منابع کنکور ارشد روانشناسی 1403

بهترین منابع کنکور ارشد روانشناسی چیست؟ این سوال قطعا یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای داوطلبانی است که قصد شرکت در آزمون ارشد روانشناسی را دارند. پاسخ درست به این سوال می‌تواند شما را در مسیر موفقیت قرار دهد. منابع آزمون ارشد روانشناسی متناسب با گرایشی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است و هر گرایشی منابع مختص به خود را دارد. پس شما باید با درنظر گرفتن اهمیت و ضرایب دروس، منابع لازم را انتخاب کنید. ما در مجموعه‌ی روان‌آموز قصد داریم تا با همکاری اساتید و رتبه‌های برتر کنکور کارشناسی‌ارشد روانشناسی به کمک شما بیاییم. با ما همراه باشید.

منابع کنکور ارشد روانشناسی

گرایش‌های کارشناسی ارشد روانشناسی 1402-1403

همان‌طور که می‌دانید مجموعه‌ی روانشناسی، 12 گرایش تخصصی و 6 کد ضریب دارد. شما پس از اعلام نتایج کنکور ارشد روانشناسی، گرایش موردنظر خود را انتخاب می‌کنید. گرایش‌های آزمون ارشد روانشناسی به شرح زیر است:

روانشناسی بالینی (کد ضریب 2)

روانشناسی بالینی پرطرفدارترین گرایش کنکور ارشد روانشناسی به‌شمار می‌رود و خب رقابت بر سر آن هم جدی‌تر و حساس‌تر است. دروس امتحانی رشته‌ی روانشناسی بالینی در آزمون ارشد روانشناسی شامل این موارد است:

چند سالی هست که این گرایش جذاب و پرطرفدار توجه بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان روانشناسی رو به خودش جلب کرده است. اگر به کار تشخیص و درمان اختلالات روانشناختی علاقه دارید و خودتان را در هیئت درمانگر، فرد قابلی می‌دانید، روانشناسی بالینی، انتخاب خوبی برای شماست. ناگفته نماند که رقابت در این رشته بسیار بالاست و موفقیت در آن تلاش و کوشش بسیار زیادی را می‌طلبد. برای کسب اطلاعات درباره منابع اصلی این رشته می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

روانشناسی تربیتی (کد ضریب 6)

روانشناسی تربیتی از دیگر رشته‌های مهم کنکور ارشد روانشناسی است که هرساله متقاضیان زیادی دارد. افرادی که قصد ادامه‌تحصیل در این گرایش را دارند، باید به مطالعه‌ی منابع 5 دروس امتحانی زیر بپردازند:

کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی حوزه مهم و بااهمیتی است. اهمیت بالا و قابل توجه بودن مسائل آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت بر هیچکس پوشیده نیست. روانشناسی تربیتی، راست‌کار آن‌هایی است که از کندوکاو در فرایندهای یادگیری و روش‌های تدریس و آموختن، لذت می‌برند. علوم‌تربیتی‌خوانده‌ها بیشتر با معلم‌ها و مدارس و دانش‌آموزها سروکار دارند.

روانشناسی عمومی ( کد ضریب 1)

شرایط بازار کار خوب رشته روانشناسی عمومی باعث شده تا این رشته بسیار موردتوجه دانشجویان قرار گیرد. دروس امتحانی این رشته بسیار نزدیک به رشته رواشناسی بالینی است و تنها در دروس تخصصی با یکدیگر متفاوت هستند. دروس امتحانی رشته روانشناسی عمومی برای کنکور ارشد عبارت‌اند از:

روانشناسی عمومی به دلیل ظرفیت پذیرش بالایی که دارد می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها در انتخاب گرایش برای دانشجویان باشد. روانشناسی عمومی، از اسمش هم معلوم است که با کلیات روانشناسی سروکار دارد؛ یعنی به بررسی رفتارها و عملکردهای شناختی می‌پردازد و بیشتر دنبال تحقیق و پژوهش است تا تشخیص و درمان. نکته قابل توجه برای کسانی که اولویت اول آن‌ها روانشناسی بالینی و کارهای درمانی است اما قصد دارند گرایش روانشناسی عمومی را نیز در لیست انتخاب رشته خود قرار دهند. این افراد می‌توانند پس از فارغ التحصیلی در این گرایش، با وجود عمومی بودن آن، کارهای درمانی نیز انجام دهند، با این شرایط که در کارگاه‌های تخصصی مربوطه شرکت کرده و دانش و مهارت لازم را به دست آورند. 

روانشناسی شخصیت ( کد ضریب 1)

افرادی که تمایل دارند رشته‌ی روانشناسی شخصیت را به عنوان ادامه مسیر خود در روانشناسی انتخاب کنند، باید 7 مورد از دروس امتحانی ارشد روانشناسی را موردمطالعه قرار دهند. دروس امتحانی کنکور ارشد رشته‌ی روانشناسی شخصیت به شرح زیر است:

اگر درباره‌ی شخصیت و ماهیت انسان کنجکاوید، مشاهده و مطالعه‌ی رفتارهای انسانی برایتان جالب است و می‌خواهید بدانید روانشناسان درطول تاریخ این رشته، چه دیدگاه‌ها و تحلیل‌هایی درباره‌ی شخصیت انسان داشته‌اند، روانشناسی شخصیت برایتان جالب خواهدبود. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در زمینه عمومی روانشناسی و زمینه اختصاصی روانشناسی شخصیت به تحقیق و پژوهش بپردازند. همچنین می‌توانند تحقیقاتی بین رشته‌ای انجام دهند مانند رشته‌های بالینی و صنعتی و سازمانی. روانشناسان شخصیت می‌توانند با دیگر روانشناسان همکاری کرده تا نتایج موثرتر و کاربردی‌تری استخراج کنند.

روانشناسی اجتماعی ( کد ضریب 1)

روانشناسی اجتماعی از جذاب‌ترین گرایش‌های ارشد روانشناسی محسوب می‌شود که 7 درس امتحانی برای آزمون ارشد دارد. دروس امتحانی آزمون ارشد روانشناسی اجتماعی عبارت‌اند از:

روانشناسی اجتماعی شاخه‌ای از علم روانشناسی است که شکل‌گیری و تحول فرآیندهای روانی را با توجه به زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی و تاثیرات متقابل آن‎ها مطالعه می‌کند. روانشناسی اجتماعی، می‌خواهد از رابطه‌ی بین فرد و اجتماع سردربیاورد. کسانی که به مطالعه‌ی تعامل بین افراد به‌عنوان اعضای یک جمعِ بزرگتر علاقه دارند، در این گرایش، موفق خواهندبود. تیم متخصص‌های روان‌آموز، لیست بهترین منابع مرجع و کتب آموزشی موردنیاز برای گرایش روانشناسی اجتماعی را گردآوری کرده‌است. برای مشاهده‌ی منابع و کتب کمک‌آموزشی بر روی منابع کنکور ارشد روانشناسی اجتماعی کلیک کنید.

روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی (کد ضریب 5)

رشته روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی یکی از والا‌مقام‌ترین رشته‌های روانشناسی است که در‌ برگیرنده 8 درس امتحانی به شرح زیر است.

این رشته به جهت اهداف ارزشمندی که دارد نیازمند متخصصانی دلسوز، علاقمند به کودکان، صبور و آگاه داره. پس اگر علاقمند کمک به این کودکان هستین و همچنین طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی و تربیتی و… برای شما لذت بخش است، این رشته به وجود شما احتیاج دارد. فارغ‌التحصیلان رشته آموزش و روانشناسیکودکان استثنایی در دوران تحصیل خود یاد می‌گیرند که چگونه یک کودک استتثنایی را ارزیابی کرده و در رابطه با او تشخیص بدهند. همچنین با بهره‌گیری از دانش تئوری و تحقیقات خود به این کودکان کمک کنند تا مهارت‌های لازم برای زندگی در جامعه را کسب کرده و حتی فراتر از آن بروند.

علوم شناختی (کد ضرایب 2 و 6)

رشته علوم شناختی از جدیدترین رشته‌های روانشناسی به‌شمار می‌رود و دربرگیرنده 3 گرایش مختلف است. گرایش‌های رشته‌ی علوم شناختی در مقطع ارشد شامل؛ مغز و تربیت، توانبخشی شناختی و روانشناسی شناختی است. گرایش‌های توانبخشی شناختی و روانشناسی شناخت، دروس امتحانی یکسانی دارند. دروس امتحانی گرایش‌های رشته‌ی علوم شناختی به شرح زیر است.

1. گرایش روانشناسی شناختی و توانبخشی شناختی (کد ضریب 2)

2. گرایش ذهن، مغز و تربیت (کد ضریب 6)

علوم شناختی یک رشته ترکیبی و چندمنظوره هست که از ادغام رشته‌های روان‌شناسی، فلسفه ذهن، عصب شناسی، زبان شناسی، انسان شناسی، علوم رایانه و هوش مصنوعی تشکیل شده است. در این رشته سعی می‌شود تا عملکردهای ذهن بررسی شده و شناخت کافی از این مبحث حاصل شود و تمرکز بر روی درک محیط، شناخت حافظه، درک زبان و به طور کلی فرآیندهایی که در مغز انجام می‌شود هست. اگر علاقه‌مند به این حوزه‌ها و تحقیق و پژوهش درباره آن‌ها هستید، جای شما در گرایش علوم شناختی خالی است.

روانشناسی اسلامی (کد ضریب 1)

متقاضیان رشته‌ی روانشناسی اسلامی برای آمادگی در آزمون سراسری ارشد باید اقدام به مطالعه‌ی 7 درس امتحانی این رشته کنند. دروس امتحانی کنکور ارشد روانشناسی اسلامی عبارت‎‌اند از:

رشته روانشناسی اسلامی گرایش روانشناسی مثبت‌گرا از دوره‌های آموزش عالی است که در آن مفاهیم، اصول نظری و عملی و روش‌های پژوهش در موضوعات مسائل روانشناسی مثبت گرا را در دو قلمرو علم و دین بررسی می‌کند. هدف کلی این رشته عبارت است از تربیت مدرسان و پژوهشگران آگاه به هر دو قلمرو و توانمندسازی آن‌ها در شناسایی و استخراج دیدگاه‌های دین در روانشناسی مثبت گرا. روانشناسان اسلامی، معتقدند مطالعه و مداخله در رفتار انسان باید منطبق بر فرهنگ ایرانی – اسلامی و آموزه‌های قرآنی باشد. پیوند زدن بین منابع دینی و علم روانشناسی، کاری است که در این گرایش انجام می‌شود.

روانشناسی صنعتی سازمانی (کد ضریب 4)

برای موفقیت در رشته‌ی روانشناسی صنعتی – سازمانی متقاضیان باید به مطالعه‌ی 7 مورد از دروس امتحانی بپردازند. دروس امتحانی ارشد روانشناسی صنعتی سازمانی شامل موارد زیر است:

چطور می‌شود رفتار انسان را در محیط کار، مطالعه کرد؟ راهی دارد که روانشناسی به‌کمک بیاید تا نیروی کار و محیط کار، رابطه‌ی سازنده‌تر و موثرتری با یکدیگر داشته‌باشند و بهره‌وری بالا برود؟ خب کار روانشناسی صنعتی، پاسخ دادن به چنین دغدغه‌هایی است. این رشته شاخه‌ای از روانشناسی است که به مطالعه علمی رفتار انسان در موقعیت‌های کاری و سازمانی می‌پردازد. هدف این رشته کاربرد و گسترش اصول، نظریه‌ها و واقعیت‌های روانشناسیبه مسائلی است که انسان در محیط‌های کار با آن‌ها دست به گریبان است.

روانشناسي باليني كودک و نوجوان ( کد ضریب 2)

داوطلبان ارشد روانشناسی که قصد انتخاب این گرایش را دارند، باید به مطالعه‌ی 7 درس امتحانی در این رشته بپردازند. دروس امتحانی کنکور ارشد روانشناسی کودک و نوجوان عبارت‌اند از:

باید بدانید که روانشناسی بالینی گرایش کودک و نوجوان فرق زیادی با روانشناسی بالینی ندارد! فقط این مسئله وجود دارد که تمرکز این رشته بر روی اختلالات و مشکلات کودکان و نوجوانان است. بنابراین اگر علاقمند به ارتباط با بچه‌ها هستید، درمان مشکلات و اختلالات کودکان به توانایی‌های شما نزدیک‌تر است.همچنین اگر تحمل محیط ناملایم و نسبتا دشوار درمان‌های دیگر مانند اختلالات بزرگسالان و… را ندارید اما همچنان عاشق کار درمان هستید، این گرایش برای شما انتخاب درستی است.

سنجش و اندازه‌گیری (روان سنجی) (کد ضریب 3)

گرایش سنجش و اندازه‌گیری (روان‌سنجی) ارشد در برگیرنده‌ی 7 دروس امتحانی است. داوطلبان باید آمادگی پاسخگویی به سوالات این دروس را داشته‌باشند. دروس امتحانی گرایش سنجش و اندازه‌گیری (روان‌سنجی) عبارت‌اند از:

آزمون‌های روانشناختی، پرسشنامه‌ها و استفاده از ابزارهای دیگری که به روانشناسی، امکان اندازه‌گیری و سنجش کمی می‌دهد، در تخصص روانسنج‌هاست. اگر به این حوزه علاقه دارید و در آمار و ریاضی هم وضع خوبی دارید، روانسنجی می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. 

روانشناسی دین (کد ضریب 1)

روانشناسی دین از دیگر گرایش‌های رشته‌ی روانشناسی است که مورداستقبال جمعی از داوطلبان واقع شده‌است. روانشناسی دین شامل 7 درس امتحانی است که در کنکور ارشد روانشناسی موردارزیابی قرار می‌گیرد. دروس امتحانی گرایش دین کنکور ارشد روانشناسی شامل موارد زیر است:

تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد رشته روانشناسی

مهلت ثبت نام آزمون ارشد روانشناسی 1403، از 23 مهرماه آغاز شده و تا 27 مهرماه ادامه دارد. داو‌طلبان می‌توانند با مراجعه به سایت sanjesh.org اقدام به ثبت نام برای این آزمون بنمایند.

تاریخ کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی

زمان برگزاری کنکور کارشناسی‌ارشد روانشناسی 1403، روز جمعه، چهارم اسفندماه سال 1402 است. این کنکور در دو نوبت صبح و عصر برگزار می‌شود. این کنکور به‌صورت جامع است و برای تمامی متقاضیان دانشگاه‌های سراسری و آزاد برگزار می‌شود. همچنین نتایج کنکور کارشناسی‌ارشد روانشناسی متعاقبا در دو مرحله در خرداد و شهریورماه از سوی سازمان سنجش منتشر خواهدشد.

ظرفیت پذیرش کنکور کارشناسی ارشد روان‌شناسی

باید این نکته را درنظر داشت که ظرفیت پذیرش کارشناسی‌ارشد روانشناسی در دانشگاه‌های متفاوت در سطح کشور با درخواست خود دانشگاه و دریافت مجوز از سوی سازمان سنجش صورت می‌گیرد. 

رتبه‌های برتر کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی

مجموعه‌ی روان‌آموز طی سالیان متمادی با رتبه‌های برتر در گرایش‌های متفاوت رشته‌ی روانشناسی مصاحبه کرده و سوالات متداول داوطلبان را به همراه پاسخ‌های رتبه برترها به‌صورت جامع مکتوب کرده‌‎است. بسیاری از این رتبه برترها از محصولات متنوع روان‌آموز استفاده کرده‌اند. شما می‌توانید برای مطالعه‌ی تجربیات و توصیه‌های رتبه‌های برتر کنکور ارشد روانشناسی، بر روی رتبه برترها کلیک کنید.

جزوات کنکور ارشد روانشناسی

 جزوه‌های الکترونیکی روان آموز، خلاصه مهم‌ترین نکات حجیم‌ترین کتاب‌ها را همیشه دردسترس شما قرار می‌دهد. مجموعه‌ی روان‌آموز با هدف کمک به داوطلبان آزمون کارشناسی‌ارشد روانشناسی و به کمک رتبه‌های برتر این آزمون در طی سال‌های گذشته اقدام به تألیف جزوه‌های متنوعی کرده‌است. این جزوه‌ها دربرگیرنده‌ی مهم‌ترین نکات کنکوری، تست‌ها، سوالات متداول و خلاصه‌نویسی‌های کاربردی است. 

کتاب‌های کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی

علاوه‌بر کتاب‌های مرجع که درمیان داوطلبان مشترک هستند و تقریبا اکثر داوطلبان به مطالعه‌ی آن‌ها می‌پردازند، کتاب‌های کمک‌آموزشی، تست‌ها، بانک سوالات و … منابع دیگری هم وجود دارند که شانس قبولی داوطلب با مطالعه‌ی آن‌ها افزایش می‌یابد. مجموعه‌ی روان‌آموز، طیف گسترده‌ای از کتاب‌های مرجع را تهیه کرده‌است که با کمک اساتید و رتبه برتر‌ها تألیف و منتشر شده‌اند. شما می‌توانید با کلیک بر روی فروشگاه، بهترین و جدیدترین منابع کنکور ارشد روانشناسی را تهیه کنید.

کلاس‌های کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی

متقاضیان کنکور ارشد روانشناسی می‌توانند به‌منظور افزایش آمادگی در آزمون، در کلاس‌های آموزشی کنکور ارشد روانشناسی شرکت کنند. مجموعه‌ی روان‌آموز، دربرگیرنده‌ی محصولات جامعی است ازجمله آزمون‌ها، جزوات و کلاس‌های آفلاین که در این کلاس‌ها، بهترین اساتید و رتبه‌های برتر، مهم‌ترین نکات کنکوری را مرور می‌کنند. این کلاس‌ها یکی از بهترین منابع ارشد روانشناسی در زمان کوتاه باقی مانده تا کنکور به شمار می‌روند.

کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی وزارت بهداشت

منابع کنکور وزارت بهداشت با وزارت علوم تفاوت‌هایی دارد. وزارت بهداشت برخلاف وزارت علوم هرساله منابعی را برای آزمون خود به داوطلبان این کنکور اعلام می‌کند. همچنین دانشگاه‌هایی که به کنکور وزارت بهداشت اختصاص داده می‌شوند متفاوت از دانشگاه‌های مجاز کنکور وزارت علوم هستند.

دریافت مشاوره کنکور ارشد روانشناسی

چنانچه تمایل به دریافت مشاوره کنکور ارشد از رتبه برترهای این آزمون درباره چگونگی مطالعه دروس، بهترین منابع، کلاس‌های نکته و تست و… را دارید می‌توانید به پلتفرم مشاوره بروکا در منو مراجعه کنید. در پلتفرم مشاوره بروکا رتبه‌های برتر سال‌های گذشته آماده هستد تا شما را در رسیدن به موفقیت در این آزمون همراهی کنند.

سوالات متداول

بهترین منابع برای مطالعه ابتدا کتاب‌های مرجعی هستند که در میان متقاضیان شناخته شده می‌باشند. در کنار کتاب‌های مرجع، مطالعه کتاب‌های کمک آموزشی، کلاس‌های نکته و تست، آزمون‌های آزمایشی و جزوات کنکوری می‌توانند به کسب رتبه عالی در کنکور ارشد به شما کمک کنند. برای مشاهده کتاب‌های مرجع بر روی منابع مرجع کنکور ارشد روانشناسی کلیک کنید.

روانشناسی ارشد دارای 12 رشته و 6 کد ضریب است که داوطلب باید پس از آزمون ارشد روانشناسی گرایش مورد نظر خود را انتخاب کند.

نمی‌توان به طور دقیق اعلام کرد که کدام گرایش روانشناسی بهترین است. داوطلبان باید قبل از کنکور علاقه و استعداد خود را در هر رشته و گرایش‌های متناظر با آن بسنجند و سپس اقدام به مطالعه منابع مورد نیاز برای آن رشته بنمایند.

هرچه میزان تسلط داوطلب بر منابع ارائه شده بیشتر باشد شانس قبولی وی در دانشگاه‌های بهتر بیشتر می‌شود.

متناسب با دانش قبلی داوطلب اگر رشته فرد مرتبط باشد نیازی به مطالعه کتاب‌های مرجع نیست. اما اگر پیش نیاز قبلی در این رشته نداشته باشد نیاز دارد تا برخی مباحث را از روی کتاب‌های مرجع مطالعه کند. برخی از رتبه برتر های روان آموز تنها با اکتفا به کتاب‌های جامع روان آموز توانستند نتایج درخشانی کسب کنند

اعلام نتایج کنکور سراسری ارشد روانشناسی در دو مرحله در خرداد و شهریورماه 1403 از سوی سازمان سنجش منتشر می‌شود.

بله. این دو کنکور علاوه بر متفاوت بودن منابع و پذیرش دانشگاه ها، دارای زمان برگزاری متفاوتی نیز می‌باشند. همچنین در برخی رشته‌های وزارت بهداشت تعداد واحد‌های بیشتری نسبت به کنکور وزارت علوم گذرانده می‌شود.