از دانشگاه های شهریه پرداز روانشناسی چه می‌دانید؟ اگر داوطلب کنکور ارشد روانشناسی باشید و به هر دلیلی نتوانید روی قبولی در دوره‌ی روزانه‌ی دانشگاه‌های دولتی حساب کنید، لازم است از چندوچون تحصیل در این دانشگاه‌ها باخبر باشید؛ شهریه دانشگاه‌های شهریه‌پرداز چقدر است؟ مدرک دانشگاه‌های شهریه‌پرداز معتبر است؟ سطح علمی و شهریه‌ی هرکدام از این دانشگاه‌ها با هم چه فرقی دارد؟ فوری و بدون معطلی برویم سراغ جواب این سوالات.

دانشگاه شهریه پرداز چیست؟

در فرهنگ لغات کنکوری‌ها اصطلاح دانشگاه‌های شهریه‌پرداز، بسته به وضعیت جیب دانشجوها، بار معنایی متفاوتی دارد؛ یک‌عده به این دانشگاه‌ها به چشم مسیر هموار ورود به بازار کار نگاه می‌کنند و برای عده‌ای دیگر، کابوسی است که سال‌های تحصیلشان را سخت و پرمشقت می‌کند. اما خب دانشگاه شهریه‌ پرداز در لغت یک معنی واحد دارد؛ همه‌ی دوره‌های تحصیلی غیر از روزانه‌ی دانشگاه دولتی، شامل دوره‌ی دوم یا شبانه، غیرانتفاعی، پیام‌نور، آزاد، پردیس خودگردان و مجازی. میزان شهریه در هرکدام از این دانشگاه‌ها متفاوت است اما قاعده‌ی کلی یکی‌ست؛ مبلغ شهریه‌ی ثابت که براساس نیم‌سال ورودی تعیین می‌شود و تا پایان سنوات تحصیلی مجاز تغییر نمی‌کند به‌علاوه‌ی شهریه‌ی متغیر که براساس رشته و تعداد واحدها در هر ترم، فرق می‌کند. این مبلغ، هرسال حدود 10 تا 15درصد افزایش پیدا می‌کند. در ادامه با دانشگاه های شهریه پرداز روانشناسی در مقطع ارشد به‌تفکیک آشنا می‌شوید.

دانشگاه‌های پردیس خودگردان

دانشگاه پردیس خودگردان، ابتدا هدفش جذب دانشجوهای غیرایرانی بود؛ برای همین به‌اسم پردیس بین‌الملل هم می‌شناسیمش اما بعدها بنا به دلایلی، مسیرش عوض شد. حالا دانشجوهای ایرانی با پرداخت شهریه می‌توانند در شعبه‌های پردیس خودگردان دانشگاه‌های دولتی درس بخوانند. مدرک، سطح علمی و استادهای پردیس با دوره‌های روزانه تفاوتی ندارد. فقط عنوان «پردیس خودگردان» در مدرک تحصیلی قید می‌شود. پذیرش دانشجو در پردیس‌های خودگردان هم ازطریق کنکور انجام می‌شود و هم ازطریق سوابق تحصیلی.

 

 •  دانشگاه‌های پردیس خودگردان ارشد روانشناسی کدام‌اند؟

اگر داوطلب کنکور کارشناسی‌ارشد روانشناسی هستید، باید بدانید که هشت دانشگاه پردیس خودگردان، در مقطع ارشد روانشناسی، دانشجو جذب می‌کنند؛ دانشگاه تبریز، دانشگاه سیستان‌وبلوچستان، دانشگاه شهیدبهشتی، دانشگاه علامه‌طباطبایی، دانشگاه گیلان، دانشگاه اصفهان، دانشگاه شیراز و دانشگاه تهران. نکته‌ی مهم دیگر این است که همه‌ی گرایش‌های روانشناسی، پذیرش پردیس خودگردان ندارند. رشته‌هایی که می‌توانید آن‌ها را در پردیس بین‌الملل بخوانید، از این قرارند؛ روانشناسی عمومی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی گرایش خانواده، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، علوم شناختی گرایش توانبخشی، علوم شناختی گرایش روانشناسی شناختی، روانشناسی صنعتی و سازمانی، روانشناسی کودکان استثنایی و روانشناسی تربیتی.

پردیس خودگردان ارشد روانشناسی

 •  شهریه پردیس خودگردان در ارشد روانشناسی چقدر است؟

مبلغی که برای تحصیل باید به دانشگاه شهریه‌پرداز پردیس خودگردان بپردازید، ابتدای سال تحصیلی، ازسوی دانشگاه مدنظرتان به اطلاع شما می‌رسد و رقم ثابتی نیست با این‌حال می‌توانیم براساس مبلغ مصوب دانشگاه‌های مختلف، یک بازه‌ی تقریبی برای شهریه‌ی پردیس‌های خودگردان اعلام کنیم. سال گذشته، به‌طور میانگین شهریه‌ی پردیس‌های خودگردان چیزی حدود 8 تا 10میلیون تومان برای هر ترم بوده‌است. در مقطع ارشد، 32 واحد درسی دارید که در هر نیم‌سال تحصیلی، 8 تا 12 واحد برایتان قابل‌انتخاب است. اگر در مدت سنوات مجاز، واحدهای معین‌شده را پاس نکنید، طبعا مبلغی به شهریه‌تان اضافه می‌شود.

نکته: انصراف از تحصیل در دانشگاه، بدون هزینه نیست اما باید حواستان باشد که این هزینه در دانشگاه‌های پردیس خودگردان معمولا خیلی زیاد است پس باید با دقت بیشتری، رشته و دانشگاهتان را انتخاب کنید. اگر در پردیس خودگردان انصراف بدهید، باید معادل مجموع شهریه‌های ثابت و متغیر ترم‌های باقی‌مانده از تحصیلتان را به دانشگاه بپردازید که باتوجه به شهریه‌ی سنگین این دانشگاه‌ها، مبلغ قابل‌توجهی خواهدبود.

نکته: اگر تعداد ثبت‌نام‌شدگان در دوره‌های مجازی و پردیس خودگردان برای تشکیل کلاس به حدنصاب نرسد و با توجه به تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در کد رشته‌محل مربوط امکان تشکیل کلاس وجود نداشته‌باشد، نسبت به انتقال فرد یا افراد پذیرفته‌شده به سایر اولویت‌های دارای نمره‌ی علمی لازم اقدام خواهدشد. در غیر این‌صورت اقدام دیگری امکان‌پذیر نیست و فرد می‌تواند در آزمون سال آینده شرکت کند.

دانشگاه شهریه پرداز شبانه

تا هنوز از دانشگاه‌های دولتی بیرون نیامده‌ایم، برویم سراغ هزینه‌های تحصیل در نوبت دوم. دوره‌ی دوم دانشگاه‌های دولتی که قبلا با عنوان غلط‌اندازِ «شبانه» شناخته می‌شد، ازنظر آموزشی و تحصیلی، با دوره‌ی روزانه‌ی این دانشگاه‌ها تفاوتی ندارد. مدرک تحصیلی، استادها و زمان برگزاری کلاس‌ها، همه یکی است؛ فقط بچه‌های نوبت دوم، علاوه‌بر شهریه باید برای خوابگاه -اگر به آن‌ها تعلق بگیرد- مبلغ بیشتری بپردازند.

 • دانشگاه‌های نوبت دوم ارشد روانشناسی کدام‌اند ؟

تمام گرایش‌های روانشناسی که در دوره‌ی روزانه‌ی دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شوند، سال 1401 در نوبت دوم هم پذیرش داشته‌اند؛ به‌جز روانشناسی اجتماعی، بالینی گرایش خانواده و علوم‌شناختی (گرایش مغز، ذهن و تربیت). داوطلبانی که رتبه‌شان از حد نصاب مجاز برای دوره‌های روزانه بالاتر است، می‌توانند با پرداخت شهریه‌ی ثابت و متغیر، در دانشگاه دولتی تحصیل کنند. برای گرایش عمومی که بیشترین پذیرش را بین رشته‌های روانشناسی دارد، پذیرش نوبت دوم در سال گذشته، حدود یک‌چهارم دوره‌ی روزانه بوده‌است.

 • شهریه‌ی دانشگاه‌های نوبت دوم ارشد روانشناسی چقدر است؟

میزان شهریه‌ی نوبت دوم، از دانشگاه به دانشگاه متفاوت است؛ برای همین خیلی مهم است که جدول شهریه‌ی دانشگاه مدنظرتان را از روی سایت خودش مطالعه کنید. اگر دانشگاه مدنظر شما، در شهری غیر از محل سکونتتان است، به مبلغ شهریه، هزینه‌های خوابگاه/پانسیون، خوردوخوراک و رفت‌وآمد را هم اضافه کنید تا به‌طور حدودی دستتان بیاید برای هر نیمسال تحصیلی چقدر باید هزینه کنید. حدود شهریه‌ی نوبت دوم در سال 1401 بین 3ونیم تا 5 میلیون تومن برای هر ترم بوده که ممکن است امسال افزایش پیدا کند.

دانشگاه شهریه پرداز پیام نور

داوطلبان ارشد روانشناسی به دو روش می‌توانند در دانشگاه پیام‌نور تحصیل کنند؛

 1. کسانی که در کنکور ارشد، مجاز به انتخاب رشته‌ی پیام نور می‌شوند.
 2. کسانی که بدون کنکور و ازطریق سوابق تحصیلی در دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند.

این گروه دوم، به‌جای کنکور در آزمون فراگیر پیام نور شرکت می‌کنند. این آزمون ورودی، درواقع کنکور داخلی پیام نور است و طی آن داوطلبان با عنوان دانش‌پذیر وارد می‌شوند. براساس منابع معرفی‌شده از سوی دانشگاه، به سوالات درس‌های ترم اول رشته‌شان پاسخ می‌دهند (البته بدون نشستن سرکلاس) و اگر قبول شدند، با عنوان دانشجو می‌توانند به تحصیلشان در این دانشگاه ادامه بدهند.

دانشگاه های ارشد روانشناسی پیام نور

 • دانشگاه‌های پیام نور رشته‌ی روانشناسی کدام‌اند؟

طبق دفترچه‌ی کنکور سال 1402، دانشگاه پیام‌نور در مقطع ارشد روانشناسی، در دو گرایش عمومی و تربیتی، بیشترین ظرفیت پذیرش را دارد؛ ارشد روانشناسی عمومی در 32 دانشگاه و ارشد روانشناسی تربیتی در 22 دانشگاه اما برای سایر گرایش‌ها، تک‌وتوک پذیرش دارد. بالینی فقط در دانشگاه پیام‌نور تهران، بالینی کودک و نوجوان فقط در پیام‌نور بوشهر و کودکان استثنایی فقط در پیام نور اردبیل، ارائه می‌شود. سطح آموزشی در دانشگاه پیام‌نور با توجه به این‌که سه‌چهارم کلاس‌ها غیرحضوری برگزار می‌شود، به نسبت دانشگاه‌هایی که دانشجوها امکان حضور در کلاس دارند، کمی پایین‌تر است با این‌حال این دانشگاه برای کسانی که به‌دلایل مختلف نمی‌توانند زمان زیادی را به تحصیل اختصاص بدهند، انتخاب خوبی است.

 • شهریه پیام‌ نور ارشد روانشناسی چقدر است؟

ارائه‌ی دروس در دانشگاه پیام‌نور، به سه شیوه است؛

 1. خودخوان/ غیرحضوری: مطالعه‌ی کتاب‌ها و منابع درسی ارائه‌شده‌ی دانشگاه در هر نیم‌سال تحصیلی.
 2. الکترونیکی/ مجازی: شرکت در کلاس‌های اینترنتی به‌صورت آنلاین در سراسر کشور و
 3. عادی/ حضوری: حضور در کلاس‌های درسی و شرکت در امتحانات.

شهریه هم براساس شیوه‌ی ارائه‌ی دروس، تعیین می‌شود. سال 1401، حدود شهریه‌ی پیام‌نور بین 3ونیم تا 4ونیم میلیون تومان برای هر ترم بوده‌است.

نکته: در مقطع ارشد دانشگاه پیام‌نور، حداقل نمره‌، 12 است. کسانی که نمره‌ای کمتر از این عدد کسب کنند، باید شهریه‌ی متغیر را دوباره بپردازند و آن واحد را مجدد بگذرانند.

دانشگاه شهریه پرداز غیرانتفاعی

پذیرش دانشگاه‌های غیرانتفاعی، از دو طریق کنکور و سوابق تحصیلی است. کسانی که طبق کارنامه‌ی کنکور مجاز به شرکت در دوره‌های غیرروزانه می‌شوند، می‌توانند مقطع کارشناسی‌ارشد را در یکی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور -که در رشته‌ی روانشناسی پرتعداد هم هستند- بخوانند.

دانشگاه های غیرانتفاعی ارشد روانشناسی

 • کدام شهرها در ارشد روانشناسی پذیرش غیرانتفاعی دارند؟

طبق دفترچه‌ی کنکور 1401، به‌جز رشته‌ی روان‌سنجی، بقیه‌ی گرایش‌های روانشناسی در مقطع ارشد، در دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پذیرش دارند؛ بیشتر از همه گرایش‌های عمومی و تربیتی. سطح کیفی آموزش در دانشگاه‌های غیرانتفاعی، یکسان نیست. بعضی‌ها از جو علمی بهتر و حسن شهرت بیشتری برخوردارند. بنابراین اگر برای ارشد، دانشگاه غیرانتفاعی، مدنظرتان است و امکان ادامه‌تحصیل در شهری غیر از شهر خودتان را دارید، کیفیت دانشگاه را در اولویت بگذارید.

 • شهریه غیرانتفاعی ارشد روانشناسی چقدر است؟

شهریه در دانشگاه‌های غیرانتفاعی، رقم ثابت و مشخصی ندارد اما از قاعده‌ی کلی افزایش 10 تا 15درصدی سالیانه پیروی می‌کند. سال 1401، شهریه‌ی دانشگاه‌های غیرانتفاعی بین 4 تا 5میلیون تومان به‌ازای هر ترم بوده‌است.

دانشگاه شهریه‌پرداز آزاد

درس خواندن در دانشگاه آزاد، نسبت به سه دانشگاه شهریه‌پرداز پیام‌نور، غیرانتفاعی و دوره‌ی شبانه، گران‌تر است و تقریبا با پردیس خودگردان، برابری می‌کند. 

 دانشگاه‌های آزاد ارشد روانشناسی در کدام شهر ها پذیرش دارند؟

روانشناسی در مقطع ارشد در هشت گرایش، در دانشگاه آزاد پذیرش دارد: سنجش و اندازه‌گیری، روانشناسی تربیتی، کودکان استثنایی، بالینی، بالینی خانواده، شخصیت، عمومی مثبت‌گرا و صنعتی‌وسازمانی. البته به‌جز تربیتی و بالینی که واحدهای دانشگاهی زیادی در سراسر کشور دارند، بقیه‌ی گرایش‌ها، در شهرهای محدودی -عمدتا در واحد تهران و خمینی‌شهر- ارائه می‌شوند.

دانشگاه های آزاد ارشد روانشناسی شهریه پرداز

 • شهریه‌ی آزاد ارشد روانشناسی چقدر است؟

چه ازطریق کنکور وارد دانشگاه آزاد شوید و چه براساس سوابق تحصیلی سر کلاس بنشینید، مبلغ یکسانی برای شهریه‌ی ثابت و متغیر باید بپردازید که بسته به گروه آموزشی و دانشگاه موردنظرتان، متفاوت خواهدبود. رشته‌هایی که واحدهای درسی عملی و آزمایشگاهی زیادی دارند، طبعا شهریه‌ی بیشتری می‌پردازند. سال 1401، شهریه‌ی دانشگاه آزاد، ترمی 8 تا 11میلیون تومان بوده‌است.

دانشگاه شهریه پرداز مجازی

بین دانشگاه‌های شهریه‌پرداز، دانشگاه مجازی یا همان الکترونیک، از همه کمتر شناخته شده‌است. آموزشِ از راه دور و بی‌نیاز از حضور در کلاس، مشخصه‌ی دانشگاه مجازی است. آن‌دسته از داوطلبان کنکور ارشد که نمی‌توانند در دانشگاه حضور داشته‌باشند، با شرکت در دوره‌های مجازی می‌توانند در زمان‌های آزادشان، آموزش‌های لازم را دریافت کنند و متناسب با شرایطشان، ادامه‌تحصیل بدهند.

 • دانشگاه‌های مجازی ارشد روانشناسی کدام‌اند؟

دوره‌ی مجازی روانشناسی در مقطع کارشناسی‌ارشد در دانشگاه‌های محدودی پذیرش دارد؛ طبق دفترچه‌ی کنکور ارشد سال 1402، دو رشته‌ی روانسنجی (در دانشگاه خوارزمی) و تربیتی (در دانشگاه‌های تهران و خوارزمی) پذیرش داشته‌اند.

 • شهریه پذیرش مجازی در ارشد روانشناسی چقدر است؟

با توجه به این‌که مبلغ شهریه‌ی دانشگاه‌های شهریه‌ پرداز هرسال تغییر می‌کند، بهتر است در سایت دانشگاه موردنظر، جزئیات مربوط به شهریه و پرداختش را بخوانید. سال 1401، شهریه‌ی ثابت دوره‌ی مجازی شهیدبهشتی، حدود 2میلیون‌و600هزار تومان و شهریه‌ی هر واحد درسی نظری تقریبا 350هزار تومان بوده‌است.

سخن پایانی

در انتها لازم به ذکر است که در مطلب فوق که توسط تیم تحریریه روان آموز گردآوری شده است، تمامی شهریه‌ها در هرسال دستخوش تغییراتی از جمله افزایش چند درصدی می‌شوند، به همین دلیل تنها به مبالغ بیان شده اکتفا نکنید و برای اطلاع از شهریه‌ی دقیق به سایت دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید.

منابع

سازمان سنجش آموزش کشور

دانشگاه شهیدبهشتی تهران