تینا متقی رتبه12 کنکور ارشد روانشناسی

سیما عطاری
21 اردیبهشت 1400
ارشد روانشناسی
4.7/5 - (6 امتیاز)
 • لطف می کنید خودتون رو برای دوستان معرفی کنید؟

تينا متقي هستم، متولد 1374.

 • ورودی چه سالی و کدوم دانشگاه بودین؟

ورودي سال 93، دانشگاه شهيد بهشتي، رشته روانشناسي باليني.

 • از کدوم یکی از خدمات روان آموز استفاده می کردین و نظرتون چی بود؟

كتاب آسيب شناسي رواني، كتاب كودكان استثنايي و برنامه نارنگي. كتاب ها خيلي كامل و مفيد بودند و حداكثر پوشش دهي را داشتند.

 • چه خدماتی از روان آموز را  به دوستانتون توصیه می کنید؟

كتاب ها. متاسفانه چون از ساير خدمات موسسه استفاده نكردم نميتونم پيشنهادي بدم.

 • اولین قدمی که برای شروع برداشتید، چی بود؟

تصميم جدي براي شركت در ارشد روانشناسی آزمون سراسري؛ بعد خالي كردن برنامه روزانه و اختصاص دادن تايمي در روز براي مطالعه دروس، مشورت با دوستاني كه به تازگي كنكور داده بودند و در نهايت تهيه كتاب هايي كه تصميم به مطالعه آنها داشتم و برنامه ريزي به كمك مشاور تحصيلي (لازمه بگم كه آزمون و خطاهاي مختلفي انجام دادم تا متوجه شوم چگونه بايد درس بخونم و عادت درس خوندن و مطالعه رو بتدريج ايجاد كردم و كار يك شب نبود و از ساعت مطالعاتي خيلي كم شروع كردم.)

 • اولین سالی بود که کنکور می دادید؟ اگرنه. فکر می کنید مهم ترین اشتباهات قبلیتون چی بود که امسال تکرارش نکردید و از همون ابتدا حواستون بهش بود؟

بله اولين سال بود و سال هاي قبل حتي بصورت آزمايشي هم شركت نكرده بودم.

 • از ابتدا برنامه بلندمدت داشتین؟ میدونستین که با هر درس چطور میخواین رفتار کنین؟ کی مرور کنید و غیره؟

زماني كه شروع به مطالعه كردم دي ماه بود و با توجه به فاصله ي حدودا سه ماهه تا كنكور قصد داشتم فقط كتاب هاي كمك آموزشي بخونم ولي در اسفند ماه و با شيوع بيماري كرونا و تعويق كنكور ارشد روانشناسی برنامه ام را عوض كردم و تصميم به مطالعه كتاب هاي منبع اصلي كردم و تقريبا با هربار تعويق كنكور برنامه ام را تغيير ميدادم.

 • میدونیم که برنامه ریزی طی مسیر یک موضوع شخصی است و از فردی به فردی متفاوته. اما هر برنامه ریزی یک سری اصول مشخص داره. شما چه اصولی رو رعایت می کردید که فکر میکنید باعث موفقیت شما بود و باید به بقیه منتقلش کنیم؟

دروس را با توجه به ضرايبي كه داشتند در برنامه قرار ميدادم مثلا درسي با ضريب 3 تايم بيشتري رو به خودش اختصاص ميداد تا درسي با ضريب 1. همچنين درس هايي كه ماهيت حفظ كردن داشتن را براي ماه هاي اخر گذاشتم و درس هاي فهميدني را از اول مطالعه ميكردم. نوشتن برنامه در ابتداي هر هفته و يادداشت كردن آنچه در طول روز انجام داده بودم و مقايسه با آنچه از خودم انتظار داشتم خيلي كمك كننده بود حتي روزهايي كه درس نميخوندم دليل درس نخواندنم را يادداشت ميكردم. سعي مي كردم برنامه قابل پيش بيني براي هر روز داشته باشم مثلا تايم ها و ساعت هاي شروع و پايان مشخصي داشتم. تايم هاي مطالعاتي م را بر اساس روش pomodor  انجام ميدادم يعني تايم هاي 25 دقيقه اي كه بين هر كدام 5 دقيقه استراحت بود و در نهايت بعد از 4 تا 25 دقيقه تايم تمام ميشد.

 • زمان آزاد شما برای درس خوندن چه طور بود و چطور تنظیم کردید که مطالعه منظم صورت بگیره؟ فکر میکنید برای حفظ نظم برنامه مهمترین اصل چیه؟

از آنجايي كه زماني كه تصميم به شركت در آزمون گرفتم تنها 3 ماه وقت داشتم نيازمند برنامه فشرده بودم براي همين به طور كامل تايمم آزاد بود و كار خاصي نداشتم . برنامه مكتوب و گزارش براي هر درس كه چه چيز هايي مطالعه شده و چقدر زمان صرف مطالعه دروس شده است و تحت نظارت مشاور قرار داشتن براي من خيلي كمك كننده بود.

 • لیست منابع یکی از مهمترین چیزهایی هست که برای مطالعه از ابتدا مشخص می کنیم. شما چه منابعی رو مطالعه کردین و نظرتون درباره هر کدوم از منابع چی هست؟

آسيب شناسي: روان آموز + گنجي + كودكان استثنايي روان آموز / باليني: مدرسان +فيرس/ رشد: مدرسان+ كرين + كيهان/ زبان: طالب زاده / علم النفس: مدرسان/ آمار : كلاس رفتم/ انگيزش و هيجان: پيري

 • در درس خاصی ضعیف بودید؟ و برای این درس چه کردید؟

بله در درس آمار ضعيف بودم و با يك دور خواندن كتاب کنکور ارشد روانشناسی مدرسان باز هم پيشرفتي نداشتم براي همين تصميم گرفتم در كلاس آمار شركت كنم و بعد از كلاس هم چندين بار جزوه هاي كلاس را مطالعه كردم و وقعا تسلط كافي را در اين درس داشتم.

 • نقطه قوت شما در چه درسی بود؟ این نقطه قوت چه طور به وجود اومده بود و برای بهره گیری بهتر از این نقطه قوت چه کردید؟

درس رشد بود ماهيت درس رشد به گونه اي هست كه بعد از چند دور مطالعه و تسلط كافي به طور 80 درصد مي توان پيش بيني كرد سوالها از چه مباحثي طرح خواهد شد و با مديريت مناسب سر جلسه يعني پاسخ دادن به سوالاتي كه مطمين هستيم صحيح هستند ميتوان درصد عالي كسب كرد . اول كتاب مدرسان را خواندم بعد براي تفهيم بيشتر مطالب كتاب كرين را خواندم و در نهايت با كتاب كيهان چندين دور دوره كردم و مطالب حفظي را خلاصه كردم و هر روز خلاصه ها را روزنامه وار نگاه مي كردم.

 • برای مرور منظم درس ها از چه روشی استفاده می کردید؟

قبل از شروع به مطالعه هر مبحث تست ها را نگاه مي كردم تا حدودا متوجه شوم با چه مفاهيمي رو به رو هستم و اينكه چه قسمت هايي مهم تر هستند بعد از اتمام فصل و مبحث نيز بعد از چند روز تست هايش را ميزدم براي تفهيم بيشتر. دوستان بايد توجه داشته باشند كه هيچگاه بلافاصله تست ها را نزنند زيرا بدليل تازه بودن مطلب در ذهن تست ها را درست پاسخ مي دهند و متوجه ميزان واقعي تسلط خود در آن بخش نخواهند شد هم چنين تست هاي سال هاي اخير كنكور را به هيچ وجه به هنگام مطالعه پاسخ نمي دادم . و به ترتيب هر درسي كه يك دور مطالعه ن تمام مي شد شروع به مرور و مطالعه دور دوم آن مي كردم در اين بخش نيز ابتدا تست هر فصل را ميزدم سپس شروع به مطالعه متن كتاب ميكردم و بخش هايي را كه از تست هاي اشتباه در مي آوردم كه هنوز خوب متوجه نشده ام با تامل بيشتري مطالعه مي كردم و بيشتر سعي در فهم عميق داشتم تا حفظ كردن طوطي وار.

 • چه مسایلی طی راه برای شما پیش می آمد که شما رو خسته یا ناامید کنه؟ با این فکرها و مسایل چکار می کردید؟

چون به طور قطعي ميخواستم حتما سال 99 وارد دانشگاه شوم و از تصميم خودم مطمئن بودم و به خواسته خودم و با علاقه بود و هيچ اجباري نبود موانع راه را حل ميكردم و خسته نميشدم. تنها موضوعي كه درس خواندنم را دچار وقفه كرد پاندمي كرونا بود كه باعث تعويق هاي چندباره كنكور شده بود.

 • آیا جایی آزمون آزمایشی میدادین و اگر میدادین نتایج و فیدبکی که ازش میگرفتین چطور بود؟

خير، آزمون آزمايشي شركت نميكردم به نظرم سوالات آزمون هاي ازمايشي مطابق با سوالات كنكور

ارشد روانشناسی نيستند.

 • فکر می کنید برجسته ترین ویژگی یا ویژگی هایی شخص شما که در موفقیت شما موثر بوده چه چیزهایی هست؟

پشتكار و مصمم بودن براي رسيدن به نتيجه.

 •  به جز نتیجه ای که در کنکور ارشد روانشناسی کسب کردید، فکر می کنید این مطالعه و دوره چندماهه که صرف کنکور کردید چه چیزهایی به شما یاد داد؟
 • خيلي اتفاق خوبي بود زيرا در 4 سال دوره كارشناسي به اندازه كافي مطالعه نداشتم احساس ميكنم بعد از اين چندماه دروس مربوط به ارشد روانشناسي در ذهنم طبقه بندي شد و با مقدمات اين رشته به طور كامل آشنا شدم.
 • چه کسانی را بیش از همه در موفقیت خودتون موثر می دونید؟

اطرافيانم خيلي خوب من را درك ميكردن و شرايط را براي مطالعه ي من فراهم مي كردن و خيلي خوب با من همكاري ميكردن.

 • ممنونم از وقتی که برامون گذاشتین. اگر سوالی بوده که من نپرسیدم یا سخنی که خودتون دوست دارین بگین ما می شنویم.

کنکور ارشد روانشناسی آسان تر از تصور هست و با مطالعه كافي و برنامه ريزي، موفقيت و كسب رتبه برتر تضمين شده هست بنابراين اصلا جاي نگراني براي دوستان وجود ندارد.

 • ما یک جمله اخر مصاحبه ها از دوستان برای به یادگار میگیریم. شما چه جمله ای رو برای ما یادگار می گذارید.

ازتون تشكر ميكنم براي كتاب هاي خيلي خوب و كاربردي كه داريد و براي همه دوستان عزيز كه دواطلب شركت در آزمون هستند ذهني سرشار از آرامش و سلامتي و موفقيت رو آرزومندم.

مصاحبه با رتبه های برتر کنکور ارشد روانشناسی اینجا بخوانید

اخبار جدید و تازه کنکور ارشد روانشناسی 1400 در اینجا بخوانید.

نظرتون رو برای ما کامنت کنید کمتر از ۳۰ دقیقه از ما پاسخ دریافت کنید
اشتراک
به من خبر بده
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

مطالب مرتبط

کنکور کارشناسی ارشد روان آموز

تجدید قوا در نیمه راه کنکور کارشناسی ارشد

آبان و آذر 89 را خوب به خاطر دارم، وقتی در میانه راه آماده شدن برای کنکور ...
مدیر سایت
13 آبان 1393
مطالعه در راند آخر: دوره نهایی

مطالعه در راند آخر: دوره نهایی

مسابقات قهرمانی بوکس جهان، محمد علی کلی و جو فریزر، سالن دم کرده، شلوغ و پر سر ...
مدیر سایت
26 فروردین 1397
شب ادراری در کنکور

شب ادراری در کنکور

برنامه سیمای خانواده در 16 آذر ماه با حضور زینب خجوی به موضوع شب ادراری اختصاص داشت. ...
مدیر سایت
27 آذر 1393