مصاحبه با مظفری رتبه 23 ارشد بالینی

مدیر سایت
12 جولای 2016
کنکور
4.7/5 - (6 امتیاز)

در بخش “کوله باری از تجربه” می خواهیم به صحبت های شما و تجربه هایی از کنکور داشته اید بپردازیم. همیشه استفاده از تجربه بقیه بهترین راه بوده تا بتوانیم از آزمون و خطا اجتناب کنیم. در این بخش از همه همراهان سایت روان آموز درخواست می کنیم که تجربه خود را از کنکور بیان کنند، چه آنها که رتبه مطلوبشان را کسب کرده اند، و چه آنها که به نتیجه مطلوب نرسیده اند. تجربه هر دو گروه برای ما ارزشمند است. از همه دوستانی که در این بخش برای ما مطلب می نویسند تشکر می کنیم.

شما نیز می توانید تجارب خود را به ایمیل [email protected] ارسال کنید تا در این پست قرار گیرد.

روزهایی که بی انگیزه اید، خسته اید و یا ناامید شده اید به این بخش های سایت سر بزنید…..ما مخالف گشت و گذار داوطلبان در فضای مجازی هستیم اما مطالعه مطالب انگیزشی را بخشی از روند کنکور می دانیم. شما برای این نوع مطالعات هم باید برنامه داشته باشید.

[toggle title=”آقای مانی مظفری، رتبه 23 ارشد بالینی سراسری 95″ state=”close”]

 • لطفا خودتان را برای دوستان معرفی کنید

مانی مظفری هستم.متولد 1370.دانشگاه صنعتی سهند تبریز خوندم و انشالله تا شهریور تموم خواهم کرد دانشگاه رو.رشته ام هم مهندسی مواد متالورژی بوده.اولین بار است در کنکور شرکت می کنم(هر چند سال قبل هم یک بار بصورت آزمایشی در کنکور شرکت کردم با اینکه حتی اگر قبول می شدم هم نمی توانستم بروم،چون 40 واحد کارشناسیم مونده بود)و موفق به کسب رتبه ی 23 بالینی شده ام.

 • شما به عنوان شخصی که رتبه خوبی در کنکور کسب کرده اید، چه توصیه ای به سایر داوطلبان دارید؟

شرط اول شرکت در کنکور ارشد روانشناسی  به نظر من علاقه است.بدون علاقه خواندن فایده ای ندارد.من تجربه ی هر دو را دارم.من رشته کارشناسیم رو بدون علاقه خواندم،فراری از تمام کلاسها و مطالب مربوط به مهندسی مواد.مدام برای پاس کردن درس خواندن و مدام به فکر تمام کردن درس و رفتن به سراغ تفریح.در حالیکه در روانشناسی دقیقا برعکس بود.من از تمامی فعالیتهای زندگی فرار می کردم که وقت روانشناسی خواندن برسد.کتاب مارتین سلیگمن(که البته بعدها فهمیدم اصلا منبع کنکور نیست ولی از خواندنش پشیمان نیستم) را در ردیف آخر کلاس ترمودینامیکم خواندم و خیلی از مطالب رو در اتوبوس بین خانه و دانشگاه یاد گرفتم.حتی تفریحاتم هم شامل خواندن کتابهای روانشناسی و دیدن فیلمهای روانشناسی بود.کتابهایی مانند عشق دیوانه وار فیروز بخت،اررشیابی شخصیت فتحی آشتیانی و روان درمانی اگزیستانسیال یالوم که ربطی هم به کنکور نداشتند.و فیلمهایی مثل مامی و آمریکن هیستوری ایکس که مربوط به اختلالات شخصیت بود.
توصیه دومم این است که دوستان بیشتر از متن خودشان را درگیر حاشیه نکنند.اگر دنبال آزمون،مشاوره یا موسسه ای هستند بهترینش را انتخاب کنند و به دنبال آن بروند.با حرف هر کسی نگران نشوند.ممکن است من بگویم برای رشد برک را بخوانید،شما بگویید کرین مهمتر است و مشاور دیگری بگوید مدرسان جامعتر است.قرار نیست کسی که از شما راهنمایی خواسته با حرف من به هم بریزد یا برعکس.بلکه در ابتدای کار انتخابش را بکند و سعی کند پیش برود.جاده ی خاکی و خطرناک ما را به مقصد می رساند ولی مدام عقب و جلو رفتن در مکانی ثابت یا در جا زدن نه.خواندن منابع حیلی مهمتر از انتخاب منابع است.در هر حال حاشیه بر متن نچسبد.اگر ما کار و دانشگاه و درس داریم اگر تمرکزمان صرف روی اینها باشد موفق خواهیم شد مواظب باشیم انرژی را در جای غلطی هدر ندهیم.
سومین توصیه ام این است که هر چند از خودگذشتگی،کمک کردن،مراعات حال انسانها را کردن صفاتهای پسندیده ای هستند اما جو کنکور کمی متفاوت است.خوشبین بودن در یک جو رقابتی به دیگران احتمالا نتیجه ی خوبی نخواهد داشت.برای همین بد نیست کمی و فقط کمی خودخواهی، غرور،جاه طلبی و یکدندگی را چاشنی کارمان کنیم.البته منظورم کثیف رقابت کردن نیست بلکه احترام گذاشتن و اعتماد کردن به مسیریست که انتخاب کرده ایم.
چهارمین توصیه ام این است که حداقل از خوانده ها و دانسته های روانشناسی خودمان در مطالعه استفاده کنیم.
من از فن حذف محرک بعد از دی در مورد تلگرام استفاده کردم.چیزی که وقت مرا می گیرد یا مرا خسته می کند چرا باید باشد؟
وسواس خلاصه نویسی داشتم که سرعت خواندنم را به شدت کم می کرد.بعد از خواندن فصل وسواس باورهای ایجاد کننده و نگهدارنده ی این سبک غلط را شناختم و همچنان درمانش را،خلاصه نویسی را حذف کردم و هایلایت و حاشیه نویسی را جایگزینش کردم.نه تتها کیفیت پایین نیامد بلکه سرعت هم به شدت بالا رفت.
از فن تقویت مثبت هم در مورد ساعات دروس استفاده کردم.به اینصورت که دایم سعی می کردم رکورد هفتگی،روزانه و کلی ساعات درس خواندنم را بزنم.همانطور که می دانید این فرآیند  که در گیمهای آندرویدی و فلش گیمها هم استفاده می شود سیستم پاداش مغز را فعال کرده و ما ره به آن گیم ها معتاد می کند!برای رکورد بیشتر!چرا به درس خواندن معتاد نشویم؟من در تابستان 94 میانگین ساعات درسیم شاید کمتر از 2 ساعت بود در بهمن و اسفند به 4-5 ساعت رسید و بعد از عید به 7-8 ساعت و دو هفته ی آخر 10-11 ساعت.
من از تفریحم،فوتبال و فیلم دیدنم،با دوستان بودنم نزدم.دانشگاه هم میرفتم با این حال با برنامه و درست درس خواندم و تا لحظه ی آخر دست از درس خواندن نکشیدم.تا ساعت 11:15 روز چهارشنبه ی قبل از کنکور درس خواندم.یک نیمه از بازی رءال منچسترسیتی را دیدم و بعد خوابیدم. هر انسانی هم می تواند روزی 8 ساعت درس بخواند،تفریح هم بکند و به سایر کارهایش هم برسد،البته با تاکتیک و برنامه و فکر

 • ما خوشحالیم که دیگر نمی خواهید در کنکور ارشد شرکت کنید :-)  اما فرض کنیم که به عقب برگشته ایم و دوباره می خواهید کنکور شرکت کنید. تغییری در شیوه مطالعه، منابع و برنامه ریزی تان می دهید؟

اشتباه ماهیت انسانهاست و من هم انسانم.به مشکل کندخوانیم در بالا اشاره کردم و همچنین خواندن کتاب سلیگمن،مشکلات دیگری هم بود،مثلا من تا آذر اصلا نمی دانستم کتابهای کمکی مثل مدرسان و پوران و … هم باید خوانده شوند و فکر می کردم منبع خوانی کافیست.
با این حال من از خواندن سلیگمن خوشحال هم هستم،بخاطر چیزهایی که بطور خاص از آن کتاب یاد گرفتم و حتی لذتی بالاتر از حل مشکلاتم در طی دوران کنکور نداشتم.
طبیعیست اگر صد سال هم درس بخوانم اشتباهات جدیدی خواهم داشت.ولی با فکر درس خواندن باعث می شود که این اشتباهات کمتر باشد و حل شود.اشتباهات و حل کردنشان است که زندگی را غنی می کند

 • از روان آموز چه خاطره ای دارید؟

روزهای آخر کنکور که تلگرامم را هم بسته بودم تنها راه ارتباطم با دنیای کنکور و روانشناسی اینترنت بود و یکی از بهترین سایت ها،سایت شما.مطالبتان انگیزه می داد و کمک می کرد.علاوه بر این خلاصه ی کتاب دکتر منصور و رشد شما در روزهای جمع بندی و مرور بسیار کمکم کرد.ممنونم بابت زحمتی که می کشید و وقتی که می گذارید

 

 • لطفا خودتان را برای دوستان معرفی کنید

سلام خدمت دوستان عزیزم، رضا آریاوند هستم. مقطع لیسانس رو در دانشگاه خوارزمی تهران خوندم. این بار دومم هست که دارم کنکور میدم.  رتبه سال اولم شد 301 و رتبه امسالم  65، گرایش بالینی

 • شما به عنوان شخصی که رتبه خوبی در کنکور کسب کرده اید، چه توصیه ای به سایر داوطلبان دارید؟

زمانی که من ترم هشتم بودم و رتبه ها در اردیبشت ماه اومده بود بابت رتبه پایینم  بسیار ناراحت شدم از طرفی فکر میکردم که امسال احتمال قبول شدنم  بسیارکمه و از طرف دیگه فکر کردم تلاشهام بی نتیجه مونده و این مساله باعث شد دایما دچار نشخوارهای فکری بشم همش با خودم میگفتم چرا …. ؟ چرا….؟ چرا …..؟   میتونم بگم تا یک هفته دچار نشخوارهای فکری میشدم و چراها من رو تو خودشون غرق کرده بودن . بعد یک هفته به حالت عادی برگشتم تا روزی که منتظر نتایج بودم. در شهریور ماه جواب نهایی اومد و من قبول نشدم. اولش واقعا برام سخت بود که شروع به مطالعه مجدد کنم. با خودم فکر میکردم دوباره باید درس تکراری بخونم دوباره شروع شدن چرا ها و نشخوارهای فکری. البته بعدش با این مسایل کنار اومدم.  این رو به این دلیل گفتم که بهتون بگم دوستان خوب من به خصوص کسایی که میخواین مجددا کنکور بدید از این مساله آگاه باشید و  بدونید که شما هر کاری رو که بخواین با یک اراده عالی شروع کنید در مسیرتون حتما دچار افت و خیز خواهید شد حتما در طول هفته زمانی هست که ذهنتون بخواد شما رو گول بزنه و بگه: نه تو نمیتونی تو امسال قبول نمیشی تو همون فرد پارسالی هستی و …….. بنابراین اگاه بودن از این مساله باعث میشه که شما متوجه باشید که این افکار و نشخوارهای فکری در همه افراد هست اما تفاوتش با فردی که دچار اختلال روانی میشه در فراوانی و مدتش هست و از همه مهمتر درگیرشدن فرد با این افکار و اونا رو واقعیت دونستن …

نکته کلیدی اولمن سعی کردم خودم رو درگیر این افکارم نکنم و اونا رو واقعیت ندونم بلکه فقط یک فکر بدونم فکر .

در طی فرایند مطالعه خودم با یک فایل صوتی آشنا شدم که استاد عزیزم دکتر ابراهیم میثاق در اون فایل در مورد اهمال کاری صحبت میکردن .در اون فایل من متوجه یک مفهوم بسیار بسیار مهم شدم که اگر من این موضوع رو روزهای اول میدونستم خیلی کمتر روند درس خوندن برام سخت میشد و با لذت بیشتری و عشق بیشتری درس میخوندم.دکتر میثاق در این فایل مسیله مهمی رو مطرح کردن و اون تفاوت  بین رنج سازنده و رنج کشنده بود .دوستان عزیزم مطالعه کردن رنجه اما این که ببینیم از چه نوع رنجی است اون موقع این رنج رو به جان میخریم .

نکته کلیدی دوم : فرار از رنج سازنده ، منجر به رنج کشنده میشه.

فرار از رنج سازنده مطالعه منجر به رنج کشنده بی سوادی

فرار از رنج سازنده ورزش منجر به رنج کشنده پوکی استخوان

فرار از رنج سازنده فعالیت و کار منجر به رنج کشنده فقر

فرار از رنج سازنده صداقت منجر به رنج کشنده بی اعتمادی

این تمایز بین این دو رنج باعث شد من در فرآیند مطالعه  به شدت  تنبلی رو از خودم دور کنم. بنابراین من به خودم گفتم مطالعه میکنم و ارشد رو باید قبول شم که بتونم در آینده اطلاعات علمی خودم رو افزایش بدم.این برام شد مثل یک هدف ارزشمند و هنوزم که هنوزه دارم در روز 3 الی 4 ساعت مباحث رواندرمانی و روانشناسی مطالعه میکنم و واقعا لذت میبرم.

نکته  کلیدی سومورزش کردن

ورزش به من امسال کمک کرد که بتونم ذهنی آرام داشته باشم . من سال اولی که کنکور دادم ورزش رو به طور کامل کنار گذاشتم .(با خودم میگفتم درس خیلی مهمتره ورزش ایشالله سر فرصت) اما واقعا اشتباه بزرگی رو مرتکب شدم. من امسال در برنامه ریزی که داشتم هر روز نیم ساعت ورزش میکردم و واقعا بعد از  ورزش نشخوارهای فکری و نامیدی هام که ممکن بد در طول روز من رو اذیتت کنن خیلی خیلی کمتر شده بود.ازتون میخوایم که سعی کنید حتما ورزش رو در برنامه خودتون قرار بدین

به حرف من اعتماد نکنین فقط امتحان کنین…

نکته بعدی که میونم به اون اشاره کنم در مورد تجربه خودم و علت موفقیتم برمیگرده به حمایت پدر و مادرم از من. و  واقعا میتونم بگم اگر حمایت اونها نبود من احتمال کمی داشت که موفق بشم.

نکته کلیدی چهارم : ازتون میخوام که اگر پدر و یا مادروتون متوجه مسیله کنکور شما نیستن و اهمیتی  قابل توجه نمیدن باهاشون صحبت کنین خواستتون رو بهشون بگین و  ازشون بخواین که  در صورت امکان حامی  و پشتیبانتون باشن….

 • ما خوشحالیم که دیگر نمی خواهید در کنکور ارشد شرکت کنید :-)  اما فرض کنیم که به عقب برگشته ایم و دوباره می خواهید کنکور شرکت کنید. تغییری در شیوه مطالعه، منابع و برنامه ریزی تان می دهید؟

من اگر مجددا بخوام کنکور بدم  یک کار بسیار مهمی که انجام میدادم سرمایه گزاری بیشتر روی درس آمار ور روش تحقیق میبود حتما برای خوندن درس آمار کتاب دکتر دلاور رو بیشتر مطالعه میکردم. مورد دیگه در مورد درس علم النفس هست که  حتما کتاب دکتر کجباف رو مطالعه میکردم. البته من  متاسفانه متوجه این موضوع نبودم که این کتاب منبع برای درس علم النفس در کنکور 94 هم بوده. مورد آخر برنامه ریزی دقیق برای مطالعه گرامر زبان هست.حقیقتش من امسال دایره لغات انگلیسی بسیار قوی داشتم اما به دلیل اینکه پایه گرامر ضعیفی داشتم نتونستم خوب به سوالات جواب بدم یا حتی متن رو درک کنم.

دوستان حتما حتما حتما  یادگیری گرامر زبان انگلیسی رو در برنامه خودتون در کنار یادگیری مهارت درک مطلب قرار بدید.

 • از روان آموز چه خاطره ای دارید؟

در مورد روان آموز باید  بگم خیلی خیلی منسجم بودن مباحث این سایت من رو به خودش جلب کرد. موضوع مهم دیگه در این سایت اهمیت دادن مسول این سایت (خانم دکتر خجوی ) هست که دلسوزانه به فکر پیشرفت و ارتقاء دانشجویان روانشناسی کشور هستن. این موضوع باعث می شد که باانگیزه بیشتری درس بخونم. خلاصه های موجود در سایت رو اکثرش رو تهیه کردم واقعا عالی بودن، به خصوص مجموعه روانشناسی رشد.

دوستان عزیزم براتون آرزوی موفیت میکنم ….

نام فروردین نیارد گل به باغ                                شب نگردد روشن از ذکر چراغ

تا قیامت صوفی ار مِی مِی کند                           تا ننوشد باده ، مستی کِی کند

 • لطفا خودتان را برای دوستان معرفی کنید

نسیم محمودوند کارشناسیم رو از جهاددانشگاهی خرم آباد در رشته کامپیوتر در سال 90 گرفتم و در ارشد روانشناسی عمومی امسال رتبه 39 رو کسب کردم و این اولین باری بود که ارشد شرکت میکردم

 • شما به عنوان شخصی که رتبه خوبی در کنکور کسب کرده اید، چه توصیه ای به سایر داوطلبان دارید؟

توصیه ام اینه که وقتی با آگاهی و تحقیق از عزیزانی چون شما منابع انتخابی رو تهیه کردن دیگه به جز موارد ضروری و مهم از دنیای مجازی فاصله بگیرن و فقط روی هدفشون تمرکز کنن این در دنیای امروز خیلی مهمه

 • ما خوشحالیم که دیگر نمی خواهید در کنکور ارشد شرکت کنید  اما فرض کنیم که به عقب برگشته ایم و دوباره می خواهید کنکور شرکت کنید. تغییری در شیوه مطالعه، منابع و برنامه ریزی تان می دهید؟

بله ،در برخی دروس مثل رشد که منابع کمی رو خوندم سعی میکنم تمام منابعی که معرفی شده رو بخونم و خلاصه های که سایت روان آموز تهیه کردن و میدونم که خیلی جامع است رو تهیه میکردم  و اینکه من به خاطر اینکه تغییر رشته ای هم بودم یه کم طول کشید تا برنامه ام رو قطعی کنم مثلا من در  دورهای اول خلاصه نویسی کردم که این خلاصه ها زیاد به کارم نیومد به نظرم خلاصه های شخصی رو بهتره از بار دوم نوشت که تسلط به دروس بیشتره

 • از روان آموز چه خاطره ای دارید؟

من اولین مشاوره تلفنیم رو زمانی که تصمیم به تغییر رشته و شرکت در کنکور ارشد گرفتم از خانم خجوی گرفتم که باید ازشون تشکر کنم که راه رو برای من مشخص کردن و اینکه در طول این مدت همیشه از نکات و توصیه های سایت روان آموز استفاده کردم  مثلا یکی از چیزهایی که ازشون یادگرفتم و واقعا به دردم خورد نت برداریهای خیلی خیلی خلاصه ای از دروس برای هفته های آخر که واقعا موثر بود و اگر اینو نمیدونستم قطعا روزهای آخر خیلی از مطالب یادم میرفت و خیلی نکات مهم دیگر ممنون بابت همراهیتون.

 • لطفا خودتان را برای دوستان معرفی کنید

باسلام مونا پیشیار هستم کارشناسی از موسسه امین فولادشهر اصفهان.سومین کنکور ارشدم بود و امسال رتبه 78بالینی و82 عمومی شدم خداروشکر

 • شما به عنوان شخصی که رتبه خوبی در کنکور کسب کرده اید، چه توصیه ای به سایر داوطلبان دارید؟

مهمترین توصیه ام به دوستان کنکوری،خودباوری هست؛باور به موفقیت حتمی که قطعا عمل شما رو تحت تاثیر قرار خواهد داد.حتی ازهمین الان باور کنید که یه رتبه عالی توی کنکور کسب کردید.بعد از اون انتخاب یک سری کتاب خاص و نه صد کتاب برای یک درس خاص هست.این خیلی مهمه که از سردرگمی بین منابع خودتونو رها کنید.و در آخر صبر و همچنان ایمان به گرفتن نتیجه از خدای منان هست.راستش رو بخواین ماه های آخر واقعا کم آورده بودم،کنکورخیلی طولانی شده بودباتوجه به تغییری که خیلی ناگهانی در زمان کنکور رخ داد.صبرو ارتباط موثر با دوستای موثر فراموشتون نشه.

 • ما خوشحالیم که دیگر نمی خواهید در کنکور ارشد شرکت کنید  اما فرض کنیم که به عقب برگشته ایم و دوباره می خواهید کنکور شرکت کنید. تغییری در شیوه مطالعه، منابع و برنامه ریزی تان می دهید؟

اتفاقا این عبارت برای من پارسال اتفاق افتاد:-) به دلایلی موفق نشدم در کنکور قبل.شکست خوردم!چیزی که کمکم کرد،پذیرش این شکست بود،اون موقع بود که نقاط ضعفم رو پیدا کردم و با حوصله یکی یکیشو نابود کردم;-)برای شروع دوباره انگیزه لازم داشتم.این انگیزه رو هیشکی نمیتونه بهتون بده جز خودتون و همون خودباوری که مطرح کردم:-).بله قطعا برنامه ریزیم تغییر داده شد ولی منابع نه،حتی شیوه مطالعم نیاز به تغییرنداشت.صرفا باورم رو تغییر دادم

 • از روان آموز چه خاطره ای دارید؟

واقعا به این سایت خداقوت میگم و صمیمانه از خانم خجوی تشکر میکنم. من از مشاوره های ایشون نهایت استفاده رو میکردم، ایشون خیلی مهربون و صمیمانه کنارم بودن.توصیه هاشون عالی بود. خانم خجوی رو از دست ندین;-) با آرزوی موفقیت برای همه شما دوستای عزیز

 • لطفا خودتان را برای دوستان معرفی کنید

بنام حضرت دوست. میکائیل بخشش بروجنی هستم از دانشگاه خوارزمی تهران،  و اولین باری است که در کنکور شرکت میکنم و رتبه 139 رو کسب کردم.

 • شما به عنوان شخصی که رتبه خوبی در کنکور کسب کرده اید، چه توصیه ای به سایر داوطلبان دارید؟

از ابتدا به یک مرجع مثل همین سایت خوب اعتماد کنید و در انتخاب منابع کنکوری وسواس به خرج ندید چون بیشتر دچار شک میشید تا حاصل شدن یک نتیجه مثبت و وقتی که عزم کردید مشخص کنید برای چه رتبه ای و چه هدفی تلاش میکنید که در اوقات خستگی مسیرتون رو با انگیزه ادامه بدید. کتاب خوندن واقعا خیلی بهتر از خلاصه خوندنه و حتی از مقدمه هم نگذرید. از کتب کمک آموزشی میشه برای جمع بندی در45 روز آخر استفاده کرد. حد مفید مطالعه تون رو مشخص کنید و بیش از اون از خودتون انتظار نداشته باشید، اینجوری استرستون میاد پایینJ. هفته ای یک نیم روز رو حتمن به تفریحات بیرون از خانه برای بالا نگه داشتن مود در نظر بگیرید. از حجم بالای مطالب نترسید چون از دور سوم سرعتتون بسیار بالا خواهد رفت و هنگام مطالعه همیشه یک دفتر و قلم کنار دسستون باشه تا هر چی از ذهنتون گذشت توش بنویسید و تمرکزتون بالا بره در حالی که ذهنتون هم خالی نگه داشته میشه برای ورود مطالب(از تکنیک های CBT). خلاصه برداری از دور سوم مناسبه و نه زود تر. برای زبان هم هر کلمه ای رو تو هر کتابی دیدید که انگلیسیش رو بلد نیستید یادداشت کنید که من شدیدا جعبه جی 5 رو برای زبان و به همراه کتاب کیانوش هاشمیان و دیکشنری فارسی اندرویدی کینک رو پیشنهاد میکنم. همیشه طوری درس بخونید که روزی میخواهید توی یک کارگاه اونو ارائه بدید یا توی زندگی استفاده کنید، بگردید و از گوشه و کنار ذهنتون شخصیت ها و اتفاقات شبیهش رو پیدا کنید، این طوری هم درس شیرین میشه و هم مطلب در حافظه در دسترس میمونه.

 • ما خوشحالیم که دیگر نمی خواهید در کنکور ارشد شرکت کنید  اما فرض کنیم که به عقب برگشته ایم و دوباره می خواهید کنکور شرکت کنید. تغییری در شیوه مطالعه، منابع و برنامه ریزی تان می دهید؟

حتمن زود تر از5 ماه به مطالعه با برنامه ریزی میپردازم تا فشار کم تری در پایان راه احساس کنم وکتب مرجع رو در اولویت قرار میدم. بعد از یک دور خوندن  تمامی دروس یک کنکور رو زخمی خواهم کرد تا ببینم چطوریه دید طراح و دورهای بعدی که میخونم خودم یه پا طراح باشم؛) برای درس آمار حتمن در کارگاه شرکت می کردم که این جوری باعث افتم نشه.

 • از روان آموز چه خاطره ای دارید؟

بخش انگیزشیشون و راهنمایی های ساده و کارآمدی که شاید میدونستم و فقط نیاز بود یک نفر بهم یادآوربشه بسیار بهره بردم و همینجا از زحمات فراوان همکاران روان آموزی کمال تشکر رو دارم و بهترین ها رو براشون آرزو میکنم.

 

 • لطفا خودتان را برای دوستان معرفی کنید

عاطفه پناهی هستم. فارغ التحصیل سال 93 رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) از دانشگاه صنعتی اصفهان. قبلا یکبار در سال 93 کنکور ارشد رشته IT شرکت کردم و دانشگاه روزانه تبریز قبول شدم اما به دلایلی ترجیح دادم انصراف بدم و چون روزانه بود یکسال از کنکور محروم بودم تا اینکه امسال در کنکور روانشناسی شرکت کردم. رتبه ام 54 بالینی هست.

 • شما به عنوان شخصی که رتبه خوبی در کنکور کسب کرده اید، چه توصیه ای به سایر داوطلبان دارید؟

بنظر من علاقه و هدف در یک کفه ترازو و اراده و پشتکار در کفه دیگه قرار میگیره هرکدوم کم باشه تعادل بهم میخوره و امکان موفقیت نیست. تجربه ای که واقعا دوست دارم اون رو با بقیه بچه ها به اشتراک بگذارم اینه که من هم تغییر رشته ای بودم؛ هم شاغل بودم و هم مشکل بزرگی داشتم. در واقع پارسال در زندگی من اتفاقی افتاد که کل زندگی و مسیر و سرنوشتم رو تحت تاثیر قرار داد اما من با وجود همه سختی ها و مشغولیت های ذهنی که تمرکزم رو بهم میزد فقط اینو تو ذهنم مرور میکردم که نباید گذاشت روزی برسه که حسرت گذشته رو خورد و همین بهم انگیزه میداد برای ادامه دادن. نمیخوام شعار بدم ولی اینو بعنوان کسی که تجربه داره به بچه ها میگم که هر اتفاقی هم بیفته اگه ما اجازه ندیم نمیتونه ما رو متوقف کنه. کسی که چیزی رو میخواد باید با تمام وجود براش تلاش کنه حتی اگه شرایط خیلی سخت باشه…

 • ما خوشحالیم که دیگر نمی خواهید در کنکور ارشد شرکت کنید  اما فرض کنیم که به عقب برگشته ایم و دوباره می خواهید کنکور شرکت کنید. تغییری در شیوه مطالعه، منابع و برنامه ریزی تان می دهید؟

اگه به عقب برمیگشتم مسلما وقت بیشتری برای درس خوندن میگذاشتم و زودتر شروع میکردم. حداقل یک کتاب اصلی برای هر درسی میخوندم (در واقع من فقط برای آسیب شناسی منبع اصلی مطالعه کردم! و برای بقیه دروس فقط کتابهای مدرسان رو خوندم)، زبان رو بهتر و بیشتر میخوندم چون زبان درسی هستش که اگه کمی روش وقت بگذاری میشه براحتی بالای 60 درصد زد و من زبان رو نخونده بودم بجز یکی دو درس از کتاب مدرسان

 • از روان آموز چه خاطره ای دارید؟

من دی ماه با سایت روان آموز آشنا شدم و چیزی که توجه من رو جلب کرد این بود که حجم بالای اطلاعات و راهنمایی ها در مورد رشته روانشناسی بصورت یکپارچه و بدون چشم داشت در این سایت عرضه میشد. از اون روز یکی از بازدیدکننده های دائمی سایت شدم. دو بار هم مشاوره با خانم دکتر خجوی داشتم که خیلی بهم کمک کرد هم در جمع بندی و هم در انتخاب رشته.

ما درباره پیروزی و موفقیت داستانهای زیادی شنیده ایم و آدمایی را دیده ایم که درباره موفقیت هایشان صحبت میکنند آدمهای با اراده آدمهای با استعداد و آنهایی که از اول میدانستند موفق خواهند شد.در مصاحبه با رتبه های برتر کنکور شبیه این جملات را زیاد میشنویم:

– من زمانیکه درس خواندن را شروع کردم میدانستم رتبه تک رقمی خواهم شد.

– با برنامه ریزی دقیق روزانه 8 الی 12 ساعت درس خوانده ام.

– درس خواندن برای کنکور را از دوره کارشناسی آغاز کردم  با معدل 19.5 در کنکور هم رنبه خوبی کسب کردم.

این سبک حرفها باعث میشوند خیلی از ما تصور کنیم بعضی آدمها از ابتدا موفق بوده اند انگار بعضی ها موفق به دنیا می آیند!!! اگر کسی نتواند ساعات زیادی درس بخواند… پایه ضعیفی داشته باشد… برنامه ریزی و درس خواندن بلد نباشد باید میدان را خالی کند؟  همه ما اهمیت اراده و برنامه ریزی را میدانیم آدمهای موفق وقتی به نقطه به اصطلاح “موفق شدن” میرسند درباره تواناییها و استعدادهایشان حرف میزنند درباره دقیق بودن و پشتکار داشتن…فکر میکنم ما احتیاج داریم درابره این مسیر تا نقطه به اصطلاح موفق شدن بیشتر بدانیم. کمتر دیده شده افراد موفق از یاس ها شکست ها و اشتباهاتشان صحبت کنند. در این سری نوشته ها قصد دارم درباره تجربیات خودم در چند ماه گذشته بنویسم اینکه چطور در اوج نا امیدی توانستم به حرکت در مسیرم ادامه بدهم .چطور با ترسهایم مواجه شدم وچطور توانستم با نداهای درونی مخرب به گفتگو بنشینم.

فکر میکنم بسیاری از مشکلات از همین نشات میگیرد که ما پیچ و خم های مسیرمان را به درستی نمیشناسیم.مسیری را برای خودمان تعریف میکنیم یا دیگران برایمان ترسیم میکنند که زیبا و پر از موفقیتهای کوچک است تا به موفقیت نهایی برسیم .واقعیت زندگی انسانهای موفق این نیست.مسیر مشخصی از قبل وجود ندارد که شما در آن گام بردارید مسیر موفقیت شخصی شما آن چیزی است که خودتان میسازید .مشکلاتی که پیش روی شما قرار میگیرد و راه هایی که پیدا میکنید.وقتی مسیر را بدرستی نمیشناسیم در مقابل ناکامی ها کم تحمل میشویم.مسیر درست درس خواندن برای من روزهایی که با انگیزه و تمرکز 10 ساعت درس بخوانم نیست .روزهایی است که به رفتارم و گفتگوهای ذهنی ام دقت کرده ام اشتباهاتم را پیدا کرده ام و هر روز نسبت به روز قبل چیزهای بیشتری درباره خودم فهمیدم تا شیوه درس خواندن مناسب را یافته ام.(شیوه منحصر به فرد خودتان…چیزی که هیچ مشاور یا برنامه ریزی نمیتواند به شما بدهد)

 فرض کنید دو هفته پیش نظریه پیاژه را خوانده اید و حالا هیچ چیز از آن بیاد ندارید.شاید فکر کنید “این افتضاح است هنوز مطالب زیادی باقی مانده اما من حتی چیزهایی را که خوانده ام فراموش کردم اگر همینطور پیش برود باید قید کنکور را بزنم…” در این حالت پیش بینی وضعیت بعدی کار چندان سختی نیست.واقعیت این است که شما نتوانسته اید این نظریه را یاد بگیرید با تهدید کردن خودتان نظریه پیاژه در مغزتان ظاهر نمیشود!! این” یاد نگرفتن” حاوی یک پیام ساده است و آن اینکه در شیوه درس خواندن شما ایراد اساسی وجود دارد.این یک فاجعه نیست و غیر قابل تغییر هم نیست از این پیام در جهت بهتر کردن کیفیت درس خواندتان استفاده کنید…بررسی کنید که چرا این نظریه را یاد نگرفته اید؟ در شرایط بدی درس خواندید؟تمرکز نداشتید؟ چگونه  باید شیوه درس خواندتان را تغییر دهید؟ باید خلاصه نویسی را اضافه کنید یا به مرور بیشتری نیاز دارید؟

هرجایی که با شکست کوچکی مواجه میشویم با نگاه درست میتوانیم آگاهی خودمان را از وضعیت بهتر کنیم و این کار را بارها و بارها تکرار کنیم تا شیوه مناسب را بیابیم .

 دانستن اینکه این مسیر پر پیچ و خم و ترسناک است به ما کمک میکند ار تصاویر رویایی فاصله بگیریم و یاد بگیریم ترسیدن و نا امید شدن به تنهایی مانع رسیدن ما به اهدافمان نیستند نحوه مواجه شدن ما با اینهاست که میتواند ما را از رسیدن به اهدافمان باز دارد یا  نه…اگر به احساسات منفی به چشم یک پیام نگاه کنید که برای بهتر کردن شرایط اطلاعاتی به شما میدهد یک قدم به موفقیت نزدیک شده اید.

آدمهایی که از اول درسخوان بوده اند و به راحتی روزی 12 ساعت درس می خوانند را فراموش کنید شما با یافتن شیوه منحصر به فرد خودتان میتوانید کیفیت و کمیت درس خواندتان را افزایش دهید .طبق تجربه شخصی ادعا میکنم هرکسی میتواند شرایط خودش را تغییر دهد و ساعت درس خواندنش را از نیم ساعت به 13 ساعت برساند….با آگاهی و صبر

روزهایی که بی انگیزه هستید و تمرکز ندارید شرایط را بررسی کنید گفتکوهایتان را با دیگران و با خودتان در نظر بگیرید تا منشا احساسات بد را پیدا کنید و نیازهایتان را بشناسید با ویژگیهای فردی خودتان در جنگ نباشید و به خودتان برچسب نزنید .شما هیچ ویژگی ندارید که از کنترل شما خارج باشد ازهرچیزی که ناراحت باشید میتوانید آنرا تغییر دهید…با آگاهی و صبر

مصاحبه های با رتبه های برتر کنکورکارشناسی ارشد روانشناسی و کنکور دکترای رواشناسی در اینجا بخوانید.

اخبارهای با رتبه های برتر کنکور ارشد روانشناسی و کنکور دکترای روانشناسی در اینجا بخوانید . 

مصاحبه با رتبه های برتر کنکور ارشد بالینی سراسری در اینجا بخوانید .

نظرتون رو برای ما کامنت کنید کمتر از ۳۰ دقیقه از ما پاسخ دریافت کنید
اشتراک
به من خبر بده
20 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام ممنون از سایت خوبتون خسته نباشید

سلام میخواستم اگ امکانش هست بدونم اقای مظفری انتخاب اولشون با توجه به رتبشون کدوم دانشگاه بوده؟

سلام…ممنون بابت این بخش، تجربه های دوستان رو خوندم

خیلی خوب بودن…ان شاءالله همیشه موفق باشن و تلاششون پر نتیجه!

من اصلا بلد نیستم زبان و آمار و آسیب رو بخونم…و بقیه درسا رو امسال بالای 45 درصد زدم همه رو

ولی آمار 23 :(( آسیب 21 :(( و زبان هم با اینکه هشت سوال جواب دادم و مطمئن بودم درستن اما همشون رو پاک کردم از استرس:((

همش دعا میکنم امسال قبول بشم دوباره مجبور نشم بخونم :(

ولی نمیخوامم تابستونم هدر بره

میشه بهم بگید این درسا رو چطور بخونم که قوی بشم؟

سلام منظور يكي از داوطلبين از جعبه جي پنج زبان چي بود؟ميشه توضيح بديد و اينكه ترجمه زبان كتاب هاشميان تو بازار موجود نيست و بايد چيكار كرد

خانم خجوی سلام
ایده ی تاسیس این بخش از سایت فوق العاده عالی بود.خدا خیرتون بده

سلام خسته نباشید و تشکر از سایت خیلی خوبتون
من تغییر رشته ای هستم و میخوام در کنکور 96 شرکت کنم فقط هم بالینی میخوام. از چندتا مشاور پرسیدم همشون گفتن تغییر رشته ای ها حتما باید یک منبع اصلی برای هردرسی بخونند اما اینجا خانم پناهی گفتن فقط مدرسان خوندند تازه شاغل هم بودن و وقتشون کمتر بوده و … بااین حال رتبه به این عالی کسب کردن. یعنی واقعا میشه فقط با خوندن مدرسان دورقمی شد؟ آخه من متاهلم و زیاد وقت ندارم
میتونم با خانم پناهی صحبت کنم؟ شما ایمیل یا شمارشون رو دارید؟

سلام.
له نظر من کتابهای مدرسان خوبه خانوم پناهی چون زبان نخوندن رتبشون شده 50..و ابن یعنی کتابهاب مدرسان خوبه.چون زبان واقعا رتبه جابجا میکنه.و ایشون تونستن رتبه هوبی کسب کنن چون بقیه رو خوب زدن.البته از یه درصدی به بعد دیگه بالا بزنی تاثیری تو رتبه نداره.همه باید به یه اندازه وقت گذاشت

سلام ممنون از سایت خوبتون خسته نباشید

mamanunam,mese hamishe ali

سلام
تشککککررر و خسته نباشید به همه ی کسانیکه اینطور مهربانانه این بخش هارو هدایت و برنامه ریزی میکنن
این بخش تازه هم مثل سایر بخشها بسیار عالی و مفید هست
البته اگر یه کمی به وزارت بهداشتی هایی که فقط به اینجا اعتماد دارند هم بیشتر لطف داشته باشید ممنون میشم
این بالا از مصاحبه با موفقهای بهداشت خبری نبود ….

سلام وعرض ادب…
خواهش میکنم کتابی رو بهم معرفی کنین که دراون سوالات سالهای اخیر کنکورروانشناسی به همراه پاسخهای تشریحیش باشه…ممنون

خاطرات پارسال اومد جلوی چشمم، واقعا چه سالی بود
برای من که پر بار بود شاید اون چیزی که خواستم نشد، اما خدا رو شکر می کنم که چیز زیادی یاد گرفتم.

سلام.
چه کار خوبی کردید خدا خیرتون بده.
خانوم خجوی نمونه بارز یک روانشناس دلسوز هستید.

سلام
این بخش ایده بسیار بسیار خوبیست, ممنونم.

مطالب مرتبط

نتایج آزمون دکتری سراسری

نتایج آزمون دکتری خدمت سرکار خانم فاطمه ابراهیمی که موفق به کسب رتبه 2 شده اند  تبریک عرض ...
مدیر سایت
04 آوریل 2016

مصاحبه با عبدولی رتبه 12 بالینی

افتخار داریم با جناب آقای مصطفی عبدولی، رتبه 12 بالینی و 3 عمومی ارشد روانشناسی  سراسری 95 ...
مدیر سایت
12 جولای 2016
کارنامه رتبه های برتر کنکور ارشد روانشناسی بالینی

کارنامه رتبه یک روانشناسی بالینی

تأثیر معدل در کنکور تعیین رتبه در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی، بدین شکل است که تراز نمره کتبی ...
مدیر سایت
04 دسامبر 2014