روان شناس خوب

روان شناس خوب چه کسی است ؟

  • ملاک تو برای انتخاب روان شناس چیست؟
  • در رابطه با روان شناس و مشاور خوب باید توجه داشته باشیم که یک نسخه کلی و ثابت برای همه روانشناس ها وجود نداره؛ اما چرا؟

روان شناس ها در حوزه کاریشون رویکردهای مختلفی دارن و به تبع اتخاذ رویکردهای مختلف، چیزی هم که در کارشون مشاهده می کنیم مختلفه؛ بنابراین این که بخوایم از دوست و فامیل بپرسیم روانشناس تو چیکار می کرده و بعد با روان شناس خودمون مقایسش کنیم اصلا کار منطقی ای نیست، چون میدونیم که رویکردهای مختلفی برای آسیب شناسی و درمان وجود داره.

  • اما برای تشخیص روان شناس خوب فاکتورهایی کلی وجود داره که برای همه روانشناس ها تقریبا صدق میکنه.

اولین و مهمترین نکته اینه که روان شناس باید دارای تحصیلات آکادمیک و مرتبط با این رشته باشه. بنابر این به افراد توصیه میشه که اولین قدمی که برای انتخاب روانشناس برمیدارن این باشه که رزومه روانشناسشون رو مورد بررسی و مطالعه قرار بدن و از عضویت روان شناس در سازمان نظام روان شناسی و داشتن تحصیلات آکادمیکش مطمئن بشن.

  • در سطح بعدی باید بدونین که روانشناس خوب هیچ وقت مراجع رو مورد قضاوت و سرزنش قرار نمیده، صبر زیادی داره و به مراجع برچسب نمیزنه؛ روان شناس مراجعش رو به صورت بی قید و شرط می پذیره حتی اگه ارزش های اون فرد مغایر با ارزش های خودش باشه. همدلی، رازداری، گوش دادن فعال و مهارت های ارتباطی و کلامی قوی از ویژگی های دیگه ی یک روانشناس خوب محسوب میشه.
  • نکته آخر که خیلی هم مهمه اینکه روان شناس ها هر کدومشون تو یک حوزه خاص مثل اضطراب، اعتیاد، افسردگی، خانواده، کودک و… توانمند هستن و میتونن فعالیت درمانی انجام بدن. روان شناس خوب کسیه که در زمینه توانایی هاش و متناسب با آموخته ها و تخصصش فعالیت میکنه.

تینا متقی/ رتبه 12 روانشناسی عمومی

مصاحبه با رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی اینجا بخوانید .

دیدگاهتان را بنویسید