آزمون رسش گر®

رغبت سـنج شــغلی گـرایش های روانشناسی

نتیجه آزمون شامل بررسی میزان علاقه بین:

8 گرایش مجموعه روانشناسی

4 گرایش مجموعه مشاوره

مجموعه مددکاری اجتماعی

مجموعه علوم شناختی

روانپزشکی

روانپرستاری

یک معما!

یکی از بزرگترین معماها در فعالیت و ادامه تحصیل در حوزه روانشناسی انتخاب رشته و گرایش مناسب است. به دلیل ناشناخته بودن بعضی از گرایش ها، خیلی ها فقط روی یک یا دو گرایش شناخته شده تر تاکید می کنند، در حالی که اگر همان ابتدا گرایش متناسب تری با علایق و سلایق فردی انتخاب شود؛ هم در تحصیلات ارشد و دکترا فرصت های بهتری خواهید داشت و هم در آینده شغلی موفق تر خواهید بود.

انواع زمینه های ادامه تحصیل در حوزه روانشناسی

در رشته روانشناسی علاوه بر وجود تعداد زیادی رشته و گرایش، این موضوع که رشته روانشناسی جزو معدود رشته هایی است که آزمون آن هم در وزارت بهداشت و هم وزارت علوم برگزار می شود، فرصت های بیشتری را پیش رو قرار می دهد.

در آزمون کارشناسی ارشد وزارت علوم علایق خود را در  حوزه روانشناسی می توانید، در چهار مجموعه روانشناسی (شامل 8 گرایش)، مجموعه مشاوره (شامل 4 گرایش)، مجموعه مددکاری اجتماعی (شامل 2 گرایش) و مجموعه علوم شناختی (شامل 3 گرایش) دنبال کنید.

در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت هم، رشته های مرتبط با روانشناسی شامل 3 مجموعه مددکاری اجتماعی، روانشناسی و روان پرستاری است.

در مورد تفاوت آزمون وزارت بهداشت و وزارت علوم در این جا مفصل نوشته ایم، علاوه بر آن اگر سوالی باقی ماند، می توانید از این جا با رتبه های برتر آزمون وزارت بهداشت یا علوم به صورت تلفنی مشاوره داشته باشید.

حالا سوال اینجاست که چه طور بر اساس علایق و سلایق شخصی خودمان در این دریای رشته و گرایش های مختلف مسیر خودمان را به سمت هدفمان در دنیای روانشناسی پیدا کنیم، تا بعدا طوری نشود که فکر کنیم، اگر گرایش دیگری در روانشناسی می خواندیم، طور بهتری می شد.

امّا، راه حل معما:

این جاست که روان آموز وارد می شود. آزمون رسشگر® (رغبت سـنج شــغلی گـرایشهای روانشناسی) به همت دکتر امیدی فرد (دکترای مدیریت منابع انسانی) بر پایه کاری از دکتر همر (دکتر روانشناس و استاد دانشگاه کنتاکی) و با ترجمه خوب آقای سعید نعیمی تاجدار (دانشجوی کارشناسی ارشد   روانشناسی)، برای شما آماده کرده ایم. این پرسشنامه شامل 148 گزاره هست، هر گزاره یکی از وظایف کاری گرایش های مختلف در رشته روانشناسی است، کافی است، آن هایی که دوست دارید، جزو نقش های شغلی شما در آینده باشد را انتخاب کنید.

در پایان در پاسخنامه ای به این شکل، امتیاز علایق شما به هر رشته گرایش نمایش داده می شود. بالاترین امتیاز هر گرایش، صد امتیاز است. انتظار می رود در گرایش هایی که امتیاز بالاتری کسب کرده اید، در آینده، چه در زمینه شغلی و چه تحصیلی  موفق تر باشید.

اگر ایمیل خودتان را به درستی وارد کرده باشید، نتایج پرسشنامه برای شما ایمیل هم می شود. امیدواریم که مفید باشد.

بعد از انجام آزمون، نظرات خود را در  بخش دیدگاه های همین نوشته با ما در میان بگذارید