روان شناس خوب

سیما عطاری
19 اردیبهشت 1400
روان شناس خوب
4.8/5 - (9 امتیاز)

روان شناس خوب چه کسی است ؟

  • ملاک تو برای انتخاب روان شناس چیست؟
  • در رابطه با روان شناس و مشاور خوب باید توجه داشته باشیم که یک نسخه کلی و ثابت برای همه روانشناس ها وجود نداره؛ اما چرا؟

روان شناس ها در حوزه کاریشون رویکردهای مختلفی دارن و به تبع اتخاذ رویکردهای مختلف، چیزی هم که در کارشون مشاهده می کنیم مختلفه؛ بنابراین این که بخوایم از دوست و فامیل بپرسیم روانشناس تو چیکار می کرده و بعد با روان شناس خودمون مقایسش کنیم اصلا کار منطقی ای نیست، چون میدونیم که رویکردهای مختلفی برای آسیب شناسی و درمان وجود داره.

  • اما برای تشخیص روان شناس خوب فاکتورهایی کلی وجود داره که برای همه روانشناس ها تقریبا صدق میکنه.

اولین و مهمترین نکته اینه که روان شناس باید دارای تحصیلات آکادمیک و مرتبط با این رشته باشه. بنابر این به افراد توصیه میشه که اولین قدمی که برای انتخاب روانشناس برمیدارن این باشه که رزومه روانشناسشون رو مورد بررسی و مطالعه قرار بدن و از عضویت روان شناس در سازمان نظام روان شناسی و داشتن تحصیلات آکادمیکش مطمئن بشن.

  • در سطح بعدی باید بدونین که روانشناس خوب هیچ وقت مراجع رو مورد قضاوت و سرزنش قرار نمیده، صبر زیادی داره و به مراجع برچسب نمیزنه؛ روان شناس مراجعش رو به صورت بی قید و شرط می پذیره حتی اگه ارزش های اون فرد مغایر با ارزش های خودش باشه. همدلی، رازداری، گوش دادن فعال و مهارت های ارتباطی و کلامی قوی از ویژگی های دیگه ی یک روانشناس خوب محسوب میشه.
  • نکته آخر که خیلی هم مهمه اینکه روان شناس ها هر کدومشون تو یک حوزه خاص مثل اضطراب، اعتیاد، افسردگی، خانواده، کودک و… توانمند هستن و میتونن فعالیت درمانی انجام بدن. روان شناس خوب کسیه که در زمینه توانایی هاش و متناسب با آموخته ها و تخصصش فعالیت میکنه.

تینا متقی/ رتبه 12 روانشناسی عمومی

مصاحبه با رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی اینجا بخوانید .

اشتراک
به من خبر بده
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

مطالب مرتبط

مطالعه

چگونگی مطالعه کنکور ارشد روانشناسی

"قبل از هر چیز باید تاکید کنم برای بهره گیری از این متن بهتر است تمام آن ...
مدیر سایت
14 مرداد 1393
رشته روانشناسی

نگرانم!

گر خاطرتان باشد چند روز پیش در لاین یک نظرخواهی با این عنوان داشتیم: نظر شما درباره ...
مدیر سایت
22 اردیبهشت 1394
حیوانات و روانشناس ها

حیوانات و روانشناس ها

همانطور که میدانید، بخش عمده ای از تحقیقات تجربی در همه ی علوم، متمرکز بر حیوانات است. ...
سیما عطاری
19 اردیبهشت 1400