، اما خدا رو شکر می کنم که چیز زیادی یاد گرفتم.

دیدگاهتان را بنویسید